Škodlivý neplech: hmyz na orchideji.Metody kontroly a preventivní opatření

Pro každého pěstitele je nemoc nebo parazitární útok oblíbené rostliny katastrofou.V tuto chvíli musí být majitel nervózní a utrácet energii, aby zachránil svou milovanou květinu před smrtí.To platí zejména pro majitele orchidejí.

Jsou nejen velmi rozmarní, ale také náchylní ke všem druhům nemocí a parazitů.Jedním z nejnebezpečnějších škůdců jsou hmyz z meruňky a falešné štíty, protože jejich předčasná kontrola se může pro orchidej změnit na smutný výsledek.Jak se říká: „Udržujte své přátele blízko a nepřátele ještě blíž.“

Definice

Protože slepý boj je hloupý a nepřiměřený, musíte osobně znát svého nepřítele.Co je štít měřítka a štít chybného měřítka?

Klasický typ

Pochva je hmyz z čeledi polokřídlých z čeledi červů .Rodina má více než 2400 druhů.Reprodukuje se velmi rychle, proto je to velké nebezpečí.Poškození je způsobeno larvami a samicemi tohoto hmyzu.Obvykle se drží podél centrální žíly.V průběhu času díky konstantní síle azmizely smyslové orgány a končetiny nepohyblivosti.

Růst a pokrytí začíná hustým štítem voskových nití.Pěstovaný štít nakonec dosáhne průměru 2-3 mm.U žen je kulatější a větší než u mužů.Samci mají podlouhlý štít.Po páření samci umírají.Samice položily pod štít asi 1100 vajec.Nebo zemřete po narození larev.

Shellless

Takzvané falešné scutellum je velmi podobné klasickému typu škůdců, ale rozdíly lze pozorovat pouhým okem.Faktem je, žev pseudoscutule neexistuje vosková skořápka , a její roli hraje při umírající kůži žena umírající.Místa lézí rostliny tímto hmyzem jsou proto plošší a nejsou tak výrazná.

Jaké druhy existují?

Jak bylo uvedeno výše, existuje velké množství druhů hmyzu z velkého měřítka a hmyzu z nepravého měřítka.Za zmínku stojí hlavní druhy hmyzu, který se nejčastěji vyskytuje na rostlinách:

Oranžový

Má vzhled kapky. Nebezpečný pro rostliny vavřínu a citrusů .

Hruška ve tvaru hrušky evropského původu

Poškozuje semena ovocných jablek a kamene, ovlivňuje kmeny a větve.

Vřetenovitá borovice

Poškozuje borovice a ničí jejich jehly .Výsledkem její „práce“ je zžloutnutí a spadnutí jehel z rostliny.

False California

Je to nebezpečné pro citrusové rostliny.

Pomerantsevaya

Stále se nosíjméno hmyzu červeného Pomerantseva, a to díky tvorbě tmavě hnědých tuberkulů. Poškozuje rosaceae a citrusové rostliny .

Kalifornský parazit

Rád se zdržuje na jabloních.Také stanoviště jsou jiné rostliny pomeranče.Zanechává červené skvrny.

Ve tvaru červené hrušky

Obzvláště nebezpečné pro dřín , vlašské ořechy, ořechy koňské, kamenné ovoce a rostliny z ořechů.

Žlutá hruška ve tvaru

Červené skvrny na jablečných plodech jsou znakem vzhledu.

Takéfalešný hmyz není o nic méně rozmanitý :

Švestka

Miluje šťávu z květů a rostlin kamene.

Smrk

Nebezpečné pro jehličnany.

Akácie

Pěknáje nebezpečná pro jabloně, třešně, broskve, angrešt, švestky, rybíza mnoho dalších rostlin.

Měkké

Nebezpečné pro rostliny orchidejí, palmy, citrusů a aroidů.To může být detekováno kandovanými sekrecemi na listech nebo lepivým povlakem na skle.

Jak to vypadá?

Struktura různých druhů hmyzu z rozsahu je přibližně stejná.

Ženy :

 • Chybí antény, křídla, oči a nohy.Ale namísto toho všeho je tu ústní dutina typu piercing-sání.
 • Mladí škůdci mají měkký štít a schopnost pohybu, po zrání se samice nemůže pohybovat.
 • 1,5 - 2 mm je délka těla ženy.Tvar je kulatý nebo oválný.
 • Pod štítem je barva těla hnědá nebo bílá.
 • Zraje mají štít, který zcela pokrývá jejich tělo.Skládá se z larválních kůží a sekreční části.
 • Číry mají tmavě hnědou nebo žlutohnědou barvu.Když se larvy dozrávají, může se změnit barva.

Samci:

 • Na rozdíl od žen nemají samci dutinu ústní, ale jsou zde křídla, oči a končetiny.
 • Segmentované tělo je hlava, hrudník a břicho.
 • Mají malý štít.
 • Barva je hlavně bílá, ale jsou zde také červené, červeno-šedé a světle oranžové.

Falešné štíty mají zanedbatelné rozdíly od obyčejných štítů.Rozdíl je v tom, že ve velikosti vypadá spíše jako polovina hrachu, konvexnější, dosahuje velikosti asi 7 mm.

Nápověda! Hmyz ženského měřítka je jediný, který se vyvinul do nepohyblivého životního stylu mezi všemi suchozemskými zvířaty.

Které části květu mohou ovlivnit?

Na základě skutečnosti, že hlavním zdrojem potravy pro hmyz je šťáva z rostliny, lze říci, že tento škůdce se nejprve připojí k zadní části listu.Dále se parazit objevuje na bazální ploše a stonku a asi po květenství.Měřítko útočí na dospělé i mladé jedince.Prioritou těchto parazitů je orchidej Phalaenopsis.

Jaké nebezpečí představuje hmyz?

Scutellaria vyvolává vývoj hniloby sazí, což je pro orchideje extrémně nebezpečné .Dojde k následujícímu:

 1. Nejprve se uvolní lepkavá tekutina, která je ideální pro vzhledhouby.
 2. V procesu fotosyntézy dochází k narušení v důsledku lepivých pohybů střev.
 3. Falešný štít zase vylučuje jed do orchideje, díky čemuž se listy rostliny zbarví.
 4. List roste, jak se plocha skvrn zvětšuje.

Příklady nemocných rostlin na fotografii

Vzhled orchideje, pokud je zasažen svrabem, se jistě ucítí.Po okrajích listů se objeví žlutý obrys, během curlingu začnou ztrácet nasycení a pružnost.Na zadní straně plachty jsou viditelné malé hlízy doplněné bugy a lepivou hmotou.

Známky infekce falešnou strupou a strupou jsou navzájem identické .Vzhledem k tomu, svrab jsou připojeny k listu, zatímco vede pasivní životní styl, někteří pěstitelé květin je často zaměňovat za mote.Jak bojovat: instrukce krok za krokem

Odstranění štítu stupnice je docela problematické, ale nevzdávejte se.Nejprve je třeba v případě detekce tohoto parazita prozkoumat svrab jiných rostlin.Určete stupeň infekce.Naléhavá opatření, která musí být přijata okamžitě po detekci tohoto škodlivého organismu:

 1. Nemocná orchidej musí být izolována od zdravých květů.
 2. Listy se musí umýt pod proudem teplé vody.
 3. Listy by se měly umýt mýdlovou vodou s domácím nebo dehtovým mýdlem.
 4. Vytvořte zvýšenou vlhkost, kterou pochvy nemohou tolerovat nasazením plastového sáčku, čímž se vytvořískleník.V takovém případě musíte zařízení větrát každý den po dobu 30 minut.
 5. Je také možné udržovat vlhkost trvalým postřikem listů.
 6. Půdu ošetřete širokospektrálním insekticidem.

Existují tři způsoby ošetření napadené rostliny : biologická, lidová a chemická.

Jak biologicky léčit?

 • Lék Fitoverm.Zpracování rostliny tímto lékem je povoleno uvnitř.Dávkování - 5 ml na 1 litr vody.Postup se opakuje 2krát v intervalu 5 dnů.Droga je bezpečná pro lidi i zvířata.
 • Hmyz, který jedí hmyz (vosy, brouci, slunéčko sedmitečné).Před použitím je nutné prostudovat typ škůdce kontaktováním specialisty.

Jak se zbavit lidových metod?

 1. Emulze s olivovým olejem .Pro přípravu se přidají 2 lžíce oleje do 1 litru vody, poté se smíchají a nanesou na orchidej.Postup se opakuje po 7-10 dnech.
 2. Rozetřete stroužky česneku podélně na místech postižených pochvou .Můžete také vyrobit česnekovou kaši a rozšířit ji na parazity.
 3. Tinktura z pomerančové nebo mandarinkové kůry .K 1 litru vody se přidá 200 gramů drcených krust.Výsledná směs by měla být infuzována po dobu 5 dnů na tmavém místě.Po 2 litrech vody přidejte půl šálku infuze, můžete také přidat lžíci strouhaného mýdla na prádlo.Tato směs musí být ošetřena jednou týdně po dobu 1-1,5měsíce.
 4. Odvar z kapradiny .Příprava vývaru je jednoduchá.10 gramů suché kapradiny se nalije do vody a nechá se 1 den, poté se nechá 30 minut vařit, vychladnout a napnout.Sprej na týden.Nejprve musíte otestovat citlivost rostliny na tento nástroj.

Co zažádat o chemické ošetření?

 1. Kontaktní přípravky „Spruzit-AF“ a „Permethrin“ .Pronikněte do těla hmyzu a způsobte ochrnutí.Po určité době škůdci umírají.Tyto léky jsou vysoce účinné a v krátkém časovém období zmírňují orchidej hmyzu v měřítku.
 2. „Arrivo“, „Actellik“, „Aktara“ jsou střevní přípravky .Jejich činnost začíná až poté, co do těla vstoupí škůdce.Používejte nejméně dvakrát v týdenním intervalu.
 3. „Methylmerkaptofos“, „Fosfamid“ a „Bi 58“ jsou systémová léčiva .Používá se pro postřik rostlin infikovaných hmyzem z měřítka.Účinné látky léků pronikají do rostliny a jejich šťáva je pro strupu jedovatá.Parazit vypije jedovatou šťávu a zemře.

Všechny výše uvedené metody boje jsou také vhodné pro falešné štíty, protože podle jejich principu jsou podobné štítům.

Co by se nemělo dělat?

Je zřejmé, že ve válce jsou všechny prostředky dobré, ale v případě rostlin existují určité výjimky.Použití látek obsahujících dusík, regulátory nebo stimulanty růstu je zakázáno."Epin" a„Zircon“ není vhodný, protože pouze zvýší reprodukci hmyzu a falešných štítů v měřítku.Ruční sběr stráží se nedoporučuje.

Důležité! Při ručním shromažďování stráží je narušena celistvost krunýře, čímž se otevírá průchod novým mladým jednotlivcům žijícím pod krunýřem.

Prevence reinfestace

Aby se vyloučila možnost reinfekce, musí být uplatněna následující preventivní opatření:

 • Vlhkost by měla být nadprůměrná.Osvětlení je dostatečné.
 • Orchidej by měla být na jižních oknech.
 • Nová rostlina by měla být ihned po zakoupení zkontrolována na výskyt infekcí a několik týdnů v karanténě.To je způsobeno skutečností, že hmyz malého rozsahu v počátečních stádiích vývoje nelze vidět pouhým okem.
 • Je třeba prohlížet listy, stopky a květiny.
 • Pro profylaxi se doporučuje, aby listy rostliny byly ošetřeny olejem.Tento nástroj je účinný i u malého počtu osob - až 5 kusů.
Doporučujeme, abyste se podívali na materiály našich odborníků na další škůdce orchidejí, jmenovitě: černý nebo bílý midges, malý hmyz, chyby, mealybug, tick, včetně pavučiny.
​​

Stupnice a falešné štíty jsou velmi nebezpečnými škůdci, které nelze snadno ovládat.Proto musí boj začít ihned po jejich objevení.Abyste se vyhnuli infekci orchidejí tímto velmi nepříjemným parazitem, potřebujetepřijmout preventivní opatření.