Tajemství rostoucí verbeny ze semen a množení květů řízky doma

Ampel verbena je vhodná pro pěstování v domácích zahradách a v květináčích na balkonech.Jeho víceleté druhy rostou na území Jižní a Střední Ameriky.

Doma jsou vysazeny roční hybridy.Popularita květu je způsobena bohatým rozkvětem, řadou barevných palet, vytrvalostí a suchou tolerancí.Článek bude podrobně hovořit o pěstování verbeny ze semen a řízků.

Co je tato rostlina?

Rostlina je termofilní, netoleruje chlad a v mrazivém počasí rychle umírá.Délka stonků květů může dosáhnout 60 cm, roste dobře a v době květu může jeden keř zabírat plochu až 0,5 m2.

Hlavní charakteristiky verbeny jsou :

 1. druhová rozmanitost - chová se více než 250 odrůd;
 2. barva listů je světle zelená, tvar je kulatý nebo oválný, podél okrajů jsou chrupavky, povrch listu je pokryt villi;
 3. odstíny květin se mohou lišit od bílé k červené a modré;
 4. v každé květině je 5 okvětních lístků;
 5. Květiny se shromažďují ve velkém květenství;
 6. Dlouhé období květu, které začíná v červenci a končí v říjnu.

Ampelická verbena po odkvětuOvoce ořechy se semeny, barva skořápky může být zelená nebo světle hnědá.

Jak se násobí?

Verbena je charakterizována použitím tří šlechtitelských metod :

 • Řízky.
 • Rozdělením keřů.
 • Výsev semen.

Řízky jsou nejoptimálnějším způsobem šlechtění odrůd rostlin, které netvoří semena.Díky této metodě kvetení začíná dříve, než je obvyklé, jeho trvání je delší než u semenové metody výsadby.

TIP : Možnost rozdělení keře je vhodná pro léčivé verbeny (ohledně výhod a kontraindikací léčivých bylin, viz zde ).S nožem jsou keře a její kořenová část rozřezány na několik částí, poškozené oblasti jsou zpracovány drceným uhlíkem.

Nejběžnější je metoda klíčení sazenic ze semen.Používá se také pro hybridní odrůdy, které doma nelze chovat.

Pěstování sloves ze semen

Semena se naklíčila pod film nebo sklenici.Je lepší umístit nádobu s půdou na dobře osvětlené místo.První měsíce bude závod potřebovat minerální hnojení dusíkatými hnojivy.Při výsadbě výsledných sazenic mezi keři by měla být zachována vzdálenost nejméně 30 cm, do konce května nebo začátkem června se doporučuje přenést na otevřené pole.

Verbena je rezistentní na většinu chorob a škůdců .Jeho hlavním nepřítelem je mšice.

Podívejte se na video o pěstování sloves ze semen:

Podmínky zrání

Verbena dává semena po rozkvětu.Je snadné vypočítat okamžik zrání semen - plody (ořechy), které se objevily, změní barvu na hnědou a začnou vyschnout.V tuto chvíli je lze naříznout a položit na list papíru nebo kusu textilie pro sušení.Osivo se musí pravidelně obracet, jinak se na nich objevují ložiskové formy.

Zvláštností pořízení semen verbeny je to, že doma není možné zachovat celou sadu vlastností rodičovských keřů.Pokud byl balíček se zdrojovým osivem označen F1, nelze tyto druhy nezávisle odvodit.

Vzhled

Semena Verbeny mají podlouhlý tvar.Jejich barva je zelená až světle hnědá.Navenek vypadají jako malé kousky tenkých tyčinek.

VAROVÁNÍ : Semena Verbeny mohou být skladována nejdéle 3 roky, některé druhy si klíčí pouze po dobu 1 roku.

U některých odrůd rostlin se semena mohou objevit pod silnou membránou.Tato funkce ovlivňuje rychlost klíčení - bude trvat déle, než se objeví první výhonky.

Fotografie

Níže uvidíte, jak rostlina vypadá na fotografii.Sklizeň

Po zaschnutí plodů rostliny se semena považují za zralou .V tomto okamžiku jsou bedny úhledně rozděleny do 4 částí, semena z nich se nalije do papírové obálky.Takové sáčky by měly být skladovány na suchém a teplém místě.Používá se pro pěstování sazenic první jaro.

Domácí péče

V lednu a únoru je klíčivost semen verbeny nízká, březen je považován za optimální období pro setí.5 dní před výsadbou musí být semena podrobena stratifikační proceduře - jsou zabalena do vlhké tkáňové sekce, která je umístěna v plastovém sáčku.

