Rysy pěstovaných hrnkových pelargónií: jak se starat o květinu doma?

Jednoduchost v péči je jednou z hlavních výhod této ozdobné květiny.Je známo, že tato rostlina se používá nejen jako bytová dekorace, ale má také léčivé vlastnosti.

Interiérové ​​pelargónie jsou atraktivní s dlouhou životností.Při správné péči můžete pěstovat krásnou a svěží rostlinu a užít si krásné květiny několik let.

Vlastnostikultivace

Geranium není při odchodu zcela náladový. To však vůbec nevylučuje přítomnost určitých růstových charakteristik doma.V dekorativním květinářství najdete odrůdy geraniové, které milují teplo a stín.Známí jsou také zástupci stínů a sucha tolerantní.Proto i taková nenápadná květina jako pelargónie vyžaduje zvláštní pozornost.

Před nákupem pelargónie byste měli zjistit, jaké podmínky pro pohodlnou existenci budou pro závod nezbytné.V opačném případě budete muset opravit chyby udělané během péče, a to nemusí být vždy snadné a rychlé.Je užitečné pochopit, že pokud dáte pelargónie milující stín na slunnou stranu, je docela možné zničit květinu.

Nezapomeňte věnovat pozornost vzhledu pelargónie.To je nejvýraznější indikátor zdraví květin.Zpravarůst, musí být odstraněny zvadlé květiny, štípnout mladé výhonky , aby se urychlil růst a kvetení.Každý rok vyžadují pelargónie prořezávání, aby si zachoval svůj dekorativní účinek.

Umístění

Většina vnitřních pelargónů jsou fotofilní rostliny. Pro ně by byl slunný boční okenní parapet ideálním místem pro růst.Zástupci pelargónie tolerantní ke stínu mohou být umístěni na slunných místech a v částečném stínu.Pelargónie milující stín preferují místa, kde vládne stín, vlhkost a mírné teploty.

Jak často zalévat?

Není třeba často zalévat pelargónie.Hlavní reference je horní vrstva Země.Pokud zaschlo, je třeba provést zalévání.Používejte pouze usazenou vodu.Nedoporučuje se voda s chlorovanou vodou.Teplota vody by měla být blízká pokojové teplotě, abyste se vyhnuli popáleninám kořenového systému nebo jeho omrzlinám.Voda by neměla padat na stonek a listy rostliny.

Důležité! Voda by neměla stagnovat.To může způsobit kořenovou hnilobu.Nemyslete si, že je nutné půdu kontrolovat každý den, stačí zkontrolovat půdní vlhkost jednou za tři dny.To bude stačit.

Hnojiva

Pro profylaktické účelyse doporučuje provádět obvazování univerzálními hnojivy jednou za dva týdny .Rostlina může velmi často naznačovat potřebu vrchního obvazu.

Více o tom, jak a jak nakrmit rostlinu doma nebo na chalupěpozemek pro kvetení, přečtěte si zde a v tento materiál zjistil, jak připravit a používat vrchní obvaz z jodu.

Prořezávání a štípání

Zkušení zahradníci doporučují řezat pelargónie každý rok, nejlépe na jaře.To musí být provedeno tak, aby rostlina každý rok potěšila hojným rozkvětem a neztratila svůj dekorativní efekt.Je vhodné sevřít špičky výhonků.Mohou být také použity pro další zakořenění a získání nových rostlin.

Fotografie

Dále vidíte fotografii květu v květináči.

Jak správně pečovat o květ?

Abypro pelargónie kvetlo, je nutné vytvořit určité podmínky, udržovat je a pečlivě sledovat zdraví květu .Představujeme tipy pro začátečníky o tom, jak pečovat o rostlinu doma v květináči tak, aby kvetla?

 • Geranium miluje dav, takže k uvolnění pupenů je nutné transplantovat do malého hrnce.Jakmile kořenový systém zaplní téměř celý prostor hrnce, pelargony budou moci dát veškerou svou energii kvetení.
 • Pro pěstování pelargónie by měla být vybrána půda pro kvetoucí rostliny.
 • Kvetení lze dosáhnout pravidelným vrchním obvazem.Upřednostňují se hnojiva potaše.Je také někdy žádoucí používat doplňky dusíku.Je lepší nepoužívat organické látky, může to poškodit rostlinu.
 • Roční prořezávání příznivě ovlivňuje tvorbu pupenů.Takže můžeteposkytují extra sílu pro kvetení.

Možné problémy a nemoci

Geranium je schopen podstoupit řadu nemocí a poruch. Zvažte každou z nich podrobně a poskytněte tipy, jak oživit rostlinu.

Listy zbarvují žlutě

Nejběžnějším problémem, který tato rostlina má, je žloutnutí listů.Pro většinu zahradníků je to nejhorší sen, protože si ji zaměňují s nemocí.Pokud neexistují žádné další příznaky nemoci, považuje se žloutnutí listů za pelargónie normální.Důvodem je skutečnost, že rostlina odstraní staré listy a vytvoří nové.

zažloutlé okraje listů jsou známkou toho, že je třeba zvýšit množství zalévání.Pokud je kromě žloutnutí pozorována letargie, je třeba zalévat.Při nažloutnutí pouze nižších listů by měla být rostlina přemístěna na více osvětlené místo.Nedostatek světla je považován za hlavní příčinu tohoto problému.

Další důvod pro žloutnutí lze považovat za nesprávně vybraný pot. Pokud vyberete úzký kontejner, kořenový systém se nebude moci správně vyvíjet, a proto některé oblasti pelargónie začnou umírat.Po výsadbě mohou rostliny také změnit žluté listy, není čeho se obávat.Stačí je snížit a pelargónie začne dále růst.Stojí za to začít si dělat starosti, když je květina rezavá, v tomto případě je nutné léčit infikovanou pelargónie.

Rez

Název je dán vzhledem k vzhledu nalisty rezavé žluté zóny po nemoci.Na listových deskách můžete vidět podložky, které po otevření vydávají spórový prášek.V pozdějších stádiích choroby rostlina uschne a rozpadne se.Závěr je úpadek a černění pelargónie.Postižená rostlina může být ošetřena pouze v počátečních fázích.Obnova se skládá z několika postupů.

 1. Odstranění z půdy plevelů a padlých částí rostlin.
 2. Zalévání zdola.
 3. Ošetření fungicidy.

Nekvete

Může existovat několik důvodů, proč pelargónie nekvete:

 1. Nedostatek světla.
 2. Nebyly dodrženy teplotní podmínky.
 3. Hrnec není správně vyzvednut.
 4. Velké množství hnojiva.
 5. V substrátu není dostatek živin.
 6. Neprovedeno oříznutí.

Většina položek v tomto seznamu je způsobena hlavně porušeními v péči , takže k jejich odstranění stačí obnovit správné zacházení s květinou.Zařízení můžete jednoduše opatřit zdrojem dodatečného osvětlení - zářivkou.Pokud je to možné, pak jednoduše přeneste na vhodnější místo.Složitější otázka půdy musí být vybrána pečlivě.O tom, který substrát zvolit, byl popsán výše.

Vysychá

Jsou možné dvě možnosti:

 1. Hrany listů jsou suché - výsledek nedostatečného zalévání. Normalizací zalévání můžete oživit květinu.
 2. Samotná květina zaschne. Příčinou může být plísňové onemocnění.Pro ošetření pelargónie je nutné přidat do vody roztok Bordeaux pro zavlažování.Navíc můžete rostlinu ošetřit Fitosporinem dvakrát.Mezi léčbami by mělo uplynout 14 dní.

Botrytis Mushroom

Je poměrně snadné rozpoznat toto onemocnění, protože jeho příznaky jsou velmi specifické. Při napadení houbou je pelargónie pokryta šedými skvrnami a dolů .Rostlina vypadá bez života a letargicky.Na stoncích najdete skvrny hnědé.První fáze onemocnění začíná hnilobou stonku.Dále houba přechází do listů, což způsobí jejich pád.

K infekci je náchylná pouze rostlina se slabým imunitním systémem.Oslabuje jeho banální zamokření.

Rehabilitace infikovaných pelargónií sestává z několika fází.

 1. Čištění půdy od plevelů a padlých částí rostliny.
 2. Uvolnění země pro zlepšení absorpčních a sušících procesů.
 3. Odstranění infikovaných částí pelargónie.
 4. Chemické ošetření květu fungicidy.

Doporučuje se zalévat před 11:00 , aby se zlepšila absorpce půdy a sušení.

Kořenová hniloba

Hlavní příčinou kořenové hniloby je infekce plísní.Příznakem onemocnění je žloutnutí listů.Jakmile se objeví první známky, po nějaké době můžete pozorovat změnu žluté v hnědé, černé.Kromě toho je pelargonie pokryta světlemwebový film.

K odstranění choroby je nezbytné:

 1. Uvolněte půdu.
 2. Odstraňte napadené oblasti rostliny.
 3. Působí fungicidy na zvlhčení půdy.

Nepoužívejte hnojiva s vysokým obsahem dusíku.

Bakteriální onemocnění

Příčinou této choroby je výskyt mikrobů .Příznaky infekce lze snadno rozeznat.Na listech se objevují hnědé skvrny ve tvaru trojúhelníku.

Rehabilitace:

 1. Je vhodné transplantovat rostlinu do nové půdy.Pokud tato možnost není vhodná, je nutné vyčistit půdu.
 2. Voda pouze ráno.
 3. Působí fungicidy.

Virové infekce

Všechny příznaky virových infekcí se liší. Možná rostlina přestane růst nebo se na ní objeví kruhové skvrny hnědočervených odstínů.Nosiči virových infekcí jsou hmyz.Proto by ošetření mělo být doprovázeno likvidací místnosti, kde z nich roste květina.Samotná rehabilitace se neliší od léčby bakteriálních chorob.

špinění listů

 • Alternaria. Příznaky choroby: výskyt vezikul a skvrn na zadní straně listu.Dále list zožloutne a spadne.
 • Cercosporóza. Na rostlině jsou vidět bledě potopené oblasti, které po nějaké době zčervenají.Další fáze onemocnění je charakterizována změnou barvy v postižených oblastech ze šedé na hnědou.A ve středu se trochu zvedají.

Ošetření:

 1. Odstraňte postižené oblasti.
 2. Tenké výhonky.
 3. Působí fungicidy.

Edém

S edémem lze na listech z pelargónie nalézt světle zelené bublinynaplněné tekutinou.Postupem času získávají hnědou barvu.Příčiny otoku: nadměrná vlhkost a nízká teplota vzduchu a půdy.Je velmi jednoduché zbavit se otoků - je nutné vytvořit optimální podmínky pro růst.


Péče o pelargónie je poměrně jednoduchá, i když je nemocná, léčba není příliš obtížná, hlavní věcí je včasné upozornění na problém.A za tímto účelem musíte být více pozorní na krásu pelargónií.V reakci na to dá krásné kvetení a vytvoří v domě léčivou atmosféru.Léčivá rostlina může zabít mnoho bakterií a léčit různá onemocnění, počínaje běžným nachlazením až po hnisavé rány.