Složitosti transplantací orchidejí do jiného hrnce.Musím zalévat rostlinu a jak to udělat správně?

Orchidej se může stát královnou jakékoli domácí květinové zahrady, ale pro to rozhodně potřebuje správnou péči.Stejně jako každá jiná pokojová rostlina, i orchidej musí být transplantována nejméně jednou za 2 roky, i tento proces může být vážným testem jak pro květ, tak pro pěstitele.

V tomto článku se dovíme o vlastnostech zavlažování transplantované rostliny, je to povinné, jak zvlhčit půdu a zda se jí vyplatí vůbec, a také jak se vyhnout nejčastějším chybám.

Souvislosti a důsledky

Určení, zda orchidej vyžaduje transplantaci, je zpravidla celkem jednoduché, lze to provést bez zvláštních znalostí. Transplantace je nejčastěji potřebná, pokud :

 • je nádoba pro rostlinu příliš blízká;
 • listy vyblednou a zakryjí se žlutými skvrnami;
 • orchidej uvolňuje stále více vzdušných kořenů;
 • kořeny a hniloba substrátu, plísně;
 • kvetení nenastává po dobu 3-6 měsíců.

V závislosti na různých podmínkách se praktikují dva typy transplantací:

 1. , takženazýváno překládka , když je stará půda téměř zcela zachována a nedochází k významnému poškození kořenů;
 2. transplantace s úplnou výměnou půdy , při níž je nevyhnutelně poškozen kořenový systém.

Při výsadbě rostlina prakticky nepotřebuje čas na přizpůsobení, roste a dokonce roste, jako před transplantací.Nicméně ve většině případů je výhodné půdu zcela nahradit, protože po určité době (2-3 roky) ve starém substrátu nezůstávají prakticky žádné užitečné látky, které jsou nezbytné pro růst a vývoj orchideje.

Důležité! Transplantace se doporučuje na jaře, vždy po odkvětu.Je to v tomto případě, že šance jsou nejvyšší, že orchidej bude úspěšně zakořenit v nové půdě.

Po transplantaci začíná zakořenění, obnova poškozených částí kořenového systému a jejich fixace v nové půdě.Aby tento proces úspěšně pokračoval, orchideje potřebují příznivé podmínky, z nichž jednou je úroveň vlhkosti.

Musím okamžitě zalévat rostlinu transplantovanou do jiného hrnce a mohu použít rootin?

Ihned po transplantaci je nutné, aby byl nový substrát zcela nasycen vlhkostí .Je důležité si uvědomit, že zalévání orchidejí se výrazně liší od ostatních indoor květů.Nejlepší možností by bylo umístit nádobu s transplantovanou rostlinou do nádoby s teplou vodou na 20–30 minut Jaké další metody zavlažování existují ?).Voda by nemělabýt tvrdý, ale pro dosažení optimálního výsledku můžete přidat trochu rozpustného hnojiva (draslík, dusík, hořčík).

Můžete také použít rootin.Tento nástroj se používá dvěma různými způsoby:

 • pro poprašování kořenů v místech poškození a řezů;
 • pro zavlažování po transplantaci (1 gram kořenového kořene na litr vody).

V obou případech je nezbytné stimulovat zvýšený růst kořenového systému, což přispívá k úspěšnému procesu zakořenění.

Po dokončení zavlažováníje nutné nechat přebytečnou vlhkost zcela odvádět skrz drenážní otvory .V opačném případě se kořeny mohou začít hniloby a plísně.

Je to nutné nebo ne?

Proces transplantace je vždy plný škod a je stresující pro každou rostlinu.Pro úspěšnou obnovu, orchideje potřebují dostatečnou vlhkost vzduchu (60-90%), která může být zajištěna postřikem nebo použitím speciálního zvlhčovače, a vyvážené množství vlhkosti v půdě.

Kromě toho při zalévání dochází k zhutnění půdy, v důsledku čehož je rovnoměrně rozložena uvnitř květináče mezi kořeny rostliny.V případě přirozeného poklesu substrátu po zalévání květináče v květináči je nutné do nádoby přidat malé množství, jinak by půda mohla být nedostatečná.

Je nutné a jak zvlhčit suchou půdu doma?

Substrát zakoupený v obchodě je zpravidla zcela suchý, protože jinak se v něm nekontrolovatelně mohou vyvinout houby, plísně a různé mikroorganismy.Po transplantaci orchideje do takové půdy je zalévání nejen povinné, ale také zásadní.

 1. Osvětlení v místnosti hraje důležitou roli v tom, jak velkou vlhkost rostlina absorbuje.V přirozeném prostředí jsou to sluneční paprsky absorbované listy orchideje, které dávají kořenům příkaz, aby začaly absorbovat vlhkost, bez nichž je proces fotosyntézy nemožný.Zalévání je proto nutné během denního světla nebo s dostatečným množstvím umělého osvětlení.
 2. Teplota vody používané k zavlažování by neměla být nižší než 35–40 stupňů.
 3. Pro nejlepší výsledek se ve vodě rozpustí malé množství stopových prvků (draslík, hořčík, dusík), speciální hnojivo pro krmení orchidejí nebo kořenů.
 4. Doba zavlažování ponořením by měla být 20–30 minut.

Pokud byl transplantát proveden ve vlhké půdě, načasování zavlažování bude přímo záviset na stavu rostliny.Když je květina silná a zdravá, nemůžete se bát, že začne bolet nebo hnilobně, s touto možností lze zalévat ihned po transplantaci, jako v případě suché půdy.

Důležité! Nemocná nebo oslabená rostlina zasazená do vlhké půdy se nejlépe ponechá samotná po dobu 3-5 dnů, po které by se mělo provést první zalévání.Zároveň musíte denně stříkat orchidej, abyste zabránili vysychání listů a kořenů.

Jak to udělat správnězalévání orchidejí doma, je psáno zde, ale je zde popsáno zde o tom, jakou vodu použít a jak často by se mělo zalévat.

Chyby, kterým je třeba se vyhnout

Hlavní chybou, kterou pěstitelé květin nejčastěji dělají, je nadměrné nebo příliš časté zalévání.Po transplantaci a prvním zavlažování je nutné zajistit, aby veškerá nadbytečná skleněná tekutina z hrnce přes drenážní otvory.K tomu stačí nechat nádobu extrahovanou z vodní nádrže na sušení po dobu 30-40 minut.

Další zalévání by mělo být provedeno až poté, co kořeny úplně vyschnou.Pokud není tento stav pozorován, houby a plísně se mohou usadit v kořenech a substrátech, začnou hnít, což povede k nemocem a dokonce k smrti rostliny.

Kdy provést další zalévání?

Jak je uvedeno výše,následné zalévání by mělo být provedeno poté, co jsou kořeny a substrát zcela suché . Tato doba zpravidla trvá asi 2 týdny (jak často můžete zalévat orchidej, přečtěte si zde ).

Zalévání se počítá jednotlivě na základě vizuálního stavu kořenů.Kořeny orchidejí nasycené vlhkostí jsou jasně zelené, když uschnou, získají šedozelený odstín.Aby bylo možné sledovat stav kořenového systému, doporučuje se pěstovat orchideje v průhledných nebo průsvitných květináčích.

Následující obvaz s mikroelementy a hnojivy se doporučuje provést nejdříve 21 dnů po transplantaci.Nejlepším časem pro zahájení krmení je fáze aktivního růstu, kdy se v rostlině začnou tvořit nové listy a výhonky.

Přesazení každé rostliny je nebezpečný proces , jehož výsledek nelze nikdy 100% předpovědět.Obecně se uznává, že orchideje je obtížné transplantací a v důsledku toho velmi často umírají.To není úplně pravda, protože ve většině případů je smrt rostliny způsobena skutečností, že pravidla péče o ni se velmi liší od pravidel, která platí pro jiné domácí květiny.

Při správné organizaci zavlažování je úspěšná adaptace orchideje po transplantaci téměř zcela zajištěna a brzy bude mít dost síly, aby rychle rostla a potěšila svého majitele jasnými květinami , jak zalévat orchidej během květu ]?).

Pro orchideje je nezbytné řádné zalévání nejen po transplantaci, takže vám doporučujeme přečíst si užitečné publikace o , jak zalévat tuto květinu, včetně v zimě a na podzim.

Užitečné video

Doporučujeme sledovat video o zalévání transplantované orchideje: