Stojí za to si dělat starosti, pokud orchidej zaschla stopkou květu a co dělat v této situaci?

Orchidej je rozmarná, ale i přesto je oblíbená rostlina mezi milovníky květin.

Takový jev, jako je sušená stopka květin pro mnohé, však stále zůstává příčinou vzrušení.

V jakých případech je to normální proces a kdy stojí za to vydat poplach a co když stopky zcela vyschnou spolu s ostatními částmi rostliny?

Účel květního květu

Když je doba klidu orchideje ukončena, odpočinutá a energizovaná rostlina uvolní dočasný výhonek - stonek květu, s výskytem, který začíná období květu. Na stopce dochází k tvorbě a růstu pupenů , které časem kvetou.Konec květu znamená, že stonek květu splnil svůj primární úkol.

Jak vypadá stonek květu a jak jej odlišit od dítěte nebo kořene, přečtěte si zde.

Vzhled sušeného výhonku

Když je suchý, stopka květu ztrácí svou tuhost a pružnost, postupně mění svůj vzhled: zelená barva mizí a barva je hnědá, fialová.V usušené části vlhkost zmizí, fotosyntéza přestane, nedochází k životně důležitým procesům - dochází k umírání.

Když anoneobvykle?

Pokud se stopka začne po rozkvětu orchideje zbarvovat na žlutou a suchou, když všechny květy zaschnou a spadnou, není důvod se obávat.Pokud stonek květu uschne současně s tvorbou pupenů na něm nebo během květu, stojí za zvážení, proč květina vyschne a zkontroluje, zda péče věnovaná rostlině odpovídá té, která je nezbytná.

Proč se to děje?

Vzdáleněstopka ne vždy vyschne - přirozený proces , který je často vyvolán vnějšími faktory.

 • Nesprávné osvětlení .Pokud orchidej nemá dostatek světla, zpomalují se nejen stonky květů, ale také listy, antény, kořeny, pupeny, které nejsou zcela vytvořeny, vyschnou a fotosyntéza.Nesmíme však zapomenout, že jasné světlo i přímé sluneční světlo jsou pro květ nebezpečné.Nejlepší je umístit orchidej do částečného stínu.
 • Nadbytek nebo nedostatek živin .Příliš časté používání hnojiv poškozuje orchidej spíše než ji prospívá: listy, stopky květů, kořeny vyschnou, pupeny spadnou.Při nedostatku výživy se rostlina bude vyvíjet příliš pomalu nebo vůbec.
 • Vlhkost .Kvůli nedostatečné úrovni vlhkosti vzduchu se v suchém podnebí zhorší celkový stav rostliny, spadnou květy bez květů, stonek květů vyschne a při nadměrné vlhkosti může začít proces rozkladu.
 • Podchlazení .Teplota vzduchu by neměla být pod +14 stupňů.V důsledku podchlazení ztratí orchidej své pupeny astopka zmizí.Nemůžete umístit zařízení pod klimatizaci nebo často a na dlouhou dobu k větrání místnosti v zimě.
 • Přehřátí kořenů .Orchideje milují teplo, ale stále stojí za to se přehřát.Nelze opustit rostlinu na slunci, v blízkosti radiátoru v zimě nebo pod proudem horkého vzduchu z klimatizace.
 • Stres .Pokud „přemístíte“ orchidej na nové místo, dojde k šoku, protože se změní světlo, teplota a vlhkost vzduchu.Důsledkem tohoto stresu bude zastavení kvetoucích a padajících pupenů.
Neotáčejte květináči s orchidejí ve vztahu ke světlu, aby bylo zajištěno rovnoměrné přirozené osvětlení - rostlina bude takové akce považovat za stres pro sebe.

Co dělat, když se suší?

Stojí za to oříznout?

Když orchidej rozkvetla, začala spící období a existuje naprostá důvěra v to, že rostlina odpočívá a v blízké budoucnosti nebude květovat - nastal čas prořezat stopku suchého květu.

Nejčastěji se to děje uprostřed nebo na konci podzimu, ale měli byste se vždy soustředit ne na kalendář a roční období, ale na stav samotného stopky -můžete jej snížit až poté, co zcela vyschne , když neníjedna žijící ledvina.Jinak můžete poškodit orchidej, oslabit ji, protože to dá veškerou sílu do hojení rány.

Musím transplantovat?

Jedním z důvodů zaschnutí stonku květin je zamokření.Je třeba pečlivě prozkoumat kořeny a posoudit jejich stav: zelená barva označuje jejich zdraví,světlo se stříbrným nádechem - rostlina odpočívá, ale hnědá a černá barva označuje hnilobu kořenového systému nebo jiných chorob.

V tomto případě je transplantace povinným opatřením. Nezbytné:

 1. Vyjměte rostlinu z květináče.
 2. Důkladně opláchněte kořeny.
 3. Odstraňte všechny poškozené oblasti.
 4. Ořízněte místa řezu antiseptikem.
 5. Nechejte uschnout přes noc.
 6. Umístěte orchidej do nového substrátu s dobrou drenážní vrstvou.

Pro úspěšné přizpůsobení rostliny by měl být hrnec odstraněn na tmavém místě a zalévání by mělo být nahrazeno postřikem měkkou vodou při pokojové teplotě.

Pravidla pro odstraňování

Pokud má rostlina pouze špičku stopky žlutou a je stále zelená, není toje třeba jej oříznout .Pro estetičtější vzhled rostliny můžete odříznout pouze suchou špičku a stopka je zcela odstraněna až po úplném zaschnutí.To bude vyžadovat:

 1. Připravit a předem dezinfikovat prořezávač nebo ostrý nůž.
 2. Suché střílení opatrně přerušte.
 3. Poté nechte pařez o maximální velikosti 2 cm.
 4. Plátek posypte antiseptikem (lze použít drcené aktivní uhlí nebo uhlí).
 5. Pokud jsou na orchideji suché listy, je třeba je odstranit stejným způsobem.
Po tomto postupu nezavlažujte zařízení po dobu 7-10 dnů.

Více informací o tom, co dělat s květním stonkem po odkvětu, lze nalézt v tohoto článku.

Péče o vadnou rostlinustřílet květiny

Aby se předešlo negativním důsledkům, musí být orchidej chvíli ponechána o samotě, ale musí být splněny některé podmínky:

 • , přestože je teplota vzduchu pro orchidej v létě příjemnáměla by být + 22-25 stupňů, a v zimě - + 16-18, v prvních několika týdnech po prořezávání stopky sušených květin, by měla být teplota snížena na +20-22 stupňů;
 • minimalizovat zalévání, ale zabránit vysychání půdy;
 • omezit dobu, kterou zařízení tráví na světle, a vyloučit příliš jasné osvětlení;
 • udržují vlhkost vzduchu na úrovni 50–60%;
 • pravidelně větrají místnost a zabraňují stagnaci vzduchu;
 • nezahrnují hnojiva v prvním měsíci po zákroku, poté se krmí nejvýše jednou za měsíc;
 • Pravidelně stříkejte měkkou vodou, jejíž teplota by měla být 35–40 stupňů.
U některých druhů orchidejí je výchova dětí na stopce jediným způsobem, jak reprodukovat uvnitř.Přečtěte si o , jak získat potomstvo orchideje a co dělat, , pokud rostlina neuvolní šíp.

Sušený stonek orchideje není tak strašným jevem, jak by se mohl zdát, a v případě potřeby jej jednoduše ořezat.Hlavní věcí není panikařit, ale rozumně posoudit stav rostliny a v případě potřeby pokračovat s aktivními činnostmi.Dopřejte si orchidej s péčí a péčí a děkujeme vám s krásnými květinami.