Tropické exotické v domě - nádherná červená orchidej

Orchideje nejsou bez důvodu považovány za královské květiny.Zvláště mezi nimi jsou stále rostliny s červenými květy.Taková květina ozdobí jakýkoli interiér a bude skvělým dárkem pro blízkou a drahou osobu.

V přírodě se červená barva u orchidejí vyskytuje jen zřídka - v podstatě byly chovány všechny červené odrůdy.V našem článku budeme hovořit o vlastnostech pěstování těchto květů.Na toto téma si také můžete prohlédnout užitečné video.

Co je to květina?

V botanickém smyslu jsou orchideje nebo Orchidaceae nebo Orchis (Orchidáceae) rodinou rostlin z řádu chřestů.Toto je starověká rodina, která se objevila na Zemi v období pozdní křídy.V obecně přijímaném pojetí se nazývá orchidej několik rodů orchidejí, nejčastěji rod Phalaenopsis, Dendrobium, Cattleya.Zda existují červené orchideje a jak vypadají - to řekneme podrobněji později.

Vzhled

Obvyklé, hustě osázené rostliny jsou obvykle představovány bylinkami trvalými kvetením.Květina je hlavním předmětem pozornosti krajinářů, zahradníků a chovatelů.

Jednou z charakteristik orchidejí je přítomnost vzdušných kořenů .Absorbují vlhkostze vzduchu se spolu s listy účastní procesu fotosyntézy a pomáhají rostlině posílit se v substrátu.

Pozor : Listy orchidejí jsou jednoduché, alternativní.Zelený stonek je vztyčený, na něm jsou umístěny květiny s květenstvími na krátkých pediklech.Květiny samotné přicházejí v různých tvarech, barvách a velikostech.Červené orchideje patří hlavně do rodu Phalaenopsis a Cumbria.

Foto

Podívejte se na červené orchideje:
Odrůdy

Existuje spousta odrůd s červenými květy různého jasu .Z rodu Phalaenopsis mají odrůdy červené květy:

 • Růžová.
 • Anastasie.
 • Anthura Bellinzona.
 • Anthura Montreux.
 • Anthura Marseille.
 • Velký úsměv atd.

Mezi kumbrií vynikají červené květy:

 • Colmanara Massai Red.
 • Colmanara Wildcat Bobcat.
 • Wilsonara Firecracker Red atd.

Historie chovu

Orchideje byly známy otci botaniky Theophrastus - ve svých spisech popsal několik druhů rostlin .Zmiňuje se o nich mezi Aztéky, květnem, Číňany, Japonci a mnoha dalšími národy.

Pokusy o kultivaci a hybridizaci začaly kolem 17. až 18. století.První hybrid byl schopen přivést Johna Sedena v roce 1875.Začátkem 20. století bylo vytvořeno několik primárních hybridů.V průběhu století byly rozmnožovány různé kříže odrůd.Chovatelé hledali neobvyklé tvary a barvy.

V současné době se chovají různé hybridy.Obtížnost v chovu způsobuje sterilituzískané formy a praktická nemožnost stanovení potřebných znaků v generaci.

Péče

Červené orchideje jsou nenáročné na podmínky zadržení , mají však také vlastní limity optimálního osvětlení, okolní teploty a zalévání.Není těžké je pozorovat a péči o tyto orchideje zvládne i začínající zahradník.

Osvětlení

Červené orchideje jsou fotofilní rostliny.Okna ze severního stínu jim nebudou vyhovovat.Zároveň by neměly být umístěny pod spalující paprsky slunce - listy a květy se mohou spálit.Optimální umístění by bylo východní nebo jihovýchodní okno.Při nedostatečném osvětlení ztratí listy jas.

Tip : V zimě můžete pomocí zářivky zvýšit denní hodiny.

Teplota

Historicky jsou orchideje tropickými rostlinami a rostlinami milujícími teplo, přestože jsou již zvyklé na podmínky ruského klimatu .Spolu s tím teplotní optimál kolísá kolem +25 stupňů s kolísáním 3 stupňů v obou směrech.

Noční teplota by neměla klesnout pod +18 stupňů, proto se v zimě nedoporučuje ponechat červené orchideje na okenním parapetu - teplota klesá ze studeného skla.

Zalévání a vlhkost

Rostliny snášejí suchost substrátu díky vzdušným kořenům.Zároveň je nemožné nechat červenou orchidej zcela bez vody.V létě a za horkého počasí se zalévání provádí každé 3 až 5 dní, v zimě a také během dormance- jednou týdně.

Zalévání květin je nejlepší ráno .Voda by měla být usazena při pokojové teplotě.

Kromě toho je nezbytné udržovat úroveň vlhkosti postřikem rostliny ze stříkací láhve nebo umístěním do květináče s podnosem, ve kterém je udržována určitá hladina kapaliny.

Vrchní obvaz

Existují dva typy vrchního obvazu pro červené orchideje:

 • kořen;
 • list.

Kořenové hnojivo se používá nejčastěji. Existují zvláštní hnojiva pro orchideje různých druhů a odrůd .Pokud se aplikuje univerzální hnojivo, zředí se 2-3krát, aby se zabránilo popálení kořenového systému.Obvaz na list se používá k poškození kořenového systému a také pro chlorózu a fluorózu.Hnojivo se aplikuje na listy a vzdušné kořeny.

Hnojiva nejsou povolena na květinách a pupenech.Každý typ vrchního obvazu se používá samostatně.Nemůžete používat oba typy hnojiv současně.

Transplantace

Při vývoji kořenového systému vyžadují červené orchideje periodickou transplantaci s nahrazením substrátu .Dospělá rostlina se vysazuje jednou za dva roky po odkvětu, mladá a roste - jednou ročně.

Fáze transplantace:

 1. Výběr průhledné misky nebo květináče, nejlépe s paletou.
 2. Příprava substrátu - lze jej zakoupit v obchodě nebo připravit samostatně.Domácí substrát se připravuje ze dřeva, kůry, rašeliny, uhlí a rašeliny).
 3. Substrát se vloží2/3 připravená kapacita, ponechávající prostor pro kořeny.
 4. Květina je spolu s kořenovým systémem odstraněna ze staré nádoby, substrát je odstraněn a kořeny jsou kontrolovány.Pokud je to nutné, prořežte staré a sušené kořeny.
 5. Rostlina se umístí do nového kontejneru a ponechá se několik dní v šetrném režimu - na stínovaném místě s jediným zaléváním další den po transplantaci.

Doporučujeme sledovat video o transplantaci orchidejí:

Propagace

Orchideje lze propagovat pomocí vegetativních výhonků .Nejčastěji se tvoří po odkvětu.

Rostlina, kterou plánují propagovat, je přepnuta do teplejšího a vlhčího režimu.Po vytvoření vrstev a výskytu dvou nebo tří vzdušných kořenů a listů na nich se odpojí od matečné rostliny a přesadí se do nové mísy.

Škůdci a nemoci

 • Častým nežádoucím hostem jeroztoč pavouk .Jeho aktivita je naznačena výskytem stříbrného pavučinového plaku na listech z vnějšku a malých černých teček zevnitř.Boj proti klíšťatům se provádí v několika fázích - zvyšují vlhkost, samotná rostlina a její sousedé jsou léčeni prostředky proti roztočům.
 • Červené orchideje aplísňové infekce ovlivňují- výrůstky a prstencové skvrny, ztmavnutí listů a vzdušné kořeny ukazují na invazi houbami.Nejčastěji se projevovala porušením režimu zavlažování.V boji proti houbám rostlina potřebuje transplantaci v nové, čistésubstrát v konečné fázi léčby.
 • Škůdci jsoumšice, molice a štítná žláza .Boj proti nim se scvrkává na zničení vajíček hmyzu a odstranění stádií dospělých a larvů.

Doporučujeme sledovat video o škůdcích a nemocech orchidejí:

Závěr

O orchideje není těžké se starat, a svou jednoduchostí a krásou ozdobí všechnymístnost, bez ohledu na rozhodnutí o návrhu.Při správné péči phalaenopsis po dlouhou dobu potěší oko svými barvami.