Stabilní bohatá sklizeň každý rok s hrozny Tabor

Kromě osvědčených odrůd se v posledních letech rozšiřují i ​​nové slibné hybridy hroznů.Jako Valery Voevoda, Korolek nebo Super Extra.

Jednou z nich je odrůda „Favor“, která vykazuje vynikající ukazatele výnosu, velikosti a konzervace bobulí.

Kromě toho „Favor“ potěší vinaře s elegantním vzhledem klastrů a výbornou chutí a zároveň nepředkládá zvláštní požadavky na péči.

Co je to za druh?

Odrůda Tabor je stolní hrozen s průměrnou dobou zrání. Kněžna Olga, Monarch a Konvalinka mají stejné termíny.

Tato hybridní forma byla vyvinuta relativně nedávno, ale již upoutala pozornost mnoha vinařů.Na domácích pozemcích se Favor pěstuje pro čerstvou spotřebu a pro přípravu domácích kompotů.Bobule této odrůdy jsou velmi chutné, velkolepé a během přepravy jsou dobře zachovány.

Popis odrůdy hroznů Tabor

Pouzdra Tabor mají silnou růstovou sílu .Réva roste velmi rychle na 3 metry na délku.Tmavě zelené listy mají tříkřídlý ​​tvar a jsou silně členité.

Díky intenzivnímučerveno-fialová barva bobulí, velké shluky hroznů „Favor“ se vyznačují chutný a elegantní vzhled.

Jsou kuželovitého tvaru s průměrnou hustotou ovoce. Hmotnost hroznůse pohybuje od 600 g do 1 kg a za příznivých podmínek může dosáhnout 1,5 kg.

Odrůda není vůbec citlivá na hrách , což je jedna z jejích výhod.Stejné označení se může pochlubit Hamburk Muscat, Aleshenkin dárek a Marcelo.

Hmotnost krásných a velkých bobulí„Favor“ je od 12 do 15 g nebo více.Tvar ovoce je oválný nebo podlouhlý ovál. Dužninahroznů je šťavnatá a mírně křupavá.Má průměrnou hustotu a poměrně silnou pokožku, kterou lze snadno žvýkat.Chuť hroznů „Favor“ je harmonická, středně sladká a velmi příjemná.

Nápověda! Květy hroznů Tabor jsou bisexuální, proto nepotřebují jiné opylující odrůdy.Bisexuální květiny jsou také posedlé Angelica a Amirkhan.

Foto

Vizuálně lze taborské hrozny nalézt na níže uvedené fotografii:

Historie výběru a šlechtitelská oblast

Hrozno Favor je výsledkem pečlivé práce známého chovatele amatérských chovatelů z města Novocherkassk V. N. Krainova.Slavná vinař vyvinula tuto hybridní formu křížením ruské odrůdy Talisman (Kesha) a moldavské rozinky Radiant.

Mezi odrůdami vyvinutými Kraynovem každý víjako Anthony the Great, Victor nebo Blagovest.

Nová odrůda stále probíhá v jižním Bělorusku.Navzdory tomu však již mezi vinaři získala záviděníhodnou popularitu."Favor" zakořenil jak na pozemcích pro domácnosti, tak na farmách zabývajících se pěstováním hroznů určených k prodeji.Odrůda se nachází ve vinicích Ruska, Běloruska a Ukrajiny.

Vlastnosti

Odrůda produkuje stabilní bohaté plodiny každý rok.Z jednoho dospělého keře Tabor lze sklízet až 6 kg velkých bobulí. Minimální doba zráníplodiny je 125 dnů od počátku otoků ledvin a maximum je 135 dnů. Magarachův dar a Paměti Dombkowské mají přibližně stejné ukazatele.

V Rostovském kraji je plná zralost Favoru v první polovině září.

Zrání výhonkův odrůdě je dobré, s ovocným koeficientem 1,3.Vysoké keře „Favor“ vyžadují včasné prořezávání.Optimální zatížení je od 30 do 35 očí na keř.

Je důležité si pamatovat , že odrůda potřebuje dlouhé prořezávání vinné révy, ve které je na výhonku ponecháno 8 až 10 očí.

V mokrém počasí s velkým deštěm hrozny vykazují určité praskání ovoce.Stejnou nevýhodu lze pozorovat v Demeter a Arcadia.

Bobule mohou prasknouti za horkého a suchého počasí.V tomto případě vám zkušený zahradník poradí, abyste půdu neustále udržovali vlhkoustav, ale bez přetečení.

Pokud v půdě vinice není deficit vlhkosti, bobule neprasknou.

„Favor“ je schopen odolat mrazům až do -23 ° C .Odrůda však dosud nebyla dostatečně studována, proto se doporučuje pěstovat ji jako krycí kulturu.

Mnoho pěstitelů používá suché zimy k zahřívání hroznů na zimu.Za tímto účelem se réva odstraní z mřížoví, položí se na dřevěné štíty dříve položené na zemi a pokryje se fólií, střešní plsťou nebo střešním materiálem nahoře, aby se zabránilo průvanu, pokropení okrajů půdou.

Na horní straně fólie jsou pouzdra dodatečně pokryta izolačním materiálem.Veškeré práce se provádějí za suchého počasí.

Nápověda! Ukázalo se, že oblíbené hrozny jsou vynikající odrůdou trhu s vysokou přepravitelností.Při přepravě se bobule nerozpadají, nezmršťují a dlouhou dobu si zachovávají svoji prezentaci.

Nemoci a škůdci

Kultivar Favor zvýší odolnost vůči plísním a průměrně na oidium a šedá hniloba.Protopotřebuje profylaktické ošetření .Rostliny se stříkají třikrát kapalinou Bordeaux: po objevení prvních tří listů, před květem a v okamžiku, kdy bobule dosáhly velikosti „hrášku“.

Někteří zahradníci dávají přednost silnějším chemikáliím: Polychome, Ridomil a Quadrice.Zároveň se na vinici stříkají nejen keře, ale také stožáry, drát a půda.

Po kultivaci je půda posekaná slámou.

Příznivciorganické vinařství se snaží dělat pouze Bordeauxovu tekutinu, kterou lze střídat s roztokem síranu železa.

Další ochranou hroznů před oidiem je ošetření rostlin roztokem manganistanu draselného kombinovaného s obvazem na listech s mikroelementy.

K tomu se do živného roztoku přidá několik krystalů manganistanu draselného.

Dalším možným preventivním opatřením proti oidiu je postřik keřů koloidní sírou nebo Thiovitem.

Stojí za zmínku, že ošetření hroznů proti oidiu a plísním také potlačuje nemoci, jako je anthracnosa a phomopsis.

Za příliš horkého a vlhkého počasí může být Tabor citlivý na šedou hnilobu, jejíž patogen hibernauje pod šupinami jeho očí.Za vhodných podmínek může toto plísňové onemocnění ovlivnit celou leteckou část rostliny.To nejvíce poškozuje zrání a zralé bobule.

Postižené ovoce se pokryje načechraným šedivým povlakem, poté získá hnědou barvu a hnilobu.Pokud je infekce keřů zanedbatelná, pomůže ošetřování listů a bobule roztokem jedlé sody (70-80 g na 10 l vody) nebo jodidu draselného (2 g na 10 l vody) pomoci vyrovnat se s šedou hnilobou.V případě masivní léze se ošetření provádí pomocí Topazu, Fundazolu nebo Imunocytopytů.

Následující drogy pomáhají v boji proti škůdcům hroznů:

  1. Z hroznů, dvouletých hroznů a hroznů -Inta-Vir, Kinmiks, Lepidotsid,Bitoxibacilin, karbocin, Senpai, Summi Alpha .
  2. Z roztočů a strapců hroznů -„Tiovit Jet“, „Fufanol“, „Neoron“, „Apollo“, „Kemifos“, „Anticlesch“, „koloid síry“ .

Četnost a množství postřiku závisí na klimatických podmínkách a stupni poškození vinice.

Všechna ošetření musí být provedenanejpozději jeden měsíc před sklizní.

V případě nouze můžete použít biologické produkty, síru nebo slabý roztok manganistanu draselného.

V boji proti chorobám a škůdcům hroznů hrají zemědělská ochranná opatření obrovskou roli:

  • včasné plevelení plevelů a odstraňování mrtvých částí rostliny;
  • řádné prořezávání a tvarování keřů tak, aby byly dostatečně osvětleny a dobře větrané;
  • zalévání pod kořenem bez nadměrné vlhkosti v listech;
  • včasné čištění padlých listů, ve kterých plísňové spory zimují;
  • povinné mulčení půdy kolem vinných keřů;
  • správné obvazy - rostliny s nadbytkem dusíku jsou nejvíce ohroženy nákazami houbovými chorobami.

Jednou z výhod odrůdy Tabor je její překvapivá vlastnost, že jezřídka napadena vosami . Radost dokonalých, Marcelo a Zábava mají stejnou důstojnost.

V době dozrávání sklizně však mohou sladcí ptáci nakazit sladké bobule, které mohou způsobit vinici.velké poškození.

Ratchety, strašáci, zrcadlové předměty, zvukové reproduktory vysílající výkřiky dravých ptáků pomáhají vyděsit nepozvané pernaté hosty.

V tomto období je vhodné rozšířit kovovou síť přes vinici.Pro nedostatek takových, můžete si dát na speciální shluky sítí, které jsou velmi dobře osvědčené v ochraně nejen před ptáky, ale také před osami.

Jak vidíte, Tabor je hoden stát se oblíbenou odrůdou mnoha vinařů.Po výsadbě na webu Favor nebudete litovat svého výběru a těšíte se z jeho lahodných, jasných a překvapivě velkých bobulí.

Užitečné video

Pokud nemáte čas na čtení, podívejte se na video o hroznech Favor níže:
https://youtu.be/yF6DzHvMjSI