Tropics on the parapet - Asplenium: fotografie a tipy pro domácí péči

Na rohu parapetu, na zimní zahradě nebo v ložnici je roh Afriky, amazonský deštný prales nebo tajemná Asie.

Je docela realistické, pokud se v domě usadí kapradina.

Kapradiny roduAspleniumz rodiny Kostenetsovových, překvapivě rozmanité, nápadné v množství zeleně a jemných smaragdových odstínů.

Mezi názvy jsou zmíněny Asplenius aKostenets.

V přírodě existuje až sedm set vdov z těchto kapradin, ale rostou hlavně v tropických lesích, kde jsou vlhké, horké počasí umožňuje růst svěží zeleně.

Právě zde se zachovávají jedinečné přírodní oblasti, v nichž ekosystémy existují téměř ve své původní podobě.

Kapradiny -nejstarší z rostlin Země,kameny s listovými vzory (waii), které jsou na nich natištěny, jsou nejčastěji nalezeny paleontology.A tato úžasná rostlina může žít ve vašem domě, ozdobit vysokohorský kopec nebo altán, protože kapradiny jsou takénenáročné,žijí na skalnatých svazích, ve stinných rozích, listy mohou dosáhnout délky 60-80 centimetrů.

Druh

Existuje mnoho druhů asplenia, z nichž každá je zajímavá svým způsobem, ale ne všechny jsou vhodné pro pokojovou květinářství.

Asplenium -epifytická rostlina,v příroděkapradiny této rodiny se cítí skvěle na kmenech mocných stromů, díky nimž se mohou „dostat“ na sluneční světlo.

Mohouvydržet nepřítomnost vlhkosti po dlouhou dobu,akumulují prospěšné látky.

Mladé rostliny jsou pečlivě pokryty mrtvými listy, které současně rostliny vyživují a dostávají část minerálních látek z kůry stromů.

Viviparous

Klenuté listy této pozemní kapradinyse sbírají do rozety,světle zelené, dvakrát nebo čtyřikrát rozprostřené a zakřivené, více než půl metru na délku, na šířku -až 40 centimetrů,trojúhelníkový.

Pupeny umístěné v horní části listu se nazývají pupeny plodů, protože zrají, padají a snadno zakoření na vlhké půdě, protože jejich kořeny jsou prakticky vytvořeny.

Foto poddruhu Asplenium Viviparous:

Jižní Asie

Známé svýmivelkými listy,které dosahujíjeden a půlmetrů a sestavené do objímky, ve tvaru připomínající nálevku.

Jsou téměř vždy celé, podlouhlé v jihoasijském aspleniu, ale také mají nesprávně vyřezávaný vzor.Oddenek je velmi silný a mnoho podřízených kořenů ho doslova zaplétá.

Fotografie poddruhu Asplenium jižní Asie:

podobná hnízdě

Zejména je to pěstitelům květin.Nenápadné, rychle rostoucí, délka listů s dobrou péčí dosahuje1 metra s věkem a šířkou, toto asplenium roste pozoruhodně: od středustále novější a novější listy rostou.

Ale nemůžete se dotknout waiy, jsou příliš něžní, jako u všech typů kostí.

Hnízdovité aspleniumpreferuje temná a vlhká místa. A v rostoucí růžici připomínající hnízdo, vlhkost, listy a stéblo trávy, mrtvý hmyz, jehož živiny se živí, se hromadí v přírodních podmínkách.

Fotografie poddruhu Asplenium Nest:

Cibule

Je známé tím, žese nebojí mrazu. Samozřejmě nemůže tolerovat teploty pod nulou, ale chlazení přežije.Středně velkálistnatákapradina roste dobře v místnostech s mírně teplým vzduchem.

Fotografie poddruhu Asplenium Cibule nesoucí:

Skolopendrovy

Někdy se nazývá prospekt scolopendra, jelen roh, jelen jazyk.Vypadá to jako hnízdo jako kapradina, listy - pásy rostou silně nahoru a pak se začínají ohýbat v oblouku.Wai hrany jsou zvlněné, velmi krásné, vypadají neobvykle.Pro chladné pokoje - ideální rostlina.

Fotografie poddruhu Asplenium Skolopendrovy:

Osaka (antikum)

Velmi zvláštní.Osakase to nelíbí, když voda vstoupí do jejího odtoku , a reaguje na to žloutnutím wai a jejich smrtí.Listy Osaka dorůstají do metru, mají chmýřovitý tvar, okraje jsou zvlněné.

Fotografie poddruhu Asplenium Osaka:

Nidus

Toto je název odrůdy kapradiny ve tvaru hnízda, jejíž listy jsou ozdobnější,velmijemná a křehká , ale dosahuje maximální délky 60 centimetrů.

Foto poddruhu Asplenium Nidus:

Domácí péče

Vlastnosti péče po zakoupení [[PN 98]

Po pořízeníbudou kapradiny asplenium jistě převedeny do jiného kontejneru. Oninejsou transplantováni, ale transplantováni,se snaží mírně uvolnit špičky kořenů, ale nechají hlavní hliněné hrudky na rostlině.Kombinujte listovou zem, borovou kůru, humus a kokosový substrát.

