Světlé trvalky petrklíčů: výsadba a péče o rostliny, fotografie rostlin

Sníh se ještě úplně neroztavil a na květovaných záhonech jsou již vidět světlé květenství petrklíče.Jako první nositelé skutečného tepla potěší každého svými jemnými květinami a bohatými zelenými listy.Cítí se také skvěle v bytech a udržují si svůj dekorativní vzhled po celý rok. Petrklíč je nenáročný - i nováček se s jejich kultivací vyrovná.Stačí znát základní požadavky na výsadbu a péči o rostlinu.

Jak a kdy se vysadí rostlina?

Ve většině případů je petrklíč pěstován sazenicemi. Udělejte to ve druhém roce života sazenic na jaře nebo na podzim.Rostliny se vysazují jednou za 4 roky, jak roste keř.Současně se oddělí oddenky.

Na otevřeném prostranství

Sazenice petrklíče se vysazují na volném prostranství v závislosti na velikosti dospělé rostliny ve vzdálenosti 15 až 20 centimetrů od sebe.

Při výběru místa se řídí preferencemi konkrétní odrůdy.Vhodná jsou dobře zastíněná místa nebo záhony na východní straně domu.To bude chránit prvosenka před přímým slunečním zářením a prodlouží její kvetení.

Výsev domapodmínky

Výsadba semen petrklíče doma je jednoduchá a přístupná jak odborníkům, tak začátečníkům.

Nejprve rozhodněte o odrůdě.Zde je výběr opravdu obrovský.Specialisté rozlišují 23 sekcí petrklíčů, z nichž každá obsahuje mnoho druhů a odrůd. Semena petrklíče lze zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo je sklízet sami.

Jejich klíčení je vysoké, ale je třeba si pamatovat, že se kontroluje doba skladování semen.Čím starší jsou semena, tím nižší je jejich kvalita.

Příprava semen prvosenky pro výsadbu zahrnuje:

 1. stratifikace;
 2. namáčení;
 3. obvaz (pokud byla semena sebrána samostatně).

Stratifikace je nezbytná pro většinu odrůd petrklíče, s výjimkou jemných a běžných.Provádí se několika způsoby: v lednici nebo setím semen ve sněhu.Při použití mrazové stratifikace se semena umístí na dobu nejméně 12 hodin do mrazničky nebo se tam již umístila nádoba s půdou a semeny.Používá se také metoda stratifikace nízkými pozitivními teplotami.Použití je jednodušší, ale často méně efektivní.

​​

Při namáčení semen petrklíče je důležité, aby semena nezískaly hodně vlhkosti, ale jednoduše bobtnaly a probudily se.Tento postup můžete provést umístěním semen na povrch mokré pěnové houby nebo látky.Poté vše vložte do plastového sáčku a nechte jej týden v lednici při teplotě + 2 ... + 5 ° С.Chránit před nemocemi odborníci doporučují namáčení přidáním fungicidů nebo použitím roztoku manganistanu draselného.

Pokud se provádí stratifikace, semena petrklíče se vysejí na suchou půdu povrchově, aniž by semena usnula shora.Je důležité sledovat hustotu setí - více než 5 semen by nemělo dopadnout na 1 centimetr čtvereční.

Při výsevu petrklíčů, které nevyžadují zmrazení, se výsev provádí na vlhké půdě.Poté se nádoby umístí do podmínek příznivých pro klíčivost semen.

Doporučuje se, aby nádoba s osetými semeny byla pokryta sklem nebo plastovým sáčkem a umístěna do místnosti s dostatečně jasným, ale rozptýleným světlem a teplotou 16–18 ° C.Střelby se objeví za dva až tři týdny.

Čím více času uplynulo od doby zrání semen a sklizně po výsadbu, tím déle budou muset první výhonky čekat. Sklo je pravidelně odstraňováno a větráno , přičemž sazenice se postupně přizpůsobují podmínkám prostředí.Po dvou týdnech jsou sazenice dostatečně silné a sklo nebo film lze vyjmout.

Sazenice prvosenky rostou a vyvíjejí se velmi pomalu.První výběr se provádí ve fázi 1–2 skutečných letáků.Sazenice se vysazují v samostatných buňkách nebo ve společných nádobách ve vzdálenosti 5 centimetrů od sebe.Během tohoto období je zvláštní pozornost věnována zalévání.Půda by měla být mírně vlhká.Suchá půda povede k smrti rostliny.Nemělo by však dojít ke stagnaci vody.Bude to stačit k provedení postřiku stříkací pistolí a pokusit sevyvarujte se kontaktu s listy.

Druhý výběr není povinný, provádí se, pokud jsou rostliny již stísněné v kontejnerech a povětrnostní podmínky na ulici stále neumožňují výsadbu na otevřeném prostranství.V tomto případě by vzdálenost mezi rozmetacími rostlinami měla být asi 15 centimetrů, nebo by sazenice byly přesazeny do samostatných větších nádob. Během ponoru se snaží minimálně narušit kořenový systém rostlin.

Výsadba sazenic petrklíče v zemi se provádí ve druhém roce vývoje rostlin.

Sazenice petrklíče mohou být vysazeny na květinových záhonech nebo použity k pěstování domu na parapetech nebo balkonech.

Z videa se naučíte, jak rozsévat prvosenka.Rozvrstvení osiva:

Jak pěstovat a za jakých podmínek je třeba dodržovat?

 1. Nejvýhodnějším obdobím pro výsadbuprvosenky v zemi je konec dubna - začátek května, kdy nehrozí mráz, a začátek podzimu.Také provádějí letní a zimní výsadbu petrklíče.
 2. Schéma. K výsadbě jsou vybrány nejsilnější a nejrozvinutější sazenice.Jsou zasazeny tak, že když rostou, navzájem se nezasahují.Minimální vzdálenost mezi rostlinami je nejméně 15-20 centimetrů.
 3. Osvětlení. Při výběru místa pro prvosenka, zvažte, že prvosenka preferuje místa mírně stínovaná s rozptýleným světlem.Pokud se květiny používají k zdobení alpských kopců, neměly by být umístěny na jižním svahu.
 4. Ground. Primrose miluje lehké, úrodné půdy s dobrýmdrenáž, netoleruje stagnaci vody.Při přípravě díry přidejte na dno expandovanou hlínu, malé kousky rozbité cihel nebo hrubého písku.
 5. Zalévání a vlhkost. Zalévání se provádí střídmě.Petrklíč miluje vlhkou půdu, zejména během květu, ale při nadměrné vlhkosti začíná kořenový rozpad.
 6. Teplota. Rostlina se cítí skvěle při teplotách od +10 do 25 ° C.Během květu je optimální teplota + 16-20 ° C.
 7. Hnojivá primla. Když se pěstují na vyčerpaných půdách a během květu, krmení petrklíčů je dobré.Pokud hnojíte před květem, rostlina uvolní velké množství listů a nekvete.

  Krmení se provádí slabým roztokem komplexních minerálních hnojiv s četností ne více než jednou za 2-3 týdny.

 8. Transplantace prvosenky a rozdělení keře. Jak roste keř, ale nejméně jednou za 4 až 5 let, je petrklíč přemístěn na nové místo a je provedena reprodukce rozmnožením keře.To se děje následujícím způsobem:
  • Pampeliška petrklíčů je pečlivě nashromážděna a zbavena země.
  • Oddenek je rozdělen do několika částí.
  • Aby se zabránilo infekci, jsou sekce posypány dřevěným popílkem.
  • Oddělené části oddenku se vysazují na květinovém záhonu.
  • Denní zalévání rostlin se provádí po dobu 2 týdnů.

  Zde se dozvíte více o tom, kdy a jak zasadit zahradní prvosenka, o reprodukci a péči o rostlinu zde.

  Pokud se výsadba provádí na podzim, mladé keřeuchovejte se před začátkem chladného počasí.

Na podzim jsme hovořili o složitosti péče o prvosenky a rostlinné transplantáty a v tomto článku si můžete přečíst o zvláštnostech přípravy květu na zimu..

Fotografie

Dále najdete fotografii vytrvalé rostliny, kterou lze pěstovat jako zahradu nebo vnitřní:

Rozdíly a vlastnosti postupu pro různé druhy květin

Ushkova

Pro svůj charakteristický tvar dostali jménookvětní lístky - ve tvaru oka.Špatně snáší podmáčenou půdu a díky masitým listům si může nějakou dobu udržet životaschopnost, i když je hlinitá kóma zcela suchá. Dokonce i spalující slunce je dobře tolerováno, ale raději rostou v částečném stínu.

Petrklíč ucho se cítí skvěle na směsi listového humusu a říčního písku.Nemají rádi „mastné“ a velmi výživné půdy, zřejmě proto, že rostou ve skalnatých oblastech v přírodě.

Japonci

Při výsadbě japonských prvosenek se pěstuje čerstvě sklizená semena okamžitě vpůda.Používá se také metoda dělení keře, roubování listů a roubování kořenů.

Tento druh petrklíče miluje zvýšenou vlhkost půdy, zejména na jaře.

Preferuje otevřená, dobře osvětlená místa.Velmi dobře reaguje na vrchní oblékání, provádí se nejméně 4krát za sezónu. V zimě vyžaduje zařízení úkryt. Tytozvláště důležité při výběru místa pro výsadbu a při péči o rostlinu japonského prvosenky.

Skotská

Týká se pudrové prvosenky.Často se používá k navrhování alpských skluzavek a skal.

Pro přistání zvolte místo v částečném stínu nebo s rozptýleným světlem.Půda je lehká, s příměsí štěrku nebo hrubého písku.

Špatně toleruje podmáčenou a stojatou vodu. Při výsadbě této odrůdy je důležité zvážit odvodnění půdy.Vrchní obvaz se provádí mírně se slabým roztokem minerálních hnojiv.

Jak se starat?

Petrklíč je při odchodu nesmírně nenáročný.Pokud je místo výsadby správně zvoleno, bude péče spočívat v pravidelném mírném zalévání, vrchním obvazu se slabým roztokem komplexního minerálního hnojiva během květu, transplantaci každých 4-5 let a odstraňování plevelů.

Z tohoto článku se můžete dozvědět více o primrose a péči o rostliny v zahradě.

Sezónní znaky

 • Výsadba petrklíče na jaře se provádí po stanovení stabilních pozitivních teplot v dubnu až květnu.Kvetení se očekává za rok.
 • V létě je možné zasít semena, která jsou pouze zralá a sbírají se okamžitě do půdy.Strávit to na konci července - srpna.
 • Zimní přistání petrklíče je považováno za nejúčinnější.Rostlina nevyžaduje další péči, stačí ji chránit krycím materiálem před začátkem chladného počasí.Kvetení je možné příští jaro.

Možné nemoci

Příčinou většiny nemocí petrklíče je nadměrná vlhkost půdy. Patří sem:

 1. Šedá hniloba.
 2. Hniloba kořenového krku.
 3. Skvrnitost listů.

Petrklíča je ošetřena fungicidy a nutně optimalizuje úroveň vlhkosti půdy.Poškozené části rostlin jsou odstraněny.Primosy jsou pravidelně zasaženy mšicemi a housenkami.Chránit rostliny pomocí insekticidů nejnovější generace.

Petrklíč kombinuje překvapivou dekorativnost a nenáročnost při odchodu. Toto je jedna z prvních květů, která potěší naše oči brzy na jaře.A z různých druhů a barev petrklíče vytryskly oči.Neustále se objevují nové odrůdy a hybridy.

Zaslouženě si užívejte lásky mnoha zahradníků po celém světě.V mnoha zemích byly vytvořeny společnosti znalců těchto nádherných květin, pořádají se festivaly a výstavy, popularita a prevalence této rostliny neustále roste.

Užitečné video

Podívejte se na video o pravidlech péče o dlouhodobou petrklíč: