Slepice s jedinečnými vlastnostmi - islandské plemeno Landrace

Island je jedinečná země nacházející se v těsné blízkosti severního pólu.Z tohoto důvodu si ostrov vyvinul zvláště drsné klima, které brání normálnímu rozvoji zemědělství.Přes to, místní obyvatelé byli schopní chovat jedinečné mrazuvzdorné plemeno kuřat - islandský Landras.

Historici se domnívají, že islandští Landrasové byli chováni z domorodých evropských kuřat přivezených Vikingy.Mnoho drsných ptáků zemřelo v drsném klimatu Islandu, takže dobyvatelé přinesli další domácí kuřata.

Na ostrově se postupně tvořila řada kuřat, která se dokázala přizpůsobit drsným podmínkám zadržení.Právě oni se později stali islandskými landrasy.

Islandští zemědělci toto plemeno stále chovají.Podle chovatelů patří islandské Landrases mezi nejstarší existující plemena domácích kuřat.

Popis islandských landrů

Islandské Landry jsou kuřata s průměrnou velikostí těla.Roste na něm velmi husté peří.

Pomáhá kuřatům tohoto plemene odolávat drsnému islandskému klimatu.Barva peří se může zcela lišit: od čisté bílé až po černou.

Krk tohoto plemene není příliš dlouhý.Roste na tompodlouhlý peří dopadající na ramena španělského kohouta Landrace.

Krk okamžitě přechází do vodorovné zadní části.Ramena kohoutů příliš nevyčnívají z těla, křídla jsou téměř neviditelná pod hustým bederním peřím, které padá na jejich záda.

Ocas španělských Landras je vysoko postaven.Je to hustě opera.V kohoutku se skládá z dlouhých zaoblených copánků.Široký hrudník je posazený hluboko, břicho je plné, ale v kohoutcích je mírně zasunuto, takže se vytváří dojem harmoničtější „postavy“ ptáka.

Hlava těchto kuřat je malá.Na červené tváři plemene peří zcela chybí.Velký vztyčený hřeben má 6-7 zubů s jasnými řezy.Kůže na něm je drsná, takže ji ptáci nemohou omrznout.

Náušnice jsou velké a podlouhlé, ale na konci zaoblené.Ušní uši jsou bílé nebo červené.Zobák je podlouhlý.Obvykle malované světle žluté.Na konci má mírné zaoblení.

Jerseyský obr na fotografii vypadá velký, ale skutečné velikosti tohoto ptáka ohromí ještě víc!

Už jste někdy slyšeli o slepicích Appenzeller?Nyní máte možnost si o nich přečíst: https://selo.guru/ptitsa/kury/porody/myaso-yaichnye/appentseller.html.

Hustý peří na Landrasově břiše skrývá celé nohy.Metatarsals tohoto plemene jsou dlouhé a vykostěné.Dlouhé a tenké prsty jsou správně umístěny, mají bílé drápy.

Stupnice na končetinách jsou žluté.Kuřata Island Landrace jsou zcela podobná kohoutům, s výjimkouhlavní sexuální vlastnosti.

Vlastnosti

Islandští Landrase byli po staletí chováni obyvateli Islandu.Chtěli získat plemeno domácích kuřat, která snadno vydrží jakékoli povětrnostní podmínky.

Jak víte, na území Islandu neustále fouká ledový vítr a teplota zřídka stoupá nad +10.V důsledku toho se farmářům podařilo vytvořit odolné plemeno kuřat.

Islandská Landrases může kromě dobré odolnosti proti mrazu potěšit svého majitele dobrou produkcí vajec. Dokonale snášejí vejce i za extrémně chladných podmínek .Pokud jde o slepice Landrace, stanou se krásnými matkami.Zodpovědně se starají o stav mladých, takže jeho přežití je ve srovnání s ostatními kuřaty výrazně zvýšeno.

Mladý Landrasov téměř nikdy nezemřel sám, protože se začal brzy bránit.Peří dospělých ptáků spolehlivě chrání pokožku a vnitřní orgány před omrzlinami, a to i během vánice se silným severním větrem.

Landrases jsou velmi aktivní slepice.Díky neustálému pohybu a hustému peří se jim podaří udržovat normální tělesnou teplotu.Kohouti často chodí po nádvoří a mávají křídly.To pomáhá kuřatům získat extra teplo i na ulici.
​​

Tyto domácí slepice si rychle zvykly na své pány.Kohouti islandských Landrasů navíc rádi tráví čas s lidmi více než slepic.Je možné, že slepice nechtějí jít ruku v ruce a bojí se o život svých potomků.

KToto plemeno kuřatbohužel v horkých regionech nevychází dobře .Z tohoto důvodu je nežádoucí chovat je na jihu Evropy nebo v jiných zemích, které jsou v subtropickém klimatu.

Údržba a pěstování

Islandské Landrase se cítí skvěle v obyčejných vesnických domech s prostorným dvorem pro procházky.

Nikdy by neměli být chováni ve voliérách, protože jsou příliš stísněni.Ptáci nebudou moci běhat a mávat křídly a přijímat další energii pro vytápění.

Kromě toho musí být nad dvorem vybavena spolehlivá střecha nebo střecha , aby bylo možné procházet se zvířaty Landrasov , protože ptáci rádi létají do všech výšek.Někdy tak utíkají z webu a způsobují majiteli nepříjemnosti a ztráty.

Kromě toho je pro plemeno důležitý volný výběh, protože většina jeho stravy je pastvina.Dokonce i na Islandu se těmto slepicím podaří najít semena, malé výhonky v zemi a hmyz v létě.

Slepice doplňují svou pomocí přísun vitamínů a minerálních látek nezbytných pro život v drsných podmínkách téměř polárního klimatu.

Kromě pastvin musejí ptáci přijímat míchačky zrna.Zpravidla se skládají z ječmene, ovsa a pšenice.Toto jídlo pomáhá ptákům rychle přibrat na váze.

Celková hmotnost kohoutů islandských Landras může při dobrém krmení dosáhnout 3 kg.Nosnice tohoto plemene mohou získat 2,5 kg živé hmotnosti.Mohou snášet až 200 vajec za kusrok, a snášení vajec se nezastaví před stárnutím ptáka.Průměrná hmotnost vajec je 55–60 g.

U chovných kuřat by však měly být vybrány pouze ty největší vzorky.Míra přežití mladých a dospělých jedinců v drsných zimách je obvykle 95–97%.

Analogická plemena

Němčina Bielefelderovy slepice mají podobnou mrazuvzdornost.Tito ptáci tolerují udržování na otevřeném výběhu, a to i během chladné zimy.

Kromě toho jsou stejně dobří při přenášení a získávání požadované svalové hmoty, takže jsou často chováni jako plemeno masa a vajec.

Mrazuvzdorná plemena kuřat stále zahrnují Faverole.

Mají hustou a velkolepou peří, s níž ptáci snadno přežijí v drsné ruské zimě.Kromě mrazuvzdornosti přitahuje Faveroli neobvyklé nádrže na hlavách a různé barvy peří.

Závěr

Islandským chovatelům se podařilo udělat nemožné: vytvořili plemeno odolné vůči mrazu.Islandské landrasy se nyní aktivně pěstují na téměř všech nádvořích Islandu.

Někdy jsou přivezeni do zemí severní Evropy, kde někteří zemědělci potřebují takové vytrvalé ptáky.Bohužel v Rusku se toto plemeno téměř nikdy nenašlo, i když v severních oblastech by to mohl být úspěch.