Správná strava pro krmení kohoutů: několik důležitých nuancí

Každý zemědělec ví, že správné krmení drůbeže, včetně kohoutů, je velmi důležitým bodem při výchově zdravých jedinců.

Co by měla být úplná a vyvážená strava?Je možné zorganizovat vysoce kvalitní výživu ptáků bez zbytečných materiálních nákladů?Samozřejmě můžete.Hlavní věcí je znát jednoduchá pravidla organizace potravin pro každou ze skupin ptáků v závislosti na jejich účelu.

Správně zvolená strava bude mít pozitivní vliv na zdraví, přírůstek hmotnosti nebo oplodnění.O tom si povíme později v našem článku.

Dieta pro krmení kohoutů

Základem potravy pro kohouty jsou stejné produkty, které se používají pro krmení kuřat, ale existují určité rysy.Musíte to vědět a vzít v úvahu, v závislosti na tom, koho kohouti pěstujete - producenti, boje nebo jednotlivci určené k porážce.

Standardní

Optimální strava pro kohouty zahrnuje :

 • plodiny;
 • zelenina: čerstvá a vařená;
 • krmivo pro zvířata;
 • greeny;
 • Doplňky vápníku: ryby, kostní moučka, drcené skořápky nebo křída.

Denní výživa kohoutů může navíc zahrnovat minerály, ovoce a další zdroje vitamínů.

Často zemědělci používají základní přídělyKohouti ukládají domácí odpad ze stolu, například příloha, chléb.Chtějí tedy výrazně ušetřit na výživě kohoutů.S tímto přístupem k krmení je však obtížné dodržet potřebné proporce a poskytnout vyvážené krmivo.

Existuje také alternativní možnost - krmení hotového krmiva, které se vybere v závislosti na věku kohouta.

Kromě vyvážené stravy pro drůbež je také důležité dodržovat režim pití.Norma vody na dospělého je 200 ml denně.Objem vody by měl být zvýšen, pokud jsou ve stravě ptáků obsažena hlavně suchá jídla, a pokud se vyskytují jen zřídka, je jim dodávána vlhká kaše nebo čerstvá zelenina, které jsou také zdrojem životodárné vlhkosti.

Pro kohouti

Pro oplodnění kuřat hraje velmi důležitou roli kvalita kohoutkové semenné tekutiny, která je zase velmi závislá na stravě ptáka.DŮLEŽITÉ!Strava by měla být vyvážená, aby se zabránilo nadměrnému přírůstku hmotnosti u kohoutů.Obézní kohouti se stávají líní, neaktivní a neaktivní v otázkách páření.

Vyvážená strava a optimální velikost porce příznivě ovlivňují :

 • kvalitu spermií;
 • účinnost párování.

Je nezbytné obohatit stravu opeřených samců o vyvážené složení krmiva z nestandardních nádob, které bude stimulovat nárůst sexuální aktivity.

Podavač je uspořádán takto: přibližně40-50 cm od podlahy k nástěnným podavačům ve tvaru V.Jsou naplněny nutričním složením: cereálie s klíčky v množství asi 50 gramů, aditiva obsahující vápník - tvaroh nebo kostní moučka - 7 gramů, syrová mrkev - 20 gramů a kvasnice - 5 gramů a rybí olej v množství 1 gramu.

Kromě toho lze zakoupit doplňky pro kohouty, které mají vliv na zvýšení kvality semenné tekutiny.

U jatečných jedinců

Mění se také strava pro kohouty určené pro porážku.V tomto případě by měla být strava ptáka obohacena bílkovinnými potravinami - vařená vejce, tvaroh nebo jiné mléčné výrobky.

K tomu, aby kohouti rychle nabyli hmotnosti, je nutné zajistit neustále plnící podavače.Musí být naplněny cereálií nebo jiným suchým jídlem.Kohouti, kteří mají být poraženi, přibývají na váze, pokud jsou krmeni hotovými směsmi pro brojlery.

​​

Pro boj s kohouty

Pro zvláštní plemena bojových kohoutů je důležité zajistit zvláštní stravu.Základem je krmné směsi vybrané podle věku ptáka.Hotové směsi mohou mít různé formy: granule nebo drobivý vzhled.Protože taková krmiva jsou vyvíjena odborníky, jsou do jejich složení zahrnuty všechny potřebné látky.Taková výživa zajišťuje zdravý růst a sílu ptáka.

Bojová plemena kohoutů potřebují zvýšenou míru bílkovin a vitamínů. Z tohoto důvodu se jim kromě připravených potravin dává :

 • vařená vejce;
 • mléčné výrobky;
 • maso;
 • greeny,naklíčená pšenice a jiné obiloviny.

Krmné žlaby

Kohouti často berou jídlo od kuřat.Jsou-li chovány společně, jsou krmítka vybavena tak, aby ptáci během krmení navzájem nezasahovali.

Speciální lamely připevněné k podavačům kuřat umožňují zmenšit velikost krmného otvoru na 15 cm, takže se kohout nebude moci dostat ke krmivu pro kuře.

Na podavačích pro kohouty jsou instalovány ohraničující kolejnice.Jejich velikost: 50 cm x 10 cm x 10 cm.Boky jsou umístěny ve výšce 55 až 65 cm.Taková vzdálenost od podlahy k podavači umožňuje pouze kohoutům jíst z nich.Jeden podavač postačí na 15-20 cm přední strany krmení.

Pokud máte velkou farmu, rozumným řešením by bylo zakoupení průmyslového krmítka pro kohouty.Toto zařízení bere v úvahu výšku ptáků, jejich temperament a chování.

Organizace krmení

Hlavní a základní pravidlo organizace krmení kohoutů je následující - musí být krmeno odděleně od kuřat.první by neměl jíst druhý a naopak.Pokud jsou ptáci drženi pohromadě, lze tento problém vyřešit umístěním krmítka pro kohouty výše.Slepice je nemohou dosáhnout, jsou-li umístěny v nadmořské výšce 45 cm.

Za prvé, kohouti jsou krmeni a teprve po jídle dávají kuřata potravu.

Krmení lze provádět podle dvou schémat :

 • dávejte jídlo několikrát denně, aniž by je po krmení ptáků nechali v krmítkách;
 • zajistí dostupnost suchého krmiva v EUpo celý den doplňování stravy (greeny, mokré mixéry atd.) několikrát denně.
Důležité! Kuřata mladší 10 let se krmí každé 2 hodiny.Přestávka v krmení mladých kohoutů by neměla přesáhnout 6 hodin.

Při správném krmení tedy budou kohouti rychle přibírat na váze a pravděpodobnost výskytu nemocí se sníží.Mohou také oplodnit velké množství kuřat.

Správně zvolená strava je jedním ze základů úspěchu, který umožní dosáhnout dobrých výsledků při minimálních nákladech na chov a chov ptáků.

Upozorňujeme na užitečné video na toto téma: