Tipy od zkušených zahradníků k boji proti mšicím zeleným jablek a jiným druhům

Každý majitel jabloňového sadu čelil situaci, kdy se mšice objevily ve velkém počtu na ovocných stromech.Tito škůdci každoročně ničí obrovské množství plodiny.

V krátkém časovém období může malý počet jedinců chovat až několik tisíc.Proto musí každý zahradník znát „nepřítele“ ve tváři a představit si, jak se s tím vypořádat.

Popis a odrůdy

Mšice je miniaturní hmyz, který se živí listy a plody různých zahradních rostlin (lze číst, z čehož se mšice živí) zde ). Obvykle mšice nepřesahuje délku větší než 6 - 8 mm .Jeho zbarvení může mít různé odstíny (šedá, černá, bělavá, světle zelená, tmavě zelená, oranžová atd.) A ve většině případů závisí na rostlině, jejíž listy se živí.

Nápověda! Podle své biologické příslušnosti patří mšice do rodiny fytofágů.

Charakteristickým rysem tohoto poddruhu hmyzu je přítomnost malého proboscisu, kterým ničí horní část rostlin a absorbuje jejich maso.

Druhy mšic infikující jabloň jsou klasifikovány jako šedá nebo červenohlavá .Vejce tohoto hmyzu jsou téměřna kterémkoli stromu.V zimě se „schovávají“ pod kůrou a s příchodem jarního oteplování se samice vylíhnou.Po několika týdnech, v přítomnosti příznivého prostředí, samice vytvoří kolonii, produkující tisíce podobných hmyzů.

Mšice zelené jablko nepřesahují délku 2 mm a mají jinou barvu: zelenavě šedé tělo s červenou hlavou a bílými anténami.V průběhu času se barva poněkud mění: tělo znatelně zčerná a břicho zezelená.Vrchol mšice, pokud s ní není vhodný boj, nastane na konci léta - začátkem září.

Pro více informací o druhu mšice viz tento materiál.

Harm

Zpočátku mohou být mšice docela problematické odhalit na jabloni , protožezpočátku se usadí blíže k vrcholu stromu.Poté, co sežere většinu horních listů, se začne pohybovat níže a níže.Tam ji již můžete snadno najít, stačí otočit jakýkoli zasažený list.

Důležité! V procesu vitální činnosti mšička ponechává produkty svého zpracování na listech - polštářek, který je následně s potěšením používán mravenci, mouchami, vosami a včely.Pokud je výše uvedený hmyz na jabloni neustále přítomen, jedná se o jeden ze znaků přítomnosti mšic.

Mšice jsou stěhovavým hmyzem, který se může pohybovat vzduchem , takže i v ošetřené oblasti je možný její vzhled.Z toho vyplývá, že kontrola zahradystromy pro přítomnost těchto škůdců by měly být prováděny s určitou periodicitou.

Rovněž je třeba mít na paměti, že kromě konzumních listů jsou mšice nositeli četných chorob, včetně virových.Proto musí být vyhuben na svém vlastním místě.

Jak léčit, jak se zbavit škůdce?

K dnešnímu dni má trh velký počet různých prostředků určených k boji proti škůdcům v zahradě, včetně mšic. Chemické látky jsou hlavní metodou, jak se zbavit nežádoucího hmyzu .Také nemůžete slevu na lidové metody.

Je třeba mít na paměti, že bez ohledu na to, jak účinná je konkrétní metoda, nemusí v konkrétním případě fungovat.Pro řízení mšic je nutné použít integrovaný přístup a pokusit se zabránit těžkému poškození zahradních stromů.

​​

Chemikálie

Jsou nejuniverzálnějším prostředkem pro hubení škůdců. se však musí chemie používat opatrně, aby nedošlo k poškození samotného stromu .

Pozor! Nejvýhodnější doba pro používání chemikálií je brzy na jaře, kdy se pupeny ještě neobjevily ve stromech.Během tohoto období existuje možnost způsobit mšice významné poškození bez poškození mladých výhonků.

Nejoblíbenějším a nejúčinnějším nástrojem pro kontrolu zahradní škůdce je Nitrofen .K přípravě roztoku vezměte 10litrů vody a přidejte 200 g.droga.Tento objem je dostatečný pro zpracování jednoho jabloně.

Mnoho zahrádkářů doporučuje použití Oleocrupitu a Kinmixu.První lék se vyrovná s larvami mšic, ale musí být použit brzy na jaře před tvorbou pupenů.Druhý lék je pro stromy méně škodlivý a je vhodný pro zpracování jabloní před květem.

Kromě tohovynikající výsledky v ničení hmyzu ukazují Inta-Vir a Karate .První lék zbavuje zahrad více než 50 různých škůdců, včetně jablečných mšic.

Při používání chemických látek pro ošetření zahradních stromů je třeba striktně dodržovat pokyny pro jejich použití.Porušením tohoto pravidla, kromě škůdců, můžete způsobit značné škody i samotným jabloňům.

Zde se můžete dozvědět více o boji proti mšicím na ovocných stromech .

Jak se vypořádat s lidovými metodami?

Mnoho metod vyhubení hmyzích škůdců, které naši předci používali, není v žádném případě horší než specializované prostředky. Většina infuzí a řešení pro ničení mšic lze připravit samostatně , zatímco budou přímo bojovat proti mšicím, aniž by poškodili stromy.

Nejoblíbenější lidové léky jsou:

 • Dřevěný popel .

  Roztok se připravuje na základě těchto poměrů: 10 l vody a 2 šálky popílku.

  To vše je důkladně promíseno, nechte jej několik hodin vařit a stříkatspodní strana listů.

 • Česnek .

  Je třeba vzít:

  1. 6-7 stroužky česneku, důkladně je nasekat;
  2. nalijte sklenici vody;
  3. za den přidejte do infuze 1 čajovou lžičku tekutého mýdla a trochu rostlinného oleje.

  Výsledný roztok by měl ošetřovat zasažené oblasti jabloně postřikem.

 • Celandine .

  Složky obsažené v této bylině dokonale ničí mšice na jabloních.Chcete-li připravit vývar, měli byste:

  1. shromáždit kilogram lastur;
  2. nalijte tři litry vroucí vody;
  3. Když se roztok ochladí, je třeba do něj přidat dalších 6 až 7 litrů horké vody;
  4. Vše důkladně promíchejte a nechte jej stát dva dny na tmavém místě.

  Poté můžete začít stříkat jabloň.

 • Tabák .

  200 g.Sušený tabák se nalije do 5 litrů vody a trvá na tom, že bude trvat nejméně 24 hodin.

  Poté se k výslednému roztoku přidá 50 g.jemně nasekané mýdlo na prádlo.

 • Cibule slupkou .

  K 10 litrům vody by mělo být přidáno 200 g.cibule slupkou, smíchejte a trvejte asi 5 dní.

  Nastříkané jabloně s výsledným roztokem by měly být nejméně pět po sobě následujících dnů.

Toto video vypráví o další účinné lidové metodě boje proti mšicím na jabloni:

Zde se můžete dozvědět více o účinných lidových prostředcích pro mšice .

Biologické metody

Nápověda! Mezi metody biologické kontroly mšic patří použití bydleníorganismy nebo výsadba určitých rostlin, které odpuzují škůdce.

Nejoblíbenější biologická opatření :

 1. výsadba zvláštních rostlin jabloňového sadu, které odpuzují mšice: měsíček, řebříček, česnek, heřmánek atd .;
 2. instalace ptačí budky a přitahování vhodných druhů ptáků, kteří loví mšice: prsa, vrabci, linnet;
 3. vytvoření příznivých podmínek pro hmyz, který se živí mšicemi: slunéčko sedmitečné, samice mouchy a některé druhy vos;
 4. boj proti mravencům, i když je tento hmyz užitečný, ale chrání mšice, protožeživí se cukerným nektarem, který vylučuje (další podrobnosti o symbióze mravenců a mšic najdete v tomto článku ).
Doporučujeme, abyste si přečetli naše další články o tom, jak zachránit před hmyzem:

Preventivní opatření

Mnohozahradníků doporučuje bojovat s mšicemi ve stádiu svého vzhledu .Koneckonců, je mnohem snazší porazit malé ohnisko, než se zbavit škůdců na celém stromě.

Mezi preventivní opatření patří pravidelné zalévání stromů, zejména v období sucha, zavedení nezbytných hnojiv a vrchního obvazu, mulčování a posypávání koruny.

Před začátkem chladného počasí by měly být všechny stromy řádně připraveny na zimu .Konkrétně zpracovat jejich kůru, a tím zničit larvy mšic.Je také nutné krájet nebopřerušit nemocné větve a odstranit postiženou kůru z kmene.

Závěr

Zabití mšic na jabloni není snadný úkol.Na jednom stromě se může v krátké době rozšířit po celé zahradě.Včasné metody kontroly spolu s preventivními opatřeními však mohou zcela zbavit jabloň tohoto hmyzu a zabránit jeho dalšímu šíření.

Je třeba připomenout, že pokud jsou samotné stromy ve zdravém stavu, bude minimalizováno riziko nákazy více škůdci.