Symbol lásky a štěstí - Clerodendrum Thompson: fotografie a péče doma

Tato úžasná rostlina lidé nazývají „stromem osudu“ nebo „čistou láskou“.Pokud se ve vašem domě usadí Thompsonovo Clodendrum - opadavá rostlina z rodiny Verbenovů bude mít dobré časy.

V tomto článku budeme hovořit podrobně o tom, jak pěstovat klerodendrum ve vnitřních podmínkácha jak se o něj starat tak, aby vždy potěšilo jeho svěží kvetení.

Popis

Květ Clerodendrum Thompson je rychle rostoucístálezelenáliána.

 • Druh: listnatý.
 • Rodina: Verbenaceae.
 • Latinské jméno: Clerodendrum thomsoniae.
 • Přírodní oblast: Jihoafrická republika.

Stonky květu jsou velmi pružné, mírně kudrnaté.Na výšku může dosáhnout 4 nebo více metrů.U dospělých jedinců jsou stonky nejčastěji lignifikovány.

Letáky tohoto představitele flóry s krátkými řapíky, naproti smaragdovému odstínu.Žíly jsou výrazné.

Vzhledem k jejich uspořádání má povrch listůprošívaný tvar. Hrany listů hladké.Plechová deska je zaoblena malou protáhlou hranou.Na délku nedosahuje více než 10-13 cm.

Kvetoucí rostlina je velmi dlouhá a hojná - dvakrát ročně.Začátek je v polovině jara, začátek je v polovině podzimu.

Pupeny jsou uprostředdutiny květin.Jsou umístěny na podlouhlých stopkách stopek.Květenství vjsou střapce. Každá položka obsahuje 6–22 miniaturních květů.Květiny s pěti listy.

Listenka má tvar svítilny o průměru nejvýše 3 mm.Uvnitř je koruna ve tvaru motýla.Z ní vyčnívají prodloužené tyčinky o něco delší než 2,5 - 3,5 cm.

Koruna odumírá poměrně rychle.A sněhově bílé listenky jsou na Thompsonově Clodendrum 45-60 dní.Po rozkvětu se objeví kulatéoranžové plody. Na délku dosahují asi 1 cm. V každém z těchto plodů se tvoří jedno semeno.

K dnešnímu dni má clerodendrum více než 450 odrůd.

Na našich webových stránkách se můžete seznámit s některými z nich:

Okrasné listnaté rostliny, které zahrnují clerodendrum, přitahují pozornost většiny zahradníků.O těchto barvách jsme pro vás připravili řadu užitečných materiálů.

Přečtěte si vše o Singoinum, Pellionium, Dichoricandra, Ducheney Tutti Frutti, Scindapsus, ) Thunbergia, Aeschinantus, Rafidofora a další zástupci lianas.

Fotografie

Na fotografii můžete vidět Thompsonovo Clerodendrum:

Domácí péče

Přestože je exotickáPůvod a neobvyklý vzhled Clerodendrum Thomson nevyžaduje doma zvláštní péči.

Tato rostlina je otužilá a odolná vůči negativním faktorům. K pěstování a květu květiny je třeba co nejvíce přiblížit přírodním podmínkám , což znamená, že je třeba:

 • jasné sluneční světlo (rostlinu umístíme na okenní parapet z jižní nebo jihovýchodní strany);
 • teplota vzduchu v létě je 20–25 stupňů, v zimě 10–15;
 • vysoká vlhkost vzduchu (udržovaná postřikem);
 • v zimě neopouštějte zařízení poblíž topných zařízení.

Clerodendrom vyžaduje každoroční transplantaci a pravidelné zavlažování.Jako součást země musí být určitě přítomen písek.

Upozornění : Doba nuceného odpočinku Clerodendrum Thompsona od října do března.
Od poloviny jara musí být rostlina krmena zvláštními složitými hnojivy.

Více informací o péči o Clerodendrum viz zde.

Clerodendrum, i když se týká okrasných listnatých rostlin, se může pochlubit krásnými květinami.

Pokud chcete doplnit svou sbírku ozdobným kvetením, věnujte pozornost našim článkům o Azalea, Akalifu, akácii, Anthurium, Balsamin, Begonia, Verbena, Gardenia, Gerbera, Hibiscus, Wisteria, Gloxinia, Hydrangea a Clivius.

Ořezávání

Dospělíclerodendrum potřebuje pravidelné prořezávání stonků.To pomůže nejen udržovat krásný tvar rostliny, ale také přispívá k hojnému kvetení.

Nejvýhodnějším časem pro tento postup je jaro, období před začátkem plného růstu.Stonky tvoří jednu třetinu.

Mladé rostliny nelze tvořit. Občas se od nich odříznou okraje stonků.Tento postup zvyšuje větvení.

Pomocí prořezávání můžete získat ozdobný standardní strom nebo úžasný rozvětvený keř.

Zalévání

Při zalévání této rostliny by nemělo být povoleno nadměrné zaplavování půdy.V tomto případě může kořenový systém hnit.Před novým zavlažováním byste měli počkat na malé zaschnutí vrcholu země.

Rostlinavšak netoleruje sucho , zejména v období aktivního růstu.V zimě je zalévání sníženo na minimum.Voda musí být odebírána ve svislé poloze, měkká a bez chemických nečistot.

Důležité! Tento zástupce flóry potřebuje časté stříkání.Pokud však liana během klidu částečně nebo úplně upustila své listy, postřik by měl být zastaven.

Výsadba

Clerodendrum preferuje výživné, mírně kyselé půdy.Nejlepší rostlina roste při pH 4,9 - 6,6.K výsadbě použijte zakoupenou půdu pro domácí květiny.Můžete vzít půdu pro růže a smíchat ji se zemí pro fialky nebo azalky.

Pokud se substrát provádí samostatně, je třeba trávník a minerál.list země.Přidá se malé množství humusu, rašeliny a jemnozrnného mořského písku.Ve spodní části hrnce musí být malé odvodňovací otvory.

Na dno se nalije oblázky, skořápky nebo malé mořské oblázky.Zakryjte drenáž malou vrstvou zeminy.Uprostřed je umístěna rostlina.Spí s půdou a hojně se zalévají.

Transplantát

Rostlina může být transplantována brzy na jaře, než začne aktivně růst.Nový hrnec by měl být hlubší a větší než průměr předchozího.

Mladé exempláře jsou transplantovány každý rok, protože je kapacita naplněna kořenovým systémem.Dospělí - 1krát za 2-3 roky.Chcete-li obohatit půdu a zvýšit její nutriční hodnotu, můžete nahradit horní vrstvu, dobře nezapomeňte na hnojiva.

V podzimním období oblékání je nezbytnésnížitna minimum.V zimě, během spícího období, není klerodendrum krmeno.

Teplota

Nejoptimálnější teplota pro růst květů v létě je 19-24 ° C.V zimě potřebuje chladicí místnost (14-16 ° C).

V tuto chvíli začíná období klidu a začíná propouštění listů.Pokud tyto podmínky zimování nebudou dodrženy, nebude kvetou.

Důležité! Neumisťujte květ do blízkosti baterií nebo jiných radiátorů.Díky suchému vzduchu může být rostlina velmi nemocná.

Osvětlení

Květina milujejasné přirozené světlo. Optimální osvětlení 2900–4000 lux.Na příliš jasném slunciRéva je zastíněna jinými rostlinami.Při nedostatku světla se může tvorba pupenů zpomalit a listy mohou začít žloutnout.

Různé rostliny vyžadují různé podmínky pro pěstování.Můžete si vybrat ty, které vyhovují podmínkám vašeho domova nebo bytu, pokud se seznámíte s našimi materiály z oddílů na okrasných listech, okrasných květů, kaktusů, cibule, palmy a sukulenty.

Propagace

Propagace rostliny probíhá semeny a řízky.Zvažte obě tyto metody.

Řízky

Pro množení řízky lze použít apikální stonky, které zůstaly po prořezávání.Měli by mítminimálně 3-4 internody. Zakořenění rostliny je velmi jednoduché a rychlé.Rostlina může být zakořeněna jak v nádobě s vodou, tak ve vlhkém substrátu.

Jak šířit clerodendrum s řízky:

 1. Vysazujte zbytky po oříznutí v plastovém kelímku se substrátem;
 2. přikryjte mini skleníkem z celofánu nebo lahví;
 3. Umístěte dobře osvětlené místo;
 4. Čas od času vzduch, aby houba nezačala.

Po 30–60 dnech by se na sazenicích měly objevit nové listy.Po úplném zakořenění se květina přesadí do velkých nádob.

Semena

Po rozkvětu se na něm vytvoří malé ovoce.V každém z nich je jedno semeno.Semena se sbírají a zasejí do připravených nádob s obohacenou zeminou.Výsadba je pokryta mini skleníkem ze skleněné nádoby nebo průhledného kelímku.

Pravidelně jsou vysílány budoucí sazenice.Po 45–60 dnech by se měly objevit klíčky.Jakmile se na nich objeví listy, mohou být přesazeny do velkých nádob.Pokud je výsadba dodatečně osvětlena umělým světlem, pak se klíčky objeví dříve - za 10 až 15 dní.

​​

Onemocnění a škůdci

Hlavní příčinou onemocnění rostlin je nesprávná péče .Zvadnutí nebo spadnutí listů indikuje nedostatek nebo nadbytek zalévání.Příčinou může být také příliš suchý vzduch nebo podvýživa bez užitečných minerálů.

Proč kvetou Thrompsonovo Clodendrum?Odpověď je jednoduchá.Absence kvetení naznačujenesprávné zimovánís příliš vysokými teplotami.Příčinou může být také nedostatek světla, nesprávná tvorba koruny nebo občasný obvaz.

Pokud se na listech objeví jantarově hnědé tahy, musí být clerodendrum odstraněno z přímého slunce, aby se zabránilo dalšímu popálení.

Při nedostatečné péči se může objevit roztoč pavouk nebo molice . Při prvních příznacích se listy rostliny otírají mýdlovým hadříkem.Poté se promyje pod proudem teplé vody.

Užitečné video

Na videu můžete sledovat domácí Clerodendrum Thompson:

Závěr

Thompsonovo Clodendrum se šíří semeny a stonky.Roste při teplotě 19-24 ° C.

Preferuje půdu bohatou na vitamíny a minerály.Pro vytvoření koruny je nutné systematické ořezávání.

Onpotřebuje podporuve formě lovné šňůry nebo mřížoví.Mladé rostliny vyžadují roční transplantace.

Kvetení tohoto zástupce flóry je velmi dlouhé a hojné - dvakrát ročně.