Nalijte drenáž do hrnce (ne příliš široký), pak směs, která se snaží, aby kapradina rostla v dobře vyplněném prostoru.

Alekozáci nemají rádi velký objem kapacit. Kořeny by měly dobře dýchat.

Osvětlení

Nemají rádipřímé sluneční světlo, teplo.Stínujte rostliny nebo pěstujte kapradiny v místnostech, které nejsou umístěny na slunné straně.

Teplota

Asplenium dobře roste a vyvíjí se při teplotách od 16 do 27 stupňů.Dobře se vyvíjí při 21 stupních, v zimě je lepší si odpočinout a snížit teplotu na 18 stupňů.

Vlhkost

Tyto kapradinypotřebují vysokou vlhkost vzduchu:50–60 procent.Suchý vzduch může způsobit smrt listů.V blízkosti květináče by neměly být žádné topné přístroje.

Zalévání

Asplenia milující voduse zalévají velmi pečlivě.

Země v hrnci by měla být vlhká, ale nikoli hniloba, vyhněte se vysychánívoda nalitá do pánve také pomůže.

V zimě zalévejte rostlinu velmi hojně, ale 1–2krát týdně

Transplantace

Asplenia se transplantují nejvýše jednou za dva roky, kdy se kořensystém plně využije kapacitní prostor.

Vrchní obvaz

Na jaře a na podzim je dobré zalévat kapradíkoncentrovanýmihnojivy určenými pro pokojové rostliny, ale pečlivě dodržujte dávkování - kost by měla být mnohem menší nežmnoho květin.Nejblíže všem je kapradina - kost je stejných epifytů - orchidejí a musí být také krmena pečlivě.

Prořezávání

Z rostlinyjsou oříznuty pouze staré nebo poškozené listy. Pokud je kousek listu poškozen, opatrně ořízněte a stříkejte rostlinu denně vodou, to pomáhá udržovat vaiya čistou.

Reprodukce

Jak se rozmnožuje rostlina Asplenium?Děje se to několika způsoby:

Výtrusy

Po oříznutí listu spory (vyvíjí se na spodní straně listu) pečlivě sbírejte výtrusy na čistý bílý list.V dětském pokoji, kde je pokryta drenáž a zemina s rašelinou, zasaďte semena, přikryjte je sklem a umístěte na teplé tmavé místo.

Školka pravidelně větrajte, zalévejte ji apo 2 až 3 měsícíchuvidíte mladé klíčky.Nyní můžete plodinu ztenčit a ponechat pouze silné výhonky.Pouze kapradina toga je vysazena v samostatných květináčích, pokud je dobře vyvinutá.

Ledviny

Nejjednodušší způsob propagace viviparous kapradina.

Na listech se tvoří hlízy, ve kterých se začne vyvíjet pupen.Z toho se rostlina vyvíjí s listy a řapíky - kořeny.

Vykopáním kusu váje s tak malými klíčky do volné země lze pěstovat novou kapradinu.

Nebo můžete jen počkat, až pupenec plodu spadne a zakoření.

Rostlina je pečlivě vykopána a zasazena do nového hrnce.

Rozdělením oddenku

Po vyšetření kořene během transplantace označte všechny růstové body.Pokud jich je jen málo, nemusíte rozdělit asplenium, abyste jej nezničili.

A pokud je jich dost, uvidíte, jak rychle začíná kapradina růst.

Mezi chybami, kterým je třeba se vyhnout, je kromě osvětlení a vlhkosti vhodné vzít v úvahu, že zařízení nemá rád průvan, tvrdou nebo chlorovanou vodu, příliš nízkou teplotu.Všechny tyto faktory mohou vést k úmrtí na asplenium.

Nemoci a škůdci

Šedá hniloba a bakterioza mohou způsobit vysušení kapradiny a jako preventivní opatření slouží omezení zavlažování.

Nesprávné používání hnojivmůže způsobit špinění- kapradiny, jako je nízká kyselost, nezapomeňte.

Pokud se na aspleniu objeví hnědé skvrny, může to být nematoda, kterou je velmi obtížné léčit z kapradiny.V tomto případě bude závod jednoduše vyhozen.

Užitečné video

O tomto nádherném kapradí se můžete dozvědět z níže uvedeného videa:

Závěr

Chov kapradin není snadný.Ale při rozhodování o tom se pravděpodobně nebudete moci zastavit: v těchto nádherných rostlinách se skrývá tolik zázraku.A brzy se pravděpodobně budete chtít stát majitelem malé kapradinové zahrady na parapetu.

Mezi další kapradiny patří: Pellaea, Pteris, Tsirtomium, Nephrolepis, Adiantum, Davallia, Blechnum, Salvinia, Polypodium, Platicerium, Udovzhnik a Thunderbird.