Sladká a zdravá hruška pro střední pásmo Ruské federace - odrůda "Yakovleva's favorit"

V posledních letech popularita hrušek v Rusku rychle roste.Obzvláště velká poptávka po ní existuje ve střední zóně - v regionu, který se nemůže pochlubit stejnou širokou paletou vitamínových produktů jako jižní regiony.

Jednou z těchto plodin jeodrůda hrušek „oblíbená Yakovleva“- popis charakteristik odrůdy a fotografie níže uvedených plodů.

Tento rozlehlý krásný strom (zejména během kvetení) přitahuje zahradníky, který je schopen produkovatdobré výnosya rozmazlovat gurmány s lahodným ovocem.

Co je to za druh?

„Yakovleva oblíbená“ označuje odrůdy, kterédozrávají počátkem podzimu .Jeho zralost, zelené plody se zlatým nádechem se nalijí buď na začátku nebo do poloviny září.

Podzimní odrůdy hrušek zahrnují: pohádka, Uralochka, Tikhiy Don, Tyoma a Larinskaya.

Stejně jako mnoho jinýchraných podzimůhrušek, tento druh produkuje šťavnaté ovoce, které může být (za určitých podmínek) po určitou dobu skladováno díky své hustotě a dobré udržovací kvalitě.

Je známo, že „milovaná“může být až do listopadu bez problémů skladovánapro její kvalitu a chuťové podmínky.mrazy.

Vzhledem ke své husté konzistenci jsou tyto hrušky schopny snášet dálkovou dopravu téměř bez ztráty, což je velmi důležité pro prodej plodin v maloobchodních řetězcích.

Dalším základním rysem této hrušky je jejínízká vlastní plodnost. Její úroveň je taková, že mnoho odborníků klasifikuje Yakovlevovo oblíbené jakočástečně soběstačnou kulturu.

Podle „stupnice soběstačnosti“ tato hruška zaujímá mezilehlou polohu mezi samooplodnými a neplodnými rostlinami.

To znamená, že odrůda popsaná opylením vlastním pylemposkytuje vaječník asi 10–25%z celkového počtu plodů.Čísla se však mohou měnit v jednom nebo druhém směru v závislosti na klimatických podmínkách a podmínkách prostředí.

Aby se zajistilo normální hnojení a rozvoj dobré sklizně, doporučuje se pěstovat opylovač poblíž „Yakovlevova oblíbeného“.Optimální opylovač pro tuto odrůdu se považuje za stupeň „Vévodkyně léto“ („Williams“).

Historie chovu a šlechtitelského regionu

Před mnoha lety zahájil vynikající ruský vědec I. V. Michurin proces praktického postupu na sever od takové teplomilné kultury jako hruška.

Jeho učedníci a následovníci vytvořili mnoho druhů hrušek, které začaly dobře snášet ovoce v drsných podmínkách středního Ruska.

Jedním z takových Michurinových stoupenců bylPavel Nikanorovich Yakovlev(1898-1957).

Vynikající vědec-chovatel, doktor zemědělských věd, profesor, akademik zemědělské akademie, udělal hodně pro skutečné přizpůsobení hrušek ve střední a severní zóně Sovětského svazu.Živým „památníkem“ jeho vědecké činnosti byla odrůda „Jakovlevova oblíbená“.

Pozor!Zahrádkáři zaměňují oblíbenou odrůdu Yakovlev s jinými odrůdami a považují ji za hrušku trpasličí nebo sloupcovou - to je chyba,strom je vysoký a rychle roste .

Akademik Yakovlev provedl práce na vytvoření nového druhu ve městě Michurinsk (region Tambov) na základně Ústřední genetické laboratoře pojmenované poI.V.Michurina (nyní All-Russian Research Institute of Genetics and Selection of Fruit Plant).

S cílem vyvinout novou hrušku s vlastnostmi vhodnými pro ruské regiony s mrazivými zimami a ne příliš dlouhými léty, provedl vědec systematické křížení odrůdy hrušek Michurin„Dovalova dcera“s belgickou hruškou ."Bergamot esperin."

V důsledku toho byl „Yakovleva's Favorite“ zařazen do Státního registru plemenných výsledků Ruské federace pro územní plánováníve střední části(Moskva, Ryazan, Tula, Kaluga),střední černá země(regiony Tambov, Lipetsk, Belgorod) aSrednevolzhsky(Penza, Samara, Ulyanovsk regiony, Mordovia, Tatarstan) zemědělské oblasti.

Ve středním pruhu se odrůdy hrušek cítí dobře Hera, katedrála, Krasnobokaya, Elena a Vernaya.

Hruška„Yakovleva oblíbená“: popis odrůdy a fotografie

„Yakovleva oblíbená“ odrůda se liší od ostatních odrůd hrušek v následujících vnějších a strukturních parametrech:

  1. Strom .Odhaduje se jako energický.Současně až do maximálních rozměrů roste strom za příznivých podmínek dostatečně rychle.Razítko pokrývá hladkou kůru šedivé barvy.
  2. Crohne, větve. Vrchol stromu se stává s rostoucí starostí širokou pyramidou.Větve šedé barvy se odchylují od kmene téměř v pravém úhlu.Koruna se odhaduje na střední.
  3. Střílí. U mírně ohnutých výhonků se slabým kloubem je zaznamenána tmavě hnědá barva.Mezi ovocnými formacemi převažují kopiji a tresky červy.
  4. Listy. Středně velké listy mají podlouhlý tvar vejce.Barva - zelená a tmavě zelená.Středně velké ledviny mají špičaté hroty.Pupeny jsou obvykle tlačeny proti větvím.
  5. Květenství .Skládá se ze 7-10 jednotlivých květů.Bílé květy.Navenek velmi atraktivní kvůli výrazné frotě jejich okvětních lístků.
  6. Ovoce. V plodinách této odrůdy převládají jednodimenzionální plody nad průměrnou hodnotou (průměrná hmotnost jedné hrušky dosahuje 130 - 140 g).Tvar je klasický, hruškovitý, rozšířený.Kůže plodu má matně matnou texturu.Šupka střední hustoty, hladká na dotek.Barva zralého ovoce v době odebrání ze stromu je žlutá se nazelenalým nádechem, v některých oblastech kůže je možné světlo"Tan."Po „zrání“ získají plody „Pet“ zlatý odstín.Na hrušce je patrné mnoho podkožních skvrn.Pro středně hustou, krémově zbarvenou buničinu je charakteristická granulace s velkými „kamennými“ buňkami.Plody jsou drženy na dlouhých, mírně zakřivených stopkách.

Seznamte se s odrůdou a podívejte se na hrušku „Yakovlevova oblíbeného“ na níže uvedené fotografii:
Vlastnosti

Strom uvedené odrůdy začíná plodit ovoce aktivně3-4 roky po výsadbě sazenice.V době, kdy jsou dosaženy ukazatele maximálního výnosu, dospělá rostlinave věku 7 let dává průměrně 30-40 kglahodných produktů.

Během období plného plodu lze z jednoho hektaru zahrady odstranit až 220–230 centů sladké plodiny.

Za standardní chuť zralého ovoce ze stromu, který se nachází v nejproduktivnějším věku, se považujevýrazná sladká poloolejová chuť, s mírnou kyselostí, chybějící adstringencí, s původními aromatickými kdoulovými tóny.

Odrůdy hrušek se vyznačují vynikající chutí: Victoria, Forest Beauty, Moskvichka, Lel a ) Talgarova krása.

V tomto případě vypadá chemické složení ovoce „Yakovlev's Favorite“ takto:

]
Složení Počet
Cukr 8,3%
Kyseliny 0,10%
P-aktivní látky 32,7 mg /100 g
Kyselina askorbová 8,5 mg /100 g

Odborníci odhadují potenciální využití ovoce jako univerzální.Jinými slovy, jsou stejně dobré jak v čerstvé podobě, tak v revidované verzi.

Z nich se získá zejména vynikající dušené ovoce, džemy, zavařeniny, marmelády.Tyto hrušky jsou také oblíbené, protože je lze uchovávat v chladničce v dobrém stavu spotřebitele až 80 dní.

Zřejmé výhody této odrůdy jsou jejídobrá tolerance vůči suchým klimatickým podmínkám a vysoká zimní odolnost.

Při chovu tohoto druhu byste však neměli riskovat experimentováním s výsadbou v nevhodných oblastech.

Deklarovaná vysoká odolnost proti chladuje zaručena pouze pro regiony, v nichž je oficiálně regionalizována.

Hrušky jsou klasifikovány jako odrůdy odolné proti mrazu: Extravaganza, Severyanka červenooká, raná Moskva, Orlovskaya Letnaya a Citron.

Výsadba a péče

Výsadba stromu začíná správným výběrem místa, kde bude pěstovat a nést ovoce.Pro tuto kulturu musí být místo dobře osvětlené.Není-li tato podmínka splněna, ztratí ovoce obsah cukru.

Navzdory skutečnosti, že hruška je obecně plodinou plodnou pro vlhkost, nesmí být na místě výsadby dovoleno stagnovat vlhkost.Pokud existuje taková hrozba, měla by se zvážit organizace nuceného odtoku.

Je to nutnéVšimněte si, že hruška „Yakovleva oblíbená“miluje půdy bohaté na černou půdu, stejně jako šedé lesní půdy a hlíny. V každém případě lze mladý strom vysadit pouze v úrodné půdě.Proto, pokud se ukázalo, že půda je vyčerpaná, je nutné ji nejprve hnojit organickou hmotou.

Vykopává se dírav hloubce 1 ma průměru 65–70 cm.Týden a půl před výsadbou hrušky se do ní vlije kbelík vody se 2 šálky vápna-chmýří rozpuštěného v ní .

Pro doplňování použijte zeminu zabranou při vykopávání díry.Před dalším použitím se smíchá se zeleninovým humusem (2 kbelíky), pískem (2 kbelíky) a superfosfátem (1 sklenice).

Během samotné výsadby je sazenice vykopáno tak, že kořenový krk sazenic vykočí asiasi 6-7 cm.

Po instalaci sazenic je oblast kolem kmene úhledně zhutněna.Poté následuje zalévání2-3 kbelíky chráněné vody ).

Aby se předešlo nežádoucímu vysychání a praskání půdy, je kruh kmene pokrytý2-3 cm vrstvou mulče ze sušeného humusu.

Správnou péčí o hrušku „Yakovlevova oblíbená“ se rozumí pravidelné zalévání stromu, pravidelné uvolňování a hnojení půdy blízké stonku, přijímání opatření na ochranu stromu před škůdci a nemocemi, včasné odřezání mrtvých stromů (na jaře před otevřením pupenů) azarostlé větve.

Přes deklarovanou zimní odolnost odrůdy nenív předvečerzimní zahřátí rostliny .To platí zejména pro strom v mladém věku.

Nemoci a škůdci

Odrůda „Yakovleva's Favorite“není příliš odolná vůči chorobámovocných plodin (střední rezistence).

Odrůdy hrušek odolné vůči hlavním chorobám: Sverdlovchanka, Miracle girl, Svetlyanka a Bere Bosk.

V samostatných mokrých a epifytických letech, které se vyznačují rychlým a širokým rozšířením infekčních nemocí na velkých plochách,může být strupou aktivně ovlivněna.

Toto plísňové onemocnění se projevuje charakteristickými hnědými a šedo-černými skvrnami, které se vyskytují na listech a hruškách.Obvykle původce nemoci, převalený na výhoncích, napadá rostlinu během doby květu.

​​

Výsledkem je, že listy jsou suché a masivně spadají se všemi negativními důsledky pro strom a nakažené plody jsou zdeformovány a přestávají být jedlé.

Preventivní opatření mají velký význam pro ochranu hrušek před chrastou.

Pokud však již došlo k infekci, měla by se půda v zahradě a stromy pravidelněstříkat síranem měďnatým a železným, nitrafenem, oleocopritem, kapalinou Bordeaux.

Bordeauxská kapalina, z níž 400 g se zředí v 10 litrech vody, se stříká na strom třikrát za sezónu - před květem, bezprostředně po květu a 17 až 20 dnů po skončení období květu.

„Yakovlev's favorit“ - odrůda, která vyžaduje pozornost, správné použitíznalosti a práce, stejně jako láska.Za všech těchto podmínek se určitě vrátí s osobou.