Rysy kultivace a jemnost kvetení černě obočí.Měsíček trvalka: výsadba a péče o květiny

Měsíček nebo černý boreal jsou rostlina čeledi asterů.Původní lokalita je Amerika, od Arizony po Argentinu.Docela nenáročný na reprodukci a péči.

Většinou se pěstuje venku, ale lze jej udržovat na balkóně nebo lodžii.Nejčastěji se vyskytují africké měsíčky, francouzské měsíčky a mexické měsíčky.

Botanický popis a historie výskytu

Měsíček je keř vztyčených, rozvětvených stonků, vysoký 20 až 120 cm. Listy - ze světla-zelená až tmavě zelená, cirkusová pitva, méně často zubatáprůsvitnými žláz. Umístění listů na stonku je opačné nebo střídavé.

Květenství jsou obyčejné nebo froté koše žluté, hnědé nebo oranžové barvy s štiplavou vůní připomínající astry.Doba květu od začátku léta do výskytu mrazu.Kořenový systém je vláknitý.

Existují jednoleté a víceleté druhy.Rozložili se po celé Evropě a dále poté, co byli dovezeni z Ameriky španělskými dobyvateli v 16. století.O všech typech tohoto zařízení si můžete přečíst zde.

Ročně nebo ne?

Volba mezi letničkami a trvalkami závisí na účelu, za který budou měsíčky přistávat.Trvalky jsou vhodné pro dlouhodobé pěstování na jednom místě, s nárůstem plochy, kterou rostliny zabírají samočinným setím.Kromě tohokaždý rok keře měsíčku zesilují a dodávají větší a svěží květiny.

Roční rostliny vyžadují roční výsadbu, ale existuje více prostoru pro změny v krajinném designu.Mohou být zasazeny nejen na záhony, ale také do květináče, květináče a přesouvají je do květináčů tam, kde bude vyžadovat smysl pro estetickou rovnováhu.Je možné tuto krásnou květinu pěstovat doma v květináčích, které jsme napsali tohoto článku.

Kromě toho se jejich nové odrůdy objevují mnohem častěji než trvalé odrůdy.Dokonce isbírání semen opylovaných květů různých odrůd mezi sebou můžete získat svůj vlastní nový hybrid. Dozvíte se, jak sbírat semena měsíčku v v tomto materiálu.

Odrůdy a fotografie rostlin

Níže najdete popis vzhledu měsíčkových odrůd a podívejte se na jejich fotografie.

Zamítnuto nebo francouzsky

Pochází z mexické vysočiny.Název je způsoben tím, že jejich postranní výhony jsou vždy odmítnuty.Rostou v nízkých keřích až do výšky 60 cm, skládající se z vzpřímených výhonků s tmavě zelenými listy rozptýlenými cirrusem.Kvetou od června do října.

Terry nebo semi-double květiny v průměru 4-6 cm.Nenáročné na složení půdy a dobré jácítit se i na kamenitých půdách. Široce se používá pro výsadbu v předzahrádkách a na alpských skluzavkách.

Tenké nebo mexické

Pěstují keře až do výšky 50 cm od stonků větvících se od samého základu.Světle zelené listy jsou pinzálně členité, malé a úzké.Květy jsou zlaté, oranžové, červené, žluté, až do průměru 2 cm.Rostou dobře i na silně znečištěných půdách a na silnicích.Při vaření se používají listy některých odrůd.

Vzpřímený nebo africký

Pěstujte vysoké keře s výškou 30 až 1 metr.Stonky jsou rovné, žebrované s cirrusem rozdělenými zoubkovanými listy všech odstínů zelené.Květy od světle žluté do tmavě oranžové s průměrem až 13 cm. Dobře se hodí pro pěstování pro řezání.

Všechny podrobnosti o tom, jaké druhy měsíčku lze nalézt v tohoto článku, najdete fotku a popis nejoblíbenějších odrůd. zde.

Vzhled a znaky

Vytrvalé měsíčky rostou v kompaktních keřích, které se skládají z vzpřímených, rozvětvených stonkůvysokých 20 až 130 cm. V závislosti na druhu, listy jsou rozptýleny od cirrusů a od sebe odtrženy od všech zelených odstínů.

Reference. Tyto květy mají velmi silnou a spíše specifickou vůni.Ale je to spíše jejich výhoda.Pokud jsou měsíčky zasazeny vedle zeleniny, pomohou je chránit před škůdci.

Květenství se skládá z trubkovitých a rákosních květů.V závislosti na jejich tvaru a množství se měsíčky zpravidla dělí na:

 • jednoduché(sestávající z 1 až 3 řad okvětních plátků rákosu);
 • semi-double(ve složení ne více než polovina rákosu);
 • froté(tyto květy mají více než polovinu trubkovitých nebo rákosých).

Květiny lze malovat žlutou, oranžovou, citronovou, bílou, barevnou, červenohnědou. Podle celkové výšky keře se měsíčky dělí na:

 • Obr - přes 90 cm.
 • Výška - do 60 cm.
 • Střední - až do50 cm
 • Podrozměrná velikost - do 40 cm.
 • Trpaslík - až 20 cm.

Přistání: pravidla a tipy

Aby se měsíčky normálně rozvíjely, doporučuje dodržovat řadu pravidel svýchvýsadba na otevřeném prostranství.

 1. Je lepší pěstovat květiny ve formě sazenic, než jen setí semen na otevřeném terénu.
 2. Je také vhodné počkat, až nastane stálé teplé počasí.I když se tyto rostliny nebojí mrazu, bude lepší se rozvíjet a kvetou, když se vysadí na otevřené půdě, když přichází konstantní jarní teplo.
 3. V závislosti na odrůdě jsou sazenice vysazovány v různých intervalech.U nízkých odrůd - 20 cm, pro odrůdy střední výšky - 30 cm, pro vysoce - 40 cm. Každá rostlina je zasazena do samostatného otvoru.
 4. Po výsadbě se zalévají dobře a dodržují režim hojného zalévání, dokud nejsou sazenice silnější.
Důležité. Bohatá zálivka je pro další vývoj měsíčku velmi důležitá.V jeho nepřítomnostikeře rostou nízko, s malým počtem výhonků a květiny budou mnohem menší, než by měly být.

V článku tohoto článku jsme psali o tom, jak získat sazenice oblíbené květiny.

Je-li rozhodnuto o výsadbě prostým výsevem, existují dvě možnosti. Semena se vysazují buď suchá nebo předem namočená v teplé vodě po dobu několika dnů. Všechny podrobnosti o pěstování měsíčku ze semen lze nalézt zde.

 1. V místě přistání jsou vytvořeny 5 mm hluboké drážky a zvlhčeny.
 2. Semena se vysévají ve vzdálenosti 5 cm od sebe.
 3. Plněné postele jsou pokryty zeminou nebo rašelinou.
 4. Po objevení se dvojice pravých listů se klíčky potápějí a ztenčují.V důsledku toho by měla být mezi rostlinami vzdálenost 20 cm pro vysoké odrůdy 40 cm.
 5. Dokud rostliny nejsou silné, měly by být hojně a pravidelně plevelovány.

Všechna pravidla pro sázení měsíčků najdete v v tomto článku a jak to správně dělat doma a na otevřeném prostranství, přečtěte si zde.

Osvětlení

Při přistávání věnujte pozornost jeho osvětlení.Přestože je povoleno pěstovat v částečném stínu a stínu, je lepší zasadit tyto teplomilné květiny v oblastech, které jsou po celý den dobře osvětlené.Voda by v těchto oblastech neměla stagnovat, protože jinak začíná úpadek květů s houbovými kořenovými chorobami.

Při výběru místa je rovněž důležitá budoucí výška pouzdra.Obyčejně z nízko rostoucích odrůd tvoří hranice květin nebovysazeny na alpských skluzavkách.Zbývající odrůdy se používají jako ústřední prvky záhonů nebo se vysazují na pozadí květinové zahrady.

Požadavky na půdu

Obecně platí, že rostliny nejsou dostatečně bohaté na bohatost a hustotu půdy, na které rostou.Pro dosažení nejlepších výsledků se doporučuje pěstovat je v neutrální hlinité půdě, která je předem obohacena minerály a stopovými prvky. Pro lepší přísun kyslíku poskytují dobré odvodnění, například kompostováním.

Důležité. Půdu můžete předhnojit jakýmkoli plným minerálním hnojivem v plné dávce, ale nemůžete k tomu použít hnoje.

Péče a výběr místa

Při správném výběru původního místa přistání a při stálém osvětlení není péče o měsíčky obtížná, ale přesto vyžadují určitou pozornost.

 1. Během vegetačního období potřebují hojné zalévání, aniž by vyschli půdu.Během období květu se frekvence zavlažování snižuje a monitoruje tak, aby v půdě nedošlo ke stagnaci vlhkosti.
 2. Pro zlepšení přísunu kyslíku v rostlinách je půda kolem nich a mezi řadami pravidelně uvolňována a plevele odstraňovány.
 3. Sluggish květiny jsou pravidelně odstraňovány a provádí se obecné formování prořezávání.Doporučuje se také odstranit většinu výsledných semenných šroubů.Pro další reprodukci stačí několik kusů.
 4. Složitá hnojiva se používají třikrát ročně: po dosažení výšky 10 cm, při tvorbě pupenů a na začátku květu.Doporučuje se také provádět základní obvaz s hnojivy na bázi fosforu a draslíku dvakrát.To se děje během vytváření pupenů a po začátku hromadného kvetení.Přečtěte si o zde, jak a jak nakrmit rostlinu, jak vypadají květiny a jaká jsou pravidla pro péči o rostliny během a po květu, řekli jsme zde.
 5. U vysokých rostlin jsou vzpěry instalovány tak, aby se nerozbily nárazem větru a závažností květů.
 6. Když se objeví první mrazy, rostliny jsou zakryty a ponechány až do jara.
Pozor. Nedoporučují použití dusíkatých hnojiv, protože zvyšují růst rostlinných výhonků, ale současně brání vývoji pupenů a květenství.

Časté choroby a škůdci

 • Šedá hnilobase vytváří, pokud je léto příliš deštivé a chladné nebo když jsou rostliny blízko sebe.Vyznačuje se tmavě hnědými skvrnami na stoncích a listech.Po detekci je infikovaná rostlina vykopána a zničena.
 • Kořenová hnilobase objevuje v důsledku stagnace vlhkosti v půdě.Ošetřuje se všemi fytocidy pro rostliny.
 • Slimáci a hlemýždizačínají napadat rostliny při vysoké vlhkosti.Bojují s nimi tím, že je sbírají rukama a instalují otevřené nádoby s bělicím prostředkem poblíž rostlin.
 • Roztoč pavoukse objeví, pokud je léto suché a pravidelné napájení není prováděno.K ničení jsou měsíčky stříkané infuzemi cibule, řebříčkovým pepřem.Pak vjako preventivní opatření stříkejte čistou vodou dvakrát až třikrát denně.

Zde si můžete přečíst o chorobách květin a škůdcích zde a v tomto materiálu jsme psali o způsobech řešení nejběžnějších chorob a hmyzu .

Propagace

Vytrvalé měsíčky se mohou množit samočinným setím a pokud není třeba sbírat semena, na křoví se jednoduše ponechá určitý počet semenných semen.V budoucnu se otevřou a semena padnou na zem.

Nejsnadnějším způsobem reprodukce je rozdělení mateřského keře. Vykopané pouzdro se jednoduše dělí na několik částí s kořeny a stonky.Poté se vysazují samostatně podle pravidel výsadby.

Celkově lze říci, že měsíčky jsou dobrou volbou jak pro zahrádkáře, tak pro zkušené zahrádkáře a krajináře.

Velký výběr odrůd a nenáročnost na pěstování a péči usnadňuje zdobení městského záhonu a přední zahrady soukromého domu nebo chaty.A zahrádkářům se bude líbit skutečnost, že jejich vůně odstraňuje škodlivý hmyz z postelí se zeleninou.