Rysy rostoucí Sansevieria válcovité: výsadba a podmínky zadržení

Sansevieria (sansevier) válcovitýse vztahuje na rod Sansevieria, který zahrnuje více než tucet druhů rostlin charakterizovaných nepřítomností stonku a dlouhých xiphoidních listů zdobených jasnými skvrnami různých tvarů a barev.Vlasti jsou tropické a subtropické lesy Jižní Afriky.Pěstování této rostliny v pokojových podmínkách začalo ve 14. století.V Evropě se nazývá leopardí lilie, africké konopí a ďábelský jazyk.V Rusku Sansevierians pojmenoval ocas štiky.

Popis zařízení

Válcovitá sansevieriese liší od ostatních zástupců druhuzkroucenýchtrubice s listyrostoucí přímo ze země.

Díky pečlivému výběru bylo vyšlechtěno několik odrůd této rostliny, které se liší tloušťkou a výškou listových listů, místem, tvarem a barvou pruhů na nich.

Mezinejoblíbenějšímilze rozlišovat Sansevierii Mikado, Spike, Spaghetti a Twister.Poslední odrůda je jedinečná v tom, že jejílisty si zachovaly schopnost se ohýbat , díky čemuž je možné uspořádat květ do podoby copu.

Sansevieria roste válcovitě až do výšky jednoho a půl metru.Tmavě zelené kožovité listy mají výraznépodélný žlab a na špičce - ostření, které často vyschne a promění se v trn.

Světlé skvrny na listech tvoří pruh typický pro daný druh.V závislosti na odrůdě mohou být taková místa široká nebo úzká.Liší se odstíny: některé mají tóny podobné hlavní barvě, zatímco jiné s ní kontrastují.

Během květu vytváří válecsansevieria stopku , jejíž délka může dosáhnout 1 metru.Bílé trubkovité květy s narůžovělými špičkami jsou na něm rovnoměrně umístěny ve formě ucha nebo podlouhlého kartáče.V závislosti na odrůdě může být barva stonku sama o sobě světle zelená, světle zelená nebo béžově růžová.

Výsadba: půda a pěstební nádoba

Sansevierova válcovádává přednost půdě s mírně kyselou nebo neutrální reakcí .Můžete si ji složit sami z trávníku a listové půdy (první - 2 části, druhá - 1 část) a jedné části písku.Někteří zahradníci doporučují přidat do půdy trochu humusu.Můžete si také koupit hotovou půdní směs pro sukulenty, přičemž je důležité zajistit neutrální úroveň kyselosti.

Jakonádobu pro pěstováníválcové sansevierie je lepší použítmělkou keramickou nádobu se silnými stěnami .Příliš prostorná kapacita způsobí zvýšený růst listů a kořenů na úkor květu.Aby se zabránilo rozpadu kořenového systému, doporučuje se nádobuvybavit drenážní vrstvou. Za tímto účelemMůžete použít střepy střední velikosti nebo kousky expandované hlíny.

Frekvence transplantacezávisí na věku rostliny a její velikosti.Mladí sansevieria to potřebují jednou za rok a půl a dospělí - protože je hrnec plný kořenů (každé 2-3 roky).Nejlepší čas na transplantaci je jaro.V tuto chvíli můžete provádět propagaci květin.


Válcová sansevieria může být množena několika způsoby:

  1. Řezáním.Listy listů o délce nejméně 5 a ne více než 10 cm jsou vyříznuty z rostliny, plátky jsou posypány drceným uhlím.Spodní část dříku se umístí do substrátu žíhaného písku, navlhčí se a umístí na jasné teplé místo.Pro rychlejší zakořenění lze spodní část ošetřit kořenovými stimulanty.
  2. Rozdělením oddenků.Při přesazování jsou velké oddenky s pupeny odděleny od hlavní rostliny.Sekce jsou ošetřeny drceným uhlím.Takové rostliny je třeba vysadit do substrátu pro sukulenty.
  3. Sekundární vývody.Během jarní transplantace se oddělují mladé sazenice od rodičovské rostliny spolu s částí kořenů.Po zpracování otevřených ran na oddencích se rozety vysadí do květináčů s půdní směsí pro sukulenty.

Během 2-3 týdnů zakoření kořeny listových řízků a potomci nakonec zakoření.Během tohoto obdobíje důležité nekrmitsansevieria.Postačí pravidelné zavlažování.

Podmínky zadržení

Sansevieriaje nenáročná na světlo. Může být umístěn mimo okna.Nicméně nejméně 10 hodin denně by do něj mělo přicházet rozptýlené jasné světlo, a to i z umělých zdrojů.

Teplota prostředí příjemná pro tuto rostlinu je10–25 stupňů v létě a 10–15 stupňů v zimě .Když teplota klesne na 5 stupňů, rostlinamůže zemřít .

Sansevierianevyžaduje vlhkost v půdě .Postačí to zalévat jednou týdně v teplé sezóně.V klidovém období (od druhé poloviny října do konce února) je zalévání omezeno na minimum, jednou měsíčně, mírně zvlhčující hrudku půdy.Postřik rostlin by neměl být, protože kapky vlhkosti se mohou dostat do dutin listů a způsobit jejich hnilobě.Plechové desky otřete vlhkým hadříkem a očistěte je od prachu.
Sansevieria začíná rozkvétat brzy na jaře.Typicky, květiny kvetou pozdě večer a působí jemnou vanilkovou vůní celou noc.Doba květu je 2 týdny.Na konci odtoku, ze kterého rostl stopka, zastavili růst.Pro zachování dekorativních vlastností se doporučujeoříznout konce listů , ale pouze v případě, že začnou vysychat.To musí být provedeno velmipečlivě , aby nedošlo k poškození zdravé tkáně destičky, jinak bude proces umírání pokračovat.

Válcovou sansevierii je možné krmit pouze během aktivního růstu speciálními hnojivy pro sukulenty.

Rostlina reaguje velmi dobřeobsah vápníku a fosforu v ledvinách, ale s přebytkem dusíku může ztratit své dekorativní vlastnosti v důsledku vymizení proužků na listech.Kromě toho může nadbytek dusíku způsobitoddenek oddenku .

Přes nenáročnou povahu a relativně vysokou odolnost vůči chorobám a škůdcům může sansevieria trpět přímým slunečním zářením (na listech se objevují popáleniny) a zamokřením (listy nebo kořeny se začínají rozkládat).Kromě toho mohou škůdci napadnout květ: roztoč pavouk, červovité červy a třásně.Pro boj s nimi se doporučuje používatinsekticidy.

Obecně je tato květina nenáročný, proto je ideální pro jakýkoli interiér.S patřičnou péčí roste válec sansevieria po mnoho let.

Kromě estetické přitažlivosti v kultuře mnoha zemí je sansevieria vybavena schopností neutralizovat tok negativní energie a používá se také jako složka terapeutických lektvarů.

Fotografie

Další fotografie rostliny viz níže:

Užitečné video

Na válcovou sansevierii se můžete dívat ze všech stran zvideo níže: