Tajemství péče o břečťan doma doma: fotografie a tipy pro zahradníky

Břečťan obyčejný - stálezelený keř rodiny Aralievů.Nejčastěji se vyskytuje v jihovýchodní Asii, severní Africe a na pobřeží Černého moře na Kavkaze.

Dost bohatý na odrůdy, schopný uspokojit chuť i těch nejjemnějších pěstitelů.

]

Domácí péče

Obecnější název je břečťan -svlačec .Byl tedy pokřtěn za schopnost splétat zdi dlouhými, houževnatými výhonky.

Ivy má více než 30 druhů.Jedním z nejčastějších jehedvábná helix(lat. Hedera heliks) nebo lezení po břečťanu.

Pokud se rozhodnete pro vnitřní břečťan, péče o něj doma nebude obtížná.Hedera Helix je docelanenáročná .

Rychle se rozmnožuje, obklopuje stěny a stropy živou zelenou hmotou a ulpívá na jakékoli podpoře způsobené mikro přísavkami (vzdušné kořeny) na výhoncích.

Tento druh má velké množství odrůd, všechny se liší tvarem a barvou listů: Hedera helix Harald - břečťan s kulatými listy, Hedera helix sagittaefolia - listy tohoto druhu připomínají hvězdy ve tvaru, Hedera helix Jubilee (výročí) - odpestré zbarvení listů.

Péče po zakoupení

Při nákupu břečťanu bude důležitépečlivě zkontrolovatspodní část listů a stonků rostliny.pro přítomnost parazitů (hmyz šupinatý a roztoči pavoučí), aby do domu nepřinesl nemocný květ .

Ivy se málokdy prodává z domácích školek, nakupuje se hlavně v Nizozemsku a přepravuje se ve speciálním substrátu, který neabsorbuje vodu.To je důvod, proč po zakoupení květinypotřebuje transplantaci.

Je třeba mu věnovat čas, aby se přizpůsobil novým podmínkám (7-10 dní).Ivy netoleruje velmi snadno sucho, takže za transplantaci nestojí za to.Záhlaví je přehledně přesazeno.Kořenový systém je zcela očištěn od půdy, dávejte pozor, abyste nepoškodili jednotlivé kořeny.

Kapacita výsadby je vybrána široká a mělká, protože kořenový systém břečťanu je povrchní (jako u fialek).Na dno hrnce musí být umístěna rozšířená drenáž hlíny .

Osvětlení

Rostlina břečťanu vnitřní patří do kategorierostlin milujících stín .Klidně bude reagovat na místo v zadní části místnosti daleko od okna.

Jedinou věcí, kterouneakceptují , jsou listy přímého slunečního světla heder - .

Pestrý druh, naopak, upřednostňuje částečné odstínové světlo, ve stínu jejich pestrobarevná stmívání a stává se monotónní zelenou, také negativně souvisí s přímými paprsky slunce.

Teplota

Hederanení termofilní. V létě bude příjemná teplota 18-23 stupňů.V zimě - 6-14 stupňů.V teplém období lze břečťan umístit na čerstvý vzduch - balkon, lodžii nebo zahradu.

Zalévání

Půda v květináči, kde roste květ. Vnitřní břečťan by měl být vždymírně vlhký. To však neznamená, že rostlina musí být nalita od rána do večera - může zemřít kvůli stagnaci vlhkosti v půdě.Dlouhodobé sucho také ovlivní zdraví rostliny: její listy začnou ztmavnout na okrajích a spadnout.

Jak zalévat břečťan?Doporučuje se zalévat záhlaví2krát týdněv létě a jednou týdně v zimě (s teplou zimou).Při nízkých teplotách vzduchu v zimě by se mělo zavlažování snížit na 1 čas za 2 týdny.Pokud v letním období teplota místnosti překročí 20 stupňů, rostlina potřebuje denněpostřiks dobře udržovanou vodou.

Doporučuje se také, aby nedocházelo k nadměrné prašnosti listů (čisté listy lépe čistí vzduch v bytě) a čas od času zajistěte teplou sprchu pro hlavici.Ivytoleruje průvana prudký pokles teploty, a proto se často používá pro zahradničení krajiny.

POMOC! Pokud je heder neustále v chladné místnosti, zalévání je nutné pouze k udržení vlhkosti půdy.

Prořezávání

Heder Helix roste rychle a může růst poměrně dlouhé a málo esteticky vypadající stonky v poměrně krátkém čase.

Aby se tedy vytvořila nádhernější koruna, musí být rostlinapravidelně ořezávána a svírána. Stopky zbývající po prořezávání lze použít pro propagaci.

Zkušeným pěstitelům se doporučuje provádět prořezávání během nejaktivnějšího období.růst břečťanu.

Přesazování

Mladé rostliny musí být znovu vysazeny jednou ročně.Dospělí jsou transplantováni každé 2-3 roky.Transplantace se provádína jaře nebo na začátku podzimupomocí metody „překládky“.

K tomu se půda hojně zalévá, aby se změkčila, břečťan se odstraní z květináče a spolu se starým kusem půdy se ponoří do nové nádoby a dutiny se naplní čerstvým substrátem.Po přesazení je třeba zalévat a stříkat.

Při každém následujícím transplantaci je kapacita (ne hluboká) pro květ vybránao 10-15% , protože kořenový systém musí probíhat pro plný rozvoj.

Na dno hrnce je umístěna silná vrstva expandovaného jílového odtoku, aby voda nestagnovala v zemi.

Krmení

Dobrý růst, světlé zelené rostliny pomohou zajistit hnojení minerálními hnojivy.Nestojí to za to horlivé: z nadměrného krmení břečťan zžloutne a ztrácí listoví.Květina je krmena celoročně: na jaře a v létě 2krát za měsíc, v zimě - 1krát za měsíc.

Půda

Hederový substrát je směs rašeliny, písku, listnaté půdy a pustiny ve stejných částech.

Kvetoucí

Ivy květiny se neliší krásou.Jedná se o malé nazelenalé deštníky, které při rozkvětu produkují černé plody.

Fotografie

Na fotografii můžete obdivovat břečťan pěstovaný doma:

Je možné udržovat pokojovou břečťan v domě?

Existujemýtus , že břečťan schopen přežít z domova všechny ostatní domácí květiny a zabrat celý prostor sám.Ve skutečnosti blízkost břečťanu nepřináší žádné další nepohodlí, naopak mnoho velkých květů je zdobeno hederem, který je vysazen v květináčích.

Přítomnost břečťanu v domě přináší jeho majitelům značné výhody, protožeaktivně čistí vzducha nasycuje jej kyslíkem.

Heder je zvláště užitečný v domě, kde se chovají zvířata, protože je schopenničit speciální fekální bakterie.

Léčivé vlastnosti této rostlinyjsou známé a .Ivy má protiplesňové, expektoranční, antibakteriální vlastnosti a na jeho základě se vyrábí mnoho léků.

Změkčující gely z hlaviček listů se používají k léčbě kožních onemocnění a v kosmetologii.Odvar kořenů léčí vředy, popáleniny, vroucí.

Odpověď na otázku „Mohu si v bytě udržet břečťan?“ - „Ano.“ Nezapomeňte však, že břečťan je jedovatá rostlina.Obzvláště nebezpečné jsou jeho plody, které si děti mohou snadno vzít na jedlé bobule, a listy, které přitahují kočky svými šťavnatými zelení.

DŮLEŽITÉ! Listy břečťanu a bobule jsou jedovaté a po jídle mohou způsobit vážnou otravu.U koček může být otravafatální.

Užitečné video

Jak pečovat o břečťanu doma, viz video:

A VĚDĚTE SE? Co je ideální dekorace na stěnu Anglický břečťan.

Závěr

Hedera Helix je krásná liána, která svou přítomností ozdobí každý pokoj.

Hlavní věcí je řádná péče o ni a vytvoření pohodlných podmínek pro její růst a rozvoj.