Správné krmení kuřat brojlerů v různých věkových kategoriích: výpočet stravování a recepty pro kutily

Mnoho profesionálních drůbežáren pěstuje brojlery na přirozeném krmivu.Spolu s míchadly, obilím a směsným krmivem dávají antibiotika a hormonální doplňky, podle moderních trendů.Organizují krmení správně?Bude pták přibírat na váze rychle nebo naopak, zemře mladý růst díky použití „venkovského“ krmiva bez přísad?

Nemoci způsobené podvýživou

Jak onemocní brojlery? Jejich hlavní onemocnění jsou nepřenosné nemoci. Pták trpí špatně organizovanou péčí, špatnými stravovacími návyky a nevhodnými podmínkami ustájení.Majitel sám je zodpovědný za všechny problémy, protože ignoruje odbornou literaturu a rady ostatních chovatelů drůbeže se zkušenostmi.

Když si začínající chovatel koupil denní brojler, neví, jak ho správně nakrmit.Nevědomě mu dává potravu pro dospělé, která způsobuje nenapravitelné poškození dosud netvořeného trávicího systému.Kvůli nízké kyselosti žaludeční sekrece je množství trávicích enzymů malé.

Pokud se tato skutečnost nezohlední,v budoucnu bude kuřátko umírat kvůli nesprávnému krmení a rozvoji gastrointestinálních chorob.Je citlivější na kvalitu krmení než dospělý.Pokud mu dáte shnilé kyselé jídlo a pití se špatnou kvalitou vody, zemře a chovatel utrpí ztráty.

Často se u brojlerů diagnostikuje hypovitaminóza A, B, D, E, přičemž se zaznamenají tyto příznaky:

 • křeče;
 • chůze v kruhu;
 • problémy s koordinací;
 • průjem;
 • odmítnutí jídla.

Jednotlivé vlastnosti plemene

Brojlery a běžné kuřata rostou a krmí se odlišně.První se pěstuje hlavně pro maso a druhý pro vejce.První roste rychle a dosahuje věku 1,4 až 1,6 kg do věku 56 dní.Jsou zabíjeni dříve, než dosáhnou věku 80 dní, jak starší stárnou, tím pomaleji rostou a jedí více.

Spolu se správným osmihodinovým krmením je důležité vytvořit optimální podmínky pro chov pouze narozených brojlerů.Je pro ně připravena místnost bez pastvin as nízkým osvětlením.Denní hodiny - až 17 hodin.Aby nic nezasahovalo do jejich růstu, vytvořily soumrak a položily na podlahu vrh suchých pilin.Často se mění tak, aby pták netrpěl kvůli sputu.Teprve poté přemýšlí o správném krmení mladých zvířat.

Co by mělo být ve stravě obsaženo?

Chovatelé začátečníků často krmí brojlery směsnými krmivy. Mají vysoký obsah kalorií a kromě toho mají vše, aby se mohli plně rozvinout:

 • obilí;
 • bylinné přísady;
 • minerály;
 • vitaminy;
 • doplňky pro zvířata.

Jsou tou správnou volbou, protože vám umožňují vytvářet dobrou imunitu, předcházet nemocem a rychle budovat svaly.Toto krmivo je granulované a složení bylo vybráno skupinou drůbežích specialistů.Není třeba vařit: nalil se do krmítka a pokračoval ve své činnosti.

Nápověda! Někdy začínající chovatelé drůbeže připravují vlastní jídlo, aby se snížili náklady na údržbu.„Nevýhody“ této metody: zvážení všech složek, ztráta času na vaření.

Normy dodávky krmiva: tabulka

Kolik krmiva a jaké zvýšení za den by měli chovatelé očekávat?

Vlastnosti

Prestart

Začátek

Výkrm

Dokončit ]

Věk

0-5 dní

6-18 dní.

19-37 dnů.

37-42 dní.

Růst

15 g.

33 g.

54 g.

56 g.

Rychlost posuvu

15-21 g.

25-89 g.

93-128 g.

160-169 g.

K dosažení těchto čísel je důležité ptáka řádně krmit. Například do deseti dnů by se nemělo dávat nic, kromě proséraných obilovin a mikrogranulí;až 24 dní - s výjimkou hrubých hoblin a granulí s průměrem do 3,5 mm.Pak před porážkou můžete krmit většími granulemi.

Více informací o krmení kuřat do jednoho měsíce a později lze nalézt zde.

Denní dávka: Kolik mám nalít?

V závislosti na věku se denní dávka krmiva pro kuřata pohybuje od 15 do 169 gramů.Ve věku 10 dnů dosahuje jejich hmotnost 200–250 gramů, zatímco samci jsou větší než slepice, přestože jedí stejné množství.V den porážky - 56–80 dní, váží 2,4–2,6 kg s denním krmivem 160–169 gramů vhodného krmiva.

Domácí péče

Když jsou kuřata brojlerů chována doma, nejsou krmena vlhkým jídlem a vařenými vejci, jak je doporučeno na fórech.Až 5 dnů je jakékoli krmení, s výjimkou proso, nežádoucí. Pokud budou jíst nesprávně, zemřou. Také z nedostatku potravin, a proto jsou krmítka nastavena tak, aby k nim měl každý jednotlivec volný přístup.

8. den dali kapku trivitaminu všem a 13. začaly je zvykat na běžné nakoupené jídlo.Jak je na něj zvyknou?Dejte trochu suchého jídla, zvlhčujte ho syrovátkou nebo masovým vývarem.

Pokud udržujete teplotu 30–32 stupňů a nevypnete světlo nepřetržitě, kuřata budou jíst a růst 2-3krát rychleji než jejich vrstevníci, zbavená těchto privilegií.Nezapomeňte na pitnou misku na čistou vodu.Kromě obvyklých kopřivy, zelené cibule, se krmí 14denní děti.

Upozornění! V průběhu času se strava rozšiřuje zavedením kousání, pampelišek, listů zelí a tvarohu.Drtič je již dáván měsíční brojlerům.

Denní kuřata

Vařené vejce a proso nejsou vhodné pro krmení jednodenních kuřat.Díky tomuto jídlu se často vyvine průjem.Aby nezvládli ztrátu hospodářských zvířat, okamžitě si zvykli na běžná krmiva (proso, ječmen, oves) a dávali jim trochu až 8krát denně. Je možné použít tvaroh a syrovátku jako jídlo , aniž by se zapomínalo na změnu vody v nápoji při každém krmení.

Dvoutýdenní

2týdenní lidé jedí až šestkrát denně a krmí je vařenými rybami, kostní moučkoua dort kromě běžného krmiva.Aby pták rychle rostl, dejte mu bramborový peeling a krmné kvasnice.Reverzní a jogurt jsou zahrnuty ve stravě, ale nenahrazují vodu.

Denní dávky pro jednotlivce mladší jednoho měsíce

Měsíční zvířata se krmí čtyřikrát denně.Postupně je připravujte na porážku a krmte je kukuřicí (150 g /den).

Pšenice a drcený ječmen by měly být součástí kombinované směsi zakoupené v obchodě. Když je pták silný, může jíst potravní odpad, hrách a bramborovou kůru, dříve vařenou na nízkém žáru.

Po 1 měsíci

Měsíční kuřata váží 500 až více gramů.Strava je již plně dospělá, tj.místo rozdrceného zrna vcelku.Jí křídu, drcené skořápky a krmné kvasnice.Pro usnadnění rychlého přibírání na váze je ve stravě obsažena rostlinná mouka, zdroj bílkovin.

Kojenecká výživa

Není nutné kupovat jídlo pro dospělév obchodě. Můžete si jej vařit sami podle následujícího receptu:

 • 3 gr.krmný tuk;
 • jeden gram křídy a trávy;
 • 5 g.krmné kvasnice;
 • 8 gr.ječmen;
 • 13 gramů pšenice;
 • 17 gramů ryb /masa a kostní moučky a krupičky;
 • 45 g.kukuřice.
Nápověda! Hmotnost složek se vypočte tak, aby vytvořila 100 gramů hotové směsi.

Jak snížit spotřebu krmných směsí pro masná plemena?

Připravená krmiva jsou nejlepší volbou pro majitele, kteří se přesunou do další fáze pěstování brojlerů, tj.na výkrm.Nejsou cenově dostupné pro každého.Mnoho chovatelů tohoto ptáka je nuceno zachránit, a proto dávají přednost potravnímu odpadu, obilným směsím, obilím, šťavnatým a zeleným krmivům.Dělají správnou věc?Částečně ano. V ideálním případě by krmení brojlerů za účelem snížení nákladů mělo vypadat takto:

 • Mokré míchačky založené na nakrájené zelenině, obilí, bramborových slupkách atd.Koncentráty také poskytují týdenní zisk.
 • Mokré míchačky vyrobené z vařených nebo drcených brambor s přídavkem obilí, kořenových plodin, bylin a krmných kvasnic.Směs je připravena šest hodin před krmením.
 • Mléčné výrobky, které obsahují vápník a živočišné bílkoviny, rovněž významně snižují náklady na krmení brojlerů.
 • Zelení zavěšení na krmítko, aby pták nešlapal produkt bohatý na přírodní vitamíny.
Čtenář by mohl mít zájemnejen chov brojlerů, ale také nosnice, jakož i na našich stránkách si můžete přečíst informace o chovu metronidazolu, penicilinu a furazolidonu.

Závěr

Aby bylo možné pěstovat brojlery a čelit ztrátě více než poloviny hospodářských zvířat, je důležité nejen vytvořit optimální podmínky pro chov (udržování čistoty a pořádku, pravidelná dezinfekce krmítek, misky na pití)., výměna podestýlky atd.), ale také je řádně podávejte.Není to všelék na použití moderních krmných směsí: pokud si přejete, můžete jim nakrmit plýtvání potravinami bylinkami.