Sansevieria: výhody a poškození, léčivé vlastnosti

„Jazyk tchýně“, „Hadí kůže“, „Pike ocas“- jakmile se nazývá tato překvapivě nenápadná a velmi elegantní rostlina.V minulém století to bylo téměř v každém domě, ale nyní ho postupně nahrazují exotické palmy, orchideje, dokonce i kaktusy.

Sansevieria- to je název této květiny ve vědeckých pracích.Ano, ano, vědci vážně studovali a pokračují ve studiu vlastností této rostliny z rodu Asparagus, který se cítí skvěle v suchém podnebí, dokáže růst i na skalnaté půdě a zároveň má mnoho užitečných vlastností.

Složení

Známý květ „Pike ocasu“ (byl nazýván barvou a tvarem listů, které skutečně vypadají jako ocas štiky) se ukazuje jako skutečný skladlátek užitečných pro člověka .

Obsahuje organické kyseliny a účinné látky, z nichž cenné jsou saponiny (sapo (lat.) Soap): rostlinné glykosidy, které se dobře rozpouští ve vodě a alkoholu.Roztoky dobře pění, pro které látka dostala takové jméno.

Ale saponinymohou být zdraví škodlivé , při určitých ošetřeních mohou extrahované sloučeniny způsobit otravu.Sansevieria také obsahuje hemolytický sapogenin.

Přínos a újma

Užitečné vlastnosti

Naše babičky milovaly „štika ocas“ nejen pro jejich neobvyklý vzhled a nenáročnost.

Říká se, že tato květina čistí vzduch, absorbuje nepříjemné pachy a zlepšuje výkon.

Je pravda, že mu připisovali ane příliš „dobrými“ vlastnostmi , pro které také nazývali „jazyk tchýně“: ve skandálech, hádkách v rodině a emočním napětí.Současně zcela správně poznamenali, že v nepříznivé emoční atmosféře sansevieria roste mnohem lépe, než v domovech, kde je vše v pořádku.
Odpověď na otázku, kde je pravda a kde jsou mýty, poskytla vědci a čínští odborníci na Feng Shui.

Léčivé vlastnosti jazyka tchyně čistí vzduch díky organickým sloučeninám v něm obsaženým, uvolňují obrovské množství kyslíku pro takovou malou rostlinu a dezinfikují vzduch četnými studiemi.

Fanoušci učení Feng Shui připisují této rostlině jednodušemagické léčivé vlastnosti:absorpci negativní energie, hněvu, agrese, hrubosti, jakož i záření z počítače a televize.

Rostlina je válečník, který přežívá v nejtěžších podmínkách, jehož listy připomínají meč, pomáhají posilovat ducha, učit se novým věcem, odolávat problémům,dávají účinnost a sílu .

Sansevieria se používá v kosmetologii, je součástí detergentů, přípravky s látkami získanými z této rostliny se používají v tradiční medicíně k ošetřenízánět dutiny ústní, jako expektorans a projímadlo.

Co je léčeno sansevierií?

Tato rostlina, která je uvnitř, pomáhá lidem trpícím závislostí na počasí,stabilizační tlak ,zlepšuje imunitu a urychluje zotavenípři nachlazení.Šťáva, stejně jako šťáva z aloe, je osvědčeným protizánětlivým prostředkempro zánět středního ucha, zánět kůže, urychluje hojení ran, zmírňuje svědění a má mírný analgetický účinek.Sansevieria pomůže při střevních onemocněních, parazitózách, gynekologických onemocněních.

Indikace k použití

Pokud je ve vašem životě běžný výskyt stresu, nechte se vytrhnout tohoto neúnavného asistenta doma i v práci.Pomůže vám to normalizovat situaci, aniž by na oplátku bylo zapotřebí cokoli.

 1. Kůže listů se používá pro popáleniny a rány.
 2. Odvar z sansevierie je užitečný při infekčních nemocech močového ústrojí, cystitidě.Používají se také při léčbě dermatitidy, svrabů a červových infekcí.
 3. Odvar kořene zvyšuje účinnost.
 4. Šťáva pomáhá při bolestech uší, ranách a popáleninách.
 5. Lotiony rozdrcených listů urychlují hojení vředů a zánětů.
 6. Vůně sansevieria pomáhá při bolestech hlavy.Tyto vlastnosti ocasu štiky jsou také zachovány v suchých listech rostliny, které jsou umístěny pod polštářem nebo spáleny v místnosti, kde je nemocná osoba.
 7. Rozkvět sansevierie je vzácný jev, ale pokud budete mít štěstí, několik aromaterapeutických sezení bude dárekvděčný květ, který vanilkovou vůni a léčí respirační infekce.

Poškození rostliny

Je ocas štika jedovatý?

Saponiny, u nichž se oceňuje sansevierie , se ve velkých dávkách stanou jedem .V medicíně se používají opatrně a nedoporučují těhotným ženám a dětem.Není třeba se bát rozmnožovat tuto rostlinu, je nebezpečný pouze při použití v čisté formě uvnitř.

Pokud se ve vás tento zázračný květ usadil, nezapomeňte na jehoschopnost způsobit újmu .

 1. Předpokládá se, že příliš silná energie „štiky ocasu“ může rušit spánek, takže ji nelze umístit do dětských pokojů a ložnic.
 2. Při použití na kůži se šťáva stává silným jedem.
 3. U koček, které rádi kousají všechny květiny v domě s avitominózou, může sansevieria způsobit dermatitidu, zažívací potíže a zvracení.
 4. Pes, který jedl květinu, bude zvracet, zvracet.

Známky otravy štikami ocasu

> Pálení a bolest v krku, nevolnost, zvracení, průjem, nadměrné slinění - tyto příznaky doprovázejí otravu štikami ocasem.

Dospělá rozumná osoba se pravděpodobně nebude rozhodnout žvýkat pruhovaný zelený list sansy, ale dítě to dokáže.Důsledky takového činu jsou velmibolestivé a nepříjemné , stojí za to jen pálení a slinění!

Opatření

 • Proveďte veškerou péči o květiny s rukavicemi a ujistěte se, že se šťáva nedostane do očí.
 • Řezané listy aokamžitě odstraňte části kořenů do koše nebo je zničte.
 • Pokud jste dítě nebo domácího mazlíčka nesledovali, při prvním náznaku otravy zkuste vyvolat zvracení, dejte aktivní uhlí a zavolejte specialistu.
 • Nenechávejte sansevieria v místnostech, kde batolata spí a hrají.

Závěr


Stejně jako u kterékoli jiné rostliny se i sansevieria (sans, sansiviera, štika ocas, jazyk tchýně) mohou lišit,a nepřítele.

To, aby tato rostlina ublížila, nebere moc: prostě ji držte dál od dětí a zvířat.

Alevám test může pomociv mnoha situacích: při stresu, propuknutí nachlazení, zánětu se stane nepostradatelným pomocníkem.

Existuje mnoho příprav, nálevů a odvarů připravených na základě obyčejné nenápadné pokojové květiny.Ale v žádném případěnemedikují , poraďte se s lékaři, pokud je pro léčbu vaší nemoci vhodné používat tradiční medicínu.V opačném případě se mohou příznivé vlastnosti sansevieria obrátit proti vám.

Fotografie sansevierie

Fotografie Pike Tail jsou uvedeny níže:

Užitečné video

Několik tipů o péči o sansevieria doma se dozvíte z následujícího videa: