Světlé tmavé zimní ohňostroje - Begonia Elator.Vše o péči a reprodukci doma s fotografií

V zimě jsou parapety šťastných majitelů kvetoucích begónií elatior osvětleny jasnými shluky „růží“ všech teplých a dokonce i teplých odstínů - růžové, žluté, oranžové, červené.

Takový zázračný jev se stal možným po překročení tuberózních begónií - z begónie na Haiti a Socotrans, která rostla pouze v Jemenu.


Z prvního typu begonievýstřednější zdědil hojné dlouhé a jasné kvetení, a od druhé - hustá struktura okvětních lístků a schopnost květu v zimě.

Protože je uměle vyšlechtěným hybridem, nemá silnou rezervu síly a vyžaduje pečlivé zacházení s pokojovou kulturou.
Nazývá se také kvetoucí begonie.

Foto

Jak se starat?

Osvětlení

Potřebujete jasné světlo bez nadměrného přímého slunečního světla.

Nejlepší osvětlení zajišťujeokna směřující na východ nebo jihozápad .

Aby byla prodloužena doba květu, na oknech severních směrů, jakož i během krátkého denního období, je zapotřebí další osvětlení, které poskytuje 13–16 hodin denního světla.

Stínování bude vyžadováno na jižní a jihovýchodní straně - zejména ve výšce léta.

​​

Teplota

Optimální teplotní rozmezípo celý rokje od20 do 25 stupňů.

V ziměby v žádném případěneměla teplota klesnout pod + 18 ° C

V zimě, kde se nachází begonia elatior,neměl by existovat sebemenší skzozniak

O péči o hlízovité begónie v zimě si přečtěte zde.

Půda

Tento krásný hybrid neklade na půdní substrát zvláštní požadavky: musí býtmírně kyselý, dostatečně volný, výživný, s dobrým vzduchema propustnost pro vlhkost .

Můžete použítupravenou půdu pro begónienebo zahradní půdu s významnou dávkou perlitu nebo vermikulitu, jakož i připravit směs čtyř částí listového humusu, dvou částí rašeliny a jedné části hrubého písku.

Přistání

Kontejnerpro přistání může mít šířku rovnající se výšce a povinnývypouštěcí otvor .Protožeje mimořádně nebezpečné, že voda stagnuje , je lepší zvolit porézní materiál nádoby -keramiku bez souvislé vrstvy glazury .

Na dno nádobyje umístěna drenážní vrstvajemných oblázků nebo expandovaného jílu, načež je půda nalita malým skluzavkou, na kterou je umístěn kořenový systém.

Zvláštní pozornost věnujte bezpečnosti hliněné kómatu s tenkými a spíše slabými kořeny.

Půdní směs nalijte na požadovanou úroveň a pečlivě ji zhutněte.

Přistání na volném prostranství

Ve středním pruhu takové přistáníutratit začátkem června, kdy hrozba nočního mrazu ustoupí.

Rostliny jsou umístěny ve vzdálenosti 20–25 centimetrů.

Když se noční teploty sníží na +5–8 ° C, přenášejí se tyto begónie do zimoviště nebo se od nich odříznou řízky pro zakořenění.

Transplantace

Elatiorní begónie jsou vysoce citlivé na „stres po transplantaci“, a protomladé vzorky pečlivě transplantované , když rostou , azralétransplantovanézřídka , transplantované s maximální péčí nebonahrazeny novýmivyrostlými z řízků.

Zalévání

Zalévánís mírou, hlavně ráno nebo večer.

Hlavním cílem v tomto případě je zabránit vysychání země a kořenového systému nebo stagnaci vlhkosti v půdě.

Mezi zaléváním měkkou, nikoli studenou vodou by měla půda výrazně vyschnout - alespoň polovina výšky hrnce.

V zimě by měla být frekvence zavlažování snížena na minimum.

Vlhkost

V létě , zejména v horkých dnech, , je stříkání velmi užitečné .

Současněby keř neměl být osvětlen sluncem : kapky vody na listech a okvětních lístcích působí jako čočky, koncentrují sluneční světlo a rostlina popálí.

Na podzim a v zimě se postřik neprovádí, protože během tohoto období se zvýšením vlhkosti zvyšuje riziko infekce begonií plísňovými infekcemi.

Vrchní obvaz

Během kvetení a aktivní vegetace sekrmí minerálemkomplex pro dekorativní kvetoucí rostlinyjednou týdně .

Růst a prořezávání

Vybledlá begonie ztrácí svůj dekorativní účinek.

K omlazeníumožňuje ořezávání kardinálem, přičemž ponechává pouze „pařezy“ vysoké pět až sedm centimetrů.

Brzy se ze spících pupenů objeví nové výhonky, které, jak rostou, musíte sevřít a vytvořit kompaktní keř s hustým listím.
Jak se starat o tuberkulózní begonii doma, přečtěte si zde.

Kvetoucí

K tomu, aby guma kvetla nepřetržitě a hojně, vytváří umělý„krátký den“- denní hodiny se zkracují na9 hodin zakrytí rostlinyčerným plastovým filmem .

Tento postup prováděný po dobudva týdnypodporuje tvorbu pupenů.

Abyste zabránili natažení stonků během této doby, použijte inhibitory růstu nebo sevřete výhonky.

Poté se denní hodinyopět zvýší na 16 hodin- může být nutné znovu osvětlit.

V důsledkukvete begonie přibližně za 2 měsíce.

Květenství vadlých, stejně jako sušené listy, by mělo být odstraněno včas.

Je třeba také poznamenat, že rostlina, která jednou kvetla „v plném rozsahu“ - na dlouhou dobu, hojně a na dlouhou dobu - je obnovena na dlouhou dobu a je nepravděpodobné, že bude kvetoucí opakovaně se stejnou intenzitou.

Propagace

Květina se vegetativně šíří-řízky,a jednotlivé odrůdy - takésemena .

Stéblové řízky

Používají sejarní a letní řízkydlouhé asi 10 cm, na nichž jsou pár listů a dva růstové pupeny.Plátky se suší.

Můžete použít předběžné zakořenění řízků ve vodě, ošetřit spodní sekce kořenovými stimulanty nebo je okamžitě zasadit do obyčejné půdy dalším pískem.

Výsadba je pokryta plastovou fólií, udržovaná v teple (+22-25ºС ), provzdušňována a navlhčena.

Po vytvoření kořenového systému a vytvoření nových výhonků (přibližněběhem měsíce ) se řízky vysadí do samostatných nádob s obvyklou půdní směsí.

Listové řízky

Vezměte velkou dobře tvarovanou fólii, rozprostřete ji na tvrdý hladký povrch (na sklo) a ostrou čepelíji oddělte od středu na segmenty ] tak, že v každé části jejedna nebo dvě cévní žíly .

Výsledné části jsou položeny na povrch půdy (spodní konce mohou být mírně prohloubeny), navlhčeny, potaženy plastovou fólií, navlhčeny, provzdušněny a udržovány při teplotě 20–22 stupňů.

Za měsícse begonie ožije i s touto „pitvou“ a vytvořímalé nové listy v místech, kde se žíly oříznou .

Semena

Některé odrůdy , například skupina hybridů F1, mohou být množeny semeny apo celý rok (podzim apotřeba v ziměpřídavné osvětlení) .

Malá semena se umístí na povrch půdní směsi, postříká se vodou, potáhne se plastovou fólií, provzdušní se, udržuje se při dobré teplotě25–27 ° Cav dobrém světle .

Střílení se objeví za 2-3 týdny.

Po vytvořenídvou nebo tří pravých listůsazenice opatrně ponoří,sníží teplotu na 18-20 ° Caomezí zalévání .

Když rostou, sedí.

Aby se dále stimulovala tvorba pupenů na mladých rostlinách, používá se metoda „černého paketu“ popsaná v části Kvetoucí.

Naši odborníci připravili další články o zimování a péči o tuberózní begónie, jakož i o odrůdě ampulí.
​​

Známky nemoci

  • Listy zblednou, výhonky jsou natažené - výsledek nedostatečného světla, zejména v zimě.Je nutné zajistit optimální světelný režim, uspořádat osvětlení během krátkých denních hodin.
  • Pupeny padají, listy suché - suchý vzduch a přehřáté.Omezte vystavení přímému slunečnímu záření a zajistěte zvlhčování.
  • Listy se rozjasňují, objevují se na nich suché hnědé skvrny, pupeny a květy vyblednou - nadbytek přímého slunečního světla.Musíte odstínit rostlinu.

Onemocnění a škůdci

Chyby, zejména stagnace nebo nedostatek vlhkosti v půdě, oslabují rostlinu a způsobují její porážkuplísní ].V tomto případěje nutné optimalizovat zalévání a ošetřovat begoniifungicidy.

Kombinace vysoké vlhkosti a nízké teploty vede k vývojikořenové nebo listové hniloby .Pokud proces právě začal, je nutné optimalizovat podmínky teploty a vlhkosti a odstranit poškozené části.V případě vážného poškození je nutné zakořeněné řízky řezané ze zdravých výhonků udržovat ve vhodných podmínkách a zbavit se zbytku rostliny.

Na Begonia může zaútočitroztoč pavouk, mšice, scutellum, třásně a mealybug .Jako první opatření se hmyz odstraní pomocí vatového tampónu namočeného v alkoholu nebo ošetřením mýdlovým roztokem.Nejúčinnějšímúčinnýmčinidlem pro hubení škůdců jsousystémové insekticidy.

Begonia elator - nádherný hybrid dvou geograficky vzdálených „rodičů“ - je mimořádně ozdobný během období hojného prodlouženého květu, v zimním období vzrušující.Na konci tohoto květinového „ohňostroje“ bez hlízovité nebo baňaté „rezervy síly“ rostlina nejčastěji získává vědomí.

Při množení odrůd nebo semen však béžová rostlina porodí mladé rostliny, které jsou schopny opakovat stejný květ kvetení.

Užitečné video

V tomto videu se můžete dozvědět více o péči o rostliny: