Tajemství Tulip Pelargonium rostoucí červené Pandory

Červená Pandora je jedna z odrůd pelargonia typu tulipánů, která je mezi pěstiteli květin oblíbená.Jeho květenství, skládající se z 30-50 tulipánových květů, vypadá jako malá kytice.

Dále popíšeme, jak rostlina vypadá, historii jejího výskytu a fotografii květu.Informativní bude také informace o tom, jak a kde pěstovat, jaká půda je potřebná, jak zvolit správné místo pro úspěšný růst, jak se správně starat.

Botanický popis a původ

První odrůdu pelargonia ve tvaru tulipánu získali v roce 1966 odborníci z mateřské školy American Andrea.V Evropě, jen o dvě desetiletí později se dozvěděli o rostlině, a mezi zahradníky byla velká debata o jejím původu - kvůli struktuře květiny a nízké dostupnosti jejích tyčinek a tloučků je tato odrůda obtížná a existuje teorie, že vznikla jako výsledek přirozenéhomutace některých odrůd zonálního pelargonia.

Všechny odrůdy pelargonia ve tvaru tulipánu mají různé míry růstu, výšku výhonu, barvu, tvar a dokonce i počet okvětních lístků.

Vzhled a fotografie

Dospělý květ červené pandory dosahuje střední velikosti a tvoří malý keř.Odrůda má charakteristické vyřezávané tmavě zelené listymalé chmýří, což z něj dělá samet.Velké květy (až 5 cm v průměru), které tvoří květenství, jsou podobné pupenům tulipánů a mají korálově červenou barvu se světlými žílami.Tvar pupenů je trochu zaoblený.

Zvláštností této odrůdy jsou tenké, ne kvetoucí okvětní lístky květin až do vysušení. Kvetení tohoto druhu pelargonia nesouvisí s ročním obdobím.

Podívejme se na fotografii, jak vypadá pelargonium Red Pandora ve tvaru tulipánu:


Kdea jak zasadit?

Pro pěstování této rostliny je nejlepší dát přednost květináči s výškou 10–15 cm a průměrem 12–14 cm a nutně s přítomností drenážních otvorů.Pokud zasadíte květinu do příliš volné nádoby, nekvete a v malém se nevyvíjí.

Nejvhodnějším materiálem pro květináče je keramika- v takovém kontejneru si půda udržuje určitou teplotu a vzduch je v ní rovnoměrně distribuován.

Neměli byste si vybrat plastový a zvláště průhledný květináč.Není přesně známo, proč k tomu dochází, ale v takových nádobách je rostlina velmi nemocná.Pokud se plánuje zasadit několik pelargonií najednou do jednoho květináče, pak by měl být jeho průměr 22-25 cm.

Důležité! Pelargonium musí být drženo ve stinné oblasti po dobu dvou týdnů po výsadbě.

Osvětlení a umístění

Květ potřebuje rozptýlené sluneční světlo, nejvhodnějším místem je východní okenní parapetokna.Pokud je rostlina na slunné straně místnosti, musí být zastíněna, protože netoleruje přímé sluneční světlo.

Je třeba dbát na to, aby v místnosti, kde se květina nachází, nebyl rozdíl teploty vzduchu.Není nutné umisťovat pelargonium na okenní parapet, pod kterým je umístěna baterie, a chladit místnost v chladném období, jinak by rostlina mohla onemocnět. Pelargonium Red Pandora roste dobře na zasklené terases mírným množstvím světla a dostatkem vzduchu.

Květina se bojí deště, větru a průvanů, a proto, jakmile se zchladí, musí být přenesena do domu.

Požadavky na půdu

Pelargonium ve tvaru tulipánu potřebuje úrodnou půdu - sodík nebo kompost.Nejlepší směs půdy, zejména pro mladé rostliny, je písek, rašelina, humus a kompostová půda ve stejném poměru.

Směs kompostu, rašelinového substrátu, jehličnaté půdy a humusu je vhodná pro dospělé květiny.Hlavní věcí je zajistit, aby půda nebyla příliš hustá.Nepřidávejte do půdy hodně rašeliny. Kořenový systém rotuje, pokud voda v půdě stagnuje.

Jak se starat?

Pelargonium této odrůdy není příliš náročné na péči, ale měla by se dodržovat některá doporučení:

 • teplota vzduchu by neměla přesáhnout +25 stupňů v létě a +20 v zimě, jinak rostlina zastaví kvetení azastavit růst;
 • zalévání je nutné, protože půda vysychá (v létě je to přibližně každé 1-2 dny,v zimě - jednou týdně) a nejlépe ze všeho prostřednictvím palety používající převařenou vodu při pokojové teplotě;
 • za účelem vytvoření svěžího keře před začátkem období květu musí být postranní výhonky pelargonia nařezány;
 • k prodloužení doby květu použijte tekutá hnojiva s draslíkem a odstraňte sušené květiny;
 • Red Pandora nemá rád pokoje s vysokou vlhkostí a postřikem;
 • je třeba se vyhnout přímému slunečnímu záření na rostlině a poskytnout mu rozptýlené světlo a krátké denní světlo - další umělé osvětlení;
 • Rostlinu musíte krmit v teplém období minerálními a organickými hnojivy, jako jsou Kemira, Zircon, Ideal, Mikrassa nebo domácími organickými hnojivy - skořápkou nebo kopřivou.
Doporučení. Při krmení je třeba se vyvarovat vysokého obsahu soli.

Nemoci a škůdci

Odrůda Pelargonium Red Pandora je poměrně odolná a odolná vůči chorobám, ale vyskytují se případy onemocnění nebo poškození škůdci.Rostlina nejčastěji trpí kvůli:

 • šedé hnilobě;
 • bílek;
 • mealybug;
 • roztoč pavouk;
 • alternarióza;
 • rez.

Všechny tyto problémy jsou důsledkem nesprávné péče o květinu.Pro ošetření šedé hniloby, rzi a alternariózy je nutné odstranit zasažené listy a použít systémové fungicidy, například Fundazole.V boji proti hmyzu, drogy jako„Acarin“ nebo „Decis“, „Zolon“ nebo „Ditox“ pomáhají zbavit klíšťata.

Pokud stonky a listy pelargonia začaly vrhat červeně - nejedná se o nemoc, ale o signál, že rostlina mrzne.

Rozmnožování

V období od srpna do září se pelargonium šíří řízky:

 1. Za tímto účelem se odříznerodičovská rostlina má svislé výhonky tak, aby měly 2-3 internody, odstranily z nich květenství a potom odřízly řízky do směsi „Kornevin“ a drceného uhlí pro sušení.
 2. Poté musí být řízky zasazeny do vlhkého substrátu.
 3. Mladá rostlina by se měla pravidelně a pečlivě zalévat - podél okraje květináče, a to pouze tehdy, když země zaschne.
 4. Když se objeví kořeny, musí být pelargonium transplantováno do keramického hrnce s drenážní vrstvou a sodovitou zeminou.

V případě množení pelargonia semeny:

 1. Je nutné zasadit jej do krabic v lednu nebo únoru, umístit je na povrch půdy a mírně posypat.
 2. Poté by měl být rámeček pokryt filmem, čímž by se vytvořily skleníkové podmínky.
 3. Pokud mají rostliny 2–4 listy, provádí se sběr a po 6 až 8 týdnech se rostliny umístí do trvalých květin.
Pelargonium je úžasná okrasná rostlina, která se vyznačuje skutečnou krásou a milostí.Aby vás květina potěšila hojným rozkvětem, musíte znát základní pravidla péče.Na našem internetovém portálu najdete informace o světlé grandifloře, neobvyklé hvězdicové, květinové princezně Clara Sun, voňavé Anděl, australské poupata, vzácné slunné nebo žluté odrůdy, rozmarná krása Patricia Andrea, nabídka tučné, oblíbený Zonartik a velkolepý Richard Hudson.

Červená Pandora je snadno udržovatelná odrůda pelargonia ve tvaru tulipánu, vhodná i pro nováčka.I takové nenáročné květy však mohou být náchylné k chorobám a škůdcům, které je mohou zničit, a proto je třeba i při sebemenších známkách infekce přijmout opatření na záchranu rostliny.Při řádné péči pelargonium potěší majitele krásou a neobvyklostí jeho barev.