Tajemné lepkavé kapky na listech orchidejí.Co je to a stojí za to alarm?

Každý amatérský zahradník chce ve svém domě zasadit orchidej.Je to neobyčejná krása, květina, nenáročný a velmi snadno ošetřitelný.

Aby rostlina potěšila oko a pokračovala v květu déle, je nutné vytvořit vhodné podmínky a vytvořit pro ni kvalitní péči.Prvními příznaky nemoci nebo infekce škůdci s nesprávnou péčí mohou být lepkavé kapky na listech rostliny.

Co je to?

Na listech a stoncích lze vidět lepkavé kapky na orchideji .Tento nekvárový nektar je látka, která se vytváří v důsledku zpracování cukru uvnitř květu.V tomto případě slouží kapky jako přirozená návnada pro opylování hmyzem.To není pro závod nebezpečné.

V některých případech mohou být kapky produktem činnosti škůdců.Podrobná prohlídka odhalí spoustu černých teček.To může být mealybug, pavouk roztoč nebo chrasta.

Lepivé kapky slouží jako druh pasti, ze které nemohou škůdci uniknout.Pokud se v rostlině vyskytují hojné lepkavé kapky, může to být signál, že je infikován múčnatkou.Z tohoto důvodu začíná progrese nemoci, na listech se objevuje bílý povlak s černými a šedými skvrnami.

Další informace o tom, proč má orchidej lepkavé kapky a jak problém vyřešit, najdete zde zde.

Role ne kvetoucího nektaru v rostlinném životě

Příčinou lepkavých kapek na mladých listech může být uvolnění nektaru. Lidé dostali jméno „nekvárový nektar“.

Nektar plní následující funkce:

  1. Chrání rostliny před škůdci .Jakmile jsou uvězněni, škůdci se drží sladkých kapek a zemřou.
  2. Návnady opylující hmyz .Objevují se na samotném květu, přitahovaném sladkou vůní sirupu, opylují květ.
  3. Ochrana proti řezačům listů .Orchidej je před takovými škůdci velmi chytře chráněna.Lepivé kapky přitahují mšice, mravenci za ní zahynuli, chrání svá území a odnášejí ořezávače listů.Ale toto poškození může být více než dobré, protože mšice se živí mízou, což oslabuje obranyschopnost rostliny.
  4. Přebytečná výroba cukru .To se může objevit pouze na silných, zdravých a dobře krmených rostlinách.

Jak vypadá nálet?

Příčinou lepkavého plaku může být infekce orchideje mealybugem.Jedná se o druh mšice, která je skutečnou katastrofou nejen pro phalaenopsis, ale také pro mnoho rostlin.

Živí se rostlinnou šťávou květu a velmi rychle se rozmnožuje, vstřikuje toxické látky do rostliny, což oslabuje orchideje, zpomaluje jejich růst a listy začnou žloutnout a spadnout.Proto je třeba přijmout naléhavá opatřenízachránit rostlinu, jinak může nakazit zdravé květiny.

Není těžké identifikovat červa: je bílý, načechraný a malý.Hmyz klade mnoho vajíček na dno stopky, jeho larvy tvoří určitou látku, podobnou tenké bavlněné vlně.Následněse v důsledku metabolismu hmyzu objeví na listech a stoncích lepkavá bílá vrstva nebo kapky .

Na první pohled vypadají jako bílá nadýchaná hmota na listech.Po bližším prozkoumání však můžete vidět hmyz bez křídla.Velmi rychle se rozmnožují a šíří se po celé rostlině nebo několika květech.

Hmyz, který způsobuje rostlině nejvíce škody a je umístěn na samotné květině, jsou samice.Vlastně se nepohybují, jsou připevněny na jednom místě a kolem sebe vytvářejí bílou plaketu, velmi podobnou bavlněné vlně.

Škůdci se schovávají hlavně v záhybech pod listy, pokud je rostlina pokryta bílou lepivou vrstvou.pak je infekce docela silná. Pod spodní částí archu jsou vidět bílé hrudky nebo kapičky podobné prášku. .

Pokud je rostlina zasažena pseudoscutis, mohou být na listech a stoncích orchideje vidět hnědé nebo žluté tuberkulózy.Takové plaky slouží jako dům dospělého samičího hmyzu.Proplazila se po květu a hledala vhodné místo, nasaje ji, vytáhla šťávu z orchideje a po nějaké době se zakryla hnědou lepivou fólií.

Dospělí a larvy se živí mízou rostliny a zanechávají za sebou lepivou vrstvuslouží jako dobré prostředí pro rozvoj plísní a hniloby.

Je nutné pravidelně provádět rutinní inspekci květin, pokud se na rostlině vyskytují škůdci, musí být izolována od zdravých jedinců a léčba škodlivými hmyzy by měla být zahájena okamžitě.

Jaké další části rostliny se mohou objevit?

Na různých částech rostliny se mohou objevit lepkavé mléčně bílé nebo žlutobílé kapičky :

  • podzemek je vodorovný výhonek tvořící podzemek;
  • pseudobulb - vertikální výhonky, které jsou samotnou rostlinou;
  • stonek květů je výhonek, na kterém se tvoří květiny.

Na povrchu listů, pseudobulbů, stopky rostliny se může objevit lepkavý povlak.

Lepivé kapky na orchideji mohou být příznakem sebeobrany rostliny a nebezpečné infekce parazity.Pro přesné určení příčinyje nutné pečlivě a pravidelně zkoumat povrch listu, stopky a pseudobulbu .

Aby nedošlo k vážnému ošetření orchidejí, aby byly udrženy zdravé a kvetoucí po dlouhou dobu, stačí dodržovat správný režim a péči o květiny: nedovolit změny teploty, hojné zalévání, nadměrné zvlhčení vzduchu a vytvářet dostatečné osvětlení.S náležitou péčí, krásné orchideje potěší oko svým květem až 6 měsíců v roce.

Co dělat s orchidejí, pokud má na listech lepivé kapky, přečtěte si zde .

Užitečné video

Nabízíme vám sledovat video o tom, proč orchidej vylučuje lepkavé kapky: