Travní hezký ibišek: jak pěstovat ve vaší zahradě?

Na světě existuje více než 300 odrůd a druhů ibišku.Tato rostlina k nám přišla z Asie.Existují dvě varianty: stromové a travnaté.

Ibišek podobný stromům je velmi termofilní a v našich zeměpisných šířkách může být pěstován pouze jako pokojová rostlina.Druhem ibišek nejoblíbenějším a milovaným mnoha zahradníky jetravnatý nebo hybridní ibišek .

Popis a popis travnatého ibišku

Travní ibišekje nenáročný trvalka keřů patřících do čeledi Malvaceae.Vyznačuje se vysokou odolností proti mrazu a velmi krásnými velkými květy.Získal se křížením několika amerických odrůd, pro které získal druhé jméno - hybridní ibišek.

Kořenový systémibišku je hustý, dobře vyvinutý.Je umístěn v hloubce 20 až 40 cm, proto dobře snáší sucho a nebojí se námrazy.Nestojí však za to kopat půdu kolem rostliny, aby nedošlo k poškození kořenů.

Listyjsou velké, široké, tmavé nebo světle zelené barvy.Jejich tvar závisí na odrůdě rostlin a může být oválný nebo kulatý se špičatou špičkou.

Květinyv bylinkách ibiškuvelmi velký, někdy dosahující průměru 30-40 cm.Barva a počet okvětních lístků se mohou lišit.Existuje mnoho barevných variant: od bílé nebo krémové až po světle růžovou nebo tmavě karmínovou.

Některé druhy okvětních lístků rostlin mohou mít více než tucet.Mohou být hladké nebo zvlněné.

Existuje několik kmenů , jsou velmi vysoké a silné, mohou dosáhnout výšky až 3 až 3,5 m. Stonky a výhonky jsou velmi listnaté, silné a hladké, zelené s načervenalým nádechem. Mrazy netolerují , proto jsou na zimu zcela odříznuty.

Travní ibišek nepochybně ozdobí vaši zahradu, ale druhy jako andělská křídla, Bolotniy, syrská, ) Kustovoi, Súdán a Červeno-červené, protože každý z nich je svým způsobem jedinečný a krásný.

Pěstování travního ibišku

Výsadba a péče o travní ibišeknevyžaduje velké úsilí.Toje nenáročnéa roste dobře téměř v každém prostředí.Aby rostlina potěšila své dlouhé a krásné kvetení, musí být dodržována některá pravidla.

​​

Mladé sazenice se vysazují koncem května nebo začátkem června.Místo přistání by mělo být dobře osvětlené a prostorné .Jedna rostlina potřebuje alespoň 2-3 m volného prostoru.

Půdapro travní ibišek je vhodná pro každého.Aby však rostlina rostla zdravě a silně, je lepší přidat do půdy humus, rašelinu a trochu písku . Nezapomeňteo dobré drenáži.Na dno připravené díry můžete umístit malou stromovou kůru a větve.Nezapomeňte přidat malé množství dobře shnilých smrkových nebo borovicových jehel na zem, aby se snížila kyselost půdy.Připravená půda se dobře prolije vodou a umístí sazenice.

Transplantaciibišku lze provést na jaře a na podzim.Mladé rostliny se vysazují každý rok a dospělí - každé tři roky.Je důležité provést tento postup dříve, než mladé výhonky rostliny dosáhnou délky 10 cm.

Zaléváníibišek potřebuje asibiliózních a pravidelných , zejména v létě.Snižte ji až po rozkvětu.

Stagnace vody v blízkosti rostliny a zaplavování půdy by neměla být povolena.Po každém zalévání musí být Země důkladně uvolněna.Voda by měla být dobře usazena, ne chlorovaná.

Vlhkostje také důležitá.

Hibiscus potřebuje pravidelné postřikování, ale pouzevečer nebo brzy ráno , aby se zabránilo popálení listů.

Krmení. Na jaře lze ibišek krmit organickými hnojivy a hnojivy na bázi fosforu a draslíku.Po zbytek času se hnojení dusíkem provádí pouze měsíčně.

Světelný režim .Hibiscus je fotofilní rostlina.Ale v prvních dnech po výsadbě musí být stínovaná, aby se zabránilo přímému slunečnímu záření.

Tepelný režim. Hibiscus je termofilní, i když může tolerovat silné mrazy.Optimální teplota pro růst je +20-25 ° C.Mladé rostliny brzy na jařeje vhodné skrýt se před mrazem filmem.

Střední délka života .Travní ibišek je trvalka.Při správné péči může růst velmi dlouho.Horní část rostliny umírá ročně.Uloží se pouze kořenový systém.

Kveteníje velmi krásné a trvalé.Začíná na konci července a trvá do poloviny podzimu.Každá květina „žije“ pouze jeden den, ale další den se objeví nová.To zajišťuje nepřetržité kvetení.

Ořezávání. Mladé výhonky ibišku je třeba sevřít.V zimě je celá rostlina nakrájena na kořen.

Propagace

Propagace travního ibišku lze provéstrozdělením oddenku, řízků a semen .

Rostoucí travní ibišek ze semen. Výsadbasemenje hračka.Nejprve jsou posypány malým množstvím rašeliny, mírně navlhčeny, zabaleny do plastového sáčku a umístěny do chladničky na 25–30 dní.Připravená semena mohou být vysazena přímo na otevřeném terénu na konci května.Nejlepší je však použít výsadbu sazenic.

V lednu až únoru jsou semena zasazena do široké, mělké nádoby naplněné směsí rašeliny a písku.Lehce postříkejte vodou, přikryjte sklenicí a umístěte na osvětlené místo.Teplota v místnosti by měla být alespoň + 25-28 ° C.Když se klíčky objeví dva listy, jsou vysazeny v samostatných květináčích.V květnu jsou sazenice vysazeny na trvalém místě v zahradě.Takové sazenice kvetou 2-3 roky.

Předtímzimovánímse travnatý ibišek rozřeže na samotnou půdu, napojí se a posype dobrou půdou, pilinami a suchým listím.

Nemoci a škůdci

Hibiscus často trpí útokemroztočů, mšic a molic. Při nesprávném udržování může dojítk chloróze.

Metody kontroly

Chloróza je způsobenanedostatkem železa a přebytkem chloru ve vodě pro zavlažování .Vyjadřuje se žloutnutím a pádem listů.

Postřik pomocí chelatovaného železa pomáhá vyrovnat se s touto chorobou.

Když se na rostlině objeví molice a mšice,pomůže postřik insekticidy(Aktara, Intavir, Kinmiks).

Pokud zasadíte levandule nebo měsíček vedle ibišku, mšice se neobjeví.

Zabíjí mšice aošetření česnekem nebo mýdlovým roztokem. Adhezivní pasti a stříkání pomocí pampelišky lze použít proti molicím.Pavoučí roztoč se bojí mýdla a chemikálií (Actofit, Vermitek).

Není těžké pěstovat travnatý ibišek ve vaší zahradě.Tato rostlina s minimální péčí potěší oko svým nezapomenutelným kvetením po dlouhou dobu.

Fotografie

Další fotografie travního ibišku níže:

Užitečné video

Z následujícího videa se dozvíte všechny funkce trávy ibišku: