Tipy pro zahrádkáře: analyzujeme složitost propagace orchidejí Phalaenopsis pomocí řízků doma

Orchideje patří i přes svou rozmarnost mezi rostliny, které množí mnoha různými způsoby.Tento článek se zaměří na množení řízky.Tato metoda má několik možností a poskytuje dobré výsledky.

Ale abyste je získali, musíte dodržovat některá pravidla a poskytnout závodu nezbytné podmínky, o čemž bude samozřejmě pojednáno v našem článku.

Řízky

Co je tento dodatek?

V orchideji phalaenopsis lze postranní proces, vybledlé stopky nebo staré výhonky o délce nejméně 10 cm nazvat řízky, které se používají k rozmnožování.Hlavní podmínkou je přítomnost pupenů, ze kterých potom vyrůstají mladé letáky.Také horní část stonku s několika kořeny se nazývá řízky, je oddělena od matečné rostliny pro reprodukci.

Výhody a nevýhody

Výhody:

 • Jednoduchost postupu a možnost jeho provedení doma.
 • Není nutný zvláštní výcvik, tento postup zvládne i nováček.
 • V krátké době můžete získat dobře vyvinuté rostliny se všemi genetickými vlastnostmi mateřské orchideje.
 • Orchideje pěstované z řízků rychle kvetou.Během 1-2 let se vytvoří dospělý kvetoucí stromrostlina.

Nevýhody:

 • Problémy s růstem kořenů.Orchidej transplantovaná řízky je docela obtížné pěstovat kořeny (pokud byl použit stopka).Někdy je rostlina dlouho nemocná.
 • Nutnost dodržovat preventivní opatření: dezinfekce nástrojů, ošetření řezů řezy fungicidy.
 • Náročnost péče o rostlinu po transplantaci orchidejí vyžaduje zvláštní péči a pozornost.
 • Nízká míra přežití řízků.

Kdy je nejlepší čas zvolit tuto metodu?

Řízky jsou nejvhodnější pro monopodiální druhy orchidejí, včetně phalaenopsis.Takové rostliny nemají pseudobulbs a nemohou se množit dělením keře.Tato metoda je také ideální pro začínající zahrádkáře.Tady nic neriskuješ.Nejhorší, co se může stát, je smrt řízků.Mateřská rostlina netrpí.

Kdy lze orchidej rozmnožovat řízky:

 • Pokud má rostlina vybledlý stonek květů nebo mladé vzdušné kořeny (pokud je odebrána horní část stonku).
 • Je-li výhonek dlouhý alespoň 10 cm a musí na něm být ledviny.
 • ​​
 • Pokud je mateřská orchidej dospělá (ve věku nejméně 2–3 let) a zdravá.Měl by mít nejméně 6-8 zdravých listů, neměl by mít škůdce.
 • Když je jaro venku.Toto je doba aktivního růstu, nejvýhodnější pro zakořenění výhonků.
Nápověda. Monopodálně rostoucí orchideje mají rostoucí stonek a pouze jeden bod růstu se nachází nahoře.Takové rostlinyrostou pouze vzhůru a nikdy se nerozrůstají.Listy jsou vždy položeny na vrcholu a v dutinách mezi nimi dozrávají pupeny, stonky květin nebo letecké kořeny.

Pokyny krok za krokem

Nejčastějije orchidej řezána dvěma způsoby: oddělením horní části stonku nebo odříznutím stonku vybledlých květů. Obě tyto metody lze použít doma.

Výběr dodatku

Je-li jako stopka použita vybledlá stopka.Před oddělením od matečné rostliny čekají, až orchidej úplně zmizí.Stopka se stříhá sterilním nástrojem a dělí se na několik řízků o délce 5 až 7 cm. Pokud se použije horní část stonku, odřízněte ji pouze tehdy, má-li několik zdravých a šťavnatých kořenů.

Řezání a zpracování místa řezu

 1. Stonek květů se řeže blíže k základně a místa řezu se ošetří slabým roztokem manganistanu draselného a poté se posype uhlíkovým práškem (drcené aktivní uhlí).
 2. Řez se zpracovává jak na matečné rostlině, tak na řezané stopce.
 3. Poté je stopka rozdělena na části, k tomu používají sterilní čepel nebo ostrý skalpel, který se stříhá pod mírným úhlem.
 4. Všechny části řezů jsou ošetřeny fungicidem (antimykotikum) a jsou práškovány práškovým uhlím.
 5. Při oddělování horní části stonku se odřízne sterilním nástrojem, přičemž na rukojeti zůstane několik kořenů a na řezy se působí slabým roztokem manganistanu draselného.

Je připojena videonahrávka o výběru přílohy:

Příprava hrnce a půdy

Předemměli byste si koupit čerstvý nebo suchý mech ze sphagnum, který bude sloužit jako půda pro zakořenění řízků. Jako skleník lze použít středně velkou nádobu.

 1. Mech se umístí na dno nádoby a poté se postříká roztokem biostimulantu.
 2. Z výše uvedeného jsou řízky (řezané z pedunku) rozloženy ve vzdálenosti asi 1,5–2 cm od sebe.
 3. Nádoba je pokryta plastovým sáčkem nebo sklem a umístěna na teplé a světlé místo.
 4. Pokud jde o oddělený vrchol, bude potřebovat obyčejnou půdu, jako u dospělé orchideje (rozdrcená a sterilizovaná stromová kůra, mech sphagnum) a malý průhledný hrnec s otvory.

Zakořenění

Zakořenění řízků trvá asi měsíc.

 1. V tomto případě je skleník vysílán každý den.
 2. Substrát je pravidelně navlhčen, půda by neměla vyschnout.
 3. Teplota vzduchu uvnitř skleníku není nižší než 26–28 stupňů, vlhkost 70%.
 4. Denní hodiny pro zakořenění výhonků - nejméně 14 hodin, pokud je to nutné, použijte fotografickou lampu.
 5. Voda na zvlhčení substrátu musí být usazena nebo filtrována při pokojové teplotě.Někteří zahradníci doporučují používat převařenou vodu.

Na mladé rostlině by se měly objevit 2-3 kořeny 3–4 cm dlouhé. V tomto stavu je již sama schopnávyživují a mohou být transplantovány do hrnce.

Je připojen videonávod o zakořenění orchideje:

Výsadba v květináči

 1. Poté, co se objeví kořeny a mladé listy, jsou výhonky přesazeny do malého průhledného květináče.s otvory.Substrát je stejný jako dospělá rostlina.
 2. Před výsadbou jsou všechny složky substrátu sterilizovány, proto mohou odolávat fungicidům.
 3. Poté se v peci dusí, takže mladá rostlina není náchylná k houbovým nebo infekčním chorobám.
 4. Pokud je rozmnožování prováděno řezem, okamžitě se vysadí do připravené půdy.
 5. Za tímto účelem je dno hrnce pokryto perlitem (aby se zachovala vlhkost), stonek je tam umístěn a drží ho rukou, naplňte hrnec sekanou stromovou kůrou a mechem.
 6. Horní kryt s průhledným sáčkem nebo napůl řezanou plastovou lahví.
Pozor! Skleník s řízky by v žádném případě neměl být vystaven přímému slunečnímu záření.Zároveň však potřebují dostatek světla.Nejlepší volbou je zastíněný jižní parapet.

Je připojena videonahrávka o výsadbě dětí:

Phalaenopsis se reprodukuje mnoha způsoby, z nichž jedním je množení osivem.

Následná péče

Veškerá následná péče je zaměřena na pěstování nových kořenů a listů, jakož i na aktivní růst.Jak již bylo zmíněno, péče o mladou rostlinu je stejná jako péče o dospělou orchidej.Jediný rozdíl je v tom, že po transplantacimusí opustit skleníkové podmínky.Současně se orchidej denně ventilauje a každý den se zvyšuje.

Po měsíci lze zařízení přepnout do režimu venkovního vzduchu.Také po měsíci můžete udělat první top dressing.K tomu je lepší použít tekuté minerální hnojivo pro orchideje.Při prvním krmení by se dávka měla snížit dvakrát a pozorovat reakci rostliny.Pokud se nové kořeny neobjeví dlouhou dobu, pak se orchidej zalévá roztokem Kornevin (dávka se dvakrát sníží oproti doporučenému).Hnojiva lze aplikovat pouze na vlhkou půdu.

Podmínky pro mladou orchidej:

 • Teplota - 25–28 stupňů.
 • Vlhkost 50-60%.
 • Zalévání při vysychání půdy (2–3krát týdně).
 • Pravidelné stříkání (2-3krát týdně).
 • Další osvětlení za oblačného počasí.
 • Měsíční top dressing.

I nováček zvládne řízky orchidejí.To však neznamená, že se vše ukáže poprvé.Podle statistik z 10 transplantovaných řízků přežijí 2-3 kopie.A to je normální.I při maximální péči zůstává orchidej stále náladovou a náročnou květinou.Proto zásobujte co nejvíce výhonků, abyste získali zdravé rostliny.