Tipy od zkušených zahrádkářů: jak zalévat cyklamen tak, aby zdobil dům celou zimu?

Cyclamen patří do čeledi Primrose.V přírodě se nachází asi 15 druhů.Hlavní stanoviště: středomořské země, Turecko, severovýchodní Afrika, Írán.

V domácnosti se pěstují pouze dva druhy: perský brambořík nebo alpská fialová a evropský nebo fialový brambořík.Liší se velikostí.Peršan je mnohem větší.

]

Principy pěstování

Má se za to, že domácí druhy bramboříku jsou v péči velmi rozmarné.Ale není tomu tak. Květina je docela nenáročná. Nebude způsobovat mnoho problémů s kultivací podle jednoduchých pravidel:

 • Cyclamen netoleruje vysokou teplotu.Optimální teplota během kvetení je 8–12 ° C.
 • Přímé sluneční světlo způsobí žloutnutí a spadnutí listů.
 • Hlíza by neměla být zcela pohřbena v zemi.Jedna třetina by měla zůstat na povrchu.
 • Výsadbový hrnec by měl být malý.Vzdálenost od hlízy ke stěnám hrnce by měla být 2-3 cm.
 • NeMiluje nadbytek solí v půdě při intenzivním používání hnojiv.
Zvláštností bramboříku je to, že neustále kvete od pádu do konce dubna až května.Po tři letní měsíce začíná květina odpočinkem, kdy květiny klesají.

Mluvili jsme o tom, jak pečovat o cyklamen během a po květu podrobně zde.

Foto

Podívejte se, jak vypadá cyklamen na fotografii, o kterou je řádně postaráno:

)

Správné zalévání: hlavní doporučení

K tomu, aby květina kvetla krásně a nádherně, musíte vytvořit správnou péči a správné zalévání.Cyclamen miluje vysokou vlhkost, ale netoleruje jej, když je hojný a často napojený.

Důležité! Nadměrná vlhkost je pro tuto květinu škodlivější než její nedostatek.Při častém zalévání hlíza hniloby květu a listy zbarvují do žluta a mizí.Pokud je půda příliš suchá, existuje riziko poškození klíštěte.

Je to často vyžadováno během kvetení a dormanství?

Neexistuje jasná instrukce o tom, jak často by se měl cyklamen doma zalévat. Hlavním ukazatelem potřeby zavlažování je suchost ornice. Stačí si vyzkoušet zemi v květináči prstem.Pokud prst ponořený do 2 fhalang v zemi zůstává suchý, je čas na vodu.

Dalším znakem potřeby zavlažování je, když listy ztratí svou pružnost.Během květu postačí 2 zavlažování týdně.V létě jednou za dva týdny.

Co by měla být voda?

Cylamen je napojen.Voda by měla být čistá a měkká.Ideální možností je pramenitá, tající nebo dešťová voda. Nikdy nepoužívejte studenou vodu. Pouze pokojová teplota.Před zavlažováním se voda nechá stát 12 hodin.Můžete přidat několik kapek Fitosporinu, abyste zabránili hnilobě hlíz.

Jak oplodnit a nakrmit?

Během květu, po hibernaci, musí rostlina v krátké době pěstovat listy, pupeny a květy.Květina aktivně čerpá potřebné minerály z půdy.Pokud je půda chudá, pak není možný další růst a kvetení, což znamená, že je nutné krmení .Získejte v květinářství speciální hnojiva pro fialky a jiné pokojové rostliny.Mohou to být minerální komplexy s amoniakem a dusičnanem draselným, superfosfáty.

Při výběru dusíkatých, draselných a komplexních hnojiv by měla být upřednostněna draslík. Zkušení pěstitelé doporučují užívat tyto léky:

 • Ideální.
 • Květy.
 • Kemira Suite.
 • Ferovit.
 • Mír.

Odpůrci chemických hnojiv raději používají biologická hnojiva. Jako vrchní obvaz přidávají do půdy:

 • kvasnicový roztok;
 • dřevěný popel;
 • sušená banánová kůra jako zdroj draslíku;
 • ptačí trus;
 • tinktura z hnoje skotu;
 • Tinktura potravinového odpadu.
Poznámka. Pro prevenci nemocí a minerální výživu Zemělze léčit infuzí cibule, slupky, česneku a jiných léčivých bylin.

Druhy zalévání pokojové rostliny

Cyclamen roste doma v květináčích.Existují 3 hlavní způsoby, jak zalévat bramboříky rostoucí v květináčích, aniž by došlo k poškození listů, hlíz a květů.

Použití konve

Opatrně položte nos malé konve nebo trychtýře na vnitřní stěnu hrnce a pomalu najeďte kolempůda.Po hodině by přebytečná voda, která sklo v pánvi, měla být vypuštěna.

Člověk by nikdy neměl zalévat vzdušnou část rostliny, listy, stonky, květiny, hlízy. S tímto zaléváním se květina onemocní šedou hnilobou a jinými houbovými chorobami a umírámi.

Ponořením hrnce do kapaliny

 1. Naplňte nádrž vodou z kohoutku.
 2. Nechte stát alespoň jeden den.
 3. Ponořte květinu do vody tak, aby okraj hrnce vyčníval 1 cm nad vodou.
 4. Nechejte, dokud se na povrchu půdy neobjeví charakteristický vlhký lesk.

Země absorbovala potřebné množství vody.Potom můžete nádobu vyjmout a nechat přebytečnou vodu odtéct.

Důležité! Nedávejte několik nádob do jedné pánve a zbylou vodu nepoužívejte k zavlažování jiných rostlin.Prostřednictvím tekutiny mohou být choroby přenášeny z jedné květiny na druhou.

Zvlhčování z palety

Někteří zahradníci umístí květinu do palety s nízkými stranami. Do pánve se nalévá voda.Od dna palety přesdíra v květináči protahuje vlákno dosahující povrch půdy.Pomocí osmózy je voda čerpána z jímky skrz řetězec a je rovnoměrně distribuována v zemi.

Aby se zabránilo odpařování vody, dno palety je vyloženo mechem, oblázky, kousky dřeva, které slouží jako ozdobné prvky.

Podívejte se na video o zalévání cyklamenu pomocí jímky:

Co mám dělat, když květina „hibernauje“?

Někteří zahradníci se mýlí, když si myslí, že cyklamen „hibernauje“ a v létě nepotřebuje zalévat.Zalévání je nutné, ale méně často než během květu. Aby se předešlo praskání a umírání hlíz, zalévejte rostlinu ne více než každé 2 týdnyvodou obohacenou o fytohormony.A položte květ na stinné, chladné místo, kde nedochází k výrazným změnám teploty.

Naučení se správně transplantovat

Za účelem správného transplantačního cyklamenu použijte následující algoritmus:

 1. Jemně protřepejteobsah hrnce.
 2. Odstraňujeme shnilé kořeny.
 3. Oříznutou část hlízy jsme vyřízli na zdravé místo.
 4. Místo řezání se suší drceným aktivním uhlím.
 5. Ošetřete Topazem nebo jiným fungicidem.
 6. Rostlina v čerstvě sterilizované půdě pro cyklamen.

Nemoci alpských fialek

 • Pokud v zimě začaly mizet listy a květy, pak cyklamen zemřel na příliš velkou vlhkost nebo vodu, která vstoupila do hlízy..Květina můžezachránit transplantaci.
  Pokud byla postižená oblast malá, květ přežije a obnoví se.
 • Pokud je hlíza prasklá.S největší pravděpodobností z nadměrné vlhkosti.Snižte počet zavlažování a do vody přidejte 2 kapky Fitosporinu.
 • Při nedostatečném zalévání nebo suchém teplém vzduchu v místnosti mohou cyklameny vykazovat nemocné listy, ale květy zůstávají velké a silné.Je nutné zvýšit počet zavlažování, zvlhčit vzduch pomocí stříkací pistole nebo převést na vlhčí místo.

Více informací o nemocech bramboříku a jak proti nim bojovat najdete zde.

Zalévání, oblékání a péče o bramboříky doma nevyžadují každodenní úsilí a zvláštní náklady na materiál.Rostlina je docela nenáročná a s náležitou péčí vás potěší krásnými květinami v chladném období, připomínající teplé léto.