Rychlý a mrazuvzdorný jabloň "Pavlusha"

Pěstování jablečného sadu na Sibiři bylo dříve považováno za neuvěřitelné.Díky dlouhé a pečlivé práci chovatelů se objevilo mnoho odrůd, které jsou přizpůsobeny drsným klimatickým podmínkám.

Jednou z odrůd milovaných sibiřskými zahradníky je odrůda jablek Pavlusha.

Co je to za druh?

V závislosti na pěstitelské oblasti mohou jabloně tohoto druhu patřit k odrůdám v polovině léta i na konci léta. Ovoce je roční a hojné .Má mrazuvzdornost nadprůměrnou, při silném nachlazení je možné zamrznout, ale po sezóně jsou stromy již zcela obnoveny.Odrůda je brzy, první plodina se získá ve třetím, čtvrtém roce.Odolný vůči chrastě.

Ovoce má příjemnou chuť a vůni.Skladovatelnost je krátká: od dvou do tří měsíců.

Pro jakost a delší uchování jablek se doporučuje dodržovat určitá pravidla:
  • zajištění teplotního režimu není vyšší než jeden stupeň Celsia;
  • třídění ovoce podle kvality a velikosti;
  • pokládání na stojany nebo do krabic v jedné, maximálně dvou, třech vrstvách;
  • použití papíru nebo pilin ovocných stromů, kroměkontakt ovoce.

Kvetoucí jabloně odrůdy Pavlusha vyžadují křížové opylení.Za tímto účelem si můžete vybrat jednu nebo více sazenic různých odrůd a navzájem se opylovat.

Vytváření více vaječníků usnadňuje výběr nejlepších opylovačů, například Antonovka, Papiroka.Hlavní věc je, že jsou to cenné exempláře s ročním plodem a současným kvetením.Pokud v zahradě není dostatek místa pro výsadbu několika odrůd, dojde k opylování jednoho jabloně ze sousedních stromů okolních zahrad.

Popis odrůdy Pavlush

Strom s pyramidální korunou střední hustoty dosahuje výšky 3 metry a průměru 2,5 metru.
Rovné řídké větve vyčnívají nahoru.Ovocné útvary ve formě jednoduchého a komplexního prstence s krátkými a dlouhými slabě pubertálními výhonky hnědé barvy.

Listy jsou tmavě zelené, velké oválného tvaru se špičatým koncem, hlízovité, okraje ohnuté dolů.Na základně řapíku je velké půlměsíce.

Plody širokého, kulatého, mírně zploštělého tvaru jsou umístěny na zakřiveném krátkém stopce.Jablka jsou žluto-zelená s jemně růžovým červenáním, pod kůží jsou vidět malé tečky.Hmotnost se pohybuje od 40 do 110 gramů, v závislosti na příznivém umístění stromu na místě a podmínkách péče.

Vláknina se střední hustotou, zrnitá, šťavnatá, smetanově zbarvená.Ovoce chutí sladké a kyselé.Liší seve vysokém procentu obsahubiologicky účinné látky , stejně jako všechny odrůdy jablek chovaných na Sibiři.

Historie výběru

Odrůda jablek Pavlusha byla vyšlechtěna chovateli sibiřského zahradnického výzkumného ústavu pojmenovaného po M. Lisavenkovi v roce 1961 svobodným opylováním odrůdy Borovinka, již vyšlechtěnou zimou odolné odrůdy, jedním z nich je „podzimní radosti z Altajů“.

Region přirozeného růstu

Obyvatel zahrad Altaje, pohybujících se od Uralu na Dálný východ.
Nové sazenice byly odebrány k testování na pokusných farmách Barnaul, Omsk, Krasnojarsk, Irkutsk, Novosibirsk.

Navzdory vysoké zimní tvrdosti jabloně Pavlush bylo zaznamenáno mírné zmrazení dřeva v mrazech nad 42 ° C. Pěstování této odrůdy na kostrových formovačích sibiřského jabloně přineslo vynikající výsledky: prakticky nedošlo k žádnému zmrazení kmene.

Produktivita

Zrání ovoce probíhá postupně: začíná na začátku srpna a trvá měsíc.Plod je roční, umírněný.Kompetentní aplikací agrotechnických opatření je možné zvýšit výnosy plodin. Z jednoho stromuse v průměru sklízí 12–15 kg jablek, maximální výsledek dosáhl 41 kilogramů.

Výsadba a péče o rostliny

Je dobré zasadit sazenice sibiřských hornin na jaře, když se půda zahřeje a úplně roztaví.
Podzimní stromy, které nezakořenily, hrozí zamrznutím.

Jabloně rostou na úrodné hlinité půdě.

Způsob přistání v chladných podmínkáchPodnebí se liší od standardního v tom, že kořeny sazenic se nezhloubí, ale rozprostřou se na dříve připraveném kopci a na vrcholu usínají úrodnou vrstvou.Drenáž je v půdě povinná.Po výběru vhodného místa na místě vykopejte díru hloubku 60 cm, šířku 1 m. Naplňte ji zdravým dřevním odpadem, část vyplňte zbývající půdou a část 30 cm připravenou směsí půdy a hnojiv.

Hlinitá půda by měla být dobře vykopána s přídavkem říčního písku a nezbytných hnojiv.Stačí přidat 2 kbelíky humusu a 60 g superfosfátu a síranu draselného.Kyselé půdy nevhodné pro jabloně se rozloží dusičnanem.

Před výsadbou stonku je ve středu zatloukán dřevěný kůl o výšce asi 1 m. Sazenice by měly být orientovány roubovanou větví na jih, v opačném případě bude plodové období zpožděno o několik let.
Je důležité nezaspat kořenový krk po celou dobu života stromu, což postupně vede k jeho smrti.
Kolem osázeného stromu vytvořte hliněný válec, který bude hojně zadržovat vodu a hojně ji zalévat.Mulčujte půdu, abyste zabránili tvorbě kůry, která narušuje přístup kyslíku ke kořenům.

Oříznutí

Nejlepší čas pro tento postup je jaro.

V mladém věku se provádí ořezávání, aby se stimuloval růst stromů a zvýšila se velikost ovoce.U jabloní této odrůdy s tenkou korunou je prořezávání nejmenší, výhonky, které soutěží s hlavními větvemi a rostou uvnitř koruny, lze odstranit.

Hlavní věcí je nenechat konopí na místě odstraněných klíčků.

Při prvním prořezávání mladého stromu až do 3 let jsou největší větve zkráceny o 40 cm, pak o 15-20 cm. Je nezbytné zakrýt řezané části zahradními odrůdami, ale je lepší použít roubovací vosk nebo Dolmatovův tmel, který léčí rány a nepraská.Dospělé stromy na jaře pravidelně provádějí sanitární stříhání suchých větví.

Zalévání a vrchní obvaz

Zavřít podzemní voda vyživuje rostlinu vlhkem po celé léto, za suchého počasí, zalévání jednoho jabloně zabírá čtyřicet litrů vody.

Prvkem zavlažování sibiřských odrůd je metoda zavlažování koruny shora, jako déšť.

Když je obvaz zaváděn spolu se zaléváním, kolem kmene se vytvoří deprese ve vzdálenosti 1 metru a voda se nalije bez ovlivnění samotného stromu.
Jako doplněk ke špatným povětrnostním podmínkám se do půdy pravidelně přidávají hnojiva: rašelina, superfosfát, humus.Pro dobrý mladý růst je nutný dusík.

Odjezd na zimu

Na podzim, když se strom přechází do zimního stavu, by se měla zemina kolem vykopat a postupně zakrýt humusem, rašelina do tloušťky 20 cm, aby se zabránilo zamrznutí kmene.

Nemoci a škůdci

Bez ohledu na působení zahradníků na pěstování a péči o jejich zahradu jsou stromy pravidelně vystavovány chorobám a škůdcům. Proto je nezbytné ošetřovat porosty zvláštními roztoky , aby se předešlo chorobám, zabránilo výskytu škodlivého hmyzu a aby se s nimi bojovalo.

Pomáhá stříkací kalendář pro jabloňčas pro navigaci načasování nadcházejících událostí.

Jaro:

]
Před otokem ledvin

Sprej při teplotách nad + 5 ° C
Prevence hubových chorob, hubení hmyzu přežívajícího po zimování Síran měďnatý, DNOC nebo nitrafen
Doba květu Integrovaná ochrana proti škůdcům a prevence chorob Bordeauxská kapalina, roztoky síranu mědi nebo železa, chlorofosu (proti weevils a housenkám)

suspenze koloidní síry (pokud je infikována klíšťaty)
Vyhubení listových červů a měděných vloček Roztok chlorofosu
Vyhubení housenek, můr, larev, mšic, klíšťat Močovina (karbofos)
Vyhubení housenek listnatých Suspenze ektobakterinu
Po rozkvětu Postřik proti strupovitostia škůdci (klíšťata, pily, larvy a housenky motýlů a můr) Bordeauxská tekutina, močovina, měďnatá měď, síran železitý
15–20 dní po odkvětu [[PN 127] Sprej s kombinovanými přípravky proti jablečnému můru, nahlodáníx a savého hmyzu, strupovitost + 1. trichlorfon malathion.

2. Suspenze prášku DDT + močoviny

Léto

Podzim

V případě potřeby Kontrola škůdců Karbofos, intavir a jiné intakticidy
Boj proti houbovým chorobám )Přípravky obsahující měď s přídavkem pracího mýdla
Po sklizni a před pádem listů prevence chorob a ničení škůdců připravujících se na zimování Řešení karbofos

Cílem každého zahradníka je vytvořit krásnou zahradu, kterápřinese dobrou úrodu.

Výsadbou a pěstováním jabloně Pavlusha můžete své rodině poskytnout chutné a zdravé ovoce, které lze konzumovat čerstvé, v džusu a na vaření.