Tajemná krása na parapetu: vše o pěstování černého pelargónie

Geranium je mezi pěstiteli květin poměrně populární kvůli jeho nenáročnosti a velkému počtu odrůd.

Absolutně úžasná rostlina je černý pelargónie, který byl vyšlechtěn ve Spojených státech a nyní se rozšířil do ruských zeměpisných šířek.

V článku uvažujeme o tom, jak se o rostlinu správně starat.

Botanický popis a historie výskytu

Tato odrůda je klasifikována jako multiflera. To znamená, že květina roste kompaktně, nedosahuje velké výšky, ale kvetou velmi hojně.V prvním roce života se listy pelargónie liší bronzovým odstínem a poté, jak stárnou, získávají barvu čokolády.

Černé pelargónie bylo chováno americkými chovateli, za které v oblasti výběru získali cenu.

Vzhled

Srdce obrovského počtu odrůd pelargónie, pouze odrůda Black Velvet má listy tmavé čokolády.Všechny ostatní odrůdy pelargónie jsou radikálně odlišné.

Výška rostliny dosahuje 30 centimetrů. Listy jsou tmavě hnědé barvy, se zelenými okraji kolem okrajů.Květy tvoří malé květenství všech odstínů růžové a červené.

Fotografie

Ohodnoťte mimořádnou sofistikovanou krásu květiny na níže uvedené fotografii.
Kde a jak pěstovat?

Tento druh pelargónie se doporučuje pěstovat od ledna do dubna. Výsadba by se měla začít osetím semen.Zlepšete to v období leden až únor.Půdu k setí semen pelargónie lze zakoupit v jakémkoli specializovaném obchodě.Je také možné připravit půdní směs sami pomocí rašeliny, trávníkové půdy a říčního písku.

 1. K výsadbě semen se položí drážky, které nejsou velké hloubky, které po rovnoměrném pokládání mírně posypeme.V žádném případě by neměla být v půdě povolena nadměrná vlhkost.V opačném případě mohou kořeny „novorozených“ rostlin jednoduše hnit.
 2. V zájmu zachování optimálních podmínek vlhkosti by měly být plodiny pokryty filmem nebo sklem a poté umístěny na světlé, ale ne horké místo s maximální teplotou 24 stupňů.
 3. Jakmile se objeví kotyledony, mělo by být sklo nebo film odstraněno, plodiny by měly být uspořádány na více osvětleném místě a teplota by měla být snížena na 18 stupňů.Pokud sazenice postrádají světlo, rychle se natáhnou a pak jednoduše zemřou.
 4. Další fází je vzhled dvou plných listů.Potom je ponořen do květináčů s maximálním průměrem 10 cm.
 5. Pokud je vaše rostlina rozšířena, lze problém napravit prohloubením plochy výsadby o 2 cm.
 6. Po 2 týdnech začíná krmení kapalnými organickými hnojivy.
 7. A po nástupu května, v druhé polovině, -rostlina je zasazena na zemi.Pokud zóna výsadby není květinovým záhonem, nýbrž balkónem nebo verandou, můžete tam na začátku května zasadit pelargónie.
Důležité. Aby pelargónie přežila zimu, s počátkem chladného počasí, musí být květina zakryta.

Osvětlení a umístění

Černý samet se liší od všech ostatních odrůd pelargónie tím, žepreferuje výjimečně dobře osvětlené oblasti .

Je třeba mít na paměti, že přímé sluneční světlo by nemělo trvat celé denní hodiny.

Nejlepší je, když slunce svítí jasně v první polovině dne a poté bude květina ve stínu.

Požadavky na půdu

Rostlinu zasaďte do hloubky 2-3 cm více než při výsadbě semen. Pokud jde o půdu, Black Velvet je nenáročný.Pro něj je vhodná jakákoli země.Musíte však sledovat zavlažování a suchost místa přistání.Kromě toho by měl být na konci sezóny přidán říční písek (hrubý), aby se zlepšila propustnost Země.

Květina má kladný postoj k minerálním hnojivům, takže pokud si přejete, můžete půdu hnojit nejméně jednou ročně.

Jak se starat?

K tomu, aby pelargónie dobře rostla a hojně kvetla, jsou nezbytné následující podmínky:

 1. Teplota.

  Pokud byla semena zasazena v zimě, pak pro každodenní růst jsou zapotřebí denní teploty 10–15 stupňů a noční teploty nejméně 5 stupňů.V případě, že byl závod vysazen na jaře, potřebuje vyšší teplotu - 20 - 25 stupňůnad nulou.

 2. Zalévání.

  Zalévání by mělo být prováděno po vyschnutí půdy.Geranium potřebuje vysokou vlhkost.Ve zvláště horkém období se doporučuje stříkat.

Časté choroby a škůdci

Přes zdánlivou nenáročnost a vytrvalost jsou pelargónie, včetněodrůdy Velvet Velvet,různé druhy nemocí .Nejběžnější jsou:

 • Rez v důsledku plísňové infekce. Příznaky jsou rezavé skvrny na listech.
 • houba Botrytis. Z tohoto důvodu se na listu mohou objevit mrtvé skvrny ve formě soustředných kruhů.Pokud není rostlina ošetřena, mohou listy začít klesat a následně se rozkládá.
 • Virové infekce. Symptomatologie onemocnění je velmi rozsáhlá: od změny barvy listů a stopky až po úplné zastavení růstu.
 • Edém. V přítomnosti tohoto onemocnění se vyskytují chlorotické skvrny.Pokud nedojde k žádné akci, rostlina ztratí listoví a pak úplně zemře.

Řádnou péčí lze zabránit všem onemocněním: vodu pelargónie včas zalévejte, sledujte množství vlhkosti a teploty a pečlivě prozkoumejte svého domácího mazlíčka.

Mezi škůdce, kteří mohou způsobit vážné poškození zdraví rostlin, patří:

 • Nematodes.Nejzávažnější protivník.Není možné se tohoto škůdce zbavit.Pokud je "Black Velvet" udeřil, pak už nezbývá nic jiného, ​​než se zbavit květin azemě, ve které byla pěstována.
 • Roztoč pavouk.
 • Mšice.
 • Whitefly.

V boji proti posledním třem druhům škůdců je možné pomocí specializovaných nástrojů, které jsou prezentovány v obrovském sortimentu v železářství.

Vlastnosti šíření

Černý pelargónie může být množen několika způsoby. Nejběžnější jsou:

 1. Řízky. Za tímto účelem je výhonek odříznut nahoře, takže zůstanou 2–3 více zdravých listů.Výsledné řízky se vysazují do půdy do hloubky 2 až 3 cm při teplotě 15 stupňů.Prvních pět dnů musíte udržet sazenice ve tmě a pak dát na stínované místo.
 2. Rozmnožování semeny. Poté, co Black Velvet podá semena, musí být pečlivě sbírána.Dále jsou semena lehce otírána brusným papírem.To se provádí za účelem urychlení klíčení.Po výsevu je přistání zakryté a umístěno na tmavém místě.
 3. Rozdělení kořenů. Pro tuto metodu jsou vhodné pouze zralé zralé rostliny.Pouzdro je vykopáno ze země, poté jsou procesy vyříznuty sterilním nástrojem.Kapacita, v níž jsou vysazeny nové rostliny, by měla být malá - v průměru nejvýše 10 centimetrů.
Geranium je neuvěřitelně krásná rostlina.Jak vybrat květinu, kterou chcete zasadit v zahradě nebo na parapetu z celé odrůdy druhů a odrůd rostliny?Připravili jsme řadu článků, ve kterých si můžete přečíst o nenáročný Robert, zajímavépelargónie Plenum, o hybridech odrůdách Angel, o trvalých Pionovských formách, naučíte se, jak dobře Max Fry, jak pečovat o vonné a voňavé Citron, jak pěstovat kvetoucí Rosanne a rosebud celé léto.

„Černý samet“ je překvapivě krásná a neobvyklá květina, která potěší dlouhým a hojným kvetením, díky majiteli za jeho pozornost a péči.