Tajemství pěstování papriky: sazenice, výsadba a péče, nemoc a další

Tato oblíbená zelenina má více než dva tisíce druhů.Jeho domovinou je Střední Amerika, odtamtud v 15. století rostlina přišla do Evropy a poté dosáhla Ruska.

Navzdory skutečnosti, že zelenina je teplomilná a náladová, mnozí se zabývají její pěstováním na svých osobních pozemcích.

Vlastnosti pěstování

Tento skutečný sklad vitamínů je díky tomu populární po celém světě.Používá se v surové a tepelně upravené formě.Bohatá sklizeň však není tak jednoduchá.

Výběr odrůdy

Jejich rozmanitost může zasáhnout fantazii.Plody se liší v barvě, velikosti, chuti, zrání.Pro úspěch se zaměřte na podmínky, za kterých chcete kulturu kultivovat.

Dodržujte následující podmínky:

 • Brzynebov polovině sezóny .Optimum je výběr odrůd s cílem maximalizovat dobu sběru čerstvého ovoce.Jsou vybírány odrůdy s různou dobou zrání.Brzy: Prometheus, Marconi, Belozerka.Střední sezóna: vlaštovka, Dobrynya Nikitich, Sněhurka, Zdraví, Vitamin.
 • Podmínky .Odrůdy se liší podle doporučenýchmetoda pěstování.Většina z nich je určena pro skleníky a pařeniště (Kakadu, Raisa, Red Baron), ale existují i ​​hybridy, které lze pěstovat na otevřeném prostranství (Belladonna, Isabella, Moldavský dárek, Atlant, Cheerfulness).Existují také odrůdy, které lze pěstovat doma (Chanterelle, Medvídek Pú, Karát, Trpaslík, Medaile).
 • Výška .Je třeba vzít v úvahu také parametr.Například vysoké odrůdy nelze pěstovat ve sklenících.
Na našem webu se dozvíte další druhy pepře: Chile, Cayenne, zelený hrášek, ) hrášek z bílého pepře, Jalapeno, Atlant, Habanero.

Jak pěstovat sazenice

Při určování načasování setí se řídí podle doby výsadby ve sklenících nebo na volném prostranství.Kultura má dlouhé vegetační období, proto je zaseta před všemi ostatními.To je obvykle v polovině nebo na konci února, v závislosti na odrůdě.Pozdní a střední sezóna -jsou zasety dříve .

Semena musí být zpracována v jednom procentuálním roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minut po dobu 30 minut.Poté se umyjí a umístí do vlhkého kousku tkáně.3-4 dny udržovány v teple, aby se vylíhly.

Po zpracování jsou umístěny do samostatných šálků.Zkušení zahradníci doporučují přesně individuální výsadbu, protože pepř netoleruje transplantaci.

Brýle s volným substrátemhumus-2 díly,rašelinanebopísek- 1 díl,země- 1část) jsou instalovány v krabici nebo na paletě.Po zasetí jsou pokryty polyethylenem aumístěné na teplém (25-300) místě.

Snímky se objevují po 6 až 7 dnech.Film se odstraní a teplota se sníží na 18 stupňů.V tomto režimu jsou klíčky uchovávány po dobu sedmi dnů, aby nebyly napnuty.

Péče

Pokud jste zasadili papriku do společné nádoby, měli byste ji ve fázi 3-4 listů oloupat.Tento proces nezdržujte, protože starší rostliny mají kořeny horší.

Sazenice by se neměly zalévat často, proto je ovlivněna houbou černé nohy.Ve fázi prvních tří listů se krmí směsí draslíku, superfosfátu a močoviny.

Pokud místnost není dostatečně jasná, je nezbytné osvětlení, zejména v prvních týdnech, aby se zabránilo protažení, ztenčení stonku.

Po vytvoření osmého listu se provede opakované krmení.Toto období je zvláště důležité pro vývoj, protože v něm jsou položeny poupata - základ budoucího ovoce.Světelné období v únoru až březnu je nutné od 7 do 9 hodin dne.

Předpokladem je kalení.Když je na ulici instalováno teplo, jsou boxy prováděny a instalovány ve stínu, chráněné před větrem a průvanem.

DŮLEŽITÉ. Dejte pozor, abyste pepř nedostali pod 13 stupňů, jinak to začne bolet.

Přistání v zemi

Nejvhodnějším způsobem pěstování je skleník nebo pod film.Výtěžek této plodiny milující teplo v otevřeném poli není vysoký.

Před výsadbou se sazenice umístí na určené místo výsadby - ve skleníku nebo skleníku proaklimatizace.Zalévání se drasticky snižuje, ale denní hodiny se zvyšují.

Aby rostliny neměly chorobu, ošetřují sesíranem měďnatýmneboBordeauxovou tekutinou .

Při metodě v květináči se sazenice zalévají před výsadbou do dvou dnů, v krabicích den před.Kromě toho v zemi před řezáním vytvořte nůž s nožem proříznutím celé výšky kómy napříč řadou.

Po vykroužení je hojně voda.Taková technika způsobí růst malých kořenů a během transplantace bude rychleji zakořenit.

Papriky se pěstují ve sklenících na konci května a na otevřeném prostranství v polovině června.

O pěstování pepře ve skleníkových podmínkách si přečtěte článek na našem webu.

Kde pěstovat

Pepřnelze vysaditpo bramborách, rajčatech.Nejlepší předchůdci pro to jsou okurky a zelí, cibule, mrkev a cuketa jsou také přijatelné.

Taková střídání plodin zajišťuje optimální obsah živin v prevenci půdy a chorob.Rekultivace na stejném místě jako v předchozím roce, snižuje produktivitu, přispívá k porážce škůdců a chorob.

Je také důležité zvážit blízkost postelí.Papriky byste neměli dát do stejného skleníku s rajčaty, protože potřebují jinou vlhkost a teplotu.Ale na otevřeném prostranství je taková čtvrť prospěšná.

DŮLEŽITÉ .Nikdy nezasazujte sladké a hořké odrůdy společně.Tato rostlina je samoopylená a všechny papriky ve vaší oblasti budou hořké.

Vzor přistání

Studená zemina -hlavní nepřítel této rostliny.Pod ním vytvoří vysoké postele, zvýšené o 30-40 cm, což vám umožní dát kořeny do dobře zahřáté půdy.

Papriky se pěstují ve stejném násypu v bezsemenném způsobu.Při výsevu na otevřeném terénu je postel pokryta netkaným materiálem.Pepř však lze pěstovat na otevřeném terénu bez sazenic pouze v jižních oblastech.

Rostliny jsou umístěny ve vzdálenosti 40–50 centimetrů, mezi řadami - 60 cm.

Při výsadbě se ujistěte, že stonek nejde hlouběji nežkterý vyrostl k tomu.Přesun na zem se nejlépe provádí večer, takže slunce rostliny nespaluje.Kořen bude kořen trvat nejméně deset dní, takže na otevřeném terénu je vhodné ho v noci zakrýt dočasnými kryty filmu.

Voda by měla být nalita hojně po výsadbě a poté je lepší ji nezalévat po dobu jednoho týdne.Dokud kořeny nezačnou absorbovat vlhkost, existuje riziko hniloby v důsledku nadměrné vlhkosti.Zalévání se provádí pouze teplou vodou.Chlad zpomaluje růst.

Ošetřování rostlin

Ošetřování spočívá v zalévání, hnojení a pěstování.

 • zalévání .Každých 5 dní - za horkého počasí, každých 10 dní - za mírného počasí.Tento režim je vhodný, dokud se nevytvoří první ovoce.Jakmile je odebrána první plodina, snižte frekvenci zalévání, pak se začnou tvořit nové květy.
  DŮLEŽITÉ. Nepoužívejte pepř nahoře, což snižuje jeho výnos.V žáru může být stříkán jen lehce.
 • Krmení .První nenídříve než 15 dnů po vylodění.Druhý - za 20-25 dní.Pro hnojivo je vhodná univerzální směs nebo speciální směs pro papriky.
  Jednou za sezónu pepřte pepřem s mulleinem.Nenechte se však unášet dusíkem - to způsobí tvorbu listů na úkor květu.
 • Podvazek .Potřebují to pouze vysoké odrůdy.Kolíky jsou umístěny vedle keřů a stonky jsou k nim přivázány.

Jak tvořit keře

Při pěstování včas odstraňte přebytečné výhonky (nevlastní syny).To se nevztahuje pouze na speciální standardní odrůdy, které nezávisle tvoří korunu.

Kroky se provádějí velmi pečlivě a pouze tehdy, když rostlina dosáhne výšky 25–30 cm.

Když rostlina dosáhne této výšky, sevřete korunku.Poté se odstraní nejnižší výhonky a zanechají dva hlavní, nejsilnější stonky.Veškeré přebytečné listí je také odstraněno, aby bylo zajištěno lepší osvětlení.

Odstraňování výhonků musí být prováděno pravidelně, protože se tvoří hojně a velmi rychle.Je také nutné odříznout příliš dlouhé výhonky, které vyčnívají z keře.V posledním červencovém týdnu zkontrolujte keře a všechny stonky odstraňte bez ovoce a květin.

Škůdci

Z celé hmotnosti existujících škůdců na pepř jsou hrozné:

 • mšice .Tento hmyz je překvapivě všežravý a s radostí jí pepř.Listy jsou lepkavé, stočené.Zničte hmyzKarbofosomnebo lékUltra .
 • Roztoč pavouk .O jeho vzhledu svědčí bílý povlak na listech.Bojují s infuzí česneku a cibule.Můžete také použít insekticid.
 • Slimáky .Aby se zabránilo jejich vzhledu a reprodukci, je půda posypána popelem nebo vápnem.Droga „ Bouřka “ se osvědčila.

Nemoci

S malým počtem škůdců a chorob má pepř mnoho.Nejběžnější a nejčastěji se objevující jsou následující:

 • The Black Leg .Vyvíjí se při nadměrném zalévání, zejména v kombinaci s chladem.Stonek je letargický, na něm jsou vidět černé skvrny.Tomu lze zabránit správným zavlažováním.Pokud již nemoc začala, přestaňte zalévat a ošetřit pouzdrobariérou .
 • Fusarium vadné .Koruna se začíná ohýbat.Snížení množství vlhkosti pomůže překonat nemoc.Pokud spodní listy vyblednou, což naznačuje nástup choroby, ošetřte pepřFundazolem .
 • Vertex Rot .Na ovocích se objevuje ve formě černých, šedých skvrn.Přispívá k rozvoji nemoci v chladném a vlhkém počasí.Pomůže se s tím vyrovnatdusičnan vápenatý , který je postříkán keři.
 • pozdní plíseň .Mokré počasí.Ovlivňuje stonky, listy, plody.Objeví se na nich hnědý povlak a poté vyschnou, keř rychle umírá.Výběr odolné odrůdy pro otevřené terény pomůže vyhnout se této nemoci.Další zpracováníBariéraneboBariéraneumožňuje vývojnemoci.

Časté problémy

Pepř je poněkud rozmarný a prudce reaguje na jakékoli nepříznivé podmínky.Běžné problémy:

 • Kadeřavý list .Příčinou tohoto jevu jsou růstové defekty.V půdě se prodlužuje nedostatek draslíku nebo centrální žíly a listy na to nemají čas.
 • Je rovněž možnépoškození larvaminěkterých škůdců, kteří zůstali v půdě.
 • Rozlití půdy před výsadbouroztokem manganistanu draselnéhomůže pomoci překonat toto onemocnění.Pak je nutné nakrmit pepřdusičnanem draselným , zalijeme popelempopelem .
 • Pepř vadne a umírá .Silný keř prudce začíná mizet a zžloutnout, nebo začíná úpadek květin a ovoce.To se může stát z prudké změny podmínek, když na chvíli zchladne.U papriky milující teplo stačí několik dní, aby se teplota dostala pod 10–12 stupňů, a začne prudce mizet.

  Pokud pěstujete papriku na otevřeném terénu, zkuste ji zakrýt jakýmkoli materiálem pro hrozící nachlazení.Na křoví můžete nasadit staré kbelíky nebo oblouky a hodit na ně krycí materiál.

Funkce pěstování odrůd indoor

Některé odrůdy lze pěstovat v místnosti.Mají keře v květináčích o poměrně velkém objemu.Pokud není dostatek místa, plody budou malé a jejich počet bude malý.

Hrnec musí být připraven vytvořením drenážních otvorů v něm.Expandovaná hlína se nalije na dno, na tovrstvu písku a naplňte nádrž bez stlačení směsí chernozemu, písku a malého množství humusu.Půda není vrazil.Semeno se umístí do květináče a pokryje se filmem nahoře.

Péče spočívá vzalévání ,vrchním obvazu ,formováníkeře.

Jedním z nejčastějších problémů při pěstování vnitřního druhu je jeho porážkamšicemi .Listy jsou stočené, objeví se na nich lepivý povlak.Příčinou infekce je suchý vzduch a nedostatečné ztvrdnutí rostliny.

Když se objeví mšice, umyjte pepř teplou vodou a přidejtemýdlo na prádlo .Po zpracování opláchněte mýdlo čistou vodou.Můžete zpracovat pepř s infuzí cibule a česneku.Účinné také v boji proti infuzi pelyněk z hmyzu.

Pěstování papriky jak na otevřeném prostranství, tak ve vnitřních podmínkách vyžaduje dodržování všech pravidel.Pouze s tímto přístupem můžete získat velkou sklizeň této zeleniny bohaté na vitamíny a mikroelementy.

Užitečné video

Níže je video s tipy na pěstování a péči o pepř:

https://youtu.be/YbcBtcYcmFA

Vážení návštěvníci!Zanechte své komentáře a tipy ohledně pěstování pepře