Tipy, jak v zimě ukládat mrkev na balkon: vytvořit nezbytné podmínky

Ukládání mrkve v bytě je obtížná záležitost, protože tam je vysoká teplota a suchý vzduch.Z tohoto důvodu začnou kořenové plodiny klíčit, vadat a plísní.

To však není důvod k rozrušení, protože při neexistenci suterénu je možné sklízené sklizně skladovat na podzim na balkóně.

Vlastnosti struktury kořenových plodin

Kořenové plodiny jsou náchylné ke zjizvení mělkých mechanických ponoření. Tato schopnost je po sklizni zachována po určitou dobu.Navíc je poškození hlavy lépe zahojeno, pokud je teplota 20-25 stupňů a vlhkost je 90-95%.

Tvorba suberinu se zvyšuje se zvyšující se teplotou.Pak ale kořenové plodiny začnou klíčit a kořeny mizí.Pokud mrkev skladujete při teplotě 10–14 stupňů a vlhkosti 90–95%, zjizvení končí během 8-12 dnů.

Pozor! Malé a ošklivé kořenové plodiny jsou skladovány mnohem horší než střední a velké.

U nezralých kořenových plodin dochází rychle k diferenciaci ledvin, živiny jsou spotřebovány brzy a rychle se ztratí.imunita vůči nemocem.

Skladování zeleniny na balkóně

Je možné kořenovou zeleninu ukládat doma? Při skladování zeleniny v bytě se nejčastěji používá balkon nebo prosklená lodžie. Při výběru této metody zachování plodiny je nutné dodržovat správný teplotní režim, nepřehřívat se a nezmrazovat kořenovou plodinu.

Vyberte místo, kde slunce nedosahuje, což nepříznivě ovlivňuje kvalitu zeleniny.Z tohoto důvodu mrkev mění barvu, zezelená a získá hořkou chuť.

Pokud budou dodržena všechna přípravná opatření a podmínky skladování, budemrkev moci ležet na balkóně po dobu přibližně 9 měsíců. Jedná se však o průměrný ukazatel, protože také záleží na zvolené metodě ukládání.

Které odrůdy jsou vhodné?

Při výběru balkonového úložiště pro zimní sklizeň byste měli věnovat pozornost těmto odrůdám:

 1. Královna podzimu. ​​Toto je nejzralejší odrůda vyvinutá ruskými chovateli.Hmotnost jednoho ovoce je 200 g a délka dosahuje 25-30 cm. Od prvního klíčení do dospělosti uplyne 120 dní.Odrůda je skvělá pro čerstvou spotřebu a konzervaci.Ovoce se vyznačuje šťavnatostí, příjemnou chutí.Můžete ukládat do června.V tuto chvíli se jejich prezentace a vkus nezkazí.
 2. Flaccoro. Toto je holandský výběr.Komerční zralost nastává 110 - 1130 dnů po setí.Barva mrkve je jasně oranžová.Je podlouhlá, hladká s jemným masem.Odrůda se vyznačuje vysokou produktivitou, délka kořenové plodiny je 30 cm.
  Informace. Hlavníjeho výhoda oproti jiným druhům ve vynikající retenci.Obchodní kvalita je udržována až do příštího léta.
 3. Vita Longa. Jedná se o relativně novou odrůdu s vysokým výnosem.Rostoucí sezóna je 140 dní.Doporučuje se pro zimní ochranu, protože se vyznačuje vynikající udržovací kvalitou.Může být konzumován čerstvě.Kořenová plodina váží 200-300 g, délka 30 cm.
 4. Karlen. Odrůda s vysokou výnosností, jejíž plody dozrávají 130 dní po výsadbě semen.Protože kořenové plodiny obsahují vysoké koncentrace cukru, lidé s diabetem by ho neměli používat.Karlena je nenáročná na odchod a plodina bude ležet až do jara a bude podléhat nezbytnému mikroklimatu.
 5. Samson. Tato odrůda je jednou z nejnákladnějších.Délka vegetačního období je 110–115 dní.Má zlepšenou chuť.Délka mrkve je 20 cm a hmotnost 160 až 200 g. Jádro chybí, ale buničina obsahuje vysokou koncentraci karotenu, vitamínů a stopových prvků.Odrůda může růst v oblastech s jakýmkoli stupněm plodnosti.Může být uložen až do další sklizně.
 6. Vitamin. Tato odrůda byla speciálně připravena pro dlouhodobé skladování.Zraje 110 dní po výsadbě.Délka plodů je 17 cm. Při kvalitní péči a pravidelném zalévání se mrkev vyznačuje zvýšenou šťavnatostí a výbornou chutí.

Podrobněji o tom, jaké druhy mrkve jsou vhodné pro dlouhodobé skladování v zimě, jsme zde uvedli .

Přípravné činnosti

Dobřeplodina bude uložena, pouze pokud byla připravena předem. Přípravné činnosti sestávají z několika fází:

 1. Sklizeň.Čas sklizně mrkve přímo souvisí s její rozmanitostí.Pro zimní skladování je lepší zvolit střední a pozdní odrůdy.Sklizeň probíhá koncem srpna nebo začátkem září.Právě v tomto okamžiku končí konec aktivního zvyšování hmotnosti kořenové plodiny.Mrkev neodtrhávejte ze země, ale opatrně je tahejte za vrcholky.Pokud je půda příliš suchá, zeleninu mírně vykopat lopatou.
 2. Po odebrání kořenových plodin ze země je položte na 2-3 hodiny na slunce.Během této doby budou moci větrat a sušit.
 3. Řezejte vrcholy mrkve.Pro tyto účely je vhodný ostrý nůž nebo velké nůžky.
  Pozor! Odřízněte vrcholy úplně až do samého bodu růstu.Pokud tato podmínka není splněna, kořenová plodina předčasně vyklíčí a ztratí chuť.
 4. Odstraňte z každé mrkve lepkavé nečistoty.Sušte plodinu na stinném a dobře větraném místě.Nalijte kořenové plodiny přímo na zem, protože položte film nebo plachtu.
 5. Po vysušení by se kořenové plodiny měly třídit: oddělené malé a velké.
 6. Mytí zeleniny před skladováním na balkoně to nestojí, jednoduše oddělte suchou zeminu (o tom jsme hovořili podrobněji zde ).Můžete ji umýt, pouze pokud je plánováno ukládat mrkev v lednici.

Pokud zahradník není schopen určit datum sklizně, měl by věnovat pozornost vrcholům.Pokud se spodní listy dostanoužluté barvy a vyschnout, pak je čas na mrkev.

Další informace o přípravě mrkve na zimní skladování naleznete zde .

Teplota

Jaká je nejlepší teplota pro skladování zeleniny ? Aby se zabránilo klíčení kořenových plodin, měl by být teplotní režim stabilní 1-2 stupně. Následující není povoleno, protože zmrazená mrkev rychle kazí a ztrácí všechny vitamíny a chuť.

Předpoklady

Pro skladování mrkve v zimě v bytě je vhodný pouze krytý a nevyhřívaný balkon.Během silných mrazů může být nízká teplota, takže zelenina bude muset být dodatečně izolována.Existuje několik způsobů, jak uložit mrkev, z nichž každá se vyznačuje určitými vlastnostmi.

Krabice s mokrým pískem

Díky písku můžete udržovat potřebné podmínky vlhkosti a teploty. Kromě toho izoluje každou kořenovou plodinu.Postup je následující:

 1. Naplňte velkou krabici pískem.
 2. Rozdělte kořenové plodiny v řádcích a dodržujte mezi nimi interval 2-3 cm.
 3. Celková výška vrstev nepřesahuje 1 m.
Poznámka. Do písku přidejte 1-2% hasené vápno nebo dřevo.Díky nim je zabráněno tvorbě patogenní mikroflóry.

S rašelinou

Rašelina se vyznačuje baktericidními vlastnostmi a nízkou tepelnou vodivostí. Díky této kvalitě je rašelina vynikajícím materiálem pro skladování zeleniny.

Umístěním mrkve v krabicích rašelinypodařilo se jej uložit až do pozdního jara.Doporučuje se používat rašelinu s nízkým stupněm rozkladu (méně než 15%).Na jaře ji lze použít jako hnojivo pro pokojové květiny.

S pilinami

Pro skladování mrkve jsou vhodné piliny jehličnanů. Obsahují éterické oleje a pryskyřice s baktericidními vlastnostmi.Postup:

 1. Připravte si velkou krabici, položte vrstvu pilin (tloušťka 2 cm).
 2. Shora položte mrkev v řadě a znovu vrstvu pilin.
 3. Podobně rozložte všechny kořenové plodiny, dokud není krabice plná.
 4. Cibulové slupky lze použít s pilinami.Dokonale chrání plodinu před hnilobou.

V tohoto článku jsme hovořili podrobně o tom, kde a jak ukládat mrkev v bytě v zimě, a zde najdete osvědčené způsoby, jak ukládat mrkev vZemě.

Možné problémy a jejich řešení

Po vadnutí kořenové plodiny ztrácí imunitu vůči nemocem.Spodní část kořenové plodiny začne rychle mizet.Aby se tomuto problému zabránilo , je nutné před sklizní nebo bezprostředně po sklizni plodinu zakrýt před větrem a sluncem. Je-li přeprava kořenů zpožděna, nevymažte malé hliněné hrudky.

Důležité! Mrkev neodolá ani mírnému zamrznutí.Po rozmrazení ztratí postižené tkáně svou šťavnatost, zakryjí se hlenem a stanou se centrem hromadění mikroorganismů.

Mrkev si tedy před mrazem vyzvedněte a zabráňte jejímu snížení během skladováníteploty pod 0 stupňů.Pokud víte, že nebudete moci sklízet mrkev před začátkem chladného počasí, přečtěte si tento článek, v něm jsme hovořili o tom, jak můžete mrkev zachránit na zahradě až do jara.

Další tipy a upozornění

Bez ohledu na to, jak je plodina skladována na balkóně,je důležité dodržovat obecná doporučení:

 1. Každá kořenová plodina musí být položena izolovaně od sebe.Čím méně mrkve přijde do vzájemného kontaktu, tím menší je pravděpodobnost šíření hniloby.
 2. Krabice s plodinou, bez ohledu na plnivo, by měly být pevně uzavřeny střechami.Na něj můžete položit starou teplou přikrývku.To vytvoří další ochranu proti silným mrazům.
 3. Pro kvalitní uchování mrkve je třeba je nejprve umýt křídovým roztokem a důkladně vysušit na papíře.Poté je zelenina připravena k dalšímu skladování.

Mrkev může být uložena nejen ve sklepě, ale také na balkoně.Navíc tato metoda není v žádném případě nižší než ta první, posadili se, aby řádně připravili kořenové plodiny a splnili všechny podmínky její údržby.Při výběru vhodné metody je třeba zvážit odrůdu mrkve a klimatické podmínky vašeho regionu.