Světlé barvy Catharanthus.Pěstování, péče a fotografie květiny

Přítomnost pokojových rostlin vždy přináší nádech dodatečného pohodlí pro výzdobu domu nebo bytu.

Mnoho pěstitelů květin se snaží pěstovat nenáročné rostliny, které nevyžadují zvláštní péči a jsou schopné potěšit oko svými jasnými barvami po dlouhou dobu.

Jednou z těchto rostlin je catharanthus - dekorativní keř, který s jednoduchou údržbou může kvetnout téměř po celý rok.Jeho domovinou jsou tropické zeměpisné šířky, takže je velmi teplomilný.

Kdy začít růst?

Je vhodnější zasít semena pro sazenice blíže ke konci zimy - začátek jara.Rostliny se přesouvají na otevřené půdě po ustálení teplého počasí s teplotou vzduchu asi 25oC. Klíčení semen se doporučuje při stejné okolní teplotě.

Jaká půda je potřebná?

Pro katarakta je nejvhodnější lehký sypký substrát s vysokými výživovými vlastnostmi. Půdní směs může být připravena vlastními rukama ve stejných poměrech :

 • trávník;
 • listová zemina;
 • rašelina;
 • hrubý říční písek.

Pokud dáváte přednost zakoupené půdě, měli byste ji dátpreference pro přípravky určené pro hojně kvetoucí rostliny, jako je pelargónie.

2-3 dny před setím semen je nutné dezinfikovat půdu z hub.Pro tyto účely se používá:

 1. růžový roztok manganistanu draselného (manganistan draselný);
 2. léčivo Previkur v množství 10 ml na 7 litrů vody.
Při plánování transplantace katarantu do otevřeného terénu je nutné ho nejprve vykopat, aby se uvolnil a lépe přenášel vlhkost a kyslík do podzemní části květu.

Propagační metody

Katarantus může být množen různými způsoby :

Při výběru metody je třeba vědět o výhodách a nevýhodách použití každého druhu materiálu k výsadbě.

Semena

Doporučuje se zasít semena katarantu na jaře, přičemž se upřednostňuje nakoupený materiál před vlastním sebráním.

 1. Vysazují se v zemi, poté se zalévají nebo stříkají vodou při pokojové teplotě.
 2. Zakryjte plastovým obalem a uložte na teplé a zastíněné místo.Jednou denně musíte větrací materiál ventilovat.
 3. Po 2 týdnech můžete umístit sazenice na světlé místo.
 4. Posezení se provádí poté, co se objeví první listy.

Podrobněji o pěstování katarantu ze semen zde říkáme .

Klady a zápory

Pros :

 • rostou v kterémkoli ročním období;
 • nízké náklady na semena;
 • schopnost rychle střílet;
 • Kvůli zimování není třeba transponovat květ.

Nevýhody : mladé rostliny je třeba přesadit do samostatných nádob, což vyžaduje čas.

Řízky

Řízky se nazývají také sarmentace.Je považován za nejlepší způsob chovu katarů.Řízky jsou větve mateřské rostliny, které zakořenily a staly se schopné nezávislé existence.

Výhody a nevýhody

Výhody :

 • nedostatek finančních nákladů na nákup řízků;
 • proces zvládne i začínající zahradník;
 • můžete získat rostlinu, která je zcela totožná s matkou;
 • sazenice rostou silné a vytrvalé.

Nevýhody :

 • metoda řízků je ve srovnání s množením osiva delší;
 • Rostliny nekvete tak svěžím jako ze semen.

Jak vybrat a připravit řízky?

Materiál pro řízky se řeže z mateřských keřů na jaře.Jsou vybírány silné a zdravé řízky z dospělé rostliny.

Příprava na výsadbu spočívá v odstranění horních listů a ořezávání mladých silných výhonků.

Postup zakořenění: pokyny krok za krokem

 1. Aby se klíček zakořenil, umístí se do vody o teplotě místnosti, do které se doporučuje přidatmalé množství léku, které urychlí výskyt kořenů a růst mladýchkvět.Plátek můžete posypat kořenovým stimulátorem, například „Kornevin“.
 2. Kořenové řízky lze zakořenit nejen ve vodě, ale také v půdě.Pokud jste zvolili druhou metodu, je třeba si uvědomit, že půda musí být vlhká.Za účelem udržení potřebné úrovně vlhkosti a teploty se vyplatí jej zakrýt fólií a jednou denně je nutné ji několik minut z důvodu větrání odstranit.Jakmile si všimnete, že stonek dává nové listy, může být film odstraněn.Proces zakořenění bude trvat asi 2 týdny.

Rozmnožování divizí

Postup dělení je rozřezání dospělého keře na 2-3 samostatné rostliny.Jejich počet závisí na počtu nezávislých kořenů původní rostliny.

Výhody :

 • krásný vzhled pouzdra;
 • se rychle přizpůsobí novému přistávacímu místu;
 • kvetení probíhá rychleji než u rostlin získaných jinými metodami pěstování.

Nevýhody : Kořeny mohou být poškozeny, pokud není transplantace opatrná, což má za následek smrt květu.

Jak si vybrat a připravit keř?

Pro výsadbu je třeba zvolit dospělou zdravou mateřskou rostlinu, která má silný kořenový systém sestávající z nejméně dvou kořenů.Můžete si vybrat rozdělující keř z domácí květinové zahrady, zeptejte se svých známých pěstitelů květin nebo si je zakupte ve specializovaném obchodě.V závislosti na velikosti původního keře a velikosti kořenového systému lze jednu rostlinu rozdělit na dvě nebo tři dcerykeř.

Pokud plánujete ponechat transplantovaný katarant doma, můžete jej brzy na jaře transplantovat do květináče.

Na konci jara a začátku léta, kdy je stabilní teplota vzduchu vyšší než 18–20°C, je možné pěstovat oddělené rostliny přímo na otevřeném terénu.

Naučíte se, jak zasadit katarth na otevřeném prostranství z tohoto článku.

Postup zakořenění: pokyny krok za krokem

 1. Během transplantačního postupu musí být kořen rostliny odkryt, a poté nesmí být 2-3 části porezány ostrým nožem, skalpelem nebo čepelí..
 2. Aby se předešlo hnilobě plátků, lze je ošetřit nasekaným dřevěným uhlím nebo aktivním uhlím.
 3. Přistání se provádí okamžitě, jinak pozemky nevyschnou a nemusí zakořenit.

Fotografie

Dále na fotografii vidíte květiny, jejichž kultivace byla provedena různými metodami.

Jak se starat?

Jako každá okrasná rostlina, i kataranthus vyžaduje pozornost a náležitou péči.Stojí za to zjistit, jaké podmínky jsou pro něj nejlepší.

Teplota

Katarantus pochází z teplých zeměpisných šířek , proto je obtížné tolerovat teploty pod 18 stupňů.Snížení teploty na 16-18 stupňů je přípustné pouze po dobu zimování tohoto zástupce flóry.Optimální teplota pro normální vývoj a hojné kvetení jsou považovány za značky v rozsahu 22-25 stupňů.

Když roste katarakta na ulici, jakmile okolní teplota dosáhne 18 stupňů a níže, stojí za to vykopat rostlinu, znovu ji vysadit do vhodného hrnce a odeslat do zimy do zimy, protože rostlina není odolná vůči chladu.

Osvětlení

Přímé sluneční světlo může poškodit katarthus.Pokud je rostlina v domě, měli byste si vybrat okno orientované na východ nebo západ.Na severních oknech může být příliš málo přirozeného světla, může být nutné použít fytolampy.

Při pěstování na otevřeném prostranství je nejlepší uspořádat záhon s katarantem na slunné straně nebo na místě s rozptýleným stínem.

Zalévání a vlhkost

Zástupce jižní flóry nemá rád studenou vodu .Pro zavlažování je lepší použít vodu, která stojí asi den, teplá nebo při pokojové teplotě.Nestojí za to nalévat květinu, aby se zabránilo jeho rozpadu.Doporučuje se mírné zalévání, pro rostliny v květináči je lepší použít drenáž, aby se zabránilo stagnaci kapaliny v květináči.

Optimální vlhkost pro katarant je mezi 40% až 50%.Pokud jsou tyto ukazatele menší, pak květiny a listy potřebují pravidelné stříkání, které z nich odplaví prach a zabrání vysychání.Dalším způsobem, jak zvýšit vlhkost, je umístění hrnce s rostlinou do nádoby naplněné vlhkou expandovanou hlínou.

Půda

Půda, ve které bude kataranthus růst, by měla být volná, volnápřeneste kyslík a vodu ke kořenům rostliny. Půda musí obsahovat :

 • rašelina;
 • humus;
 • písek.
Pro údržbu domácnosti je vhodná také skladovací půda určená pro hojně kvetoucí rostliny.

Výběr květináče

Kořeny dospělého květu katarantu jsou dlouhé nejméně 10 centimetrů, takže květináče pro výsadbu musí být vybrány ne příliš nízké a příliš široké.Pak bude rostlina pohodlná ve svém improvizovaném domě, kořenový systém nebude trpět nedostatkem prostoru a určitě vás potěší hojným a jasným kvetením.

Nezapomeňte však, žerostlina roste rychle a měla by mít nový hrnec asi rok .

Prořezávání

Pro zachování dekorativního vzhledu musí být housenka pravidelně stříhána.Je lepší ji vyrobit na jaře, když po zimním odpočinku rostlina začne aktivně tvořit nové výhonky.

Stonky jsou oříznuty nůžkami o polovině jejich délky.Můžete také svírat konce výhonků tak, aby se květ nezvýšil, ale rostl více do stran, což poskytuje lepší dekorativnost a elegantní vzhled.

Krmení

Hnojení katarakty lze provést pomocí univerzální směsi určené k kvetení okrasných rostlin.V zimě to není nutné, aleod jara do konce léta bude rostlina aktivně potřebovatdoplňková výživa .

Míra použití bude záviset na tom, zda se katarthus pěstuje jako jednoletá nebo víceletá rostlina.

 • V prvním případě se hnojiva používají jednou týdně.
 • Ve druhém - jednou za každé dva až tři týdny dní by měla být dávka mírně snížena.

Nemoci a škůdci

Stejně jako jiné okrasné rostliny může být katarant napaden škůdci nebo běžnými chorobami.Níže jsou uvedeny nejčastější problémy, s nimiž se můžete setkat při pěstování Catharanthus.

Proč listy zbarvují žlutě?

Žloutnutí listů nejčastěji může znamenat, že zalévání rostliny není dostatečné​​a postrádá vlhkost.Listy mohou mít zkroucený tvar.Doporučuje se pravidelně katarakta zalévat, zabraňovat vysychání půdy a pravidelně stříkat květ stříkací pistolí.Toto opatření pomůže udržet požadovanou hladinu vlhkosti nejen ve vrstvě půdy, ale také ve vzduchu.

Je možná jiná situace - květina přebývá ve spáleném slunci.V tomto případě budete muset přesunout na jiné místo, kde bude osvětlení více rozptýlené.

Málo květů

Pokud není kvetení dostatečné, katarus nemusí přijímat živiny.Speciální hnojiva pomohou vyrovnat se s tímto problémem, který příznivě ovlivní tvorbu a vývoj nových pupenů (například lék Epin-Extra).

Listy padají

Vyhození listů rostlinou často znamená, že keř nemá dostatek světla .K tomu dochází nejčastěji v zimě, kdy se přirozené denní světlo zkracuje.Opravte situaci pomocí umělého osvětlení, které simuluje přirozené denní světlo.

Wither

Letargie listů katarthu je známkou nadměrného zalévání.Rozmrazování rostlin může zničit.Snižte zalévání na mírné, to pomůže udržet rostlině zdravou.

Škůdci

  Mšice- rády infikují mladé rostliny a oslabují je.Ošetření Fitovermem pomůže.
 1. Roztoč pavouk- jeho přítomnost dává vzhledu charakteristického pavučiny na listech.Způsob boje je podobný tomu, jak se zbavit mšic.Zpracování se provádí dvakrát v intervalu 7 dnů.
 2. Whitefly- je citlivý na používání insekticidů (například Atkara nebo Actellik).Zařízení je ošetřeno podle stejného schématu, jaké je uvedeno v předchozím odstavci.
 3. Šedá hniloba- ovlivňuje listy, na nichž se objeví hnědý povlak.Často se vyvíjí v důsledku příliš hojného zalévání.Je nutné snížit jeho intenzitu, nechat půdu vyschnout a ošetřit kataranthus přípravkem typu Fitosporin dvakrát, s přestávkami 7 dnů mezi postřikem.

Katarantus není marně pěstitelem květin milován.Zachycuje oko jasem barev, potěší bujným kvetením a může se stát ozdobou květinového záhonu nebo ozdobnýmprvek domácí květinové zahrady.Péče o to není složitá, a pokud je vše hotové správně, květina bude fascinovat krásou po mnoho let.

Další články na našem webu, které vyprávějí o různých typech a odrůdách Catharanthus, by vás mohly zajímat.Po jejich přečtení se můžete dozvědět o odrůdách ampelózních rostlin, stejně jako o , co je růžový katarant.

Užitečné video

Nabízíme vám ke shlédnutí videa o vlastnostech rostoucího Catharanthus doma: