Stonožka - ne hmyz, ale kapradina Polypodium: fotografie a popis

Polypodium nebo stonožka a v latině Polypodium patří do čeledi Millipedes (Polypodiaceae) spolu s platiceriem.V rodu je po celém světě rozmnoženo200 druhů kapradin .

Většina z nich žije v tropech a subtropech a některé druhy žijí v mírných zeměpisných šířkách.

Mezi odrůdami polypodia rostou epifyty ve štěrbinách hornin, na kmenech stromů a mechových kamenech a suchozemské kapradiny, které žijí ve vlhkých nížinách.

Popis

V závislosti na růstové zóně jsou kapradiny druhu Polypodium stále zelené nebo listnaté. Všechny druhy se vyznačují hustým, plazivým oddenkem na zemi pokrytým četnými šupinami.

Z toho vyrůstají dvě řady kožených vyřezávaných listů na dlouhých stopkách, které po umírání zanechávají jizvy připomínající nohy.

Pro tuto vlastnost získala rostlina své jméno - v překladu to znamená „mnoho nohou“.

Světlé zelené kapradiny jsou velmi rozmanité.Listy nebo vayy mohou být celé, spletité nebo dvojitě zpevněné.

Existují exempláře s miniaturním listím o délce nepřesahující 10 cma velcí zástupci flóry s půl metru waiyi.

Na spodní části listu se pozorují zaoblené žlutooranžové výrůstky - jedná se o spory, které vytvářejí spory. V bytě se polypodium spory extrémně zřídka. Několik druhů stonožek nedávno botanici připsali svému nejbližšímu příbuznému, rodu Phlebodium.

S řádnou péčí polypodium žije v bytě mnoho let a každoročně uvolňuje několik nových listů.Vypadá velmi působivě na podlahu a závěsné květináče.Jedná se o luxusní dekorace pro byty, balkony, zimní zahrady a domácí skleníky.

Druh

Zlatý

Nejběžnější druhyv indoor floriculture.Vyznačuje se krásnými modro-lalokovitými voyami namodralé barvy, které jim dodávají voskový povlak, který chrání před suchým vzduchem a škůdci.Délka Waii dosahuje 1 metr nebo více.

Oddenek je pokryt četnými zlatavě hnědými chlupy.

Na jeho základě byly chovány velmi dekorativní odrůdy „Mandaianum“, „Cristatum“, „Glaucum crispum“, „Glaucum“.
​​

Fotka poddruhu Golden:

Vícenásobná

Velmi velkolepá a bizarní kapradina s velkými veyami rostoucími z jednoho oddenku, alejiný tvar. Každý z nich je originál a druh svého druhu. Tvar můžete vidět s plnými, zvlněnými, řezanými nebo vlnitými hranami.Vlhkost se obvykle shromažďuje v listových zdířkách, což pomáhá snadno přepravovat suchý vzduch v místnosti.

Fotografie poddruhu Násobek:

Virginian

Malá stonožka s úzkými opeřenými listy, které nejsou delší než 30 cm a široké 6 cm.Každý segment cesty má mírně zubaté okraje.

Fotografie poddruhu Virginie:

Pimpled

Velmi dekorativní odrůda. Liší se v jemném povrchu tmavě zelených listů cirrusů.Po usušení vydávají jemný zápach kumarinu.

Fotografie poddruhu Pupyrchaty:

Rakouská, kambrická nebo jižní

Pohled s lístky deltoidní formy oddělené cirry dosahující půl metruna délku.Segmenty listových listů kopinaté a vroubkované podél okraje.

Fotografie rakouských poddruhů:

západní

Miniaturní odrůda se vzestupnými vayami, která není delší než 20 cm.Úzké segmenty jsou pevné, eliptické nebo zubaté.Je to mrazuvzdorná kapradina , odolává chladu až do -29 ° C.

Fotografie západních poddruhů:

Ussuri nebo lineární

Epifyt roste na kmenech stromů a ve skalních štěrbinách.Tmavě zelené listy jsou celé, kopinaté.Zajímavé je, že za suchého počasí se složí do zkumavky.Oddenek je pokryt hnědo-černým filmem.Pěstuje se na skalních skluzavkách a ve skalách.

Fotografie poddruhu Ussuri:

Kalifornie

Opadavé kapradiny s úzkými oválnými listy tvaru kosočtverce.Segmenty lineárně podlouhlé a pásové.Tato flóra je vhodná pro pěstování pouze na otevřeném prostranství.

Fotografie poddruhu Kalifornie:

Koloběžka

Velkolepý všívaný kapradí s velmi širokými lesklými závoji šedo-zelené barvy.Jejich tvar je cirrusový nebo disekovaný.Peří listové desky jsou také široké.

Foto poddruhu Scooler:

Pilchaty

Dost zajímavévelkou deltoidní vérous dlouhými segmenty,zoubkované nebo zoubkované na okrajích, což dává rostlině pochoutku.Řapíky jsou velmi dlouhé, téměř stejné jako délka listu.

Fotografie poddruhu Pilchaty:

Obyčejná

Jedináepifytická kapradina rostoucí ve středním Rusku.Jedná se o vzácnou rostlinu vyskytující se na mechových skalách a ve skalních štěrbinách.Listy jsou kožovité a palmové.Rhizome má sladkou chuť, díky níž ji lidé nazývají „sladkým kořenem“.Vysoce odolný vůči mrazu, vydrží teploty až -40 ° C.

Foto poddruhu Časté:

Funkce domácí péče

Polypodiumje považován za nejvíce vybíravýze všech kapradin.Cítí se skvěle uvnitř a rychle roste a vytváří svěží keř zelených listů cirrusů.Správný zavlažovací režim a vysoká vlhkost vzduchu jsou hlavní požadavky, které klade.

Osvětlení

Zařízení upřednostňujesvětelnou penumbrubez vystavení přímému slunečnímu záření, které by na něm zanechalo popáleniny.Východní, západní aseverní strana je optimální lokalita.

Umístění na jižním parapetu bude vyžadovat stínování světelnou oponou.Kapradinu můžete umístit do hloubky světlé místnosti nebo na slunné místo, ale pod krytinu větší rostliny.

Teplota

V jaro-letní sezóně má polypodiumobvyklou pokojovou teplotu.

V zimě upřednostňuje teploty od 14 do 20 ° C a skvrnitá stonožka je od 12 do 14 ° C.

V této doběje důležité chránit kapradiny před průvanu a podchlazením kořenů.

Je také velmi žádoucí umístit jej mimo topná zařízení.

Zalévání a vlhkost

Zalévání rostlinyby mělo být mírné,poté, co se ornice vyschne.Pro tohoto představitele flóry jsou stejně škodlivé jak vysušení zemského kómatu, tak nadměrné zvlhčení vyvolávající rozpad kořene. Voda na zavlažování by měla být přijata měkká a dostatečně usazená.

Polypodium cítí potřebu zvýšené vlhkosti vzduchu. miluje každodenní postřika příležitostné koupání ve sprše.Hrnec můžete umístit na podnos s mokrými oblázky tak, aby hladina vody byla pod dnem hrnce.

Stonožka vděčně odpoví naotření listů vlhkou houbou. Tento postup se však nelíbí polypodiovému zlatu - jeho waiy jsou pokryty voskovým povlakem, který může utrpět.

Hnojiva (vrchní obvaz)

Hnojení rostlinys velkou opatrností. Od května do konce srpna postačí 2 hnojení minerálním komplexem měsíčně.

Koncentrace hnojiv by měla býtčtyřikrát slabší , než je uvedeno v pokynech.V zimě se obvaz ruší.

Transplantace a složení půdy

Polypodiumje transplantováno na jaře nebo v létě , protože roste, když kořen vyplní celý objem hrnce.Kapacita je vyžadována široká a mělká.Kromě toho by zelené zvíře mělo být vybaveno dobrou drenáží.

Při přesazování rhizome příliš neprohýbejte - stačílehce stisknout a lehce posypat na zem. Prodloužené procesy lze odříznout a použít k reprodukci.

Půda musí býtvolná a prodyšná s mírně kyselou reakcí. Můžete připravit substrát ze stejných částí humusu listu, rozdrcené borovice a sphagnum.Takové složení je dobré pro epifytické kapradiny.Pro všechny druhy stonků je vhodná směs připravená ze 2 dílů listové půdy, do které se přidá 1 díl jehličnaté půdy, rašeliny, humusu a hrubého písku.

Funkce péče po zakoupení

Polypodium, které se do domu dostalo z květinářství, musí být pečlivě zkontrolováno, aby se ujistilo, že neexistují škůdci, a pár.dny umístěné odděleně od ostatních barev.

Poté je třebapřesunout do nového kontejneru.

Koneckonců jsou všechny rostliny zpravidla prodávány za zvláštních podmínektransportní substrát nevhodný pro nepřetržité používání.

Po transplantaci by měl být nový „zelený přítel“ umístěn do světlého stínu a měl by být vybaven všemi nezbytnými podmínkami.„Nový osadník“ je možné oplodnit za měsíc a půl, pokud je plně přizpůsoben.

Mezi další kapradiny patří: Pellaea, Pteris, Tsirtomium, Asplenium, Adiantum, Davallia, Blechnum, Salvinia, Nephrolepis, Platicerium, Cukr a Thunderbird.

Rozmnožování

​​

Dělením

Oddenek zdravé dospělé rostliny je rozřezán na 2-3 části, takže každá z nich zůstáváněkolik listů. Plátky posypané dřevěným popelem. Delenki jsou vysazeny na substrátu, potaženy plastovým sáčkem a na týden umístěny na teplé a zastíněné místo.

Spory

Toto je poměrněpracná a komplexní metoda. Poté, co sporangie zhnědne, jsou odříznuty listem, umístěny do prodyšného sáčku a zavěšeny do sucha.

Po 7-8 dnech se začnou rozlévat spory.K jejich klíčení se používá mini skleník s vyhříváním dna.Čistá cihla se umístí do nádrže a na ní se položí vlhká rašelina.Potom se nalije destilovaná voda a naplní se 5 cm nádoba.

Na povrchu rašeliny jsou rozptýleny spory, plodiny se zakryjí plastovým krytem nebo sklem a umístí se na stinné místo. Množství vody v nádobě je vždy udržovánona stejné úrovni. Po několika měsících se na povrchu substrátu objeví zelená mech a poté první listy.Když sazenice dosáhnou výšky 5 cm, ponoří se do samostatných nádob.

Nemoci a škůdci

Nepřátelé polypodia

Scutellaria - hnědý hmyz na stoncích a listech, vysávání buněčné šťávyproč se rozjasňují, suší a umírají. Kontrolní opatření: zpracované společností Aktara nebo Aktellik.

Roztoč pavouk - zanechává za sebou, jako by byl propíchnut jehlami, zelení a pavučinami.Kontrolní opatření: odstranění škůdcůmýdlovou houbou a ošetření insekticidy.

Při nadměrném zalévání je stonožka citlivá na kořenovou hnilobu.Pokud dojde k takové nepříjemnosti, měli byste odstranit nemocné kořeny, posypat části popelem a transplantovat rostlinu do nové půdy.

Možné problémy

Listy zbarvují žlutě a zemřou - nadměrná vlhkost, nízká vlhkost v zimě nebo příliš málo světla.
Konce listů jsou suché - nedostatečná vlhkost nebo nepravidelné zalévání.

Listy uschnou a jsou průsvitné - je příliš mnoho slunce.
Waiyi zžloutne a nahnědlá skvrna - v místnosti příliš horká.

Listy jsou matné a kapradina se nevyvíjí dobře - příliš malý nebo příliš velký hrnec, nedostatek živin.

Vayas zhnědne, kroutí a spadne, čerstvé listy vyblednou - průvan, horečka, zalévání tvrdou nebo studenou vodou.

Užitečné vlastnosti

Oddenek obyčejného polypodia („sladký kořen“)se používá pro léčebné účely. Obsahuje éterické oleje, saponiny, taniny, glukosidy a kyselinu jablečnou.

V lidovém léčitelství se sušený kořen používá jako infuzepři léčbě chronického kašle, chrapotání, astmatu, nachlazení a revmatismu, dny a zbavení se zácpy. Kromě toho se kořen stonožky použije externě pro modřiny a dislokace.

Navzdory skutečnosti, že polypodium vyžaduje hodně pozornosti a péče, může si ho udržet i začátečník.

Vše, co je potřeba, je poskytnout stonožce správné podmínky - a na oplátku poskytne pěstiteli krásu svých luxusních listů prolamované.

Užitečné video

Ve videu níže můžete obdivovat Polypodium pěstované doma: