Stálezelený keř fuchsie: domácí pěstování a péče o rostliny

Fuchsie je stálezelený keř, jehož kvetení mnozí milovníci rádi pěstovali květiny doma podle své chuti.

Stejně jako každá jiná rostlina vyžaduje květina určité podmínky pro pěstování.Při dodržení pravidel péče můžete fuchsii učinit skutečnou ozdobou jakéhokoli bytu nebo domu.

Z článku se dozvíte, jak se starat o květinu, která hnojiva si vybrat.Přečtěte si pokyny krok za krokem pro pěstování rostlin ze semen, množení a přesazování.

Základní pravidla péče

Rostlina je poměrně nenáročná, avšak je třeba dbát na fuchsii pečlivě si pamatujte všechna pravidla a zákazy.

Výběr hrnce

Doporučuje se vybrat banku .V plastovém květináči bude rostlina v létě horká a je lepší se o to předem postarat a chránit kořeny před nadměrným teplem.

Velikost květináče by měla přímo záviset na velikosti kořenové plodiny.Je lepší transplantovat rostlinu několikrát než , aby se zasadila fuchsie v obrovském květináči.Důvodem je skutečnost, že půda, která se nevyvíjí kořeny, může začít zakysávat, což často znamená hnilobu kořenů.

Přítomnost drenážních otvorů je jedním z hlavních kritérií pro výběr hrnce. Fuchsie nenítolerovat stagnaci vody .

Někteří milovníci této květiny používají kousky uhlí jako drenáž.

Požadované složení půdy

Ke krmení fuchsie je vyžadována lehká půda s dobrým odvodněním a neutrální reakcí .Nejlepší je smíchat půdu sami ve správném poměru, a tím chránit rostlinu před škodlivými prvky, které se mohou dostat do univerzální půdy.

 1. Nejlepší možností je rašelina, kompost a listový humus smíchaný ve stejném objemu s přídavkem dvojnásobného objemu písku.
 2. Můžete také míchat drť, listový humus a popel v poměru 5: 2: 2.V tomto provedení může být humus nahrazen granulární rašelinou.

Obě tyto možnosti jsou vhodné jako domácí půdní směs a slouží jako výživná a zvlhčující půda pro pěstování fuchsie.

Jak vytvořit úroveň vlhkosti?

Zařízení musí vytvářet a udržovat hladinu vlhkosti přibližně 60–70%.Výjimkou je doba odpočinku, která nastává v zimě.Pro postřik je vhodné použít lahvičku usazené vody a stříkací láhev. Existuje několik pravidel pro správnou hydrataci:

 • voda by měla být teplá;
 • je třeba stříkat dvakrát denně;
 • Pokud v květinové zahradě roste několik fuchsií, není nutné používat stříkací láhev - je lepší vzít malou misku, naplnit ji oblázky a naplnit ji vodou.

Osvětlení

Je nutné zajistit zařízení dobré osvětlení,umístění na okna ne na slunné straně, například na balkon, jehož okna směřují na západ nebo východ.

V tmavých místnostech se mohou květy fuchsie zhoršovat , ale zelená hmota se vyvíjí docela dobře.Proto, aby květina dobře rostla, je lepší ji za slunečných dnů vystavit světlu, ale poledne ji ztmavnout.Je přijatelné používat žaluzie nebo jiné silné závěsy, které poskytují dobrý stín.

Teplota

Před pěstováním rostliny je třeba mít na paměti, že kořeny fuchsie milují chladnou teplotu, takže je lepší, aby květ nebyl v místnosti, jejíž teplota vzduchu je30 ° C, protože to může vést k smrti.

 1. V létě by měla být teplota mezi +18 a +24 ° C.

  Pro chlazení je lepší používat ochranu před sluncem a dobrý proud čerstvého vzduchu.To je další důvod, proč se z balkonu může stát místo „žít“ květinu.

 2. Teplota v zimě by neměla překročit + 5 ... + 12 ° С.

Zalévání

Potřeba zalévání bude indikována suchou hliněnou hrudkou.

 1. V létě by měla být květina napojena nejméně dvakrát týdně, na podzim a na jaře - jednou za 1-2 týdny.
 2. V zimě by měla být frekvence zavlažování snížena na 1 čas za měsíc (podrobnosti o tom, jak správně připravit fuchsii na zimování a jak ji uložit do suterénu a do sklepa, viz zde ).

Květinu je třeba zalévat stojatou vodou , jejíž teplota není vyšší a nižší než pokojová teplota.

Hnojiva

Správný výběr prvků ve vrchním obvazu ochrání květ před nemocemi, přispěje k dobrému růstu a lepšímu rozkvětu.

Je třeba zvolit vrchní obvaz na základě fáze růstu rostlin.

 1. Mladé exempláře potřebují hnojivo obsahující velké množství dusíku - tento prvek zajistí růst výhonků.
 2. Rostoucí fuchsie miluje hnojiva na bázi fosforu a draslíku.

Četnost hnojiva by měla záviset na koncentraci hnojiva.Obvyklá koncentrace se obvykle používá s hnojivem každých 7-10 dní, ale pokud se při každém zalévání provádí vrchní obvaz, měl by být roztok slabší, nejméně 3-4krát.Minerální hnojiva se nejlépe střídají s organickými.

Prvky, které budou užitečné pro fuchsii:

 • dusík;
 • fosfor;
 • draslík;
 • mangan;
 • železo;
 • zinek;
 • hořčík.
Pozor! Rostliny zasažené nemocí by se neměly krmit.Rovněž se nedoporučuje nalít suchou zeminu roztokem, po zalévání je nutné hnojit.

Podívejte se na video o péči o fuchsie:

Jak pěstovat květ: pokyny krok za krokem

 1. Musíte si vybrat hrnec, půdu a hnojiva.Nejprve se zastavte u malého hrnce vyrobeného z keramiky o velikosti asi 10x10.
 2. Vyberte si půdu - můžete si koupit univerzální směs přidáním malého písku nebo smíchat trávník, rašelinu a pískovat v poměru 3: 2: 1.
 3. První krmení je rovněž nezbytné k zavedení jednoduchého - zemina spřidání dusíku je skvělé pro zahájení péče o květiny.

Přečtěte si více o pravidlech pro pěstování pokojové a zahradní fuchsie zde.

Příprava a klíčení semen

Semena fuchsie lze zakoupit v jakémkoli zahradním obchodě. Výsev osiva je nejlepší v únoru .

Před výsevem musí být půda zvlhčena roztokem manganistanu draselného ze stříkací láhve.

Semena během výsadby nemusí být pohřbena hluboko v půdě - stačí jen lehce zatlačit semeno:pro dobré vyklíčení potřebuje rostlina světlo .

Dále je nezbytné:

 1. zakrýt hrnec průhledným celofánem nebo filmem;
 2. nasazené na parapet;
 3. monitorují teplotu a vlhkost.

Pokud jsou všechny akce provedeny správně, jižza 3-4 týdny můžete očekávat výskyt prvních malých výhonků .Během tohoto období je velmi důležité zvýšit celofán a koncentrát odstranit.Po vyklíčení se doporučuje celofán odstranit po delší dobu, aby se rostlina přizpůsobila podmínkám místnosti.

Péče

Když půda zaschne, navlhčete ji stříkací lahví a postříkejte zemi kolem výhonku.Voda na zavlažování by měla být usazena při pokojové teplotě.

Okolní teplota pro správný růst by měla být v rozmezí 18–22 ° C.

Nepřetržité osvětlení by mělo klíčkům poskytovat světlo dobře a je lepší je chránit před přímým slunečním světlem.Nejlepší ze všech - položte hrnec na parapet.

Klíčící klíčky po objevení prvních listů by se měly pravidelně stříkatmalým množstvím vody, stejné jako se používá pro zavlažování.Díky postřikování 1-2 krát týdně bude zajištěna nezbytná úroveň vlhkosti.

Rozmnožování a transplantace

Při počítání s množením rostlin semeny je vhodné chránit nespálený pupen před samoopylením a opylováním hmyzem.

 1. Prachové částice pupenu musí být předem odstraněny a samotný pupen musí být zakryt potahem z papíru nebo tkaniny.
 2. Když zraje květ, musí být semena pečlivě sbírána a zaseta v souladu s postupem stanoveným v předchozím odstavci.

Vegetativní metodu rozmnožování lze použít kdykoli v roce, ale zkušení chovatelé ji doporučují na jaře.Dodržujte následující pravidla:

 1. pro reprodukci je třeba zvolit mladou stopku od 10 do 20 cm;
 2. odstranit listy na spodku řízků, zbytek na polovinu;
 3. umístěte stonek do filtrované vody;
 4. Zakryjte horní část stonku filmem nebo sáčkem, můžete použít láhev.

Lze očekávat výskyt prvních kořenů po 4-5 dnech , ale v některých případech je třeba počkat asi 2 týdny.Když se objeví, musíte okamžitě zasadit stopku do substrátu.

Podrobnější informace o tom, jak šířit fuchsii z listu, naleznete zde a od tohoto článku se dozvíte, jak správně transponovat fuchsii a získat hojné kvetení.

Podívejte se na video o propagaci fuchsie řízky :

Fuchsie je krásná pokojová rostlina se svěžími květinami.Ačkoli je to docela nenáročné, ale pro jeho úspěšnou kultivaci je nutné znát pravidla péče doma i na zahradě.Přečtěte si také naše materiály o , jak a kdy prořezat květinu.

Nemoci

Problémy s fuchsií mohou nastat kvůli nedodržování pravidel domácí péče nebo kvůli porážce škůdci.Zvažte nejčastější nemoci.

 1. Kořenová hniloba .Objevuje se kvůli velkému množství vlhkosti.Chcete-li se problému zbavit, je třeba vytáhnout rostlinu z hrnce, opláchnout kořeny teplou vodou, odříznout shnilé kořeny a dát rostlinu do nádoby s čistou vodou.Když se objeví nové, mladé kořeny, je dovoleno zasadit květinu znovu do nové půdy.
 2. Gray Rot .Ovlivňuje listy díky zvýšené vlhkosti v místnosti.V takovém případě je třeba poškozené listy oříznout a místnost pravidelně větrat.
 3. Zpomalení růstu .Nejčastěji se to stává kvůli nedostatku místa v květináči, takže byste měli transplantaci fuchsie.
 4. Nedostatek stopových prvků .Pokud listy uschnou a zesvětlí - není dostatek dusíku, když zožloutnou - mangan, vyschnou a získají hnědý odstín - molybden.
 5. Porážka Whitefly .Tento hmyz klade vejce na zadní stranu listů.Výsledkem je, že po listech jsou na listech vidět bílé kapičkykteré listy zžloutnou a spadnou.
  Pro boj je nezbytné umýt květ mýdlovou vodou a věnovat zvláštní pozornost vnitřní straně listu a stonku, ale chránit kořeny před vodou.
 6. Porážka roztočem červeného pavouka .Hlavní znaky jsou šedý povlak a černé tečky na listech.K boji používejte speciální prostředky proti hmyzu.

Dodržování základních pravidel péče a včasné odhalení nemocí vám umožní pěstovat velkou květinu, která s rozkvětem potěší všechny obyvatele a stane se skutečnou ozdobou místnosti i zahrady.Vzhledem ke všem vlastnostem může být fuchsie nazývána vybíravá rostlina, ale to neznamená, že nevyžaduje řádnou péči.