Tipy od zkušených zahrádkářů: co dělat po zakoupení orchideje a jak se o něj doma starat?

Orchidej je jednou z nejkrásnějších květů na světě.Není divu, že mnozí sní o takové akvizici.A když si je koupili v obchodě nebo dostali jako dárek, ptají se na několik otázek: „Musím rostliny transplantovat?“, „Jak se správně starat?“, „Jaké jsou podmínky nádherné květiny?“ „Jaké chyby pěstitelé květin dělají?“ Na tyto a další otázkyTento článek se pokusí odpovědět.

Podmínky pro pěstování květin v obchodě

Orchidům je věnována náležitá péče ve sklenících nebo specializovaných květinářstvích.: udržuje se pohodlná úroveň vlhkosti, teplota vzduchu, provádí se systematická kontrola škůdců a chorob.Při získávání květiny v malém obchodě se však může vyskytnout řada problémů, protože podmínky rostlin nejsou zdaleka ideální.

Důležité! Proto by měla být zvláštní pozornost věnována vzhledu orchideje.Měl by vypadat jako zdravá rostlina s čerstvými, elastickými listy zelené nebo červeno-zelené barvy, zdravými kořeny zelené nebo stříbrně šedé barvy.

Fotografie

NížeUvidíte fotografii květu:
Jak dlouho trvá přizpůsobení se novým podmínkám?

Orchidej je náladový květ. Po zakoupení je třeba se připravit na to, že její chování doma během aklimatizačního období je nepředvídatelné: může ztratit květiny, takže potěšení z očí v obchodě může začít vysychat atd.Nebojte se: toto je normální chování během přizpůsobování rostliny novým podmínkám.Potřebuje čas, aby se „zotavila“.

Reference. Milovníci a květinářství tvrdí, že podobné období pro orchidej trvá měsíc.Ale to je vše individuální a záleží na tom, zda bude květině poskytnuta pohodlná situace.

Karanténní období

Při prvním přinesení květiny ze skladu by měla být po dobu 2 týdnů uchovávána mimo jiné rostliny.Během této doby nemusí být orchidej napojena, krmena, nepotřebuje přímé sluneční světlo. Květina potřebuje mír, aby se zotavilaze stresu, který obdržela.

Během karantény by měla být rostlina a její listy pečlivě sledovány, aby bylo možné včas odhalit choroby nebo škůdce.Na konci karantény by měla být orchidej zvyklá na obvyklé životní podmínky: na krátkou dobu dejte na slunné místo, je-li to nutné, trochu vody.

Krok za krokem, jak pečovat o zakoupenou rostlinu v květináči

Co dělat dále s květinou po jejím získání v obchodě?Existuje několik kroků, které můžete zajistitdlouhý život krásné květiny a spousta pozitivního já od rozjímání o zázraku přírody.

 1. Chcete transplantovat nebo ne?

  Mnoho lidí se domnívá, že ihned po uložení musí být orchidej transplantována .To není pravda.Substrát, ve kterém roste krása, je navržen na 2 roky.Transplantace je nutná pouze v případě, že květina vypadne z květináče, vysadí se v mechu nebo se koupí za výhodnou cenu.

  Je také nutné provést transplantaci, když je z kontejneru vidět velký počet nadměrně prolézaných kořenů - což je známkou toho, že kontejner byl malý.

 2. Kam je lepší dát ?

  Orchid miluje hodně rozptýleného světla.V létě je žádoucí stínovat (film na okně, přeskupení nábytku nebo speciální stojan ve vzdálenosti 1 m od okna).Předpokládá se, že okno orientované na západ nebo na východ by bylo ideální pro květinu.Optimální denní doba pro orchidej je 12 hodin, na podzim a v zimě je vhodné osvětlit rostlinu zářivkami.

 3. Podmínky pro uchování orchideje.
  • Orchid nemá rád suchý vzduch.Musí být systematicky stříkán s mírně teplou vodou, zejména v horku nebo v případě, že je květina umístěna poblíž baterie ústředního topení.Někteří květináři věří, že květina pravidelně potřebuje teplou sprchu, která vám připomene teplé tropické sprchy.To by se však nemělo provádět během aktivního kvetení.
  • Pro závod je důležitá cirkulace vzduchu: dusná místnost, která není systematicky větrána, protožeje to destruktivní.Neměli byste však zařizovat koncept: rozmaru může skládat květiny.Zkušení květinářství pravidelně zapínají ventilátor při nízké rychlosti v místnosti, nikoli na květiny.
  • Pokud mluvíme o teplotě, pak orchideje preferují teplo.Optimální ukazatele jsou + 20С, + 25С.Když sloupec teploměru klesne pod + 18 ° C, existuje riziko pádu květin nebo smrti rostlin.
 4. Jak často a správně napojena?

  Orchideje rostou přirozeně ve stromech, daleko od vlhkosti.Proto je pro to výhodné sušení než zamokření.Intenzivně na vodu by měla být rostlina v době vysunutí stopky.

  Voda by měla být napojena usazenou nebo taveninou a je také vhodná jednoduchá převařená voda.Frekvence zavlažování závisí na ročním období: v létě 2-3krát, v zimě 1-2krát týdně.Zavlažovací technologie je jednoduchá: ponořte květináči do nádoby s teplou vodou po dobu 10 minut nebo nalijte vodu ze sprchy na vrchol.Po uplynutí času vypusťte vodu na rošt a poté umístěte rostlinu do dekorativní nádoby.

 5. Krmení orchideje.
  Důležité! Ihned po nákupu nelze orchidej nakrmit!Je nutné dát květu čas, aby se aklimatizoval v nových podmínkách, jinak ztratí všechny své květiny.

  Stejně jako u vody je i orchidej lepší podvýživit než překrmovat.Odborníci se domnívají, že časté používání hnojiv pomáhá snižovat imunitu rostliny a stává se citlivější na různé druhy nemocí.Přirozeně, na krmeníměla by se používat speciální hnojiva prodávaná v květinářství.

  Jak mnoho květinářství doporučuje, vrchní obvaz by měl být zahájen poloviční dávkou uvedenou na štítku hnojiva.Je-li vrchní obvaz prováděn s univerzálním hnojivem pro dekorativní kvetoucí květiny, měla by být jedna dávka 3-4krát nižší než dávka stanovená výrobcem.

  Orchidej by měla být oplodněna během růstového období, když z růstového bodu vysune nový list.Pokud se růst listu zastavil, měl by být vrchní obvaz pozastaven nebo snížen na 1 čas za měsíc.

  Aktivní růst rostlin se nejčastěji zastavuje v období podzim-zima a v létě při vysoké teplotě vzduchu.Na jaře, v období aktivního růstu, by měla být květina hnojena při každé druhé zalévání.

  Před aplikací hnojiva musí být orchidej zalévána čistou vodou způsobem, na který je rostlina zvyklá.Tím se vyhnete spálení kořenového systému květu.

  Není nutné krmit rostlinu během květu: pokud orchidej uvolní stonek květů, vrchní obvaz by se měl zastavit.Jinak je možné úplné vynulování barev.Nemocná rostlina nepotřebuje hnojiva, existuje riziko její smrti.

Jaké problémy mohou nastat?

Nikdo není v bezpečí před skutečností, že po zakoupení orchideje může nastat řada problémů: listy se změní na žluté, hniloba, kořeny, škůdci atd.Co s ní v takových případech dělat?

 • Proces žloutnutí listů je normální, pokudstaré spodní listy zožloutnou, protožerostlina se neustále aktualizuje.Když mladé listy zžloutnou, měli byste přemýšlet o správném provedení zavlažování.Podobný jev, jako hnijící kořeny, je často doprovázen zamokřením.Dokonce i listy se mohou v létě na dlouhou dobu zbarvit z podchlazení nebo z přímého slunečního světla.
 • Jak bylo uvedeno výše, shnilé kořeny jsou výsledkem nadměrného zalévání.Povinným krokem v tomto případě je opětovná výsadba rostliny na nový substrát, přičemž se odstraní shnilé části kořenového systému.
 • Pokud se zjistilo, že rostlina trpí škůdci, je naléhavě nutné zahájit ošetření: postřikem, zalévejte rostlinu speciálními tekutinami, které by měly být zakoupeny ve specializovaném obchodě po konzultaci s prodejcem.Vyžaduje se denní mytí a tření listů rostliny.

Co mám dělat s kvetoucí rostlinou, kterou jsem právě koupil v obchodě?

Neexistují žádné zvláštní vlastnosti pro péči o kvetoucí orchidej po zakoupení v obchodě - všechny základní pokyny pro pravidla péče o květiny uvedené výše zůstávají v platnosti.Je třeba si uvědomit, že rostlina podléhá stresu ze změny místa, nemusí být přesazena, napojena, vystavena slunci nebo nakrmena.Rostlina potřebuje mír!

Reference .Nenechte se naštvat, pokud květiny klesnou nebo pupeny vyschnou: je to přirozená reakce na měnící se životní podmínky.

Chyby

Pověst květu je velmi pevně zakořeněna v orchideji, o kterou je velmi obtížné se starat.To není pravda. Orchid miluje pozornost (ale ne přílišnou) , péči a dodržování výše uvedených základních pravidel.Mnoho začátečníků, když uvidí zažloutlý list, začne znovu číst veškerou literaturu o nemocech a poté, co zjistí podobné příznaky, začne s rostlinou intenzivně zacházet a někdy ji prostě zahodí.

A za zažloutlým listem se skrýval banální nesoulad s požadavky na údržbu orchidejí.Někteří vnímají orchidej spíše jako prvek interiéru místnosti, aniž by přemýšleli o tom, že mají živý organismus s vlastními potřebami.

Důsledky nesprávné péče

Hyperopec nebo úplný nedostatek pozornosti květu ho ničí .Hlavním ukazatelem, který vás nutí přemýšlet, zda se vše dělá správně, je nezdravý vzhled rostliny: zažloutlé nebo uschlé listy, změna barvy kořenů (ze zelené nebo stříbrné na červenou, černou nebo hnědou), vypouštění květin atd.

Zařízení by mělo být systematicky sledováno a pokud budou zjištěny problémy, je třeba pochopit důvody, které je vedly.Aby zázračný květ potěšil svěží květ po mnoho let, abyste se vyhnuli smrti rostliny, musíte podrobně prostudovat všechny dostupné informace o rozmanitosti zakoupené orchideje;Může pomoci zkušený prodavač nebo informace na internetu, lépe převzaté z několika zdrojů.Hlavní zárukou úspěchu je trpělivost, péče a láska.

Užitečné video

Video na téma „Tajemství péče ihned po zakoupení orchideje“: