Stálezelený myrta na parapetu - Metrosideros: fotografie a péče doma

Metrosideros je krásná stálezelená kvetoucí rostlina z čeledi myrtys více než 50 druhy v divočině tropických a subtropických ostrovů.

Druhy rostlin s fotkou

„Metrosideros Vysoky“ (pociťuje se druhé jméno)- stálezelená rostlina patřící do rodiny myrtů roste doma ve formě malého stromu (v přírodě „Metrosideros“ může dosáhnout výšky 25 metrů) s tvrdými elastickými listy nasyceného zeleného oválného tvaru s ostrými konci a malou hranou.

Rodnou zemí rostliny je Nový Zéland , jejíž domorodci, kmen Maori, považují tuto rostlinu za hlavní rostlinu svého lidu a uctívání jako posvátnou.

Květina je malá rozeta mnoha tenkých tyčinek, barevné schéma květenství od jasně červené (nejběžnější barva) po žlutou a růžovou.

Metrosideros Karminovy ​​ - dostala své jméno díky barvě karmínové barvy.Důležitým prvkem pro domácí pěstování, charakteristickým rysem tohoto lianoidního keře je jeho téměř celoroční kvetení.

Rostlina má malé zaoblené listy s mírně tupým koncem, při řezání výhonků snadno zaujme potřebný tvar.

„Metrosideros vyměnitelný“ (druhé jméno je „Polymorf“)- k nám přišel z havajských ostrovů, kde je považován za posvátnou rostlinu bohyně Pele (božstvo ohně a sopky).

„Metrosideros“ (Polymorf) je vynikající medová rostlina, která získala své jméno pro schopnost získat jakýkoli tvar (réva, keř, strom) v závislosti na podmínkách pěstování;a různé barvy (kromě standardních žlutých, červených a růžových může také potěšit pomerančovými a lososovými květy.

Listy mají hustý oválný eliptický tvar s malými vrcholy na špičkách.

„Metrosideros Shinning“ (lezení podle jména)- stálezelená liána, která může dosáhnout doma 1,5 metru.

Roste ve formě kompaktního keře, jednotlivé větve mohou dosáhnout délky3-4 metry, pro které dostal své druhé jméno. Listy jsou kožovité, smaragdově zelenéo barvy, mají mírně podlouhlý zaoblený tvar, květy od srpna do prosince.

Domácí péče

B„Metrosideros“ je doma nenáročný, ale vyžaduje dodržování určitých pravidel pro axiomy, jako všechna myrtle: velký slunný vzduchem nasycený prostor.

Jako půda se používá směs hrubozrnného písku, obyčejná zahradní půda (nejlépe listová).vlhký humus nebo rašelina a drsná půda smíchaná v přibližně stejném množství.

Před položením půdy do květináče je nezbytné provést vysoce kvalitní účinné odvodnění, protožekořenový systém Metrosiderosu nemá ráda silnou vlhkost.

Nadměrná vlhkost může způsobit, že kořeny hnijí a samotná rostlina vadne, vyhodí květiny a listy.

Osvětlení a teplota obsahu

Důležité! Teplotní režim pro pohodlnou údržbu „Metrosideros“ + 12 + 22.

Překročení těchto teplotních podmínek může vést k vypouštění listů a květů.

Metrosideros má velmi ráda světlo a otevřené prostory, proto je lepší umístit rostliny na okna směřující na jih a jihovýchod.

Zalévání

Zalévání Metrosideros je nutná hojně , ale ne příliš často (jednou v týdnu je dost v létě, v zimě ne více než jednou v10-12 dní), vždy měkká voda.Postřik listů je velmi užitečný, zejména v období sucha, ale kapky vody by neměly dovolit padat na květiny.

Vrchní obvaz

Hnojte všechny rostliny myrty , včetně Metrosideros, nejméně dvakrát měsíčně hnojením organickými hnojivy nebohnojivové komplexy neobsahující vápno, od března do srpna.

V létě je nejlepší přivést rostlinu na čerstvý vzduch (například na zahradě nebo na balkoně).

V zimě je nutné dodržovat teplotní režim nejméně +12(+10 se považuje za kritickou teplotu pro závod) a zajistit rostlině dobré osvětlení.

Ořezávání Metrosiderosu do podoby (například pro japonské umění je Bonsai umělou pěstovanou kopií skutečného stromu).lepší v únoru, po skončení období aktivního kvetení.

Rozmnožování

Rostlina je transplantována na jaře , protože je propletena s kořeny zemského kómatu, dokud nedosáhne dospělosti.Mladé rostliny musí být znovu vysazeny jednou za rok, více dospělých každé 3-4 roky.

Následně je dostatečně jednoduché přidat půdu nebo změnit její horní vrstvu. První transplantace je nutná ihned po zakoupení a nádoba musí být o 5 centimetrů větší než ta, ve které byla rostlina zakoupena.

Metrosideros se šíří dvěma způsoby:

 1. Semena

  Tato metoda je dostatečnásložité a možné pouze za určitých podmínek:

  • Čerstvě sklizená semena musí být zaseta okamžitě, čím delší je skladování, tím nižší je klíčivost;
  • Složení půdy k setí je směsí rašeliny a písku;
  • Semena jsou zaseta mělká, mírně znecitlivěná půdou;
  • Pro udržení teploty na +21 je lepší zakrýt semena plastovým obalem.
  Pozor! Čas přistání je od února do března.Při rozmnožování semeny Metrosideros začne kvést nejdříve o 3-4 roky později.
 2. Řízky

  Je lepší použít polořadovky z postranních výhonků, které mají 3-4 uzlů. Řezané řízky musí být ošetřeny kořenem a po odstranění spodních částí listů vysazeny pod fólii do hloubky 4 až 5 cm, přičemž spodní uzly se skryjí pod zemí.

  Po zakořenění odřezků z nich je nutné provést transplantaci do květináčů ze země, což poskytne vysoce kvalitní drenáž. Příznivá doba pro řízky od března do srpna.Rostliny rozmnožované tímto způsobem začnou kvetat 2,5 až 3 roky po zakořenění.

Nemoci a paraziti

Nemoci, na které je Metrosideros zasažen, jsou způsobeny hlavně nesprávnou péčí ,Hlavní problémy, ve kterých rostliny skládky listů a květiny jsou nadměrné nebo nedostatek vlhkosti nebo nedostatečné sluneční světlo.

Mšice (lze ji odstranit tinkturou z citrusových kůrek, měsíčku, kopřivy, roztoku mýdla pro domácnost nebo pesticidů) mohou parazitovat rostlinu ve společnosti insekticidů (k boji proti tomuto parazitu můžete použít roztok mýdla s vodkou: „Fosbetsid“,„ Actellik “, roztok česnek-tabák„ Aktaru “) a mealybugs (roztok mýdla a česneku,„ Biotilin “, tinktura lékárny z měsíčku,„ Tanrek “, cyklomenový vývar) se s tímto hmyzem vypořádají.

Zajímavé! Metrosideros je nádherná medová rostlina, i když její květy jsou bez zápachu (pokojové rostliny, divoké rostliny mají nádhernou vůni), což umožňuje pěstovat rostliny i pro lidi s alergickými chorobami.

Díky své hojnosti listů dokonale syntetizuje kyslík .Divoké rostliny se používají v medicíně, pokojové rostliny jsou v tomto ohledu zbytečné.Se správnou a snadnou péčí bude Metrosideros potěšit zahradníkya jejich domácnosti s jejich elegantními zelení a krásnými květinami.

Nerozumnost a relativně vysoká parazitická rezistence umožňují účinnou kultivaci této rostliny nejen profesionály, ale i amatéry.