Svěží pohledný muž - kapradí Shchitovnik muž: fotografie, typy, domácí péče

štítná žláza je velká kapradina, která roste ve stinných chladných lesích, jako jsou dubové lesy.

O tom svědčí jejich oficiální název - Dryopteris, doslova -kapradina z dubových lesů.

Rod se skládá z víceletých rostlin se silnými oddenky a širokými vyřezávanými listy složitého tvaru.

)

Fern Shchitovnik patří do rodiny Shchitovnikov spolu s Mnogoryadnik a Kochedzhizhnik.Na pozadí však vyniká úžasnou paletou druhů.

Druh

Rakouský

Příroda žije v západní Evropě, na Kavkaze a v Severní Americe. Preferuje oblasti se stále mokrou hlínou.

Vlastní dlouhé (5–9 dm) trojnásobně cirrusové listy trojúhelníkového tvaru.Barva je světle zelená.Vayi zakrývá zem širokým kobercem, odtud druhé jméno - otevřené.

Fotka poddruhu Austrian Shchitovnik:

Amur

Roste na skalnatých horských půdáchlesy.Najdete ji v Číně, Rusku, Japonsku.Velmi odolný proti mrazu.Oddenek je podlouhlý, tenký.Třikrát cirrus vayy rostou jeden po druhém, umírají na chlad.Jejich barva je modrozelená, trojúhelníkového tvaru.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Amursky:

Soutěžící

Roste na Madeiře, Azoryostrovy a v západní Evropě.Listy jsou relativně malé, dorůstají 60 cm na délku.Peří připomínají tvar,vynikají jasně zelenou barvou.Špička je špičatá, celý povrch je posetý drobnými spory.Tento druh má silnou vůni čerstvě sekané trávy.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Soutěžící:

Bush

Žije na ostrovech Iturup, Sakhalin, Kunashir, Hokkaido,Šikoku, Korejský poloostrov a severovýchodní Čína.

Waiyi jsou sestaveni do svěží velké rozety ve tvaru pravidelné mísy.Listy mohou růstna metr vysoký,v zimě nevysychají a na jaře po odumření mladých talířů umírají.Tvar je podlouhlý, oválný, špička je špičatá.Povrch listů je kožovitý, barva je nefritová.

Fotografie poddruhu Bushe Shieldmana:

Villarii

Rodák ze západní Evropy, kderostealkalická půda. Nejčastěji se vyskytuje v vápenatých zemích Anglie, Walesu a Lancashire.

Elegantní kompaktní keř vhodný pro skalnaté zahrady a vysokohorská skluzavky.Wii jsou trojúhelníkové, malé velikosti (3,5-4,5 dm), konce jsou špičaté.Zbarvení nepopsané zelené s šedým odstínem.Spóry jsou velmi malé, mají zvláštní příjemnou vůni.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Vilarii:

Golda

V přírodě žijev chladných a vlhkých lesích Severní Amerika, zejména v její severovýchodní části.Má vynikající zimní otužilost.

Listy mohou růst až 130 cm na délku a vytvořit velký vzpřímenýzásuvka.Tvarově široká oválná malachitová barva.Vayi dvakrát připnul, oddenky krátké.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Golda:

Combed

) Poměrně běžný druh vyskytující se v Evropě a Severní Americe i v celém Rusku.Preferuje mokřiny s neustále vysokou vlhkostí půdy.

Krátkátrvalka,dosahující nejvýše 50 cm na výšku.Oddenek je baculatý, krátký, pokrytý šupinami.Listy jsou vzpřímené řapíky, mají kopinatý tvar, protáhlý na délku.Jsou dvakrát cirrusové, malachitové barvy.Spóry jsou kulaté, černé, uspořádané v řadách na zadní straně listů.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Grebenyi:

Páchnoucí

Obyvatelé ruského Dálného východu a západní Sibiře na severuAmerika, Korea a Čína.V přírodě se nacházína kamenitých půdách a talusu.

Jeden z nejvíceminiaturních druhůnepřesahuje 30 cm na délku.Oddenek je zkosený, zkrácený.Listy dvakrát zpeřené, podlouhlé.Barva je nefritová s modrým nádechem.Spóry jsou umístěny podél celého zadního povrchu desek.Má charakteristickou příjemnou vůni.

Fotografie poddruhu Ophthalmos Shchitovnik:

Krasnorussovy

Roste v Japonsku, Číně a na Filipínách.Stálezelený vzhled, milující teplo.Wii mají tvar širokého trojúhelníku, různé původní barvy.Mladélisty jsou zabarveny v broskvových tónech , kterépostupně se mění na travnaté zelené odstíny. Výtrusy jsou načervenalé.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Krasnosorus:

Jehla

Nejběžnější druhy ] v lesní zóně.Žije v Evropě, Severní Americe.

Listy se sbírají do hustých svazků a dosahují délky 4 až 6 dm.Řapíky, stonek listů a oddenek jsou pokryty hnědými šupinami.Wii mají trojúhelníkový tvar, malovaný v jasně zeleném odstínu.Sorusy jsou velmi malé, ve tvaru ledvin.

Fotografie poddruhu Shchitovnik the Needle:

Extrémní

Nejodolnější vůči mrazu původně ze Severní Ameriky.Roste na skalnatých a skalnatých plochách.

Spory jsou na špičkách peří, odtud název.Zásuvka dosahuje výšky 6 dm, sestává z listů namodralého nádechu s modrým nádechem.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Krainy:

Hora

Chráněnéohrožené druhy,setkáváme sev přírodě je velmi obtížné.Preferuje jedlové lesy s vysokou vlhkostí.Z tlustého krátkého oddenku roste hustá banda velkých listů.Jsou dvoukomorové, světle zelené, podlouhlého tvaru.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Gorny:

Samec

Velmi běžný druh vyskytující se v Severní Americe a Eurasii.Nachází se ve špatných vápencích i v úrodných zemích.

Rostlina je velká, až 150 cm dlouhá.Wii se shromažďují v hustých soketech a zimní zelené.Jsou malovány smaragdovou barvoupodlouhlý tvar s ostrou špičkou.Sorusy se nacházejí podél středních žil.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Muž:

Lozhnomuzhskaya

Roste v oblasti Černého moře, Dagestanu a Kavkazu.Rostlina je vysoká - do 1 m. Vayi dvakrát zpeřená, světle zelená.Vyžaduje to přístřeší na zimu.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Lozhnomuzhskaya:

Podalpine

Listy jsou kopinaté, zúžené nebo podlouhlé, barva je travnatá zelená. Spory mají tvar ledvin, některé s křídly.

Foto poddruhu Shchitovnik Podalpijsky:

Sikhotinsky

Velmi podobné samci.Odolný vůči chladu, roste v Japonsku, Rusku a Číně.Dosahuje výšky 1,2 m. Vayi jsou podlouhlé, dvoukolejné, umírající na mráz.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Sikhotinsky:

Relativní

Vyskytuje se v západní Evropě, v listnatých lesích.Listy se shromažďují v drobivých svazcích, udržujte dlouhé šupinaté řapíky.Jsou bicapilární, kopinaté.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Sibling:

Light

Rychle roste a vytváří neproniknutelné houštiny. Žije v oblasti Ussuri,je odolný vůči mrazu.Oddenky jsou dobře rozvětvené, v létě rostou o 9–13 cm. Keře dosahují výšky metru.Wii dvakrát zpeřený, světle zelený, trojúhelníkový.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Svetly:

Hloupý

Stálezelenýrezident smíšeného a jehličnatéholesy Japonska a Kurilských ostrovů.Výška rostliny je průměrná, nepřesahující 7 dm.Listy jsou oválné, trojité zpeřené, jasně zelené.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Tupoy:

Outstretched

Středně velká lesní kapradina s prolamovanými listy, běžná mírnělesní zóna celé severní polokoule.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Prostratny:

Curly

Žije v Evropě a Severní Americe, sídlí v lesních zónách.Listy vztyčené, dvakrát zpeřené, kopinaté.Barva je tmavě zelená, povrch je lesklý, kožovitý.Odolává mrazům do 30 °.

Fotografie poddruhu Shchitovnik Kurchay:

Zlatá

Obyvatel východních oblastí Severní Ameriky.Může růst 1 m na výšku.Wii jsou trojúhelníkové.To je považováno za velmidekorativní vzhledkvůli bronzovému tónu listů a zlatému dělu na nich.

​​

Fotografie poddruhu Shchitovnik Zolotisty:

Bažina (telopteris)

Tento druh štítné žlázy roste v bažinách, potřebujev konstantní vlhkosti a zastínění.Má hustý oddenek, který dobře roste v různých směrech, díky čemuž se vytvářejí rozsáhlé shluky.Listy jsou jednoduché, dvojité zpeřené, světle zelené.Tvar je podlouhlý, protáhlý.

Fotografie poddruhu Teliperis Bolotny:

Domácí péče

Funkce péčepo zakoupení

Ihned po akvizicise doporučuje transplantovat hmyzna čerstvou půdu, protože obchod používádočasná půda, špatné složení.

Půda by měla být volná, prodyšná, úrodná, s vysokým obsahem humusu a dobrou drenáží.

Osvětlení

Shchitovnikmiluje stínovaná místa , musí být umístěna mimo okno nebo na severní stranu.

Teplota

Optimum - 14-19 °, bude to bolet, když stoupne nad 25 °.Jako původně lesní rostlina je Shchitovnik schopen odolávat teplotním poklesům mínus 25 °, což z něj činí vhodný kandidát pro venkovní pěstování.Zima bude bez problémů, i když na něj zapomenete.

Mezi další zimní rostliny odolné kapradiny vhodné k pěstování na zahradě nebo na osobním pozemku patří: pštros, Kochedzhizhnik, Osmund, bublina,
Adiantum, Mnogoryadnik, Orlyak.

Zalévání

Konstantní vlhkost půdy by měla být udržována bez stagnace vody v jímce.Změkčenou vodu nalijte každé 2-3 dny.

Vlhkost

Vysoká! Vyžaduje se časté stříkání pozemních částí .

Krmení

štítná žláza roste pomalu,nevyžaduje časté krmení. Jednou za 1-1,5 měsíce lze přidat komplex minerálů pro kapradiny.

Transplantace

Každé jarojsou mladé exemplářetransplantovány do většího květináče s úplnou výměnou půdy, starší méně často, každé 2-3 roky..

Oříznutí

Oříznout staré, zažloutlé buďsilně zarostlé, aby se zachovala ozdobnost štítné žlázy.

Reprodukce

Možné několika způsoby:

Výtrusy

Výtrusy ve štítné žláze se vyvíjejí na zadní straně listů.Po zrání je musíte oříznout a usušit jejich rozetřením na papír.Krabice jsou naplněny směsí rašeliny, písku a listové půdy v poměru 2: 1: 1.

Spóry by měly být rovnoměrně rozptýleny po povrchu substrátu a navlhčeny stříkací lahví. Půda nespí! Zakryjte nádobu polyethylenovou fólií nebo tenkým sklem a udržujte ji v teple a vlhkosti.Klíčivost začíná po 5-6 týdnech.Poté se skleník vyčistí.

Rozdělením pouzdra

Metoda je rychlejší a méně pracná.Během transplantace oddělte část oddenku listy a rostlinou v samostatném květináči.

Hlízy

Mnoho druhů pěstuje dceřiné hlízy nebo vousy, které lze oddělit od rostliny a samostatně zakopat do hloubky 7 až 13 cm v zemi.Rozlitý materiál důkladně udržujte v konstantní vlhkosti.

Výhonky

Tyreoidové mohou házet dceřinými výhonky (pupeny plodu).Objeví se na listech a začnou růst.Následně je lze oddělit od cesty, umístit do navlhčené rašeliny nebo mechu a přikrýt polovinou plastové láhve nebo skleněné nádoby.Kořenění probíhá za pár týdnů, potom se sazenice přesune do normální půdy.

Nemoci a škůdci

K hnilobě oddenkůdochází, když vlhkost v půdě a na paletě, případně na zemi, stagnujezhutněný a přestal propouštět vlhkost.Nebo zalévání nastává příliš často.

Škůdci nemají rádi štítnou žlázu,Může zaútočit pouze hmyz v měřítku.Jedná se o malý hmyz, který na listech vypadá jako hnědé nebo béžové plaky.Pokud jich je málo, můžete je sbírat ručně, velké populace jsou ničeny insekticidy - Confidor, Actellik, Tanrek, Aktara a další.

Závěr

Je docela snadné a snadné pěstovat v domě dům bodláků.Pokud jim věnujete dostatečnou pozornost, svěží dekorativní keře ozdobí interiér na dlouhou dobu a potěší jejich majitele.