Správná péče o Brunfelsii doma: jak získat květiny jako na fotografii

Brunfelsiase nejčastěji pěstuje doma.Byla přivedena z jižních a středních tropických lesů Ameriky.

Zástupce flóry je ceněn pro své květiny.Vyznačují se svou krásou a jemnou vůní.

Botanický popis

Brunfelsia (lat. Brunfelsia, Brunfelsiopsis) jsou představovány tropickými středně velkými keři a stromy čeledi nočních.Tato trvalka stálezelená se také nazývá brunfelsia, a někdy - Franciscea.Zahradníci nazývají keř „včera-dnes-zítra“ nebo „ráno-den-noc“, přičemž jeho zajímavá vlastnost mění barvu květů s věkem.

Brunfelsia je exotický keř, který se přirozeně vyskytuje na ostrovech Karibiku a také v Latinské Americe - na Kubě, na Jamajce a v Portoriku lze nalézt největší počet endemických druhů.

Druh z fotografie

Rod zahrnuje 47 druhů, včetně velmi vzácných.

Malocotsvetnaya

Malocotsvetnaya Francisca (Brunfelsia pauciflora) je nejčastěji vybrána pro pěstování doma.Středně velký keř má jasně zelené oválné listy.Rostlina kvete brzy na jaře, ale za příznivých podmínek můžetepozorovat po celý rok vzhled koron.Charakteristickým rysem druhu je objemný deštník květenství, díky kterému listy často nejsou vidět.

velkokvětý

Tuto odrůdu (Brunfelsia grandiflora) představují silné vysoké stromy s velkými šlachovitými listy a květenství corymbose, které se nacházejí blíže vrcholu.Jejich barva se postupně mění z tmavého levandule na bělavou.

listnatka velká

Tato odrůda (Brunfelsia latifolia) je keř značné velikosti s vysoce rozvětveným kmenem tmavě zelené barvy.Tato franciscea má širokou listovou čepel, která je na rozdíl od listů jiných druhů matná.
Na konci zimy padá výskyt malých květů (až do průměru 3 cm) s jemnou příjemnou vůní.

Američan

Tento zajímavý druh (Brunfelsia americana) se dobře hodí pro zahradní pozemky - velký strom s deseti centimetry a dlouhou trubici krémového květu (6-8 cm) krémubílý odstín, který se pak trochu nažloutlá.

Takový františkán se nazývá „noční krásou“ - ve tmě vyzařuje příjemnou vůni.

Jih

Jižní odrůda rostlin (Brunfelsia australis) je jednou z nejvzácnějších.Keř je velmi kompaktní (50-60 cm na délku a šířku), zatímco květy jsou velké.Mladé květenství, namalované v tmavě fialové barvě, během několika dní vyblednou a téměř zbarví.

Undulata

Druh (Brunfelsia undulata) se vyznačuje velmi tmavými úzkými listys lesklým povrchem a sněhově bílé květy s vyřezávanými okraji.

Jak to vypadá?

Kořenový systém Brunfelsie je velmi rozvinutý.Má velkou velikost.Kořeny jsou tenké, ale dlouhé.

Mladá Brunfelsia má jasně zelenou tenkou a zcela hladkou stopku.V dospělosti získává stonek hnědou barvu a nerovnou strukturu.

Květiny mohou dosáhnout průměru deseti centimetrů.Během tří až čtyř dnů postupně mění barvu z tmavě fialové na sněhově bílou.

Listy jsou lesklé a kožovité, tmavě zelené barvy.Jsou pevné a oválné-lineární.

)

Jedovaté vlastnosti

Brunfelsia je extrémně jedovatá.Kromě toho jsou všechny části toxické.

Drobné ovoce, jako jsou pomerančová miniaturní rajčata, je zvláště nebezpečné.Chraňte jej před dětmi a domácími mazlíčky.

DŮLEŽITÉ: Při kontaktu s rostlinou neignorujte ochranné rukavice.Jeho šťáva, která vstupuje do kůže, může nepříznivě ovlivnit tělo.

Brunfelsia je voňavý a krásný zástupce flóry .Nelze to nazvat neatraktivní, protože zaujme nádherou.Ale za krásu musíte platit se zvláštní péčí.

Pokud jste připraveni hrát si s rostlinou, stane se ozdobou vašeho domu a bude s vámi žít po dlouhou dobu.

Jak se starat doma?

Je vhodné zasadit ji do středně velké nebo velké nádoby, protožekořenový systém je velmi silný .Přistáníje nutné vyrobitco nejpřesněji .Kořeny jsou položeny v mírně vlhké půdě.

Po zakoupení by měla být rostlina znovu vysazena, pouze pokud je hrnec stísněný nebo je-li květina v substrátu.V ostatních případech musíte dát Brunfelsii čas na přizpůsobení.Poté, co na konci května mizí, měla by být transplantována.To by mělo být provedeno přibližně (89 )krát za rok nebo dvakrát .

Vyžaduje se Brunfelsiaodvodněná půda .K jeho vytvoření je zapotřebí dvě pětiny zahradní půdy, jedna pětina písku a dvě pětiny humusu.Rašelinový substrát je vhodný.

V teplých obdobích je třeba časté zalévání, přibližně jednou za tři dny.V zimě stačí jedno zalévání za sedm dní.

VAROVÁNÍ :rostlina má pozitivní postoj k kyselině.Je vhodné vodu mírně okyselit.

Vyžadujevlhký vzduch .Pokud není možné dosáhnout vysoké vlhkosti v místnosti, je nutné pravidelnéstříkání. Když kvetou Brunfelsia, je nejlepší umístit hrnec na paletu s mokrými oblázky a pískem, nemusíte stříkat.Pokud je to možné, pěstujte venku v létě.

Teplotní režim vyžaduje zvláštní režim.Během období aktivního růstu je třeba asidvacet dva stupňů tepla .Po prvních dnech podzimu byste měli postupně snižovat teplotu, ale aby teplotanebyla menší než devět stupňů .Po dvanácti týdnech musíte teplotu postupně zvyšovat.

Brunfelsia vyrazí nejlépe na jižní nebo východní okno, protože má velmi rád sluneční paprsky.Neměly by být rovné, takže musíte zavřít okno závěsem, který není příliš hustý.

Hnojení by mělo být převážně v létě.Aplikujte tekuté hnojivo do půdy každých čtrnáct dní.

Období květu Brunfelsia je od konce ledna do konce května.Přestože se barva květů mění každý den, na jedné kopii najdete sněhově bílé a tmavě fialové a lila květy.

Je možné množitjak semeny, tak i řízky .Je lepší oddělit řízky v létě.Neměli by však být mladí, ale zralí.Měly by být zasazeny ve směsi rašeliny s perlitem.Teplota by měla být přibližně dvacet pět stupňů.

Při množení semeny je třeba dodržovat stejný teplotní režim.Semena musí být vysazena s výhradou vytvoření mini skleníku v lednu nebo dubnu.Jakmile se objeví klíčky, je vhodné počkat měsíc a pak transplantovat.

Délka života je několik let.Čím lepší bude péče o rostliny, tím déle bude žít.

Musí se provést oříznutí . To by mělo být provedeno po odkvětu.

POZOR: výhonky musí být odstraněny do poloviny, aby měly požadovaný tvar.

V zimě rostlina někdy trpí nedostatkem dusíku.Jako zimní hnojivo je vhodný dusičnan amonný (gram na tři skleničky vody).Musí zalévat půdu každých patnáct dní.

Nemoci a škůdci

Brunfelsia je napadena hmyzem mealybug, mšice, roztoče pavouka a šupiny.Vhodné pro boj roztok dehtového mýdla a vody .Musí umýt listy a stonek.Decis a atellik jsou prostředky, kterými lze parazity zničit.

Pokud rostlina nekvete, pak nepřežila chladné období, což je pro ni velmi důležité.To, co Brunfelsia vyžaduje, je dvanáct týdnů v chladu.

DŮLEŽITÉ: i když jste toto období vynechali, nemůžete v létě „zmrazit“ tohoto zástupce flóry.

V případě, že spodní listy padají a na obou se neobjeví plíseň, kořen se s největší pravděpodobností rozpadne.Je to kvůli podmáčené půdě.

Pupeny vypadávají kvůlisuchosti .Zajistěte požadovanou vlhkost.

Užitečné video

Tuto květinu si můžete prohlédnout v následujícím videu: