Symbolem zájmu starších generací jsou jablka odrůdy Babushkino

Každý člověk má nádhernou vůni koláče babičky, nezapomenutelnou chuť džemu z bobule a krásu stinné babiččiny zahrady.

Takže něčí teplé a dojemné vzpomínky daly jméno populární odrůdě zvané „ babiččina jablka “.

Jaká je role při vytváření nových odrůd?

Úloha jabloně Babushkino při výběru dalších odrůd. “/> Vysvětlení názvu se nachází v historickém vtipu (nezaměňovat se s humorným folklórem!): Majitel statku Tula, spočívající na Krymu, měl ji přivést na zahradu.rozmanitost jablek.

Podle pomologistky A. Petrovové byla její volba pravděpodobně prošampaňské Renet .

Paní měla velké štěstí - přece jen obyčejný divoký pták mohl vyrůst z jablečného semínka, ale nejslibnější ovoce bylo vybráno z tuctu sazenic.

Vnoučata mu začala říkat „strom babičky“.A následně byl název v populární pověsti pevně zakořeněn v jabloni tohoto druhu jako odrůda.

Odrůda jablek Babushkino nebyla zařazena do státního rejstříku , ačkoli se stále nachází v soukromých sadechz Voroněže do Petrohradu , které pokrývají celý Střední region .Vysoká odolnost vůči zimě, odolnost vůči chrastě a vynikající chutnost učinily z této odrůdyvytvoření nových zimních druhů jabloní pro důležitou roli populace:

Nová odrůda Poličky a opylovače Druh Hmotnost plodu (v gr.) Získané výhody
Podzimní šarlat Mekintosh Pozdní podzim 125 (do 100 kg na strom) Plody po dobu 15 let;
Banán Zimní banán Zimní 140 Vysoká produktivita;skladování do května.
Chashnikovskoe Skořice pruhovaná + Renet Champagne zima 140 Nízká;skladování až 150 dní;produktivní (218 kg /ha).
Vesyalina Lavfam zima 150 Ovoce 2-3 roky;
Antonovka Novaya Antonovka vulgaris zima 200 zrání (4-5 let);odolný vůči chrastě.
Ruská žena Antonovka vulgaris Před zimou 200 Ovoce od 5 do 6 let;odolný vůči chrastě;léčivé vlastnosti pro hypertenzi.
Přítomen Izajevem Antonovka vulgaris zima 200 Vysoký obsah vitamínu C;skladování do dubna;pro nepřevedené státní testy.
Antey Běloruská malina + Newton zima 250 Předčasné zrání (2-3 roky));odolný vůči chrastě.
Palm Lavfam zima 250 Ovoce 2-3 roky;odolný vůči chrastě;skladování do května.

Pouze Antonovka vulgaris, Aport, Cherished, Borovinka a Granny Smith mají takovou popularitu.

Jaké problémy s chovem řeší?

 1. Vysoká zimní odolnost.
 2. Imunita vůči houbovým a hnilobným chorobám.
 3. Dobrý výtěžek.
 4. Prezentace středně velkých plodů.
 5. Doba skladování (některé odrůdové deriváty jsou skladovány do nové plodiny).
 6. Ovoce jsou vynikajícími surovinami pro zpracování.
 7. Jablka Babushkina v průběhu let neztrácí spotřebitelskou poptávku.
Informace:Jabloň této odrůdy byla od konce 19. do 20. století považována za základ průmyslového zahradnictví ve středním Rusku.

Následující odrůdy mohou vykazovat výnosy stejného druhu: Borovinka, Volzhanka, Jonathan, Prima a Potěšení.

Foto


Odrůdové funkce

 • Tento ovocný strom patřík neplodným .To znamená, že pro získání vaječníku se neobejde bez pomoci jiného jabloně, který působí jako opylovač.Hlavním nosičem pylu ze stromu na strom jsouvčely, které se zabývají sbírkou medu v okruhu 2 kilometrů.
  Pro úspěšné rozkvět babiččina jablka bude stačit alespoň jeden opylovací strom v okrese.

  Pro tyto účely: Papier, Antonovka vulgaris, Streifling, Skořicepruhované, Borovinka.

  Pro účinnost opylování záleží na:

 1. , které odrůdové vlastnosti mohou být přenášeny opylovačem;
 2. zda se fáze kvetení a plodu časově shodují;
 3. jak probíhá opylení samotných opylovačů.
Důležité:Pokud v zahradě nejsou žádné opylující stromy, je důležité koordinovat vaše zájmy se sousedy na pozemku nebo prozkoumat okolní výsadbu zahradních rostlin v okruhu 2 km.
 • Rostlina této odrůdyje druh zimní. To znamená, že konečné zrání ovoce nespadá do období sklizně (na konci září), ale do měsíce nebo více, kdy je plodina skladována.Takové jablko (při správném skladování) neztratí chuťové vlastnosti až do konce jara.

  Jabloně patří také k zimním odrůdám: Belfler Bashkir, Bryansk golden, Jonagold, Amazing a Lada.

 • Výnos odrůdy je charakterizovánperiodicitou (v roce) .
 • Apple Treese vyvíjí pomalu .Strom začíná nést ovoce pravidelně poměrně pozdě:čekání na první sklizeň trvá 10–15 let. Ale v reprodukční činnosti to může být až 50 a dokonce 100 let.
 • Zimní odolnost odrůdy je určována zimními teplotními poklesy charakteristickými pro střední Rusko , počátkem podzimu a pozdními jarními mrazy.Ale na sever od Leningradu se tento jabloň neobdělává.
 • Závod imunní vůči houbovým a hnilobným chorobám(strupovitost), ale může být napaden můrou.

  Následující odrůdy jsou odolné vůči strupovitosti: Yubilyar, Renet Chernenko, Zhigulevskoe, Bogatyr a Berkutovskoe.

 • Plody babiččina jablkajsou bohaté na vitamín.„C“, nízkokalorické, mají terapeutický účinek při systematickém používání jejich hypertonik.Při zpracování získávají džem, marmeládu, kandované ovoce, džem, džusy a ovocné nápoje.
 • Jablka Babushkinatolerují dopravu, skladováníve sklepech, v podkroví při optimální teplotě 0 - 1 ° C.
Reference:Buničina pečeného jablka, přeměněná na buničinu, když se aplikuje na kůži, pomáhá při hojení ran, mrazy a popálení.A spálením tenké kůže plodu můžete vystrašit komáry a mouchy.

Vzhled

Uvažujme samostatně vzhled stromu a ovoce.

Strom

Strom dosahuje výšky5 metrů, střední velikosti, s nádhernou sférickou korunou , jejíž spodní větve se svahují k zemi.

Struktura stromu je silná a zdravá, dřevo je tvrdé a těžké, což se stalo důvodem k jeho použití pro chov jako populaci.

Kostrové větve jsou silné a dobře tvarované, mírně převrácené.Větve i výhonky mají světle zbarvenou kůru.Ledviny jsou malé, pevně lisované.

Listy jsou světle zelené, zaoblené, lžičkovité, malé, se zoubkovaným, málo členitým okrajem.Mírně pubertální.Připojeno k větviprůměr řapíku v tloušťce a délce.Vegetativní procesy v nich končí v polovině léta, což vede k intenzivnímu poklesu listů koncem července - začátkem srpna.

Květiny se shromažďují v květenstvích 3-5 kusů.Pupeny vypadají růžově, ale když jsou otevřené, zbarví se do bílé.Ve velikosti jsou poměrně velké, z pěti okvětních lístků fúzovaných k vaječníku s pěti vaječníky a 20 tyčinek s prašníky.Kvetoucí fáze nastává ve třetí dekádě května.

Ovoce

Ovocestřední velikosti (do 150 g). S charakteristickou drsností povrchu, tvořící široká žebra. Připevněný k větvi krátkým stonkem.Barva je stejná: zelená, když zralá - žlutá.Někdy osvětlená strana získává slabé červenání.Silná slupka, lehce voskovaná, s reliéfními bílými tečkami.Buničina je šťavnatá a bílá, chuť je sladká a kyselá, s jemnou vůní a chutí vína.

Reference:Odrůda patří Calvilii - nositelům dědičnosti jižních odrůd jablek s hladkou kůží a dlouhou skladovatelností.Z nich zpravidla vydali silný nápoj - Calvados.

Kam pěstovat?

Samozřejmě se mu budelíbit na úrodných jižních svazích, chráněných před silnými větry, takže na něj slunce svítí 6-7 hodin denně .S velkou strmostí musí být svahy posíleny opěrnými zdmi z pěnových bloků, vsazeny kolíky do země, nebo opláštěny vodovodním plotem, aby se zabránilo erozi.

Místo by mělo být vybráno s ohledem na prostředí rostlin, mimo kuchyni a verandu, protožes nerovnoměrným zráním se ovoce může rozpadat a mrchožrouti přitahují mouchy, které obtěžují lidi.

Výsadba v blízkosti podzemních vod bude pro mladý strom katastrofální, protoženěkteré kořeny jabloně mají hloubku 4 metry. Vysoký výskyt vody nedovolí stromu získat oporu.Aby se tomuto problému předešlo, jsou někdy vysázeny stromy na umělých kopcích nebo postelích, pokud je v výsadbě několik kmenů.Zvýšená plocha půdy je kolem kola zesílena, protože se provádí na svahu.

Ještě před výsadbou je třeba zkontrolovatkyselost půdy: jabloně nemají rádi vysoké hodnoty. V tomto případě je nutnépřidat do půdy vápno .A samozřejmě byste neměli zasadit mladý strom na místě nebo blízko starého stromu.

Zajímavé:Nizozemští zahradníci definují ekonomiku zahrady podle „počtu kroků u zahradních schodů“: péče o zakrslé stromy je méně nákladná.

Proces výsadby

Klíčem k úspěchu a hojné budoucí sklizni bude:

 • správný čas;
 • správně připravená půda;
 • životaschopné sazenice;
 • Přesnost technologie přistání.

Je možné zasadit jabloňna jaře (na konci dubna) a na podzim (do poloviny října) , ale při výsadbě na podzim má kořenový systém sazenice více času na přizpůsobení a přípravu.do vegetačního období.

Pokud by plány nebyly určeny k realizaci a podzimní termín nebyl dodržen, je lepší nechat sazenicevykopané v zimě a rostliny brzy na jaře.Hlavním indikátorem jarní výsadby by měla být teplotní stabilita, suché, ale zatažené počasí.

Místo přistání je jáma o průměru 1,2 ma hloubce 0,7 m, která se sklízí měsíc před přistáním. Před postupem se naplní 1/3 organickými hnojivy.

Do středu jámy je zatlačen kolík, který bude sloužit jako podpěra nezralého stonku.Na vytvořeném kuželu volné hnojené půdy jsou kořeny sazenic pečlivě rozloženy a pokryty zeminou, přičemž kořenový krk zůstává na povrchu.

Půda kolem kmeneje šlapána a hojně napojena (až 5 kbelíků) .Na konci je kruh kmene svazen ​​rašelinou nebo humusem.Upevnění hlavně na kolík by nemělo být v následujících dvou letech traumatické.

Důležité:Oplachujte vodu za týden a tak dále do srpna.

Ovocný strom ze semen?Časově náročný a nevděčný úkol.Chcete-li koupit sazenice jakékoli třídy, je absolutně dostupnou tržní nabídkou.

Je důležité, aby byl silný, zdravý, bez poškození větví a kořenů a známek rozkladu.Pokud se již letáky objevily, musí být pečlivě odstraněny, aniž by došlo k poškození spících ledvin.

dvouleté nebo tříletése považují za vhodné, i když jednoleté sazenice lze vysadit také do země.

Informace:Sazenice zakoupené od náhodných lidí nebo darované sousedními zeměmi mohou být nositeli škůdců a chorob, nikoli odrůdových rostlin.Proto musíte zakoupit výsadbový materiál pouze od oficiálního výrobce, ve školce s dokumentárním filmempotvrzení odrůdové shody.

Technologie péče o ovocný strom pro získání hojné sklizně zahrnuje:

 • pěstování a zalévání;
 • hnojení;
 • prořezávání větví;
 • hubení škůdců a chorob;
 • sklizeň;
 • příprava na dobu odpočinku (zima).

Co se může o zahradníka týkat?

Pro odrůdu jablek Babushkino je tato sada opatření typická, jako je tomu u většiny jabloní.Kromě toho se tato rostlinavyznačuje svou nenáročností , která se v lidovém výběru tak snadno kultivuje.

Červí díry- stopy činnosti housenek motýla můry.Po zimování pod kůrou stromu, ihned po rozkvětu, se rodí, aby pokračovali v životním cyklu: po západu slunce leželi ve vaječníku a zanechali až 160 vajec.

Po patnácti dnech začnou housenky jíst ovoce: začínají buničinou, potom semena jedí a jdou do dalšího jablka.

Formy kontroly jsou různé:

 • chemická (stříkání hotovými přípravky: Dimetoat, Iskra M, Bi-58 atd.));
 • biologický (postřik „bitoxibacilinem“);
 • mechanické (lovecké pásy, kopání kruhu blízkého kmene na podzim, spalování zasažených fragmentů staré kůry);
 • lidové (infuze jehel, řebříčku, pelyněku; opětovná výsadba u hořčice, rajčete, koprového keře);
 • preventivní (čím více rostlin v zahradě, tím menší je pravděpodobnost, že štětinovník se usadí výhradně na jabloni;
 • je nutné včas odstranit odstraňovač moči;
 • je nutné plodinu uložit do krabic bez mezer).

Neměla by být zanedbávána preventivní opatření proti lokusům ovoce, hlohům, můstkům a bource morušovým.

Kolik generací se Grannyho jablka uzdravila.A kolik zbývá!Konec konců, odrůdy chované lidmi v lidech také získávají věčný život.