Skutečnou pýchou zahradníků je čínská švestka Alyonushka

Čínské švestkyse svým vzhledem a chutí velmi liší od obyčejných domácích, ale v našich zeměpisných šířkách dosud nedostaly širokou distribuci.

Objevili se v Rusku před nedávnem, ale s jejich použitím již bylo získáno mnoho nových pozoruhodných odrůd a kříženců švestek.

Alyonushka, čínská odrůda švestky , byla speciálně vyšlechtěna pro pěstování v poměrně drsném klimatu středního pásma Ruské federace.

Tato odrůda se objevila úplněnedávno a málo zahradníků o tom ví.

Popis švestky Alyonushka

Popis švestky „Alyonushka“:

 1. Strom Alyonushki je nízká, asi 2-2,5 m, s pyramidální, ne příliš hustou korunou.Výhonky jsou silné, rovné, načervenalé barvy, s malými internodami, nikoli pubertální.Pupeny jsou kuželovitého tvaru, střední velikosti, nestlačené do střely.

  Listy jsou dlouhé, ostré, světle zelené, matné.Na okrajích listu jsou malé chrupavky, špička a základna jsou špičaté.Řapík je dlouhý, málo silný.

 2. Květyjsou svěží, velké, bílé, velmi krásné.3 kusy rostou v květenství, takže čínská švestka se často nazývá trojkvětá.Během květu jsou výhonky zcela pokryty květinami.
 3. Bobuletéto odrůdy jsou velmi vysokékrásné, velké, vážící asi 40-50 gramů, kulovité.Kůže je tenká, ale silná, červená nebo tmavě růžová, s viditelným voskovým povlakem.

  Buničina je jasně oranžová, docela hustá, velmi šťavnatá, se silnou příjemnou vůní, sladká a kyselá, chutná velmi podobně jako broskev.

  Ovoce dobře drží na krátkém, tlustém stonku a při přezráhání se nerozpadá.Kámen je střední velikosti, neodděluje se od buničiny.

Fotografie

Švestku Alyonushka můžete vidět na níže uvedené fotografii:Historie chovného a šlechtitelského regionu

Alyonushkabyla získána křížením rané odrůdy čínské švestky Red Ballvelkorysá pozdní Číňanka.Chovatelé Oryol Institute of Breeding, GB, se zabývali jeho chovem.Zhdanova a A.F.Kolesnikova.Odrůda byla zónována v roce 2001 ve všech regionech střední černé země Ruské federace.

Alyonushka může být díky své zimní odolnosti a jiným jedinečným vlastnostem úspěšně pěstována v Bělorusku, na Ukrajině a v mnoha dalších zemích s podobným podnebím.

Charakteristika odrůdy

ŠvestkaAlyonushkaje odrůda s předčasným zráním pro stolní použití.Bobule se většinou konzumují čerstvé, ale jsou také dobré v kompotech nebo džemech.Plody dobře snášejí dopravu, ale nejsou skladovány dostatečně dlouho.

OvoceTato odrůda začínábrzy , 3 roky po výsadbě.Alyonushka kvete ještě dříve, než se objeví první listy, na samém začátku května.Kvetení je velmi hojnéa krásný, ale krátkotrvající.Produktivita není příliš vysoká, ale ročně stabilní.Sklizeň může začít začátkem srpna.

Tatoodrůda švestkyje neplodná, proto musí být odrůdy opylovače umístěny poblíž.Pro Alyonushku by nejlepším opylovačem byla odrůda Skoroplodnaya, ale pro tento účel se hodí jakékoli odrůdy třešňových švestek nebo čínských švestek se stejným časným zráním.

Zjistěte, jaké další odrůdy čínských švestek existují: Oryol Dream, Skoroplodnaya, Ksenia, Yellow Hopty.

Švestka Alyonushka , pokud je pěstována ve středním pruhu, je extrémně mrazuvzdorná.Odolává velmi silným mrazům, až do -37 a dokonce –40 °, a netoleruje teplé a zasněžené zimy.V takových zimách se kůra ve spodní části kmene často zahřívá, což může nejen snížit produktivitu, ale také zničit strom.

Tato odrůda se proto nejlépe pěstuje na stabilních formovacích strojích nebo na výběr místa pro výsadbu na kopci pro výsadbu.

Výsadba a odjezd

Nejlepší čas provýsadbu Alyonushkaje podzim a místo je otevřené, vysoké a slunečné, s nízkou hladinou podzemní vody.nejlepší v horách.Půda by měla být úrodná, ne kyselá a slaná.Připravte si to asi měsíc před výsadbou.


Vybrané místo je dobře vykopáno, všechny plevele jsou odstraněny a v případě potřeby vápno.

Současně se připravují prohlubně, a to jak proAlyonushki , tak pro 3-4 odrůdy opylovačů, přičemž se přísně dodržuje vzorec výsadby: 5 x 3 m.

Pročínské švestkyjámy se vyrábějí malé: 40–50 cm hluboké a stejné šířky.Potom se přidají 2 kbelíky dobře hnijícího hnoje, půl kbelíku dolomitové mouky, trochu popela a 200 gramů superfosfátu a síranu draselného, ​​všechny se důkladně promísí a z horní vrstvy půdy se uprostřed jamy vyleje nízká hromada.Pečlivě se na něj položí sazenice a kořeny se vykopají čistou úrodnou půdou.

V tomto případě je kořenový krk pohřben v půdě o 2–3 cm.Pro lepší přežití sazenic se v prvním měsíci po výsadbě zalévá častěji a nedovoluje vyschnutí půdy.Pak se zalévání zredukuje.Aby se snížilo riziko zahřátí kůry, jsou v zimě kmeny sazenic svázány větvemi jedlí.

Následující rok, na jaře,Alyonushkazačíná být krmena dusíkatými hnojivy (močovina nebo dusičnan amonný).Poté proveďte formování prořezávání.Hlavní kmen je mírně zkrácen a boční větve jsou odříznuty několik cm pod vrcholem.

V létě se také provádí krmení, a to nejméně dvakrát.K tomu se používá roztok hnojiv fosforu a draslíku s přídavkem malého množství dřevěného popela.Kromě toho pravidelně plevelují, uvolňují a zalévají půdu.Za suchého a horkého počasí se hojně a často zalévají.

Na jaře se stromy nutně ošetřují speciálními přípravky na ochranu před chorobami a škůdci a pečlivě prozkoumávají korunu a odříznou všechny nemocné a zmrazené větve.

Nemoci a škůdci

Odrůda Alyonushkaje docela odolná vůči chorobám, jako je kleasterosporióza a monilióza.Téměř nikdy nebyly ovlivněny jinými plísňovými chorobami.Švestkové mšice však každý rok trpí masivním útokem.

Tento malý, ale nebezpečný škůdce se živí švestkovými listy a výhonky.Najdete ji na spodní straně listu.Postižené listy velmi rychle zblednou, stočí se a vyschnou a strom oslabuje a přestává růst.

Mšice zima v kůře hlavních větví, vedle pupenů, se aktivují na začátku květu v květnu.Proto je velmi důležité ošetřit strom předem, než se pupeny zvětší.

Prvním krokem je odstranění všech starých kůry, suchých listů a větví, plevelů a uvolnění půdy kolem kmene.Potom se strom důkladně postříká jakýmkoli insekticidem (například Iskra).

Můžete použít lidová léčiva: mýdlový roztok, nálev bramborových vrchů nebo tabák s přídavkem vápna.Cibule nebo česnekový vývar, lékárna heřmánek nebo pelyněk pomáhají v boji proti mšicím.

Na podzim po úplném propadnutí listů můžete švestku postříkat koncentrovaným roztokem močoviny a ujistěte se, že kmeny bělíte vápnem.

Péče o čínskou švestku je snadná.Pokud včas provedete veškerá nezbytná opatření k péči a ochraně rostlin, můžete zajistit dobrou sklizeň mimořádně chutných a zdravých plodů.

Odrůda Alyonushkamá obrovské množstvívýhod :

 • vysokámrazuvzdornost;
 • dobrý výtěžek;
 • malá velikost a dekorativnost stromu;
 • velkoplodé;
 • vynikající chuť a vzhled plodů;
 • rezistence na claustosporiózu a moniliózu.

Nevýhody :

 • vlastní neplodnost;
 • Mšice jsou vážně zasaženy.

Čínská odrůda švestek Alyonushkaje ideální pro pěstování na vlastní chalupě.Toto je jedna z nejlepších odrůd pro střední šířky.

Úspěšně se pěstuje v průmyslovém zahradnictví a s dobrou péčí se může stát skutečnou ozdobou jakékoli zahrady.

Užitečné video

Ve videu níže můžete vidět jasněji švestku Alyonushka: