Stará velkoplodá odrůda jabloní Aport blood red

Jabloň Aportová krev červenáje jednou ze starých a dobře známých odrůd.

Je poměrně nenáročný, není těžké o něj pečovat a jeho plody se lišíbohatou chutí a velikostí.

Tato odrůda má však také své vlastní vlastnosti, které nelze zanedbat.

K jakému druhu patří?

Jabloň odrůdy Aport blood red jepodzimní odrůda.

Ovocedozrává do konce září a začátku října.

Strom mástřední odolnost proti mrazu.

Blood Red Aport označujeovocné stromy samoopylené .Sousedství s jinými odrůdami pro něj není povinné.

Podzimní odrůdy jablek zahrnují: Borovinka, Volzhanka, Jonathan, Dezert Petrova, dlouhý (Čínská žena), Zhigulevskoe, Imrus, Calvil Snezhniy, Koberec, Skořice New, ) Kutuzovets, Mladý přírodovědec, Předpoklad, Uslada, Prima, Dárek zahradníkům, ) Pepin Saffron, Čerstvost, Rock, Sunny, Welsey, Baterka, Ural Bulk, Na obrazovce.

Popisodrůdy Aport Blood-red

Jabloň odrůdy Aport blood-red má standardní strukturu pro vysoké jabloně.Podrobněji zvažte vzhled a vlastnosti stromu a ovoce.

vysoký, vysoký strom, průměrná výška 6 metrů, průměr koruny dosahuje 7 m .Crohnje široký, kulatý, rozprostírající se .Strom má střední větvení,kostrové větve, ne hustě rozložené.

Krvavě červený aport mázvětšené ovoce, hmotnost jednoho jablka je 240-260 g,s náležitou péčí a příznivými klimatickými podmínkami, některé vzorkydosahují 900 g

Tvar ovoce je mírně žebrovaný, do značné míry kuželovitý.

Vlastníi červeno-šarlatové červenání, které je vidět na světle žluté hlavní barvě kůže .

Barva buničiny se liší od bílé až po krémovou, struktura je středně zrnitá, samotná buničina má výraznou sladkou vůni.

Chuť ovoce je sladká a kyselá, šťavnatá s lehkým nádechem koření.

Fotky
Historie výběru

Aport je považován za jednu z nejdelších známých odrůd jablek.Poprvé bylo jeho jméno vyjádřeno v záznamech datovanýchaž 1175jednoho z tehdejších klášterů.

ZAJÍMAVOSTI:Někteří tvrdí, že v roce 1175 získala odrůda název „Aport“ nebo „Oport“, protože byla přivezena do Polského království z přístavu Osmanské říše.

V Polsku se odrůda úspěšně zakořenila a rozšířila na území Ukrajiny a poté- Rusko.Již v roce 1779chovatel Bolotov označil Aport za jednu z nejstarších a osvědčených odrůd.

V 19. století.Aportbyl přivezen do západní Evropy , ve stejném století se druh rozšířil vKanadě a USA.

Region růstu a distribuce

Původní vlast Aportu je určitá neznámá a způsobuje mnoho kontroverzí, ale většina zahradníků a botaniků má tendenci věřit, že nejpohodlnější podmínkypro růst a plodnost tohoto stromu se nacházejí v horách a ve středních klimatických zónách.

Krevně červený Aport se stal obzvláště oblíbeným vregionu Alma-Ata , právě tam dosáhly plody stromů největších rozměrů a počet kilogramů úrody v této sezoně překročil standardní sklizeň v jiných oblastech.

Bohužel má strom nízkou mrazuvzdornost a netoleruje chlad.V oblastech, kdev zimě klesá sloupec stupně pod -25, existuje šance, že jabloň nebude tolerovat mráz, nebo bude poskytovat malé množství výnosu.

Nejvhodnější odrůdy Aport krevně červené pro pěstování a údržbu jabloní jsou regiony: celé území Ukrajiny , střední pás Ruska a horské oblasti s mírným podnebím.

Pro pěstování v uvedené oblasti jsou vhodné tyto odrůdy: Papyrovka, Grushovka Zimnaya, Golden Delishes, Antonovka dezert ], Idared, August, Apple Spasitel, Bellefler Kitayka, Lobo, Yandykovsky ], Moskevské výročí, Fuji, Vzpomínka na Ulyanishchev, Renet Simirenko, Cliff, Lada, Summer Striped, ) Korobovka, Korey, Quinti, Calville Snezhniy, Bryansk, Bolotovskoe.

Výnos

První produktivní plodina jabloně Aport krevní červené dáváza 10-15 let.

DŮLEŽITÉ:s plodností pokračuje plodnost až do věku 40 let.

Sklizeň jabloní Aportově červená krev obvykle přichází ve druhé polovině září.Aport mávýrazný cyklický plod, jsou to čtyři roky.

Tento jev je způsoben skutečností, že ovocné pupeny jsou vyříznuty z jabloně.Strom spočívá rok, někdy i bez ovoce.

Ve druhém roce přináší jabloň malou plodinu- 20–40 ks. jablka (v závislosti na velikosti a stáří stromu).

Ve třetím roce jsou výsledky výnosů již uspokojivější, průměrný počet plodů jepřibližně 60 kg.

Ve čtvrtém roce, jabloň opět dává velké množství ovoce, hmotnost plodiny během této sezóny dosahuje180 kg. Dále se cyklus opakuje znovu.

Doporučuje se, aby jablka krve červeného aportu byla skladována ve sklepě nebo sklepě.

DŮLEŽITÉ:Je zakázáno uchovávat své plody ve stejném prostoru s bramborami.

Pokud skladujete jablka na balkonech nebo lodžiích, v přístavbách domu nebo v garážích, je nutné krabice dodatečně izolovat v případě, že je zima příliš chladná.

Výsadba a péče o rostliny

pozornost je třeba věnovat vývoji stromu v prvních letech života a během plodení.

Při nákupu sazenic Aport je nutné pečlivě prozkoumat kořenový systém.

DŮLEŽITÉ:Vzorky, u nichž není vidět kořenový krk nebo u nichž je kmen silně zakřivený, nejsou vhodné k výsadbě a mohou zemřít před první sklizní.

Dvouleté sazenice (v tomto věku se často prodávají jabloně ve školkách a na trzích)by se měly zkrátit na 80 cm, , pokudkořeny jsou kratší než 40 cm, strom se dále řeženíže.

Děje se tak, aby se zabránilo vyčerpání mladého stromu v důsledku růstu listů na koruně.

Při nákupu jsou kořeny často poškozeny a nejsou schopny dostatečně vyživovat neúměrně velkou korunu.

TIP:Ke zlepšení tvorby kořenů používejte speciální řešení (Kornevina, heteroauxin)

Místo, kde bude růst mladých růst , by mělo mít dobrou drenáž .Strom je umístěn do speciální díry pro výsadbu.

DŮLEŽITÉ:Do díry musíte zasadit mluvčí, do kterého se kořeny ponoří.

Poté se provede zásyp.Je umístěn rovnoměrně, vrstvu po vrstvě.Každá z úrovní zhutnění musí být navlhčena.

Přísada zahradního kompostu nebude rušit, zvýší úrodnost půdy.Po všech manipulacích je strom vyztužen svislým kolíkem.

Pamatujte:​​Sazenice starší dvou let se nesmějí plnit kořenem krku.Když je naplněna, může se díky kouzlu kůry vyvíjet houba.

Je třeba věnovat náležitou pozornost zalévání Aportu.

Jabloň této odrůdymusí být hojně a pravidelně zavlažována.

Pokud strom nedostane dostatečnou vlhkost, nedostanete dobrou úrodu.

Místo velkých a šťavnatých jablek získáte drobné plody, u nichž je nepravděpodobné, že překročí velikost běžného divočiny.Ano, a chuť se ztratí.

Během období odpočinku od sklizně jabloň nevyžaduje hojné zalévání.

Pokud během těchto let budete stromům dávat velké množství vlhkosti, neztrácí přijaté zdroje nikoli na velikost a počet plodů, ale na terénní úpravy.

Doporučuje se, aby oblast, kde roste jabloň Aport , byla vysazena jetelem nebo trávníkem, aby se zachovala hladina vlhkosti. To je zvláště důležité v období plodnosti.Příští rok po výsadbě sazenic začíná koruna.

DŮLEŽITÉ:zkrátit mladé výhonky, stříhat výhonky, které jdou dovnitř koruny, nebo je ponechat v ostrém úhlu.

Prvních několik let života stromu musí být důkladně očištěno od plevelů z okolní půdy, pravidelně pleveleno a uvolněno.Výhodou bude hnojení hnojem a posekanou trávou.

Nemoci a škůdci

Krevní červená aorta trpí standardními chorobami jablek.

Rakovina jabloně. Na kmenech a koruně se objeví zahušťování.Koruna je často poškozena a začíná se hnití.V Aportunemoc se projevuje ve formě uzavřených i otevřených lézí.

V prvním případě se jedná o výrůstky, ve druhém odsazení.Kolem rán a porostů se objeví tzv. Hranice červeného odstínu a za ním další porosty.Příčinou onemocnění jsou nejčastěji příliš nízké teploty.

Ošetření:V počátečním stádiu choroby jsou poškozené oblasti potřeny zahradní var nebo vousovou tekutinou.Všechny poškozené procesy musí být odstraněny a spáleny mimo zahradu.

Rakovina černése příliš neliší od běžné rakoviny jablek.Parazit rány způsobuje nemoc.Obvykle proniká pod kůrou stromu kvůli poškození nebo úmyslnému prořezávání, které se provádí při nízkých teplotách.

Na povrchu dřeva se tvoří trhliny a horní vrstva se odlupuje.Černá rakovina infikuje nejen kmen Aportu, ale také ovoce s listy.

Léčba:Aby se zabránilo tomuto onemocnění, musí být rány dezinfikovány.Léčení je podobné léčbě rakoviny jablek.

Scab. Patogenní bakterie se šíří v důsledku spór.Na jaře je mladé listy často napadeno hnilými listy, které od podzimu klesly.

Na čerstvých listech se objevují světle žluté léze s mastným leskem.Po zaschnutí listů nemoc přechází do vaječníků, vytvořeného ovoce a pupenů.

Ošetření:Nejběžnějším způsobem, jak se vypořádat s chrastou, je postřik močoviny po podzimním listovém pádu.Proti strupu taképoužívají se speciální přípravky („Skor“, Bordeauxova kapalina, „Skor“, „Cumulus“ atd.)

Plísňová mouka. Při této nemoci se na listech stromu objeví bílý povlak „mouky“.Pokud s tím nebojujete, časem získává hnědý odstín.Listy suché, nemoc proniká kmenem.
Není-li nemoc včas léčena, může jabloň zemřít.

Zpracování:v kbelíku s vodou rozpustí přípravek „Topaz“ v množství 2 ml.Vhodná je také „Ambulance“.Nastříkejte strom tímto roztokem liberálně a po plození dezinfikujte borodskou tekutinou.

Krvavě červený aport se snadno zakořenuje, ale zahradníci často nesedí s plodnými cykly.Stejně jako v péči o jakýkoli jiný jabloň by měl být Aport pravidelně vyšetřován na přítomnost nemocí a při nejmenším příznaku by měl být léčen.

Pokud jste zvyklí brát stromy za účelem dalšího prodeje ovoce, ale nemůžete si dovolit zasadit velké množství vzorků, Aport není tou nejlepší volbou.Ale pokud zasadíte strom pro sebe, nezklame vás to.