Tipy pro péči o klerodendrum doma: proč ne rozkvět a co s tím?

Clerodendrum (Clerodendrum) je stálezelená lezecká rostlina patřící do rodiny Verbena.Za vlasti se považují tropy Asie a Afriky, stejně jako Jižní Ameriky.V přírodě existuje asi400 druhů.

Clerodendrum má několik dalších jmen - Volkameria, Innocent Love, Tree of Fate.Předpokládá se, že tato rostlinapřináší majiteli štěstí.

Domácí péče

Pokud se rozhodnete koupit Clerodendrum, nebude pro něj obtížné se o něj doma starat.Clerodendrum květiny jsou velmi voňavé a připomínají motýly ve tvaru.

Vzhledem k tomu, že rostlina má pružné a vinuté révy, často se používá pro vertikální zahradnictví.Při prořezávánílze dosáhnout huňatého tvaru rostliny.

V domácnosti musí rostlina zajistit pohodlné podmínky v blízkosti divokého stanoviště.Clerodendrum s velkou péčí potěší dlouhé kvetení.

Péče po nákupu

Po nákupu musí být nádoba s rostlinou umístěna na stálém místě růstu.Pro rychlé přizpůsobení musí Clerodendrum poskytnoutpohodlné podmínky.

Nejprve se vyplatí starat o osvětlení.Sluneční světlo by mělo stačit, jedná se o fotofilní rostlinu.Ale stojí za toVyhněte se přímým paprskům, které by mohly poškodit listy.

Clerodendrum je rovněž vybavenmírným zavlažováníma teplotou asi 20 ° C.Po adaptaci, která může trvat 7 až 14 dní, může být rostlina přesazena do nové půdy.

Prořezávání

Je nezbytné odstranit sušené větve na rostlině.Kromě toho se stříhání provádí každoročně brzy na jaře.

POMOC! Pro stimulaci kvetení a větvení musí být výhonky rostlin zkráceny o 1/3 délky.

K vytvořenítvaru keřeje nutné nechat výhonky dlouhé asi 50 cm. Poté, co se objeví nové postranní výhony, musí svírat vrcholy a vytvořit tak nádhernou korunu.

Oříznutím lze dosáhnouttvaru stromu. ​​1-2 silné výhonky vysoké 60-75 cm jsou ponechány a všechny boční větve jsou odříznuty.V horní části rostliny se svírá vrcholky mladých výhonků.A ve spodní části na kufru jsou odstraněny všechny klíčky.

Zalévání

Protože přirozeným stanovištěm Clerodendrum jsou tropy, potřebujepečlivé zalévání.

K navlhčení půdy použijte pouze stojatou vodu při pokojové teplotě.

Před zavlažováním by se ornice v květináči měla trochu vyschnout.

Zvláštní pozornost by měla být věnována hydrataciběhem květu. Také během této doby, každé 2-3 dny, je nutné postřikovat listy.

Během odpočinku je snížena frekvence zavlažování půdy.

DŮLEŽITÉ! I v zimním období je půda vHrnec by neměl být suchý.

Pro dodatečné smáčení je nutné do pánve vložit oblázky a pravidelně do ní přidávat vodu.

Přistání

V závodě Clerodendrum lze v obchodě zakoupit hliněnou směs.Můžete také vařit sami.V poměru2: 1: 1: 1smíšená listová zemina, rašelina, jílovitá půda a písek.

Hrnec na výsadbu se považuje za prostorný, o něco větší než ten předchozí.Dno hrnce musí být pokryto vrstvou drenáže.Expandovaná hlína nebo rozbité červené cihly mají dobrou propustnost pro vodu.Drenáž v květináči by měla být asi 5 cm.

Transplantace

Vnitřní květ Clerodendrum se po prořezávání každoročně přesouvá do nového květináče.Dospělý keř může být podle potřeby znovu vysazen, alepokud možno jednou za 2 roky. Země není během tohoto postupu odstraněna z kořenového systému.

Celá hliněná hrudka s kořenyse přesadí do květináče o něco větší velikosti a připravená hlinitá směs se znovu naplní.Tento způsob překládky je pro kořeny nejbezpečnější.

Pokud rostlina potřebuje podporu, je během transplantace instalována v květináči.

Teplota

V letních měsících by teplota neměla překročit + 25 ° C.V zimních měsících během dormancy dochází k částečnému poklesu listů.V tomto okamžiku musí Clerodendrum zajistit teplotu +15-17 ° C.

Během spícího období jsou položeny pupeny.Pokud není možné snížit teplotu v místnosti v zimě, pak květináč můžepoložte na parapet blíže ke sklu.

Osvětlení

Clerodendrum milujejasné rozptýlené světlo. Zamezte přímému slunečnímu záření.Pro trvalý růst jsou vhodná okna orientovaná na východ nebo na západ.Po umístění na jižních oknech je nutné vytvořit stínování.Severní okna nebudou mít dostatek světla.

Věděli jste, že existují 4 nejčastější typy Clerodendrum: Wallich, Ugandan, Filipino a Thompson ?

Fotografie

Na fotografii můžete obdivovat květiny Clerodendrum pěstované doma:

Propagace

Řízky

Nejjednodušší způsob, jak množit rostlinu, je řízky.Chcete-li to provést, odřízněte jednoleté střílení a vložte do sklenice vody, dokud se neobjeví malé kořeny.Potomvložte do hrnce.

Můžete ji také okamžitě zasadit do květináče, ujistěte se však, že je zakryjete skleněnou nádobou shora.Pod bankou se tak vytvoří mikroklima.Poté, co se začnou objevovat nové letáky, lze nádobu vyjmout.

Semena

Semena se setí v sazenicích v poslední dekádě února nebo první polovině března.Jako hliněná směs se trávník, humus a písek mísí ve stejných proporcích.

Krabička po výsadbě semenje pokryta fólií nebo sklem. Aby se zabránilo vysychání, musí být Země pravidelně navlhčena.Vnitřní teplota ssazenice by měly být kolem 20 ° C

Po výskytu 2-3 listů se sazenice ponoří do samostatných květináčů.Clerodendrum kvete příští rok po výsadbě semen.

Video na téma

Informace o řádné péči o Clerodendrum naleznete v videu:

Přínos a újma

Clerodendrum nemážádné léčivé vlastnosti.To také neubližuje.Může se pěstovat v místnostech, kde jsou malé děti a zvířata.

Aplikace

Clerodendrum se používápro terénní úpravydomu nebo zimní zahrady.Může se pěstovat jako vinná réva, a proto se používá pro vertikální zahradnictví.

Onemocnění a škůdci

Při správné péči je rostlina zřídkavystavena chorobám. Když půda zaschne, dojde ke žloutnutí a pádu listů.Při popálení jemných listů se mohou tvořit hnědé skvrny.Nízká vlhkost může způsobit pád listů a květenství.Při nedostatku světla jsou stonky rostliny natažené.

Z škodlivých organismů pro Clerodendrum jsou nejnebezpečnějšímealybug a roztoč pavouk.

Při prvním výskytu musí být celá rostlina ošetřena mýdlovým roztokem.Pokud ošetření nepomůže, mělo by být ošetřeno insekticidy.

Proč nekvete, co mám dělat?

Během doby odpočinku je nutnésledovat teplotní režim. Je-li teplota vyšší než + 17 ° C, rostlina nepřestane odpočívat.

Z tohoto důvoduClerodendrum nemusí kvést.Doba odpočinku trvá od konce listopadu do února.

Clerodendrum s náležitou péčí potěší své zajímavé a jemné květy po dlouhou dobu.Stane se skutečnou žijící ozdobou doma.