Státem podporované plemeno - alsaské kuřata

Alsaské plemeno kuřat je v Rusku velmi vzácné.Jedná se o středně velké ptáky, maso a vejce, které mají živý a přátelský charakter, v krvi blízko Rýna a dalších evropských plemen ze sousedních regionů.Patří k jednomu z nejstarších čistě evropských plemen.

Chováno v roce 1890 na hranici Francie a Německa v severovýchodním Alsasku, pochází z ještě starověkého rýnského plemene kuřat.Mimo region není rozšířený, v Rusku se prakticky (nebo obecně) nenachází.

Jedno ze zajímavých produkčních čistě evropských plemen kuřat, podporovaných ve Francii na státní úrovni.Zvláštností je nedostatek krve plemen z USA a Asie, alsaské slepice se vyvíjely a vybíraly výhradně v Alsasku.

Popis alsaského plemene

Velikost a výška alsaských kuřat je průměrná.Ptáci tohoto plemene mají střední hlavu se silným zobákem, růžový hřeben jasně červené barvy s mírně perleťovým odstínem.Hřeben by měl být rovnoměrný, špička stoupá od zobáku k zadní části hlavy a tvoří rovnoměrnou linii.Vousy střední velikosti jsou oválné, jasně červené, ušní lalůček je čistě bílý.Oči jsou živé, velké.

Středně dlouhý krk s límcem padajícím z jejich rovného peří.Středně velké bydleníhustý a hustý.Hrudník je široký a vyčnívá dopředu.Chrbát je široký, poměrně dlouhý, s mírným sklonem směrem ke křížové kosti, tvoří tupý úhel s ocasem.Křídla střední délky, přiléhající k tělu a dobře vyvinutá.

Ocas je srpkovitý, bujný, s velkým dlouhým peřím.Tlapky nejsou opeřené, silné, se středně velkými drápy.Na tlapce jsou čtyři prsty.

Vady jsou krátké, slabé zadní, nazelenalé a nažloutlé barvy tlapky.

Nejobvyklejší a nejoblíbenější barvou je černá, černá alsaská kuřata by měla mít tmavý zobák a drápy, tmavé nebo šedivé (břidlicové) tlapy.Ptáci bílé barvy by měli mít tmavý zobák a drápy, světlejší šedý odstín tlapky.Koroptev a modří ptáci s třásněmi mají také tmavé zobáky a drápy, nohy mohou mít šedivou barvu.

Oči kuřat jakékoli barvy by měly být hnědé nebo tmavě hnědé.Peří se tvoří brzy, ale u mužů se může ocas tvořit pomaleji.Skořápka je vždy bílá.

Funkce

Nenáročné plemeno pro chůzi typu obsahu.Zvláštnost - čistokrevná a velmi cenná právě jako tradiční evropské plemeno vajec a masa.

Vzhledem k nízké prevalenci v Rusku je obtížné říci cokoli o udržování v dlouhých a chladných zimách.Ale v evropských podmínkách si zvykne na klima v různých regionech, vyskytuje se také v nevytápěných kuřecích druzích.

Maso má příjemnou, bohatou a jemnou chuť charakteristickou proplemena s obsahem chůze .Tato kuřata mají dobře vyvinutý instinkt pro líhnutí, jako u téměř všech plemen vaječného masa, bez zvláštních problémů samostatně chovají slepice.

Pěstování a údržba

Plemeno není příliš rozmarné, ale cítí se nejlépe, když je k dispozici dostatek místa pro chůzi.Má velmi živou a pohyblivou povahu, proto dává přednost kopání celý den v zemi nebo trávě.Ve vztahu k osobě jsou přátelští, nemají sklon ke konfliktu s bratry, snadno zkrocení.

Je to jedna z nejlepších létajících hornin , snadno překonává i ty nejvyšší překážky, výška letu je více než metr, ráda v noci sedí na stromech.Na volné procházce ukazuje zvědavost a vytrvalost, takže musí být ohrada oplocena a opatřena vrchlíkem.Kuřata jsou velmi aktivní.

Aby se ptáci mohli spěchat aktivně, měla by být zachována vyvážená strava, je nežádoucí přežít ptáky.Při krmení se neliší od ostatních plemen vaječného masa.

V Rusku není toto plemeno rozšířené a pravděpodobně není chováno k prodeji v žádné domácnosti.V sousedních evropských zemích se plemena také prakticky nepodílejí na chovu, takže si tyto ptáky můžete koupit pouze ve Francii.

Vlastnosti

Kohouti - 2,5–3 kg, kuřata - 2–2,5 kg.Odrůda trpaslíků je menší: kohouti - 0,9-0,95 kg, slepice - 0,75-0,8 kg.

Produkce vajec - 140 vajec ročně.Hmotnost vajec - 60-63 g, bentamki (odrůda trpaslíků) - 35-45 g.začínají v 5-6 měsících, současně dosáhnou stavu při chovu masa.Udržují produktivitu 3-4 roky.

​​

Analogové

Ptáci se odlišují svou původní povahou, ale svou výkonností nepřekonávají původní plemena v sousedních evropských zemích, a dokonce více než plemena USA a Číny.Z alsaských plemen vajec a masa, která nejsou u nás příliš běžná, lze uvést:

Obří Jersey je jednou z největších drůbeže.Na našich webových stránkách se můžete dozvědět, jaké velikosti mohou dosáhnout.

Pokud se chcete podívat na fotografii póreku, klikněte na odkaz: https://selo.guru/ovoshhevodstvo/vyrashivanie-ovoshhey/luk-porej.html.

Alsaské kuřata jsou jedním z nejčastějších druhů kuřat v oblasti původu.Má průměrné vlastnosti snášky a hmotnosti vajec a je vhodný pro chůzi.Je nepravděpodobné, že budou zajímavé pro milovníky v Rusku, ale mají určitou hodnotu jako zástupce starých čistých evropských plemen pro tuto sbírku.