Sušení listí - alarm.Proč cyklamen uschne a jak ho zachránit?

Cyclamen je krásná vytrvalá rostlina rodiny Primrose.Má křehké a neobvyklé květenství, které zdobí každý domov.Někdy se však pěstitelé květin setkávají s poměrně častým problémem - brambořík nekvete a neschne.Co tedy a jak zachránit rostlinu před smrtí ?

Dále vám řekneme, jak zabránit tomu, aby květina uschla a vysušila její listy.Jak identifikovat nemoci v raných stádiích.Jak zachránit květinu.

]

Rysy růstu

Cyclamen je v zimě krásně kvetoucí rostlina a tomuto rysu podléhá celý cyklus její vegetace.V létě, v horkém období, je brambořík v klidu, což je v této květině výrazné.Na podzim rostlina znovu ožívá, roste nové listy a uvolňuje pupeny na dlouhých stopkách květů, které se víří (proč stonky květů vyschnou ?).

Proč problém vyvstává a jak jej vyřešit?

Listy zaschnou

Listy cyklamenu uschnou z různých důvodů.To není vždy důvod k vzrušení - stačí pozorně pozorovat květinu.Pokud rostlina pomalu uschne a zežloutne, postupně se zbavuje starých listů, pak je čas na sezónníodpočinek.V tomto případě nejsou žádné zdravotní problémy. Pokud jsou větve květu exponovány během několika dnů, rostlina je nemocná.

Možnou příčinou může být parazitární infekce nebo nesprávná péče.V takovém případě nezoufejte.Je nutné zahájit včasnou léčbu, což přinese pozitivní výsledek.

Květenství zmizí

Pokud jste koupili květinu a byl v době nákupu zdravý,příčinou vadnutí může být několik faktorů :

 • Zařízení má stres způsobený změnami teploty a vlhkosti.
 • Vyčerpání.V obchodech, často ke zvýšení květu a zrychlení růstu, jsou květiny hnojeny silnými stimulanty a hormonálními drogami.

Pokud se rozhodnete koupit brambořík, pakpři nákupu rostliny pečlivě prozkoumejte květinu. Půda by měla být bez plísní, stejnoměrná a bez shnilých listů.Měli byste také zkontrolovat vnitřní stranu listů - neměly by být napadeny škůdci a neměněny.

Také obvykle se miloval květ je umístěn na nejjasnějším místě, blíže k oknu.Příliš často stříkané a napojené (jak ušetřit promáčený cyklamen ?).To může způsobit vyschnutí listů a květů.

Nápověda! Cyclamen preferuje středomořské podnebí, špatně toleruje teplo a přímé sluneční světlo.
​​

Další příčinou vysychání listů a květů je infekce parazity.

Nemoci

Možné cyklamenové choroby lze podmíněně rozdělit na parazitární a neparazitární.V prvním případě mluvíme opoškození parazitů, ve druhém - o nesprávné péči o květinu. Příčiny neparazitárních chorob jsou :

 • příliš vlhká půda;
 • nedostatečně vlhký vzduch v místnosti, kde se rostlina nachází;
 • nesprávný výběr půdy;
 • nádoba o nesprávné velikosti;
 • Nesprávný výběr umístění závodu v domě.

Co se týče parazitárních chorob, stojí za zmínku škůdci, jako jsou mšice, cyklamenové roztoče a třásničky.

 1. Cylamen tickmá mikroskopickou velikost, což ztěžuje vidět na květu.Parazituje na vnitřní straně listu.Z vnější strany se může zdát, že listy jsou pokryty prachem.Při pokusu o setřásání takového „prachu“ vznikají potíže, zatímco okraje listů se začínají krčit.Parazita se můžete zbavit pomocí chemických antiseptik.
 2. Thripsjsou vysoce aktivní.Jsou velmi jasné a není obtížné je určit stříbrným povlakem.To má nepříznivý vliv na další růst květových listů.V důsledku toho mohou jednoduše padnout.Chcete-li odstranit třásně, můžete použít insekticidy nebo lepivé pásky.
 3. Mšicejsou nejčastějším parazitem.Její vzhled způsobuje úplnou deformaci listů a samotné rostliny, což přispívá k jeho vyčerpání a odebírá z ní všechny šťávy.Příznaky poškození mšice jsou šedá, černá, bílá, oranžová nebo zelená plaketa na listech květu.Pro odstranění mšic by měl být cyklamen postříkán insekticidem,a poté opláchněte tekoucí vodou.

Více o cyklamenových chorobách si můžete přečíst zde ao škůdcích, kteří mohou napadnout vaši rostlinu, jsme napsali v tohoto článku.

Co když rostlina zemře?

Pokud květ bramboříku vadl, je nejprve nutné sevřít nažloutlé a sušené listy a suché květy na základně.

Pozor! Nepoužívejte nůž nebo nůžky.To může vést k dalšímu progresi onemocnění.

Květina by se neměla uchovávat v blízkosti topných zařízení , musí se od nich cyklamen odtáhnout.Rovněž je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření.V létě se ve stinném koutě cítí mnohem lépe.V horkých dnech můžete hlízy zakrýt ledem.

Pokud se stalo, že brambořík stál dlouho na slunci, pak můžete dát nádobu do mísy se studenou vodou z kohoutku na 1-1,5 hodiny.Tak bude rostlina schopna oživit.

Někdy se květina v důsledku infekce stává žlutou a suchou.Chcete-li se zbavit houby Fuzarium, doporučuje se zalévat půdu 0,1% roztokem baseazolu nebo postříkat rostlinu 0,1% roztokem topsin-M.

Vlhká hniloba může také vést k vadnutí. U tohoto typu léze je rostlina velmi nepříjemná, voní faul.Bakterie vstupují do trhlin v hlízách.K infekcím často dochází oddělením letáků.Příčinou může být někdy kontaminovaná voda nebo půda.Pokud vaše rostlinaPři vystavení této bakterii již není možné ji uložit.

Šedá hniloba nebo Botrytis - způsobuje výskyt šedého plaku, po kterém začnou listy rychle žloutnout.Zasažené oblasti by měly být odstraněny ostrou čepelí a celá rostlina ošetřena fungicidem.

Pro více informací o příčinách úmrtí květin a resuscitace doma viz tento materiál.

Jak ušetřit v havarijním stavu?

Někdy se ukáže, že rostlina vypadá suchá a mrtvá.V takovém případě to můžete zkusit oživit.Chcete-li to provést, musíte získat oddenek ze země a podívat se na jeho stav.

I když jsou malé kořeny mrtvé, musíte hlízu cítit - musí být odolná, jinak již rostlině nemůže pomoci. Oddenek pečlivě opláchněte ze země a ošetřete ho fungicidem .Poté se krátce usuší a zasadí se znovu do sterilizované půdy.

Preventivní opatření

V zájmu zachování zdraví cyklamenů by měla být dodržována tato doporučení:

 • Pokud cyklamenové listy zblednou, ale květy zůstanou zdravé, musíte zkontrolovat pokojovou teplotu.Pokud je nad 18 stupňů, musíte ji snížit.Při nízkých teplotách je nutné zkontrolovat, zda je půda suchá.
 • Rostlina potřebuje časté, ale mírné zalévání při pokojové teplotě.
  Poznámka. Při nadměrném zalévání kořeny hnijí a klíšťata napadají, při nedostatečném zalévání zožloutnou a listy se stočí.
 • Snížení rizika výskytušedá hniloba se musí vyhýbat vysoké vlhkosti v místnosti s nízkou teplotou.Časté větrání pomůže vyřešit problém.
 • Během období květu se vyplatí dodatečně hnojit půdu, a to přibližně dvakrát za měsíc.Cyclamen nemá rád velké množství minerálních solí v půdě, takže byste to měli pečlivě sledovat.

Závěr

Cyclamen potěší majitele péče s ozdobným vzhledem a pravidelným kvetením.Mnoho milovníků květin mylně věří, že péče o tuto rostlinu je příliš obtížná.V praxi to zdaleka není případ, pokud dodržujete všechna doporučení pro správnou péči.