Sklizeň a zimní odrůda jabloní Veterán

Každý sad vyžaduje neustálé aktualizace.Stromy stárnou, ztrácejí produktivitu a čas od času je nutné je nahradit novými výsadbami.

Jaký druh jabloně si vybrat?Nový ovocný strom by měl býtplodný, mrazuvzdorný, odolný vůči chorobám, jako je strupovitost, a nést chutné šťavnaté ovoce.

Bezpochybyodrůda jablek Veteran , jejíž fotografie a popis jsou v našem článku, má všechny tyto vlastnosti.

Co je to za druh?

Veterán patřík zimním odrůdámpozdních dozrávajících jabloní, které byly chovány ve Výzkumném ústavu šlechtění ovocných plodin Ruské akademie zemědělských věd.

Tato odrůda byla schválena k pěstování vRuském středním regionu Černé Zeměa v 6 regionechBěloruska v roce 1989 .

Odrůdy zimních jablek rovněž zahrnují: Lada, Cliff, Renet Simirenko, sněženka a Aport.

Znečištění

Apple Tree Veteran je samooplodná odrůda.Je opylován vlastním pylem, takže nevyžaduje křížové opylení.

Tato kvalita pomáhá ovocnému stromu nezáviset na povětrnostních podmínkách a létěčmeláci a včely, což mu umožňuje poskytovat stabilní úrodu.

​​

Popis odrůdy veteránů

Zvažme samostatně vzhled jabloně a ovoce.

Apple Tree Veteran máprůměrnou růstovou sílu , tj. Dosahujenejvýše 3 metry na výšku .Koruna jabloně se lišív úhledném kulovém tvaru .

Kůra větví a kmen stromu je hnědá.Mladé tenké výhonky jsou tmavě hnědé barvy a mírně pubertální.Na čerstvých větvích jsou čočky ve formě malých tahů sloužících k výměně plynu.Pupeny jsou pevně přitlačeny k větvím.

Šedé listí má vejčitý tvar s mírně zvlněnými okraji, malými řapíky a krátkými lištami.Listová deska je pomačkaná a vybledlá, na okrajích mírně vroubkovaná.Malé květy jabloní jsou malovány ve světle růžových tónech.

Veteránová jablka jsouplody střední velikosti o hmotnosti až 160 g.Ve tvaru jsou mírnězploštělé a kónické blíže k vrcholu.

Ovoce slupky má hustou hladkou strukturu, má mírný lesk a je pokryto tenkým voskovým povlakem.Z kůže se objevují vzácné šedivé tečky.

Hlavní barevné schéma jablek je žluto-zlaté.Je pokryta jemným červenáním růžových odstínů ve formě skvrn s rozmazanými okraji, tahy a skvrnami.

Šťavnatá dužina ovoce má vynikající sladkou a kyselou chuť.Během profesionálního ochutnávky se hodnocení veteránských jablekpohybovalo v rozmezí od 4,3 do 4,5 bodů v 5 bodové stupnici.

Složení Částka
Cukr 9,5%
Titrovatelné kyseliny 0,64%
Kyseliny askorbové 17,5 mg na 100 g
Vitamin P 307 mg na 100 g
Pektinové látky 10,9%

Vynikající chuť a výhody vykazují také tyto odrůdy: Anis, Medunitsa, Mládež, Voňavé a Orlinka.

Veteránová jablka lze sklízetjiž v září. V chladných podmínkách si plody zachovávají všechny své vlastnostiaž do konce zimy a ještě o něco déle.

Kromě konzumace čerstvého ovoce jsou vhodné i pro konzervaci a další druhy zpracování (džem, džem, džem atd.).

FotoHistorie výběru

]

Odrůda Veteran byla získánave stanici Oryol ovoce a bobulovinyskupinou chovatelůN. G. Krasov, M. V. Mikheev a E. N. Sedova.

Jabloň byla vyšlechtěna zasetím semen získaných volným opylením odrůd amerického výběruKing v roce 1961.

Po 8 letech v roce 1969 vysadil jabloň první plody a v roce 1972 bylzařazen mezi elitní odrůdu.

Státní zkoušky dále prošly nové odrůdy jabloní. Od roku 1989je jeho pěstování v Rusku povoleno.

Oblast distribuce

Pro pěstování ovocných stromů je zimní odolnost velmi důležitá, protože těžké zimy nejsou v ruských zeměpisných šířkách neobvyklé.

Jabloň veterán je odrůdase střední odolností proti mrazu. Kromě Ve střední oblasti černé zeměroste dobře a přináší ovocev severozápadních regionech a na jihu středního Ruska.

V jiných regionech je pěstování odrůdy Veteran spojeno s rizikem zmrazení stromu i v běžné zimě a smrt jabloní není vyloučena v těžké zimě.

Odrůda je rezistentní na chorobu, jako je https://selo.guru/ptitsa/bolezni-p/gribkovye/parsha.html. Tato kvalita je důležitá pro pěstování veteránů v oblastechs vysokou vlhkostí vzduchu , protože strupovitost za těchto podmínek nejčastěji ovlivňuje ovocné stromy.

