Travnatá trvalka Euphorbia cypress - popis s fotografií

Někdy nastane situace, kdy je třeba vyplnit prázdné prostory v květinové zahradě nebo vytvořit krásné ohraničení záhonu v zahradě.

Cypress Euphorbia je pro tyto účely dobrý.

Rockeries, arabesky, rabatka a mixborders jsou úspěšně doplněny tímtonenáročný květ .Vše o cypřiši mléka: pravidla výsadby a péče, popis rostliny s fotografií, přečtěte si náš článek.

Popis

Euphorbia cypress -nízká rostlina (15–30 cm)se silně větvícím, tuhým, vzpřímeným stopkou.Šedozelené stonky jsou pokryty hojným hustým listím.Úzce přiléhající lineární,mírně zakřivenénamodralé listy dávají rostlině podobnost s cypřišem - tedy jeho specifický název.

Na vrcholcích stonků v květnu se objevují těsně rozložené hemisféry květenství.Jejich obvyklá barva jeolivově žlutá , ale počet odstínů je velmi různorodý.Často existují rostliny s téměř bílými květy nebo květy růžovo-fialového odstínu.

Foto

Cypress euphorbia - travnatá euphorbia]

Péče

Preferuje euphorbia cypressslunná místaa lehké půdy, dobře roste mezi troskami, pískem a oblázky.

Přesto se cítí docela dobře v jiných podmínkách, potěšující svounenáročností .

Zvláště se vyznačujevysokátolerance sucha .Měl by být napojen až v prvních týdnech po výsadbě nebo v extrémně suchém létě.

Euphorbia má velké množství druhů, které jsou velmi populární: vícekvěté, zarámované, Tirukalli, komedované, míle, pallasové, trojstěnné, bílé tváře.

Přistání

Aby vás euforbia cypress potěšil na vašem webu, musíte dodržovat pravidla výsadby a péče.Rostlinaje vysazena v dubnu nebo květnu .Můžete to udělat začátkem podzimu, aby mladí klíčky měli čas zakořenit.

Zasazte euforiipodél okraje květinové zahrady .Dříveje třeba věnovat pozornostomezení jeho schopnosti rozšířit podzemní výhonky dále, než je území, které mu bylo přiděleno.

Je vhodné přidattrochu humusu nebo kompostudo půdy, čímž se rostlině dodává výživapo mnoho let.

Vlhkost

Vysoká vlhkost v deštivém létě ho trochu ponoří, ztrácí svou krásu a krásu.Jeho předci vyrostli v podmínkáchnedostatku vody , proto naše euforietoleruje její nedostateklépe než nadbytek.

Ale v horkém a suchém období, kdy se jiné rostliny cítí depresivně, se euforská cypřiš stává jasnou ozdobou jakékoli květinové zahrady!

Pro začínající zahrádkářenebo pro ty, kteří nemají čas na péči o výsadbu, je to skutečný zachránce .

Euphorbia je stejně dobře tolerována ateplo a zima, nikdy nezamrzne a přenáší i tu nejhorší zimu bez přístřeší.

Světlo

Nejdůležitější podmínkou pro to, aby se naše euforie cítila báječně a vypadala nádherně, jedobré sluneční světlo.

Za těchto podmínek bude mít keřnejatraktivnějšía kvetoucí - svěží a dlouhý.

V částečném odstínu může euforie cypřiše také vypadat dobře, ale příliš silné stínováníje depresivní : bude i nadále růst, ale dekorativnost ztratí.

Pokud již euforie roste, ale nejste spokojeni s jejím kvetením, věnujte pozornost, možná to prostě nemá dost světla?

Cypress euforie začíná v polovině května rozkvétat . Někdy o něco dříve nebo později záleží na osvětlení a teplotě vzduchu.Čím je počasí teplejší, tím dříve kvetou.

Doba kvetení je také velmi závislána povětrnostních podmínkách .Obvykle končí zaměsíc a půlpo začátku.

Prořezávání

Po ukončení květu by měly být holé stonky prořezány.Vrátíme tedy rostlině elegantní vzhled a stimulujeme opětovné kvetení, ke kterému dochází po krátké době odpočinku.

Na konci sezóny je také euforie přerušena.Při ořezáváníje třeba nosit rukavice , které chrání ruce před žíravým džusem, který může způsobit podráždění kůže.

Vrchní obvaz

Pokud byl humus během výsadby zaváděn do půdy, musí být v následujících letech rostlina krmena.nebude: tato zásoba je nenáročné mléko na dlouhou dobu.

Květiny vysazené v písčité půdě nebo uprostřed suti budou postrádat výživu půdy a budoujednou za rokmuset být krmeny.

Je lepší to udělat před rozkvětem mléčných řas nebo na jeho začátku.

Mytedy prodloužímeobdobí největší dekorativnosti a zvýší nádhernost kvetení.

K tomu je půda pod keři lehce posypána humusem nebo rašelinou nebo napojena roztokem komplexního hnojiva obsahujícího stopové prvky.

Rozmnožování

Propagace euforie je stejně snadno vegetativní i osivová cesta.Můžete rozdělit zarostlé křoví nebo střílet podzemní výhonky, které hojně hází různými směry.

Sklizená semena jsou lépe naklíčena, pokud jsou zaseta na podzim.Po zimě v přírodních podmínkách budou na jaře dávat přátelské výhonky.Semena uložená v žáru částečně ztratí svou klíčivost.

Nemoci a škůdci

Škůdci a nemoci obcházejí většinu zástupců tohoto rodu, vystrašenou svou žíravou mléčnou šťávou.

Užitečné vlastnosti

Euphorbia cypressje známá svými léčivými vlastnostmi. Euphorbin nebo euphorbin, obsažené v mízě rostliny, mu dává schopnost hoření.

Vlastnosti mléčné šťávy potvrzují slova slavného Paracelsa, filozofa a léčitele renesance, že stejnou látkou může být lék a jed v závislosti na dávce.

Kašovitá šťáva z mléka dráždí kůži a sliznice , mohou způsobitnevolnost a zvracení,znecitlivění jazyka a snížení teploty,závratě a mdloby , kolitida a enteritida,respirační selhání a bušení srdce.

Proto se pro léčebné účely obvykle používáve zředěné formě.

Euphorbia se používá:

  • proti houbě a k odstranění bradavic;
  • pro určité typy zácpy u dospělých;
  • pro vyloučení střevních parazitů;
  • při odstraňování pihy a věkových skvrn;
  • pro hubení škodlivého hmyzu.

Použití mléčných řas jako léčivé rostliny vyžaduje opatrné zacházení.

To platí zejména pro domácí použití. Nelze použít pro děti .

Pěstování cypřiše Euphorbia, pěstování a péče od vás nebude vyžadovat velké úsilí.Je obtížné najít nenáročný a zároveň velkolepý květ.

Můžete si být jisti, že euforbia cypress v zahradě bude vypadat slušně.A bude vždy vaším dobrým pomocníkem při zdobení stránek, léčbě nemocí, kontrole škůdců.