Technologie umělých chovných kuřat.Jaká je inkubační teplota slepičích vajec?

V případě umělého šlechtění kuřat je pro dosažení výsledků nezbytné dodržovat technologii inkubace vajec.

Pro chov mladých zvířat je jedním z důležitých faktorů dodržování správných parametrů, které ovlivňují tvorbu embryí.Dále vezmeme v úvahu důležitost udržování teploty.

Proč je to důležité?

Teplota v inkubátoru je hlavním kritériem pro líhnutí zdravých kuřat.Závěr plnohodnotného hospodářského zvířete je výsledkem pečlivé práce, která vyžaduje neustálé sledování indikátorů v inkubátorové skříni po celou dobu.

Upozornění! Udržování správných teplotních podmínek je důležité pro vytvoření podmínek blízkých přirozeným.V každé fázi tvorby embryí je to jiné.

Chcete-li se dozvědět více o inkubačním režimu slepičích vajec v různých obdobích a také vidět tabulku optimální teploty, vlhkosti a dalších faktorů ve dne, viz zde.

Nezbytné podmínky

Před zahájením snášky vajec je třeba provést následující kroky:

 1. Vejce vhodná pro stáří jsou vhodná pro inkubaci.až 7 dní;
 2. všechna vejce procházejí primárním výběrem - přiléhají ke kartě rovnoměrnou skořápkou, bez deformací, trhlin,čipy, výrůstky a znečištění - existuje riziko, že bakterie proniknou do vajíčka (další informace o pravidlech pro výběr a kontrolu materiálu pro potomstvo zde );
 3. čerstvá vejce se sbírají v krabici s pilinami a se skladují při teplotě ne vyšší než 18 stupňů ve svislé poloze s ostrým koncem dolů (za účelem řádného skladování slepičích vajec si přečtěte tento článek );
 4. před položením vajec jsou zahřátá na 23–25 stupňů a každá z nich je osvětlena ovoskopem pro stanovení oplodněných.

Existuje několik teplotních charakteristik:

 • Teplota embrya - pokud okolní teplota klesne pod nezbytnou fyziologickou normu, vývoj embrya je pozastaven nebo zcela zastaven.přestane (dojde k jeho smrti).
 • Teplota skořápky (37 - 38 stupňů).To je důležité, protože v počátečním stádiu vývoje se embryo vznáší na povrchu vajíčka v blízkosti skořápky.
 • Teplota inkubátoru.
 • ​​

Fáze umělého šlechtění

Inkubace vajec začíná okamžikem snášky. Na době snášky nezáleží, ale zkušení chovatelé drůbeže doporučují snášet vejce večer, aby se kuřata ráno vylíhla.Před umístěním vajíček do inkubátoru se přenesou do teplé místnosti.

Musíte vzít vejce stejné velikosti, aby se kuřata vylíhla za jeden den.Z velkých vajec se kuřata líhnou později, takže jsou umístěna jako první, po 6 hodinách střední velikosti a poslední po stejném časovém intervalu, malá.

Inkubace je rozdělena do 4 fází:

 1. první období trvá 7 dní;
 2. druhé období od 8 do 11 dnů;
 3. třetí období začíná ve 12:00 a trvá do prvního pískání nezraněných kuřat;
 4. Čtvrtá etapa končí vylíhnutím mladých.

Jaké indikátory by měly být v inkubátoru?

Období Termíny ovoskopie Vlhkost Teplota Otočte
1 po 6 dnech Ne méně než 50% do 18 dnů Na suchu - 37,6 ° С Na mokru - 29 ° С každou hodinu
2 po 11 dnech
3 po 18 dnech
4 - se postupně zvyšují na 78–80% Na suchu - 37,2 ° С Mokrý - 31 ° С není třeba

Co by se mělo dělat?

Poté, co vejce dosáhnou teploty 25 stupňů, umístí se do inkubátoru.

 1. Prvních 18 dní je teplota nastavena na 38 stupňů, s vlhkostí 50%.Každou hodinu se vejce otáčí (s takovou frekvencí je kuře otočí).Je výhodné, když má inkubátor funkci automatického obracení vajíček.
  Nápověda! Tyto manipulace se provádějí tak, aby se embryo nelepilo na stěnu skořápky.Na konci tohoto období se pečlivě zkontroluje vývoj oběhového systému a velikost žloutku pomocí ovoskopu.Nehnojená vejce jsou odstraněna.
 2. Vlhkost je důležitá pro druhé období, protože suchý vzduch může zabít rostoucí plod.
 3. Od třetího období začíná inkubátor na vzduchu, v této fázi dochází k aktivnějšímu metabolismu a dochází ke zvýšené výměně plynu, což může zvýšit celkovou teplotu uvnitř inkubátoru.

  Vysíláním se sníží na normální. Provede se ovoskopie - bude vidět kuřecí embryo zabírající 2/3 objemu vajíčka.

 4. Od čtvrtého období se teplota udržuje na 37,2 °, ukazatele vlhkosti se zvyšují na 80%.Větrání se provádí dvakrát denně.Pískání budoucích kuřat naznačuje pozitivní výsledek.

Důvody pro rozdíl v parametrech

Vzhledem k tomu, že uvnitř oplodněného vajíčka dochází k různým fázím vývoje,je teplota v inkubátoru stanovena na základě fyziologických potřeb každéhoobdobí.

 • V prvním období se embryo podrobí pokládání všech orgánů a systémů, pro jejichž správnou tvorbu je nezbytná teplota až 38 stupňů.
 • Ve ​​druhém období dochází ke tvorbě kostry a zobáku budoucího kuře.Indikátory optimální teploty jsou 37, 6-37, 8 stupňů.
 • Ve třetím období vývoje je kuře chmýří, teplotní režim je snížen na 37, 2 - 37, 5 stupňů.
 • V posledním kroku se teplota poněkud sníží na 37 stupňů, ale vlhkost a ventilace se zvýší.

Důsledky nedodržování režimu

Během inkubace by měl být sledován teplotní graf.V případě narušení teplotního režimu , následujícípříznivé nuance:

 1. S dlouhým nárůstem výskytu dochází k urychlenému vývoji embrya.Po vylíhnutí budou všechna kuřata malé velikosti a nebudou životaschopná, protože nebudou přerostlá pupeční šňůra.
 2. Se snížením teplotních ukazatelů je inhibována tvorba embrya a spotřeba živin. Inkubační doba se prodlužuje, kuřata mohou zemřít nebo se během líhnutí nevylíhnou, mladý růst bude oslaben.
 3. Teplotní odchylky jsou nebezpečnější v prvním týdnu inkubace.Silné odchylky indikátorů teploty jsou plné smrti celého inkubačního materiálu.Regulace teploty se provádí častým větráním inkubační komory.

Užitečné video

Sledujeme video na toto téma:

Vejce je zdravé jídlo.Chcete-li co nejvíce zachovat chuť a živiny, přečtěte si naše materiály o datech a pravidlech pro skladování syrových kuřecích vajec podle SanPiN a také při jaké teplotě by se mělo použít k udržení inkubačního materiálu pro potomky.

Závěr

Chov kuřat je běžnou praxí jak v malých farmách, tak ve velkých průmyslových farmách.Pouze při správném výběru vajec a dodržení harmonogramu důležitých ukazatelů bude po 3 týdnech životaschopná silná kuřata.