Následující odrůdy jsou také odolné vůči strupovitosti: Slad Bagaevsky, Narodny, Altai Bagryanaya, Berkutovsky a Venyaminovsky.

Výnos

Veteránový kultivar je charakterizovánčasnou splatností a výnosem .Jabloně začnou rodit ovocejiž ve 4. nebo 5. roce.

Ze stromu ve věku 8 let je možné shromážditasi 60 kg šťavnatých jableka po13 letechmůže přinést jeden jabloňjiž 80kg Čas sklizně začínápo 15. září.

Odrůdy se liší také vysokou produktivitou: Vityaz, Welsey, Lobo, Imrus a Antei.

Výsadba a péče o rostliny

Jabloň se vysazuje na jaře, dokud se pupeny neotevřou, nebo na podzim dva nebo tři měsíce před začátkem mrazu, aby mladý strom měl čas zakořenit.Většina zahradníků dává přednost podzimní výsadbě.Předpokládá se, že v tomto případě sazenicerychleji a lépe zakořenit.

Je lepší nakupovat sadební materiál s otevřeným kořenovým systémem, aby bylo možné jej prozkoumat ze všech stran.

Upřednostňuje se sazenice pěstované v klimatických podmínkách podobných těm vašim.

Mladý jabloň přinesenáz více jižních regionů bude podrobena transplantacia změně klimatu.

Kromě toho může trvat několik let, než se strom přizpůsobí náročnějším podmínkám, a plodnice jabloně přijde mnohem později.

Důležité! Při výběru sazenic byste měli při nákupu věnovat pozornost jeho kořenům.Čím lepší je kořenový systém vyvinut, tím rychleji bude kořen jabloně.

Místo pro jabloň je vybráno otevřené a slunné, na kterém se po silných deštích nebude hromadit voda.Je nesmírně nežádoucí umístění stromu v oblastis těsně tekoucí podzemní vodou.

Jinak to nepříznivě ovlivní vývoj závodu a jeho produktivitu.Půda je s výhodou úrodná písčitá hlína nebo hlína.

Výsadba sazenice jabloně Veterán se provádí takto:

Na podzim připravíme výsadbu pro sazenici.Pro podzimní výsadbu je vhodné vařit před měsícem.

Optimální velikost jámy je asi 80 cmna šířku, výšku a hloubku.Zděláme zdi.Pokud existuje několik sazenic, udržujeme mezi nimi asi 4 metry vzdálenosti.

Naplňujeme jámu úrodnou hliněnou směsí.Vyrábíme to zhornívrstva půdy, kompost, starý shnilý hnoj, humus a 0,5 litru popela.

Pokud je půda hlína, přidejte hrubý písek v poměru 1: 1.Ke směsi se přidá 150 nebo 200 g hnojiv (potaš a superfosfát) .

Nesmí se používat dusíkatá hnojiva a vápno, které by mohly spálit kořeny sazenic.

Nádrž vyplňujeme vrstvami 20 cm. Každá vrstva je dobře zhutněna.Naplňte jámu „skluzavkou“.

O měsíc později, po usazení země, zasadíme semenáč.Vyrábíme v půdě díru podle velikosti kořenů rostliny.Jdeme do středu dřevěnou kůlu pro vázání kufru.

Spodní část kolíku by měla být spálena předem, aby se zabránilo rozkladu.Mělvyčnívat 70 cmnad zemí.

Na dně díry vytvoříme kopec, položíme na něj jabloň a narovnáme kořeny.

Naplňujeme díru sazenicí se zemí a trochu ji třepeme, takže půda vyplní všechny mezery vytvořené mezi kořeny.

Zhutňujeme zemi kolem stromu, ale nezoufáme, abychom se vyhnuli rozdrcení kořenů.

​​

Jabloň přivázáme ke kůlu smyčkou ve tvaru osmičky.

Rozlité díry jsme rozlili dvěma nebo třemi kbelíky vody a mulčujeme povrchkolem kmene uvolněnou zeminou nebo humusem.Po několika týdnech se zalévání opakuje.

Důležité! Při výsadbě sazenic je nutné zajistit, aby se jeho kořenový krk zvedl nad zemí o nejméně 5 cm. Tuto oblast přechodu od kmene ke kořenům lze určit přechodem nazelenalého stínu kůry na hnědou.

Na jabloň veteránrychle se vyvíjel, byl zdravý a v budoucnu přinesl dobrou úrodu, je třeba mu věnovat spoustu práce, pozornosti a péče.

Péče o strom je následující:

Zalévání. Správné zavlažování zvyšuje produktivitu o 25% nebo dokonce 40%.Za suchého počasí by sazenice a mladé jabloně měly zalévat 2 kbelíky vody každých 10 dní.

Dospělým stromům se doporučuje, aby se během sezóny zavlažovali čtyřikrát. První- před začátkem kvetení listů. Druhý- pár týdnů po odkvětu. Třetíje pár týdnů před sklizní a čtvrtá v říjnu.

Míra zavlažování na strom: do věku jednoho roku - asi 3 kbelíky vody, ve věku 3-5 let - od 5 do 8 kbelíků, ve věku 6-10 let - od 12 do 15 kbelíků.Může být zaléván metodami povrchové a kapající, stejně jako postřikováním.

Uvolnění půdy. Tento postup zajišťuje přístup vzduchu ke kořenům ovocného stromu, udržuje vlhkost a pomáhá zbavit se plevelů.Po každém zalévání je nutné uvolnit kruh zavazadlového prostoru a poté jej mulčovat.

Oříznutí. Toto je další součást úspěchu, to znamená dobrá sklizeň.Správné jarní prořezávání může dokonce přispět k předčasnému plození.

První prořezávání se provádíokamžitě po výsadbě sazenic v zemi .Mladé pupeny jsou ponechány ve spodní části stromu a vrchol hlavního kmene je odříznut.

Dva roky starý a starší dospělí opouští dvě třetiny větví, když se ořezávají.V tomto případě je žádoucíopustit extrémní ledvinyz vnější strany větví. To je důležité pro vytvoření pravidelné koruny.

U ovocných stromů je část větví odstraněna tak, žekoruna klesá o 75% objemu. Jeho ztenčení umožňuje vyčistit cestu k ovoci pro sluneční světlo.

Po cestě jsou nařezány všechny sušené větve jabloně.Plátky jsou zpracovány zahradní var.U mladých stromů se toto ošetření provádí až po dni.Dolní větve jabloně nejsou ořezány.

Hnojiva. Pokud byla hnojiva během výsadby aplikována na půdu, je v prvních třech letech dostačující nakrmit jabloň organickými látkami ve formě shnilého hnoje nebo kompostu v prvních třech letech.

Pokud má strom na jaře slabou vegetaci , lze na začátku léta opakovat další krmení. Ovocné jabloně se na podzim každoročně na podzim krmí hnojivy fosforu, potaše a dusíku.

Optimální dávka je obvykle uvedena na obalu. Pokud je půda chudá, po kvetení je vhodné nakrmit jabloň organickým hnojivem.

K tomu můžete použít například suspenzi nebo roztok ptačí trusky zředěné vodou v poměru 1:10.Hnojivo by mělo být kombinováno se zaléváním a aplikováno skrz drážky vykopané po obvodu kmene kruhu.

Příprava na zimu. Před prvními mrazy je kruh stromu kmene spudded a mulched rašelina, piliny, humus nebo kompost.

K ochraně před malými hlodavci a zajíci je kmensvázán smrkovými větvemi jedle .Za tímto účelemmůžete také použítrákosí nebo pergamen v několika vrstvách.

Kmen mladého stromu je navíc obílen křídelním roztokem.Pro dospělé jabloně se používá bělení vápnem.

Onemocnění a škůdci

Jabloňový strom Veterán je odolný vůči strupovitosti, ale je napaden mnoha škůdci.

Patří semzlatonosné brouky, můry, mšice, tundra, jablečný včel, kůrovec, hloh, ) těžební můra a bource morušového - a to je zdaleka ne celý seznam.

Škůdci způsobují značné škody nejen na stromě, ale také na úrodě, čímž snižují mrazivou odolnost jabloně, její odolnost vůči chorobám, plodnost a kvalitu ovoce.

Boj proti lepkavému hmyzu začíná preventivními opatřeními:

  • pěstování mezer mezi řádky, vybílení boles;
  • jarní prořezávání větví, úprava ran, sběr mršiny, čištění staré kůry;
  • jarní postřik oblasti blízkého kmene kmenů a stromů zvláštními prostředky (tekutina Bordeaux, 3% nitraphen atd.) Za účelem ničení zimujících škůdců, jejich vajec a patogenů.

V případě škůdců se vyžaduje ošetření jabloní vhodnými přípravky.Tyto práce však musí být prováděny v přísném souladu s pokyny, aby nedošlo k poškození budoucí plodiny.

Důležité! Zpracování jabloně různými přípravky by mělo být provedeno nejpozději jeden měsíc před sklizní.

Nejběžnější plísňová onemocněníjabloně:

Prášková plíseň- bělavý květ na všech částech rostliny.

Ošetření:na jaře - ošetření Topazem nebo Skorem, po rozkvětu měděnými přípravky, po sklizni kapalinou Bordeaux.

Cytosporóza- výskyt hnědočervených vředů na kůře stromu, po které může kůra spolu s větvemi umřít a strom umřít.

Ošetření:ošetření Homem na jaře v době otoků pupenů a po rozkvětu.Před květem je žádoucí ošetřit rostlinu síranem měďnatým.

Ovocná hniloba- tvorba hnědých skvrn na ovoci.

Ošetření:sběr a ničení nemocných plodů, ošetření přípravkem Hom v době otevírání listů a po rozkvětu.

Pokud to klimatické podmínky ve vašem regionu dovolují, zasadte do vaší zahrady jabloň veteránů.S pečlivou péčí a pozorností vám ovocný strom jistě poskytne bohatou sklizeň šťavnatého a chutného ovoce.