Spasení krásné Gerbery

Gerbera k nám přišla z Afriky a získala popularitu.Její velké světlé květy, podobné velkým sedmikráskám a astry, vypadají krásně v každém domě.

Nemoci a problémy gerber

Rozmarný a náročný Afričan je často nemocný a mizí.Existuje mnoho důvodů, ale všechny jsou nějakým způsobem spojeny s nesprávným stažením.Pokud rostlina neobdrží vše, co potřebuje pro vývoj, v nejlepším případě nekvete , ale v nejhorším případě zemře.

Gerbera vadne

Pokud květina přestane růst, pomalu ztratí turgor listů a stonků, což znamená, že je porušen režim zavlažování.

Při nedostatku vody se nádoba stane světlou, země v ní je přesušená.K nápravě situace stačí zalévat květinu.

Nadměrné zalévání a stagnace vlhkostise projevuje nesušením těžké zeminy,na povrchu mohou být louže.Aby bylo možné absorbovat přebytečnou vodu, je nutné extrahovat rostlinu spolu s kusem půdy a zabalit ji do suchých novin.V případě potřeby se noviny několikrát mění.Na dně ležela dobrá drenážní vrstva.

Nejhorší ze všech, pokud se houba spojila, způsobovala různou hnilobu.

V tomto případě se na listech, stoncíchobjevují podezřelé skvrnyšedé nebo černé barvy.Zeměje nutné zcela nahradit, dezinfikovat nádobu v silném roztoku manganistanu draselného a vyříznout všechny postižené části rostliny na zdravé tkáně.Práškové sekce s práškovým aktivním uhlím nebo dřevěným popelem.Po transplantaci je rostlina ošetřena fungicidy, jako jsou Rovral, Fundazol, Oxychoma, Acrobat.

Listy vyschnou

  Velmi častý problém s gerberou, ke kterému dochází z několika důvodů.
 1. Kritický nedostatek světla.Rostlina by měla být osvětlena nejméně 13 hodin denně, v zimě je uměle osvětlena.Pokud to tak není, listy se nejprve zblednou a poté uschnou a spadnou.
 2. Nedostatek vlhkosti ve vzduchu a půdě.V suchých letních měsících je třeba gerberu stříkat každý den a častěji zavlažovat!
 3. Stagnace vody v zemi a její následné okyselení.K tomu dochází, pokud je půda v květináči hustá a nedovoluje pronikání vlhkosti do pánve nebo nedochází k žádnému odtoku.Substrát by měl být nahrazen lehčím a propustnějším substrátem, na dně položte oblázky s vrstvou 1-2 cm.
 4. Použití organických látek k oplodnění gerber - jak přebytku, tak i nedostatku, je pro listy škodlivé.
 5. Vývoj fusária.Houba způsobuje nebezpečné změny, které mohou vést k smrti.Listy zpočátku zožloutnou, pak suché, výhonky jsou tenčí a kořenový krk hnije a zakrývá hnědé skvrny.Ošetření se provádí koncentrovaným roztokem manganistanu draselného a fungicidy, se závažnými lézemi můžete zkusit zakořenit zdravé stonky.

Proč Gerbera zžloutnea listy suché?

Největší chybou většiny zahradníků jetransplantace gerbery ihned po zakoupení. Aby rostlina nezažila stres, v důsledku čehož se listy začnou měnit barvu, musí po několik týdnů žít klidně.Když se životní podmínky radikálně změní, stojí za to ponechat květinu alespoň starý hrnec.

I takto může Afričan signalizovatnadměrnou vlhkost půdy. Listy zatopené rostliny začínají ztrácet pružnost a chlorofyl, zbarvují se a vadnou.

​​

Třetím důvodem je jakékoli plísňové onemocnění. Pro ošetření jsou zasažené části odříznuty, půda je nahrazena novou, ošetření systémovými fungicidy - Previkur, Ordan, Profit Gold, Acrobat, Skor.

Bílé skvrny na listech Gerbery

Hlavní příznak plesňových chorob, jako je padlí a bílá hniloba.

Múčnatka


Pokrývá povrch listů bílým povlakem, který vypadájako rozptýlená mouka. Charakteristický znak - snadno se smaže, válí se do role.Pokud nebojujete, brzy bude celá rostlina pokryta bílým „škrobem“ a zastaví se ve vývoji.
Další fází je, že se bílá barva změní na fialovou, listy začnou vysychat a vypadávat.V důsledku toho květina umře.

K boji proti patogenní houběse používají systémové fungicidní přípravky - Skor, Topaz, Previkur.

Bílá hniloba

Při stále vysoké vlhkosti může houba bílá hniloba napadat gerberu . Vyvolává tvorbu světlých blotů.různé velikosti a ztráta barvy na listech.V dalším kroku začne infikovaná tkáň hnit.

Všechny podezřelé a nemocné oblasti rostlinyse ošetřují směsí manganistanu draselného a křídya silně infikované části se vylučují.Rostlina je postříkána přípravky mědi - vitriol, Abiga-Peak, směs Bordeaux, Oksikhom.

Gerberští škůdci

Mšice

Sáníparazitijsou malé.Mají protáhlý zaoblený kmen hnědé, zelené nebo černé barvy a dlouhé tenké nohy.Většina jednotlivců je neaktivní, ale velmi plodná.V krátké době vznikají četné kolonie , které rychle ničí rostliny. Vývoj Gerbery se zastaví, suchozemské části začnou žloutnout a vyschnout, nové listy rostou malé a zdeformované.Kvetení se zastaví, listy se krouží.

Tyto škůdce jsou docela snadno ničeny moderními insekticidy.

K boji proti nim se používají Agravertin, Aktaru, Aktofit, Vertimek, Intavir, Bankol, Spark.

Shchitovka

Škůdci čeledi isopteranů.Mají oválné tělo, zcela shora shora uzavřené hustým štítem voskovité konzistence. Dospělí jsou neaktivní, lepí se na lista čerpají z něj šťávy.Při napadení hmyzem v měřítku je rostlina pokryta konvexními plaky, které je obtížné odhalit.

V místech lézí se vytvářejí nekrotické skvrny. Rostlina začínáublížit, vadnout, přestat kvete auvolněte nové listy.

Kontaktní insekticidy nejsou účinné proti hmyzu pokrytému hustým krunýřem.Proti nim se používají systémové a střevní léky, jako je Actellik, Biotlin, Bankol, Aktara, Confidor Extra.

Whiteflies


Roztomilé motýlky podobné motýlům.Jejich křídla jsou pokryta voskovým sněhově bílým povlakem, podobným škrobu. Larvy se živí mízou rostlin a zanechávají lepivé sekrece , které přitahují sójové houby.
Motýli aktivně přenášejí mnoho virů.V důsledku jejich činnosti dochází k deformaci listů, pupenů a květů a zastavení stonků.

Za účelem úplného odstranění škodlivého hmyzu se rostliny několikrát ošetřují těmito insekticidy: Kinmiksa, Aktara, admirál, Oberon, Vertimek.

Roztoč pavouk

Mikroskopické parazity, které se živí mízou.Neznatelné pro oko, zanechávají velmi charakteristické stopy - tenký pavučina pokrývající různé části gerbery.Kromě toho se na listech objevuje nekróza malých bodů, které se postupně zvyšují a začnou se slučovat.Listy suché a padající, kvetoucí se zastaví, stonky jsou odkryty.

Doporučuje se, aby byl závodomyt roztokem mýdla a sody , odříznuty všechny poškozené listy a postříkány jedním z akaricidů.Obvykle používají Sunmight, Actellik, Apollo, Oberon, Nissoran.

Jak oživit umírající gerberu?

Máš prakticky holý závodv žalostném stavu?Počkej, rozčili se!Gerbera je úžasně houževnatá rostlina, kterou lze znovuzrodit téměř z ničeho!

Nejprve musí být transplantovánodo správné půdy- velmi lehké a sypké, s dobrou propustností pro vodu a vzduch a při kyselé reakci.Položte dno hrnce vrstvou oblázků pro odvodnění. Před výsadbouje nutné pečlivě prozkoumat kořenový systém a odstranit všechny sušené a shnilé kořeny.Odpusťte zbytek dřevním popílkem - takové opatření zničí patogenní houby a plísně.Po mírném zaschnutí kořenů se rostlina vysadí do květináče se substrátem.Kapacita by neměla být velká a široká, prostory nepotřebují kořeny.

Vysazená rostlina je zbavena měkké studené vody s přídavkem stimulátorů typu Epin.

Další péče spočívá ve správném zavlažovacím režimu, zavedení minerálních hnojiv železem a pravidelném postřikování zemní části gerber.

Jsou-li dodrženy všechny podmínky nezbytné pro její život, bude africká krása jistěrozkvétat v jasných barvách!

Fotografie

Dále si můžete prohlédnout fotografie nemocí a domácí péče doma Gerbera:

Užitečné video

BV tomto videu se dozvíte více o závodě:


užitečné materiály
Následuje seznam článků, které by vás mohly zajímat:

 1. Druh
 2. Kvetoucí
 3. Zahrada Gerbera
 4. Výsadba
 5. Propagace Gerbery