Tipy pro pěstování venkovních pelargónií - jak jí poskytnout náležitou péči?

Geranium je oblíbená okrasná plodina, která se nejčastěji pěstuje doma.Ale mnoho pěstitelů květin se naučilo pěstovat rostlinu pod širým nebem.Je to velmi jednoduché, pokud znáte některá tajemství péče o pelargónie.

Co miluje květ a co by nemělo být dovoleno, pravidla pro zahradnictví, možné problémy a nemoci - o tom se bude hovořit v tomto článku.

Vlastnostirůst květin na otevřených plochách

Na otevřených plochách se pěstují hlavně roční pelargónie.Tato rostlina miluje teplo, takže v létě jsou pro ni vhodné slunné oblasti, ale částečný stín nezabrání květu v aktivním růstu a kvetení.Téměř všechny druhy pelargónie jsou nenáročné, snášejí drsné zimy a letní sucho.

Může to růst na ulici?

Geran lze pěstovat na ulici, ale v zimě je lepší přinést do domu květ (pro více podrobností o tom, jak zacházet s pelargónií v zimě a udržet ji až do jara, vyhledejte tento materiál ).

Co se mu nelíbí?

Geranium se dlouho pěstuje na záhonech, aleexistuje řada podmínek, které květina nebude tolerovat:

 1. Místo výsadby je tmavé a není osvětleno sluncem.
 2. Půda je těžká a špatně odvodněná.
 3. Půda s vysokou koncentrací jílu.
 4. Mokřady, které jsou neustále mokré.

Jak se starat?

Vlhkost

Geranium nemá žádné zvláštní požadavky na vlhkost, ale miluje čerstvý vzduch.Kultura toleruje vlhkou atmosféru a sucho.

Upozornění! Neměli byste jej hledat, jinak to povede k popáleninám.

Teplota

Je nutné pěstovat pelargónie na ulici při teplotě vzduchu nejméně 12 stupňů. Pokud tento indikátor klesne, listy začnou padat a vadnout.

Zalévání

Rostlina je nutné pravidelně navlhčovat, ale nikoli dovolit stojatou vodu, protože to je spojeno s vývojem kořenové hniloby.Ale sucho je také nežádoucí, jinak květina nekvetne nebo se jeho květenství zmenší a listy začnou uschnout.Ale po zalévání budou obnoveny všechny prvky rostliny.

​​

Nejlepší je vlhčení půdy po vysušení vrchní vrstvy.Nadměrné zavlažování půdy vyvolává zastavení kvetení.

Krmení

Geraniumy nepotřebují dostatečnou výživu.Stačí použít kompost a rašelinu, které byly zavedeny před přistáním v jámě. Přebytek hnojiv nepříznivě ovlivní tvorbu květin.

Před rozkvětem je nutné použít vrchní krytinu obsahující fosfor.Kompozice potaše se musí používat jednou za 2 týdny během tvorby květenství a při aktivním květu, protože poskytují velké svěží květenství.

Oříznutí

S nástupem podzimu můžete přejít navytvoření koruny pelargónie.Pak to bude silnější a začne kvést hojně.Při prořezávání je nutné nechat stonek s 6-7 listy.

Doporučení. Musíte odstranit výhonky, které rostou nikoli z kořenů, ale z listových dutin.

Pokud keř výrazně rostl v zimě, pak na konci února nebo začátkem března, může být znovu ořezán. Řezané výhonky jsou ideální pro řízky.

Následně, aby se zlepšilo kvetení a vytvořil krásný tvar koruny, odřízněte výhonky pelargónie, když se objeví 4-5 listů.Ale až od prosince do ledna je lepší se rostliny nedotýkat, protože má spící období.Řezací pelargónie má mnoho výhod:

 • se pouzdro ukáže jako husté, což má za následek kompaktní a dekorativní vzhled;
 • prořezávání pomáhá chránit mladé listy a výhonky před nemocemi, protože sušené květiny a listy jsou často ovlivněny šedou hnilobou.
Připravili jsme spoustu užitečných hejn o pelargónech: štípání, ideální zemina pro pokojové květiny a hrnec, vrchní obvazz jodu, výsadba pelargónia.

Jak se starat v létě na zahradě?

Letní péče o pelargónie pěstovaná venku se příliš neliší od standardu.V této době je nutné zvýšit počet zavlažování, nemělo by být povoleno sušení půdy.Obvazy obsahující dusík by se již neměly zavádět, protože přispívají k rozvoji listoví, zatímco kvetení bude řídké a ošklivé.V létě musíte připravit sloučeniny bohaté na draslík, pak keř kvetou dlouhou dobu.

Možné problémy a nemoci

Při pěstování pelargónie jsou možné následující problémy:

 1. Geraniums nekvete. Nejčastěji je nedostatek květů v pelargónech důsledkem předčasné tvorby korun.Aby se tomu zabránilo, musí být rostlina pravidelně prořezávána, aby se stimulovalo kvetení.

  Existují i ​​jiné důvody: nízká teplota vzduchu nebo nedostatečné osvětlení, příliš úrodná půda, příliš hluboká přistávací jáma, v důsledku čehož kořeny začnou aktivně růst, a nemá žádné síly na kvetení, málo živin v půdě kvůli nedostatečnému obvazu.

 2. Listy zbarvují žlutě. Tento problém je velmi častý a takové důvody jej mohou ovlivnit: pokud jsou listy zažloutlé a začnou zasychat podél okrajů, pak rostlina nemá dostatek vlhkosti, pokud jsou listy zažloutlé a zvadlé, pak důvody jsou nadměrná vlhkost, zažloutnutí dolních listů a postupnéjejich pokles naznačuje nedostatek světla, pokud listy po transplantaci zožloutnou, znamená to přizpůsobení rostliny (pro transplantace pelargónie viz zde ).

Geranium patří mezi rostliny, které jsou málo nemocné a trpí napadením škůdci.Následující problémy jsou mimořádně vzácné:

 • Šedá hniloba. Porazí pouze listovou desku rostliny.Musíte okamžitě odstranit nemocné listy a přestat zalévat.Nakonec se pelargonie léčí antimykotiky.
 • Kořenová hniloba. Vyvíjí se s častou vlhkostí půdy, když je hliněnýJeště jsem neměl čas zaschnout v květináči (pro specifika pěstování pelargónie v květináči číst zde ).Neexistuje způsob, jak zachránit rostlinu, je třeba se jí zbavit a ošetřit půdu, ve které rostla květina, roztokem manganistanu draselného.
 • Mšice. Tento škůdce je zelený, šedý nebo černý.Zaměřuje se na vnitřní stranu listu.Chcete-li se zbavit parazita, je nutné použít insekticid a jeho dávkování pomůže určit pokyny.
 • Múčnatka. Jedná se o plísňové onemocnění, při kterém jsou listy a stonky pokryty bílou vrstvou připomínající mouku.Hlavním důvodem vzniku onemocnění je vysoká vlhkost.K porážce nemoci je nutné použít roztok síranu měďnatého, 0,5% dusičnanu amonného.

Geran lze pěstovat na ulici jako jednoletá rostlina.V tom není nic složitého, protože tato květina není vybíravá.Je důležité zajistit mu pravidelné a pravidelné zavlažování, včasné oblékání a preventivní opatření proti chorobám a škůdcům.