Vak je umístěn do zeleninové části chladničky.84. Proces pěstování a pěstování sloves ze semen krok za krokem :hydratovaný.

DŮLEŽITÉ : Půda pro klíčení semen verbeny by měla být lehká, volná, mít vysokou propustnost pro vodu a neutrální úroveň kyselosti.
 • Semena se vysejí, obvykle nejsou pokryta půdou shora, ale je přípustná tvorba tenké horní vrstvy humusu nebo zeminy.Materiál osiva se navlhčí stříkací pistolí.
 • Krabička nebo hrnec s budoucími sazenicemi je pokryta fólií nebo jiným průhledným a utěsněným materiálem (skleněná nádoba, plastové víko).
 • Nádrže s vysazeným osivem jsou umístěny na teplém místě, v této místnosti je teplota neustále udržována v rozmezí 18 až 22 stupňů.
 • Kondenzace vytvořená na víku by měla být během takových manipulací okamžitě odstraněna větráním sazenic.
 • Po 20–30 dnech se objeví první klíčky.V této fázi budete potřebovat chladnější a dobře osvětlené místo.VJe-li to nutné, je povoleno prodloužit denní dobu rostlin pomocí fytolampu.
 • Dalším krokem bude výběr - provede se ve chvíli, kdy klíček získá dva páry letáků.Vrchní obvaz se provádí v intervalu dvou týdnů.
 • Po vytvoření 4 párů listů v odrůdách ampule je nutné tento postup u druhů keřů štípnout.
 • Kdy pěstovat?Konec května nebo první polovina června.Před výsadbou se na vybrané místo aplikují hnojiva obsahující dusík, fosfor a draslík.Ihned poté se rostliny hojně zalévají.
 • Další opatření pro pěstování sloves jsou omezena na pravidelné plevelování a napájení.Pro prodloužení období mezi zaléváním musí být vrchní půda přelita rašelinou.

  Propagace řízky - podrobné pokyny

  Při rozmnožování řízky se rodičovská kopie květu přesune do místnosti na zimní období a udržuje teplotní režim na úrovni 5-10 stupňů.Postup výsadby řízků začíná koncem února nebo března. Proces prochází těmito stupni :

  1. Příprava směsi půdy, na jejímž základě je rašelina s agroperlitem a pískem.
  2. Zahřátí půdy a její naplnění sazenicemi.
  3. Řízky jsou odříznuty - pro ně jsou vhodné horní výhonky se zformovanými 4-6 listy.Pod spodním párem listů na rukojeti je nutné nechat stonek dlouhý 1 cm, spodní listy se před vysazením stonku odstraní.
  4. Dělejte malé prohlubně v zemi (pro pohodlíMůžete použít zápalku nebo párátko).
  5. Plátky řízků jsou ponořeny do kořene, stonky jsou vysazeny v připravených nádobách.
  6. Zakalte sazenice polyethylenem nebo skleněnou nádobou, pamatujte na pravidelné větrání.
  7. Potažené polyethylenem /sklem.Pravidelně provzdušňujte.

  Podívejte se na video o šíření verbeny řízky:

  Ti, kdo se zajímají o verbenu, mohou mít zájem o informace o verbeně , jemně rozdělených a Buenos Aires.

  Další tipy a varování

  Při pěstování verbeny by měla být věnována zvláštní pozornost ochraně před plísní, mšicemi a hnilobou. Ve většině případů je příčinou onemocnění pravidelné zamokření půdy .

  Když se objeví fialové listy, mělo by být zalévání omezeno a všechny poškozené části rostliny by měly být odstraněny.Pro hubení škůdců je vhodné použít insekticid.

  TIP : Pro zlepšení kvetení se stříhají suché stonky květů - je třeba snížit na čtvrtinu délky natáčení.

  Víceleté odrůdy verbeny lze skladovat na otevřeném prostranství bez transplantací .K tomu je na podzim rostlina snížena na úroveň země.Nahoře je květina posypána smrkovými větvemi, které pomohou udržovat teplo pro kořenový systém verbeny.

  Ampel verbena je vynikajícím řešením pro zdobení oken, balkonů a domácích pozemků.Vypadají dobře na vysokohorských kopcích, těší se dlouhému období květu.To jerostlina je nenáročná a odolná vůči chorobám, ale citlivá na chlad a náhlé změny teploty.