Tajemství pěstování a péče o pavlovského citronu doma

Citron -jeden z nejčastějších a nejoblíbenějších citrusových stromů v domácí kultuře.Móda pro tuto rostlinu se objevila v naší zemi v době Petra Velikého.

V současné době slouží jako nádherná dekorace pro interiér městských bytů.Mezi různými druhy patří zvláštní místo Pavlovskému citronu.

Původ

V 19. století žil v malém městečku Pavlov na řece Oka obchodníkI. Karachistov Obchodník byl pozoruhodný.Často cestoval po celém světě a do svých rodných zemí přinesl různé zázraky.Jednou z Turecka přinesl citrusový strom.

Obyvatelé města se do něj okamžitě zamilovali a mnozí chtěli pěstovat Pavlovský citron doma.Móda pro citrusové plody začala růst.Ve třicátých letech se ve městě objevil i podnik, kde studovali rysy pavlovského citronu.

Popis a vlastnosti

Pavlovský citron má své vlastníindividuální vlastnosti a vlastnosti , které jej umožňují odlišit od ostatních citrusových plodů.

Vzhled stromu

 1. Kompaktní keř dlouhý 0,9 až 1,5 metru.Crohn listový, kulatý, o průměru 1-1,2 metru, se 3-4 kostrovými větvemi olivově šedé barvy.Mladé výhonky s tmavě zelenou kůrou.Na větvích jsou patrné podélné trhliny a dlouhé ostré hroty.
 2. Listy jsou velké (13 cm), špičaté, s klínovitou základnou.Tvar se může lišit od široce oválného po podlouhlý, obovate.Listy jsou lesklé, světlé, zelené.Petiole se zkrátil.
 3. Květy jsou bisexuální, velké, vytvořené jednotlivě v květenstvích nebo listových dutinách o 2-3 kusy.Období květu nastává brzy na jaře nebo na podzim.

Ovoce

 • Svázáno ve třetím, čtvrtém roce života.První plodiny jsou malé.Dospělá rostlina (15-20 let stará) nese ovoce hojněji.
 • Plody dozrávají za 30–35 dní a růst dorůstají až po 9–10 měsících po odkvětu.Při nedostatečném osvětlení jsou tyto procesy zpožděny až o 1 rok.
 • Ovoce se skládá z 5 až 10 kusů na strom.Citrony jsou žluté, šťavnaté, často bez semen, parthenocarpického tvaru.
 • Květinářům se doporučuje sklízet včas, protože přezrálé plody začínají ztrácet chuť a dekorativnost.

Foto

Citronová odrůda Pavlovsky: fotografie stromu a jeho plodů.

​​

Dále si povíme o Pavlovském citronu: domácí péči, rozmnožování a nemoci.

Péče

Pěstování stromu není obtížné.Pro dobrý růst a vývojstačí dodržovat jednoduchá doporučení péče .

Po zakoupení

Správná péče o rostlinyzačíná transplantací , která se provádí okamžitě po zakoupení.Kapacita a substrát, ve kterém je strom umístěn v obchodě, nejsou vhodné pro trvalou údržbu.

předemkupte vhodný kontejner a připravte substrát.

Světelné funkce

Zařízenímá ráda dobře osvětlenou místnost .S jeho nedostatkem, růstem, zrání plodů může zpomalit.Citron ale netoleruje přímé sluneční světlo.

 1. V letních dnech nenechávejte hrnec na otevřeném parapetu.Vytvářejte okolní světelné podmínky.
 2. Na podzim a v zimě jsou dny často oblačno.Použijte další světelné zdroje.

Teplota vzduchu

Na jaře a v létěudržujte teplou nebo mírnou teplotu - 19–23 stupňů. V ziměje snížena na 15–16 stupňů.

 1. Citron nemá rád průvan, náhlé změny teploty.
 2. V létě za pěkného počasí ho můžete vzít venku, aby se vyhříval na slunci a dýchal na čerstvý vzduch.

Zalévání

Pravidelně a hojně navlhčujte půdu.V létě 2-3krát týdně, v zimě pouze jednou.

 1. Pro zavlažování použijte vodu o pokojové teplotě, která se usadila po dobu 20–24 hodin.Nepoužívejte tekoucí studenou vodu.
 2. Pokud ponecháte rostlinu v teplé místnosti v zimě, musíte ji zalévat ohřátou vodou.Kořenový systém vyžaduje stejný režim jako pro leteckou část, jinak může dojít ke zpoždění dodávky vody z kořenů do listů.V důsledku nesprávné vlhkosti půdy začne citron kapat listovím a přestat rodit.
 3. Sledujte stav substrátu.Vyvarujte se stojaté vody, která můževyvolat vznik kořenové hniloby.

Vlhkost

Udržujte vnitřní vlhkostpři přibližně 60–65% vlhkosti .V létě často stříkejte listy vodou.

Kvetoucí

Na jaře a na začátku podzimu představuje.Při řádné a pravidelné péči může trvat celý rok.Dbejte na správné zavlažování a zvlhčování substrátu.

Půda

Citron je vhodný prolehkou, úrodnou půdu s dobrým přísunem organických a minerálních látek .Měl by být volný, aby umožnil průchod vlhkosti a kyslíku.

Krmení

Hnojiva se začnou používat3 roky po výsadbě .Mladé rostliny to nepotřebují.

 1. Jako hnojiva je vhodné speciální hotové organické hnojení.
 2. Můžete ji vařit sami z nálevů skořápek.Je to dobrý stimulant pro plodení.Ke zlepšení růstu můžete použít roztok dusičnanu amonného v poměru 25-30 gramů na litr vody.Někdy můžete strom oplodnit pomocí infuze koňského hnoje.

Přesazování

Mladé stromy se vysazují jednou ročně , dospělí pouze v případě potřeby.

 1. Strom je z nádoby opatrně odstraněn, kořeny jsou kartáčovány ze starého substrátu.
 2. Shnilé, poškozené a nemocné kořeny musí být odstraněny.
 3. Poté se na dno nádrže nalije drenáž, vysadí se nový substrát a rostlina, která se lehce stlačí zeminou.Pokud je stará půda v dobrém stavupodmínka, může být transplantována metodou překládky.
 4. Musíte zasadit do vlhké půdy.

Propagace

Doma se strom šíříosivem nebo řízky .Obě metody mají své výhody a nevýhody.

 1. Stromy pěstované ze semen mají stabilnější imunitu, dobře se vyvíjejí, plody lépe snášejí.V tomto případě se rostlina může v biologických vlastnostech lišit od rodičovství.Začíná přinášet ovoce pouze po dobu 8-10 let.
 2. Po roubování bude citron 100% podobný rodiči.Strom rychle začíná přinášet ovoce - po dobu 2-3 let života.Zároveň je citlivý na chyby v péči, náchylné k nemocem.

Semena

 1. Výsadba se provádí koncem jara a léta.
 2. Semena se extrahují z citronu, vyberou se největší a správně tvarované.Je lepší připravit několik semen odebraných z různých druhů ovoce.
 3. Pro výsadbu si můžete vzít dřevěné bedny nebo malé hrnce.Jako substrát je vhodná směs složená z rašeliny a květinové půdy.Na dně nádrže musí být umístěna drenáž.
 4. Semena se prohloubí do substrátu asi 1 centimetr, navlhčí se z postřikovací láhve.
 5. Sazenice se uchovávají v teplé místnosti a při dobrém osvětlení, pravidelně navlhčují půdu, chrání před extrémními teplotami a průvanem.První výhonky se objeví v den 10-14.
 6. Pro dobrý rozvoj je vhodnější vytvořit skleníkové podmínky.Klíčeksklenice a zalévání se provádí v pánvi.Jednou denně se nádoba vyjme, aby byla rostlina větraná a dýchala.
 7. Sklo se odstraní, jakmile se objeví první listy.V této době může být klíček přesazen do samostatné nádoby pro další kultivaci.

Řízky

 1. Za tímto účelem se řízky (10–13 cm) z podzimního zdravého růstu řezají brzy na jaře.Řez musí být proveden nožem v ostrém úhlu.Na rukojeti by mělo být nejméně 4-5 listů.
 2. Nejprve se ze stonku odstraní spodní dva listy.Zbytek lze ponechat nebo snížit na polovinu.
 3. Před výsadbou mohou být řízky sníženy na růstový roztok, který se připravuje z 25 mg kyseliny indolylbutyrové a 0,1 g heteroauxinu (v poměru k jednomu litru vody).
 4. Není-li použit růstový stimulátor, je řez před ošetřením ošetřen drceným uhlím.
 5. Stonek je umístěn v kontejneru v pravém úhlu.Drenáž a zemina se nalijí na dno hrnce.Vrchní půda by měla sestávat z písku nebo ze směsi sphagnum s pískem.
 6. Rostou ve skleníkových podmínkách pokrytých sklenicí.Po 2-3 týdnech se zakoření.

A tady jsou videa o Pavlovském citronu: domácí péče, prořezávání, reprodukce a další.

A další video o Pavlovově citronu: domácí péči.

Onemocnění a škůdci

Nesprávná péčemůže způsobit rostoucí problémy.

 1. Citron je nejčastěji zasažen mšicemi, roztoči a hmyzem.DobřePreventivním opatřením se může stát jednoduchý pokojový pelargónie, který je umístěn vedle rostliny.Jeho vůně odpuzuje hmyz a chrání rostlinu.
 2. Můžete se zbavit škůdců postřikem roztokem cibulových slupek nebo paprik.
 3. Nadměrné hnojení půdy může vést k gummóze.Spodní část kůry začíná umírat, listy padají a na kmeni se tvoří trhlín.Řešení tohoto problému pomůže zpracování směsi Bordeaux nebo síranu měďnatého.
 4. Nadměrné zalévání vede ke vzniku kořenové hniloby.Nemoc je zákeřná.Pokud strom není transplantován včas, může zemřít.Během transplantace jsou kořeny důkladně omyty pod tekoucí vodou, poškozené části jsou odstraněny a ošetřeny roztokem manganistanu draselného.

Pěstování odrůdy Pavlovsky není obtížné, ačkoli tento procesvyžaduje odpovědnost, pozornost a přísné dodržování doporučení pro péči o rostliny .Výsledek práce však stojí za to.

Citron se stane skutečnou ozdobou vašeho bytu, potěší dekoračními vlastnostmi a bohatým ovocem.
​​