Tropical Grace - Hoya Compacta

Hoya nebo voskový břečťan je pokojová rostlina určená pro vertikální výzdobu.V přírodě se nachází na lesních stromech a na hornatých skalnatých svazích Indie, jižní Číny a Austrálie.

Popis a popis

Kompaktní hoya je stálezelená réva.Jeho tmavě zelené listy jsou fantasticky zkroucené a zdá se, že jsou zalité leskem (pro který se nazývá „vosk“).Malé růžové květy, podobné hvězdám, se shromažďují v květenství-deštníky.

Domácí péče

Přistání


Pro hoya musíte okamžitězvolit konstantumísto:trpí častými směnami velmi tvrdě, může dokonce ztratit listí a pupeny.

Proto v létěnení nutné jej provádět do vzduchu (na balkon nebo terasu). Bude však užitečné pravidelně vysílat místnost, ve které se usadil voskový břečťan.Pokud je rostlina malá, lze ji při mytí listů zalévat teplou vodou.

Transplantace

Hoya miluje mír, ale každé dva nebo tři roky, kdy kořeny zcela zaplétají zemní hrudku, je stále třeba ji přesadit.

Pokud chcete dosáhnout aktivního kvetení,byste si měli vybrat blízký hrnec. Aby se však zrychlil růst výhonků, je třebanaopak zasadit hoya do prostornějšího prostoru.kapacita.

V každém případě by na dně nádrže měly být otvory, které odstraní přebytečnou vlhkost z půdy.

Půda

Hoyu může uspořádat jakákoli půda, dokonce i chudá půda, protože v přírodě tento břečťan roste dokonce i na kamenech.Můžete pro ni připravit směs, která bude sestávat ze stejných částílistů, rašeliny a pustiny, jakož i humusu a písku .Vhodná je také hlína, list a skleníková země v poměru 2: 1: 1.Můžete přidat přírodní mech sphagnum a rozdrcenou kůru stromu.Nejjednodušší možností je nákup substrátu pro palmy nebo orchideje pro hoya - mají vhodné složení.

Půda musí být volná, aby umožňovala průchod vzduchu, a na dně nádrže (např. Expandovaná hlína) je nutná dobrá drenáž, aby nedocházelo k zamrzání a rozkladu

.

Zalévání

Mladé rostliny by měly být zavlažovány střídmě, obvyklým způsobem .Když dosáhnou dvou let, lze hoyu přenést na hubené zalévání.V létě je zvlhčován, když Země vysychá v květináči.V zimě by mělo být zalévání omezeno, což příznivě ovlivní kvetoucí aktivitu.Dospělý voskový břečťan velmi trvale toleruje nedostatek vlhkosti, ale mladý může kořeny vysušit.

​​

Vlhkost

Vlhkost hoya není také náročná.

V létě je možné stříkat stojatou vodou.Když se rostlina zvětší, postřik může být nahrazen teplou sprchou (kdykoli, s výjimkou květu).Může to být docela hojné, ale poté je nutné nechat vodu vytéct z hrnce.

Osvětlení


Hoya miluje mírné, ale nikoli přímé světlo.Na východních a západních oknech je pohodlná.

V ziměji můžete umístit na jižní parapet.

Ale v létěje lepší ho chránit před nadměrným sluncem, jinak listy vyschnou.

Tepelné podmínky

V aktivní periodě je nejvhodnější teplota pro hoyu17-25 stupňů Celsia. V zimě rostlina nespí, ale neroste, takže v této roční době je rostlina příjemná při +15, je možné snížení až o 10 stupňů.

Hnojivo

Hoya musí být krmena během aktivního období, počínaje březnem.Doporučuje se tojednou za 2 týdny- s minerálním hnojivem nebo jednou za měsíc - s organickým.Dobré pro tyto účely vrchní obvaz s obsahem draslíku.Častěji než ne, se krmení hoya nedoporučuje: nebude se jí líbit nadbytek stopových prvků v zemi.Proto se v zimě nedoporučuje hnojení půdy pro voskovou břečťan.

Rozmnožování

K rozmnožování by měly být použity již kvetoucí rostliny.

  • Nejběžnější metodou jemnožení řízky,které jsou řezány mezi uzly.Každý z nich musí mít alespoň dva páry listů.Mohou být zakořeněny ve vodě nebo v písku a rašelině.Při teplotě asi 20 stupňů by se kořeny měly objevit během 3-4 týdnů.
  • Za účelem propagace hoyystonkovými větvemise provede malá incize na výhonku dospělého břečťanu obaleného vlhkým mechem a průhledným filmem.Když se objeví kořenyčást výhonku spolu s kořeny musí být odříznuta ostrým nástrojem (nůž nebo břitva) a vložena do hrnce.

Kvetoucí

Při správné péči a dostatečném osvětlení , bude hoya rozkvétat. Jakmile se pupeny objeví, nesmí se pohybovat, aby se zabránilo jejich pádu.Poté, co břečťan zmizí, stonky květin nemusí být řezány: příští rok se nové květy objeví přímo na nich i na nových výrůstcích.

Prořezávání


Nové výhonky na kampia hoya se objevují od kořene. Extra klíčky, které jsou příliš dlouhénebo ztratily dekorativní vzhled, lze odvážně odříznout.Kromě vytvoření harmonického tvaru to přispívá k dobrému květu.

Vůně

Voskové květy břečťanu mají zajímavou vůni.Ihned po rozkvětu květů vydávají hořkou vůni a další den se k ní přidají medové a kávové tóny.

Tempo růstu

Zpočátku malá hoya nebude růst příliš rychle, ale časem „zrychlí“.Nové řasy s novými stopkami se objevují z kořenů dostatečně rychle.

Životnost

Při správné péči bude kompaktní hoya žít dlouho a aktivně se rozvíjet.

Nemoci a škůdci

Hoya, žijící ve příznivých podmínkách, je velmi odolná vůči chorobám i škůdcům.Ale s nesprávnou péčí, svrab, mealybugs a všudypřítomné červené spider roztoče mohou začít na rostlině.Můžete se jich zbavit pomocí vhodných chemikálií.Každá vazba je nutné zpracovat zvlášť a velmi pečlivě , protože je to kvůli obtížným zakřiveným listům poměrně obtížné.Některé nástroje umožňují rozlití a půdu, protože škůdci mohou být v zemi.Postupujte přesně podle pokynů dodaných s chemikáliemi.

Mezi možné choroby hoya patříkořenová hlístice. Aby se zabránilo jeho výskytu, musí být půda před použitím dezinfikována, například napařováním.

Díky své nenáročnosti a velkolepému vzhledu se kompaktní hoya stanevynikající ozdoboupro každou místnost.Její ozdobný kvetoucí liánový girlanda oživí domácí i kancelářské interiéry.

Fotografie

Dále vidíte fotografii Hoya Compact:

)

Užitečné video

V tomto videu se dozvíte více o rostlině:
)