Tajemství domácí péče o phalaenopsis mini mark

Orchideje jsou šíleně krásné a jemné květiny, které milují všichni začátečníci i zkušení pěstitelé květin. Existuje mnoho odrůd těchto exotických krás a do dnešní doby se chovatelé pokouší pověsit všechny nové exempláře.Pěstovaná odrůda Mini Mark se vyznačuje milostí a sofistikovaností.Slunná, útulná květina zabírá málo místa, perfektně zapadá do interiéru domu.

Jaký druhjak to vypadá?

Phalaenopsis Mini Mark je hybridní odrůda miniaturních kultivarů orchidejí chovaných ve skleníkových podmínkách .Odrůda je kompaktní, dorůstá až do výšky 20 cm.Plechová deska je protáhlá, jasně zelené barvy.Listy dorůstají v délce 10 - 15 cm, samotné květy jsou malé, elegantní, do průměru 3-4 cm.Pestrobarevné plátky - bílé s malými tečkovanými skvrnami.Speckles mohou mít různé odstíny - žlutá, růžová, oranžová.Rty jsou jasně oranžové barvy, vystupují na pozadí okvětních lístků.

Důležité : Při správné péči o orchidej Mini Mark doma je kvetení dlouhé a trvá od podzimu do poloviny zimy.

Odrůdu si můžete zakoupit pouze ve specializovaných prodejnách nebo objednat online.

Doporučujeme sledovat video o vlastnostech vzhledu orchideje Mini Mark:

Biologický popis

Phalaenopsis Mini Mark patří do obrovské rodiny epifytů ].Je to bylina z čeledi Orchid.Orchidaceae - starověká rodina, která se objevila před mnoha miliony let, patří do třídy jednoděložných rostlin.

Jihovýchodní Asie, Filipíny a Austrálie jsou považovány za místo narození květiny.Stejně jako většina přírodních epifytů a litofytů roste ve skalnatých oblastech, preferuje vlhké pláně, horské lesy, rokle a kameny.

Fotografie orchidejí

Níže jsou uvedeny fotografie orchidejí Mini Mark.

​​

Historie

Phalaenopsis Mini Mark je hybrid, výsledek několikakřížky chované na konci 20. století .Hybridní hybridní odrůda Micro Nova byla původně vyšlechtěna v roce 1980 Henrym Velbrunnem.Jeho následovníci - „Mini Mark“, „Luddemana“ byly získány křížením původního hybridního „Micro Nova“ s přírodní rozmanitostí phalaenopsis Mini Mark.

Subortové orchideje získaly velkou popularitu a získaly mnoho ocenění.Nejvýznamnějšími představiteli jsou klony Timothy Christophera, Cassandry, bratra Pica Poloa a dalších.

Existují podtypy?

Tento hybrid se široce používá v zahradnictví pro domácnosti, podtřídy této odrůdy se nacházejí v botanických zahradách a sklenících.NejběžnějšíOdrůdy lze zvažovat: Mini Mark "Island", "Holm".

Miniaturní květy nemají výraznou vůni. Mini známka „Maria Teresa“ se vyznačuje nádherným květinovým světelným aroma .Zejména vonná květina pod vlivem slunečního světla.Mini značka s květy peloktického tvaru se vyznačuje dekorativní nepravidelností samotných lístků.Rys - na začátku zrání jsou pupeny žluté barvy a poté zbarvené.

Rozdíl od ostatních

Phalaenopsis Mini Mark se vyznačuje podlouhlými listy, pestrobarevnými květy.Tato odrůda spotřebuje více světla než její přirozené odrůdy.Hybrid také netoleruje suchý vzduch, vyžaduje zvláštní péči a zvlhčení.Netoleruje sušení ze substrátu, měl by být zaléván častěji a hojněji.Nedovolte náhlé změny nočních a denních teplot.

Podmínky bydlení

Jak pěstovat?

Orchid Mini Mark doma vyžaduje při výsadbě pečlivou péči .Chovají se pouze procesy postranních výhonků nebo „dětí“ vytvořených na stopkách.

Vzorec výsadby:

 1. Nový postranní výhonek je úhledně oddělen od matečného květu.
 2. Střelba je přesazena do nádoby s vlhkou kůrou pro zakořenění.
 3. Po 3 až 4 dnech se objeví nové kořeny.
 4. Stopky rostou po 2 až 3 měsících.
 5. S řádnou péčí doma začínají orchideje Mini Mark zrát po 10 až 12 dnech.
Pozor : Kořenový systém phalaenopsis se vyvíjírychle.

Péče

Světlo a umístění

Je třeba zabránit přímému vystavení slunci.Odrůda upřednostňuje jasné, rozptýlené světlo.Přípustné dálkové osvětlení.Hrnce lze instalovat na libovolná okna kromě severní strany. V létě je nutné mírné zastínění jižních oken, aby nedošlo k spálení listů .

Ze silného slunce se na listech objevují bílé suché potopené skvrny.Listy mohou zčernat.

Vlhkost

Optimální vlhkost pro Mini Mark je alespoň 60 - 70% .S nedostatečnou vlhkostí se vývoj a růst květů zpomaluje.Kvetení je problematické.Stopky nesmí uvolňovat pupeny.Chcete-li zvýšit vlhkost, umístěte otevřené nádoby s vodou vedle hrnců.

Na mokré expandované hlíny můžete instalovat hrnce.Aby se kořeny nevázaly, hrnce se instalují na rošt a poté na vlhký povrch z expandovaného jílu nebo malého štěrku.

V období podzim-zima je třeba se vyhnout nadměrné vlhkosti.Pravidelné větrání místnosti,vlhký stojatý vzduch je kontraindikován v teplomilné orchideji Mini Mark .

Teplota

Mini značka preferuje teplé a vlhké klima.Optimální denní teplota vzduchu je 18-25 ° C.Noční teplota by měla být snížena o několik stupňů.

Zalévání

Odrůdy vysázené v mechu vyžadují časté zalévání s minimálními dávkami. Moss drží vodu dobře .Květinářství doporučuje zalévat substrát lžičkou pod kořenem, takževoda byla rovnoměrně distribuována po povrchu substrátu.V létě musíte zalévat každé 2 až 3 dny.

Zalévání hrnce do nádrže čistou usazenou vodou je možné.Po zalévání by měla voda zcela vytéct, přebytečná voda by měla být vylita z pánve.Stagnace vody vyvolává výskyt patogenních bakterií.Doporučuje se také stříkat květ dvakrát v létě.Postřik se nejlépe provádí brzy ráno a po západu slunce.

Substrát mezi irigacemi by měl vyschnout.Suché kořeny mají stříbrný odstín. Doporučujeme koupat květinu pod horkou sprchou .Teplota vody - do 35 ° CPo osprchování je nutné z vředů květu a růstových bodů odstranit bavlněným tamponem vodu.Stojatá voda v jádru je nepřijatelná.

Vrchní obvaz

Mini Mark vyžaduje pravidelné obvazy minerální vrchní vrstvy každých 10 až 14 dní během období aktivního růstu.V klidu, doma, péče o orchideje zahrnuje krmení 1krát za měsíc, aby se zabránilo vyčerpání substrátu.Je nutné přísně dodržovat dávkování a režim krmení.

Můžete hnojit postřikem.Pro toto hnojivo se ředí vodou, podle pokynů.Běžně používaná komplexní speciální hnojiva pro orchideje.

Rozmnožování

Hybridní odrůdy orchidejí doma s náležitou péčí jsou rozmnožovány pouze divizí .Výsev semen je možný ve skleníkových podmínkách.

Procesy - děti se objevují s dostatečnou vlhkostí, nejméně 75% ateplota vzduchu nejméně 25 - 27 ° C

Transplantace

Rostlina by měla být vysazena každé 2 až 3 roky, když kořeny silně rostou, nádoba je malá .Transplantace je žádoucí také ihned po zakoupení květu.Dočasné kontejnery a složení půdy nejsou vhodné pro trvalé „bydliště“ Mini Mark.

Půdní směs pro přesazení:

 • Kůra borovice - 1 hodina.
 • Kokosové lupínky - 1 hodina.
 • Moss-sphagnum - 2 hodiny.

Nádoby musí být průhledné, aby bylo vidět kořeny. Průměr nádoby by měl být vybrán podle objemu kořenového systému .U dospělých květů je průměr nádoby 12–14 cm. Odtokové otvory by měly být vytvořeny po celé ploše hrnce a dole.Kořenový systém se vyvíjí pouze při dobré ventilaci.Před výsadbou se hrnec důkladně omyje a ošetří dezinfekčními prostředky.

Postup při transplantaci:

 1. Květina je z hrnce opatrně odstraněna.
 2. Kořen je očištěn od starých poškozených suchých procesů.
 3. Plátky oblastí jsou sypané dřevěným uhlím.
 4. Kořeny se suší před výsadbou 3-4 hodiny.
 5. Květina je ponořena do květináče pokrytého hotovým substrátem.
 6. Substrát není zhutněný.
 7. Sazenice jsou dobře navlhčené.
Tip : Adaptační období může být bolestivé.Několik dní vypadá květina zvadlá.Mini značka rostoucí na mechovém polštáři se nejlépe transplantuje každý rok.Transplantace se provádí na jaře nebo bezprostředně po odkvětu.

DoporučenoPodívejte se na video o transplantaci orchidejí Mini Mark:

Vlastnosti

 • Před květem .Pokud je kvetení zpožděno, rostlina potřebuje další stimulaci.Květina by měla být umístěna na chladnějším místě s teplotou vzduchu 15 - 16 ° C.Měli byste také zvýšit vlhkost.Bez optimalizovaných podmínek je kvetení problematické, odrůda může začít degenerovat.
 • Kvetoucí .Variety Mini Mark může produkovat stopky v kteroukoli roční dobu.Kvetení se nejčastěji vyskytuje mezi pozdním podzimem a brzy na jaře.Pro kvetení je nutný teplotní rozdíl nejméně 3 - 4 ° C.Zalévání často.
 • Po rozkvětu .Ihned po rozkvětu je stopka zcela odstraněna.Během tohoto období můžete transplantovat dospělou květinu.Hnojiva jsou mírná.

Nemoci a škůdci

Mini značka je citlivá na jakékoli narušení teploty a vlhkosti.Orchidej s nesprávnou péčí doma je náchylný k chorobám, plísním virům.

Možné nemoci a obtíže:

 • Při nadměrném zavlažování se objevuje stagnace vody v pánvi, vlhkost substrátu, hniloba kořene a stonku.Kořen se stává hlenem, tmavý, získává hnědý odstín.Listy ztrácejí lesk a pružnost.Je nutná urgentní transplantace, výměna infikovaného substrátu a hygienické oříznutí poškozených fragmentů.Je nutné ošetřit květ s Foundationazole.
 • Listy zbarvují do žluté kvůli příliš velkému množství vody a příliš velkému světlu.Zalévání by mělo být oslabeno, hrnce jsou uspořádány na tmavém místě.
 • Listy odpadají vysycháním substrátu a nedostatečnou vlhkostí.Měl by zvlhčit půdu, zvýšit vlhkost vzduchu postřikem.Je nutné odstínit místo, kde se květina udržuje.
 • Listy a růstové místo změnilo černou - virovou hnilobu.Vyžaduje se insekticidní ošetření.Při vážném poškození by měla být květina přesazena.
 • Z roztočů by měla být květina ošetřena fytodermou.Pomůže vám také horká sprcha.
 • Postřik karbofosem zmírní pochvu a mealybug květu.Prevence se provádí 2 až 3krát v intervalu 6 až 7 dnů.
 • Vzhled slimáků.Vyžaduje se dezinfekce květináče a ošetření substrátem základem.

Doporučujeme sledovat video o nemocech a škůdcích orchidejí:

Mohu si je nechat venku?

Udržování květiny venku se nedoporučuje .Exot není pěstován v našich klimatických podmínkách na otevřeném prostranství.

Charakteristika a vlastnosti pěstování jiných odrůd orchidejí - Cumbria, Zygopetalum, Ontsidium, Caodes, Multiflora, Wanda, Cattleya, Sogo, Vanilla a Dracula - najdete v našich samostatných článcích.

Závěr

Phalaenopsis Mini Mark vyžaduje zvláštní péči, stálou pozornost.Při dodržení jednoduchých pravidel, udržování požadované teploty a vlhkosti můžete očekávat jemné kvetení tropického květu.